Vajinismus Nedir? Neden Olur? Tedavisi

Vajinismus Nedir? Neden Olur? Tedavisi

Vajinismus hastalığının temel sebebinin psikolojik olduğu unutulmamalıdır. Kasların gereğinden fazla kasılması durumunda cinsel birleşmenin zor hatta hiç olmaması gibi durumlar kadının acı çekmesine sebebiyet verebilecektir. Özellikle ülkemizdeki kadınların çok büyük bir oranı bu hastalığa sahip olabilmektedirler. Müslüman ülkelerin cinsel konularda daha baskıcı olmaları ve doğru bir eğitimin gizli verilmesi durumlarında vajinismus kaçınılmaz olabilmektedir. Özellikle bu gibi eğitimlerin kadının yeterli olgunluğa eriştiğinde verilmesi gerekecektir.

Psikolojik bir alt sebebinin olmasından dolayı kişilerin kendini ilişki sırasında rahat hissetmesi büyük önem taşımaktadır. Vajinismus için doğal yöntemler konusuna bakıldığında öncelikle kadının ilişkide tamamen rahat olması sağlanmalıdır. İlişki sırasında kadının kendini rahat hissetmesi sayesinde kasılmalar da meydana gelmeyecektir.

Yine tedavi yöntemlerinden birisi de hastanın kas kontrolünü sağlamasıdır. Vajina kaslarının doğru kullanılması sayesinde kasılmalar da oluşmamaktadır. Kişi evde tek başına bunun gibi egzersizleri yaparsa bir süre sonrasında vajinadaki kasları da doğru bir şekilde kullanabilecektir. Kaslar ile ilgili bir sorun olmasından kaynaklı olarak vajina kaslarının doğru şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Egzersizler içerisinde ayna egzersizleri, masaj egzersizleri, nefes egzersizleri yer almaktadır.

Son olarak bu hastalığın psikolojik temelli olmasından kaynaklı, partnerin de üzerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Ülkemizdeki evliliklerin çoğunun vajinismustan dolayı bittiği bilinmektedir. Partnerin üzerine düşen görevi yapmaması durumunda hastalığın kendiliğinden geçmeyeceği unutulmamalıdır. Özellikle cinsel ilişki sırasında kadının rahat olması sağlanmalıdır. Psikolojik ve fiziksel açıdan rahat olması durumunda vajinismus tedavi edilebilecektir.

Vajinismus Nedir

Vajina kanallarının istemsiz bir şekilde cinsel ilişki sırasında kasılması olarak karşımıza çıkan vajinismus, farklı şekillerde tedavi edilebilecek olan bir rahatsızlıktır. Genel olarak ülkemizdeki kadınlarda çok yoğun bir şekilde görülmektedir. Temel sebebinin de psikolojik olduğu uzmanlar tarafından ortaya koyulmuştur. Cinsel konularda tutucu olan ülkelerde daha fazla görülen bu hastalık batılı ülkelere gidildikçe görülme olasılığının düştüğü yapılan araştırmalar doğrultusunda ortaya koyulmuştur.

Vajinismus nedir konusuna baktığımızda aslında bunun yanlış öğrenmeler neticesinde ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Cinsellik konusunda yanlış bilgilendirmeler durumunda kadınların çok büyük oranında vajinismus ortaya çıkabilecektir. ‘’Kendini koruma mekanizması’’ cinsel birleşme sırasında ortaya çıkacak ve kasılmalar meydana gelecektir. Bu kasılmaların da tam olarak cinsel birleşmenin olmamasına neden olduğu bilinir.

Kasların kasılması neticesinde kadın kendini rahatsız hisseder ve birleşme sonrasında da farklı bölümlerde ağrı görülür. Sonraki ağrılar kasık, karın gibi bölümlerde de yoğunlaşabilmektedir. Vajinismus için doğal yöntemler uygulanırsa kalıcı olarak hastalığın tedavisi de mümkün olmaktadır. Psikolojik temelli bir hastalık olmasından dolayı partnerin de yardımcı olması gerekecektir. Özellikle farklı egzersizler sayesinde rahatsızlıktan kurtulmak olanaklı hale gelecektir. Nefes, ayna, parmak gibi egzersizler doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kadının vajinismustan kurtulması sağlanacaktır.

Vajinismus Neden Olur

Vajinismus neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse yapılan bilimsel çalışmalara göre vajinismus nedenleri arasında en büyük etken psikolojik sorunlar olduğu görülmüştür. Vajinismus diğer nedenleri ise kızlık zarı, vajina, genital organlar ile ilgili doğuştan gelen yada sonradan olan jinelolojik sorunlar olarak bilinmektedir.

Halk arasında yanlış bilgilendirmeler genelde vajinismus oluşmasıda en büyük etkenlerden biridir. İlk gece korkusu, vajina yırtılması yada diğer kulaktan duyma bilgiler bilinen nedenleri arasındadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Dünyada da yoğun bir şekilde görülen bu hastalığın psikolojik alt temelli olmasından kaynaklı olarak tedavi edilmesi mümkündür. Vajinismus için doğal yöntemler kolay bir şekilde uygulanabilir. Egzersiz şeklinde karşımıza çıktığı için bu hastalığa sahip olan kadın günlük belli rutinlerle egzersizlerini yaparsa, tıbbi bir müdahaleye gerek kalmayacaktır.

Vajinismus belirtileri nelerdir konusuna baktığımızda da aslında birden fazla belirti şeklinde karşımıza çıkacağı görülür. Genel olarak ilişki sırasında meydana geldiği için partner de bunu fark edebilecektir. Kasların yoğun bir şekilde kasılmasından dolayı ilişki sırasında erkek vajina içerisine giremeyecek ve bundan dolayı da vajinanın kasıldığını hissedebilecektir.

Özellikle de kadında yoğun bir şekilde kasılmalar meydana geldiği için ilişki sonrasında kendini çok yorgun hissedebilecektir. Ardından kasların kasılmasından dolayı da belli bölümlerde ağrılar meydana gelecektir. Cinsel ilişki sırasında ve öncesinde korku yaşayabilecek olan kadın, ilişkiyi reddedebilir. Çoğu kadın için ön sevişme gayet kolay gerçekleşebilirken cinsel ilişkiye girmek ise korku meydana getirecektir.

Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesi, istemsiz bir şekilde ayak ya da el ile partneri reddetme, özellikle regl dönemlerinde tampon kullanamama, genital bölüme dokunamama ve bakamama, tedavi görmeyi reddetme, ilişki sırasında yarım birleşme, vajinada ilişki sırasında meydana gelen yoğun kuruluk, genel olarak tek bir ilişki pozisyonu tercih etme, yeni pozisyonları deneyememe gibi durumlar vajinismus belirtileri nelerdir konusunun cevabı niteliğinde olacaktır. Bu gibi durumların ortadan kaldırılmasında sadece kadının değil; erkeğin de büyük bir rolü olduğu unutulmamalıdır. Bunun için erkeğin partnerini ilişki öncesinde ve sırasında psikolojik açıdan rahatlatması büyük önem taşır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Psikolojik açıdan cinsel hastalıklar içerisinde en çok görülen vajinismus aslında tedavisi olan bir hastalıktır. Kimi zaman psikologlar tarafından da tedavisi mümkün olabilecektir. Genel olarak kadının evde yapabileceği egzersizler sayesinde kasların kontrol edilebilmesi daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir sorusuna baktığımızda bunun pek çok cevabının olduğunu görebiliriz. Kadının evde uygulayabileceği pek çok egzersiz bulunmaktadır.

Uzmanlar tarafından en çok önerilen egzersiz ise nefes egzersizleridir. Nefes alış verişi düzenli hale getirmek, ruhsal anlamda da rahatlamayı sağlamaktadır. Psikolojik açıdan rahatlama sağlayacak olan bu egzersiz ile birlikte rahatlatıcı müzikler de dinlenebilmektedir. Doğru bir şekilde nefes alış verişini sağlayabilmek için burundan nefes almak ve ağızdan nefes vermek gerekmektedir. Bu egzersizin günlük olarak tekrarlanması gerekecektir. Olumlu düşünmeye sevk edecek olan nefes egzersizi sayesinde daha kolay bir cinsel ilişki meydana gelecektir.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da ayna egzersizi olarak karşımıza çıkıyor. Vajinismus hastalarının genel olarak vajina kısmına dokunamadıklarını biliyoruz. Aynı şekilde vajina bölümüne bakamadıkları için de korkunun daha da arttığı görülmektedir. Nefes egzersizinin hemen ardından yapılabilecek olan ayna egzersizi, vajinanın korkulacak bir organ olmadığını gösterecektir. Bir ayna yardımıyla vajinanın iyice incelenmesi gerekecektir. Özellikle inceleme sayesinde de vajinismus hastalığının büyük oranda ortadan kalkacağı rahatlıkla görülebilir.

Vajinismus İçin Bitkisel Çözüm

Vajinismus doğru egzersizler sayesinde ortadan kaldırılabilecek olan bir hastalıktır. Farklı egzersizlerin gün içerisinde denenmesi neticesinde bir süre sonra hastalık yok olacaktır. Özellikle nefes egzersizlerinin önemi yadsınamaz. Vajinismus için bitkisel çözüm olarak karşımıza rahatlatıcı kokular çıkmaktadır.

Kokular içerisinde lavanta yağı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Nefes egzersizi yapılırken lavanta yağı hafif miktarda koklanırsa, psikolojik açıdan rahatlama meydana gelebilecektir. Aynı şekilde olumlu düşüncelerin oluşmasında büyük bir önemi olan lavanta yağı sayesinde hastanın kendini rahatlatması da mümkün olacaktır.

Genel olarak vajinismusun tedavisi evde mümkündür. Kişinin kendisi ile baş başa kalması ve korkusunun sebebini araştırması gerekmektedir. Sebeplerin araştırılması ve düşünülmesi sayesinde sonuca daha kolay ulaşılabilecektir.

Vajinismus için doğal yöntemler arasında afrodizyak etkili bitkiler de yer almaktadır. Vajinanın kasılmasını engelleyebilecek olan bu bitkiler sayesinde, vajinismus kolayca engellenebilir. Özellikle de hastalığın ön sevişmede oluşmadığı bilinmektedir. İlişki sırasında meydana gelebileceği için kadının istekli olması gerekecektir. Afrodizyak etkili besinler sayesinde bu durum engellenebilir.

Bu besinler içerisinde kuruyemişler yer almaktadır. Kuruyemişlerin haricinde çikolatanın da mükemmel bir afrodizyak etkisi yaptığı bilinmelidir. Tarçın, hardal, kereviz, yumurta, çam fıstığı gibi besinler sayesinde hastalık rahatlıkla engellenebilecektir.

Vajinismus Hangi Bölüme Doktora Gitmeli

Genelde vajinismus sorunu yaşayanler hangi doktora tedavi olacaklarını tam olarak bilmemektedirler. Eğer bu yönde sorun yaşıyorsanız Psikolog, psikiyatrist, jinekolog  doktorlarına tedavi olmanız gerekmektedir.

Vajinismus Evlenmeden Anlaşılır Mı

Aslında bu soruya tam olarak net cevap vermek zor ilk gece korkusu ve ilk gecede birliktelikten çekinmek bu yönde ihtimali yükseltirken bazen boşuna kaygı yaptığınızda olabilir. Çoğu zaman sorun sadece psikolojik olabilir.

Vajinismus Muayenesi Nasıl Olur

Eğer sorun psikolojik ise doktorunuz sizinle yada eşinizle konuşarak sorunu aşmaya çalışır. Bazen sorun için doktorunuz elle alttan yada gözle kontrol ederek sorun için muayene yapabilir. Vajinismus muayenesi hastanın durumuna göre elle alttan jinekolog tarafından yapılabilir.

Vajinismus Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır

Genelde doktorunuz tarafında önerilen parmak egzersizi sorunu aşmak için vajina içine parmağın sokulması ile yapılan tedavi yöntemidir. 1 hafta boyunca denenen parmak egzersizi vajinismus tedavisinde ilişkiden önce oldukça faydalıdır.

Siz yada eşiniz ile parmak egzersizi yapmak vajinismus sorununu aşabilir kendinizi rahat ve gevşemiş hissetmenizi sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet