Vajinal Enfeksiyon Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal Enfeksiyon Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal Enfeksiyon Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri Özellikle vajinada yanma şeklinde görülen bir durum olan vajinal enfeksiyon pek çok farklı nedenden ileri gelebilen bir sorun olmakla birlikte, işaret ettiği ciddi rahatsızlıklar nedeniyle kesin tedavisi yapılması gereken hastalıklardandır. Sizler için yanmayla görülen vajinal enfeksiyon nedenleri ve vajinal enfeksiyon doğal tedavi yöntemleri hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bugün açıklıyoruz.

Vajinal Enfeksiyon Nedir?

Genellikle genital bölgede yanmayla karakterize olmasına karşın herkeste farklı şekillerde ve farklı şiddetlerde şikayetlere neden olabilen vajinal enfeksiyon vajinitis adıyla da bilinmektedir. İdrarda veya ilişki sırasında yanma, ağrı ve batma hissiyle fark edilebilen bu enfeksiyonun temel nedeni bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmaların farklı türleri olmakta, enfeksiyonun nerede başladığı ve ne kadar geliştiğine bağlı olarak iç ile dış dudakları, klitorisi, Bartolin bezlerini veya vajinanın giriş ağzını tutması mümkün olabilmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Nedenleri Nelerdir?

Vajina bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlarda herkes için farklı olmakla birlikte olası nedenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bakteri kaynaklı iltihaplanmalar
 • Mantarlar
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (bel soğukluğu, genital siğil, genital uçuk, iltihap)
 • Duş sırasında kullanılan temizleyici ürünler
 • Doğum kontrol ürünleri (Oral ilaç, spiral)
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Alkol veya sigara alışkanlığı
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Köpük banyosu
 • Vajinal kremler
 • Lokal sabun veya deterjan kullanımı
 • Parfümlü tuvalet kağıdı
 • Kumaşlardaki yumuşatıcı gibi kimyasal ürünler
 • Menopoz dönemine girmek
 • Spermlere karşı alerji
 • Tuvalet kağıdını fazla sert sürtmek

Vajinal enfeksiyon nedenleri dönemsel olabileceği için yine enfeksiyona dair şikayetlerin de dönemsel olması mümkün olmakta, örnek vermek gerekirse bazı kadınların şikayetleri cinsel ilişki sonrasında görülürken bazılarının duşla birlikte tetiklenebilmektedir. Her durumda nedenin tespit edilmesi ve bir uzman kontrolünde doğru tedavinin uygulanması şart olmakta, hastalığın ilerlemesi için olduğu kadar belirtilerin kontrol altına alınması için de kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Her sağlıklı kadında şeffaf ve rahatsız edecek kadar yoğun olmayan bir akıntı görülmekte, hatta bazı dönemlerde bu akıntı daha temiz ve berrak iken bazı dönemlerde beyaza yakın ve buğulu olabilmektedir. Bu akıntılar normal karşılanmakla birlikte vajinal enfeksiyon akıntı renginde veya yoğunluğunda değişimler, anormalilere neden olabilmekte, akıntı gelirken yanmanın olması ise yine önemli bir belirti olarak kabul edilmektedir.

Vajinal enfeksiyon belirtileri daha da özelleştirmek gerekirse sorunun nedenine göre değişmekte, bakteriyel enfeksiyonlarda ince, sulu bir akıntı, mantar enfeksiyonlarında kalın, beyaz ve kokusuz akıntı gelmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Hangi Hastalığın İşaretidir?

Vulva kanseri olan hastalarda bu bölgenin kaşınması, yanması ve akıntılarda değişimler gözlemlenmesi normaldir. Hatta ek olarak kitle ve yaralar, şişlikler ya da cilt rengi değişimleri görülebilmekte, haliyle ilerlemiş enfeksiyonun kanserin bir işareti olduğundan şüphe edilebilmektedir. Ancak belirtiler halinde hemen endişeye kapılmak yerine uzman doktordan tam tanı talep edilmesi gerekmekte, iki tablo birbirinden oldukça farklı ilerlediği için uygun tedavi hakkında bilgi edinmek gerekmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Tanısı Nasıl Konur?

Altında yatan nedeni tespit etmek için hastanın tüm alışkanlıklarını kapsamlı şekilde dinleyerek değerlendiren doktorlar, sonrasında pelvik bölge için bir inceleme yapmaktadır. Genellikle vajinal sıvı örneği alınması vajinal enfeksiyon tanısını koymada ve sorunun hangi mikroorganizmadan ileri geldiğini anlamada yeterli olmakta, ancak daha farklı hastalıklara dair şüphe duyulursa teşhisten emin olmak için biyopsi yapılması gerekebilmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Geleneksel tedavi yöntemleriyle yani ilgili ilaç kullanımıyla kolay şekilde tedavi edilebilen vajinal enfeksiyonun hangi nedenden ileri geldiğini bilmek tedavi için şart olmaktadır. Cinsel hastalıklar nedeniyle gelişen enfeksiyonlarda antibiyotikler, menopoz dönemi enfeksiyonları için tabletler, mantar enfeksiyonları için mantar karşıtı ilaçlar kullanılması gerekmekte ancak bu ilaç ve kremler doğru şekilde kullanılmadığında hem bölgesel hem genel ciddi problemlere neden olabileceği için mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanması gerekmektedir.

Vajinal Enfeksiyon İçin Doğal Çözüm Önerileri

Vücudun genel sağlığını ve bağışıklığını korumak enfeksiyon hangi bölgede olursa olsun iyileşme için şart olmakta, özellikle vajinal enfeksiyon neden olur sorusunun en yaygın yanıtlarından biri olan mantarlar doğru gıdaların tüketilmesi ve probiyotik içeren besinler alınmasıyla vücuttan atılabilmekte, yine faydalı bakterileri destekleyerek zararlı olanları uzaklaştırmak için de probiyotik bakımından zengin besinler tercih edilmesi önerilmektedir.

Vajinal bölgenin enfeksiyonuyla direkt ilişkili bir diğer etmen de yumuşatıcı gibi kumaş kimyasalları veya genital bölge için kullanılan kimyasal içerikli ürünler olmakta, bu ürünler yerine vajinal temizlik için mümkün olduğunda doğal içerikli ürünler, hatta yeterliyse yalnızca su kullanılması önerilmektedir. Yine tuvalet kağıtlarının da parfümsüz olanlarını tercih ederek fazla tahriş etmeden bölgeyi temizlemek ve giysi temizliği için de mümkün olan en doğal formülleri tercih ermek gerekmektedir.

Vajinal enfeksiyona doğal çözüm önerileri arasında elbette en geçerli olanı hijyene karşı dikkat etmek olmakta, doğal ürün kullanımı kadar hijyenik alışkanlıklar da tedavileri etkin olmasında rol oynamaktadır. Tuvalet sonrası genital bölgeyi doğru şekilde ve etkili temizlemek, bunun için bölgeyi daima önden arkaya doğru temizlemek ve tampon ya da pedler kokusuz olanları tercih ederek bu ürünleri de sık sık değiştirmek gerekmektedir. Pedler gibi yine dokusuna ve temizliğine dikkat edilmesi gereken bir diğer ürün de iç çamaşırları olmakta, olabildiğince yumuşak dokulu ve organik malzemelerden üretilen kumaşları tercih etmeniz gerekirken, sentetik kumaşların veya dantel gibi süsleme detaylarının sürtünmeyle birlikte tahrişi ve mikroorganizma üremesini tetikleyeceği unutulmamalıdır.

Yanma, kaşınma, kızarıklık gibi şikayetleri olanlar içinse soğuk kompres gibi basit ancak doğallığıyla etki eden rahatlatıcı yöntemlerle şikayetleri kontrol altına almaları önerilmekte, kalın birkaç katlı havluya sarılan buzun 10 saniye yangılı bölgeye temas ettirilip çekilmesi vajinal enfeksiyonun doğal yollarla tedavisi için önerilerden biri olan soğuk kompres uygulaması için yeterli olmaktadır.

Vajinal Enfeksiyona İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ileri gelen enfeksiyonlarda veya virüs, bakteri gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarda yalnızca hijyene dikkat etmek, giyilen çamaşırı veya kullanılan ürünleri doğru seçmek yeterli olmamakta, bu durumda vajinal enfeksiyona iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden takviye almak gerekebilmektedir. Düzenli kullanımda bağışıklığı destekleyerek patojenleri yok etmeye yardımcı olan pek çok bitki ağızdan alınan kapsül veya harici uygulanan yağ olarak kullanılabilmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Bitkisel Çözüm

Vajinal enfeksiyon bitkisel çözüm önerilerinden bazıları kısaca şu şekilde listelenebilir:

Elma Sirkesi: pH dengeleyici ve bakteri öldürücü etkileriyle pek çok enfeksiyona iyi geldiği bilinen elma sirkesinin su ile seyreltilerek içilmesi genel bağışıklığı arttırmada bir hayli etkili olmaktadır. Bir bardak içme suyuna 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi ilave ederek bu karışımı içmeniz veya dilerseniz karışımla vulva bölgesini durulamanız, elma sirkesinin etkilerini görmeniz için yeterli olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı: Vajinal yanma şikayetini hafifletmede son derece etkili olan Hindistan cevizi yağının özellikle mikrop öldürücü etkilerinden faydalanmak mümkün olmakta, laurik asit ve kaprilik asit gibi bileşenler sayesinde hem dahili hem harici tüketimle birlikte kandida bakterisinin yok edilmesini sağlamak mümkün olmaktadır.

Mür: Cinsel yolla bulaşan hastalık etmenlerine karşı son derece etkili bir bitki olan mür, özellikle vajinal yanma veya idrar yaparken yanma şikayeti olanlar üzerinde faydalı etkiler göstermektedir. Kahvaltıdan iki saat önce aç karna alınan mür bilimsel etkileri de ümit verici bitkilerden olmakta, ürünü etkili şekilde kullanmak için bir hafta boyunca mür kapsülleri almanız gerekebilmektedir.

Vajinal enfeksiyon tedavisi genellikle doktor kontrolünde kullanılan ilaç veya krem gibi ürünlerle hızlı şekilde iyileşebilmekte, hatta çoğu kadın hayatının belirli dönemlerinde geçirdiği enfeksiyonları kendi bağışıklık sistemi ve alışkanlık düzenlemeleriyle herhangi bir destek almadan da yenebilmektedir. Buradan yola çıkarak genel anlamda endişe yaratmaması gereken enfeksiyonların ilerlememesi ve iyileşmesi için kadın doğum uzmanlarına başvurmanız önerilmekte, hijyene, bağışıklığa ve doğru beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.