Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır? Genital bölgeyi temiz tutmak çok önemlidir. Aksi halde yanma, kaşıntı, kötü koku gibi hoş olmayan, zor durumda bırakacak sorunlarla karşı kaşıya gelirsiniz.Yanlış kullanılan ürünler ve temizlenme şekilleri, buradaki ortamın dengesinin bozulmasına ayrıca her türlü hastalıktan korumak için görevli olan iyi huylu bakteriler azaltarak çeşitli enfeksiyonlara açık hale getirmesine neden olur.. Anatomik açıdan bulunan asimetrik durumlar ya da sarkmalar ise temizlik ve bakımı zorlaştırır. Bu açıdan genital bölgeyi iyi tanımak ve bakıma önem vermek gerekir.

Genital Bölge Temizliği ve Bakımı

Rastgele her ürün ya da duş jelini temizlik için bu bölgede kullanmamanız gerekir. Düzenli olarak her gün duşta su ile yıkamanız bile faydalı olur. Her tuvaletten sonra taharetlenmek aslında genital bölge temizliğinin temelini oluşturur. Doğru şekilde taharetlenmek ise; her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır ki vajinanın içine kalıntı bırakarak bakteri oluşmasının önüne geçecektir.

Daha sonra tuvalet kâğıdı ile kurutulmalıdır ki nemli kalarak çeşitli mantar ve enfeksiyonlar için yerleşim ve üreme yeri olmasın. Eğer bunu yapmaktan kaçınıyorsanız yanınızda taşıyacağınız sadece genital bölge için özel üretilmiş mendiller ile de temizliğinizi yapabilirsiniz.

Bunun dışında intima temizliği için özel üretilen hassas olan PH (asit-baz dengesi) derecesini ayarlayan duş jelleri ya da sabunları ise mutlaka her bayanın duş esnasında yanında bulundurması gereken üründür.

Genital Bölge Nasıl Temizlenir

Özellikle adet kanamasının yarattığı koku ve bakterileri yok etmek için bile almak yeterlidir. Cinsel ilişki veya prezervatif kullanımı sonrasında da mutlaka bol su ile temizlenmek genital bölgenin nemli kalmaması açısından gereklidir.  Genital gölge temizliği İyi yapılmadığı takdirde mantara yol açabileceği gibi çıkardığı rahatsız edici koku ise herkes tarafından fark edilebilir.

Hergün iç çamaşırınızı düzenli olarak değiştirmeniz ve bu çamaşırları makinde kaynatarak çamaşır suyu ile yıkmanız, çamaşırınız da kalmış olma olasılığı yüksek, mikrop ya da bakterileri öldürecektir. Renk renk çamaşırlarınızın olması sizi biraz bu şekilde arındırma işinden uzak tutabilir. Birbirine karışmayacak renkleri bir arada sadece deterjan ile yüksek sıcaklıkta yıkamanız ve daha sonra çamaşırınızın ağ kısmını mutlaka ütülemeniz de aynı işi görecektir. Pamuklu çamaşır kullanımı da nemden korunma açısından çok önemlidir. Oluşan terlemeyi bünyesine çekerek kuru kalmanızı sağlar.

Göze güzel gözüken sentetikli dantelli çamaşırlar ise sadece görüntüseldir. Hava dolaşımını engelleyerek oluşan nemin bu sayede genital bölgede hapsetmesinden dolayı mantara yol açarlar. Ayrıca üzerinizde günün 14-15 saati kalan dar ve hava geçirmeyen pantolonlar ise terlemeye ve havasızlığa neden olarak yine sentetik iç çamaşırlarında olduğu gibi bakteri ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Islak mayo ile uzun süre kalınması da hem genital bölge hemde idrar yolları açısından tehlikelidir. Islak olan yerde mantarlar kolayca üreyebilirken, üşüterek de sancılanmalara sebebiyet verebilir.

Genital Bölge Temizliği Yapma

Günlük olarak kullanılan pedler ise sık sık değiştirilerek çamaşırınızın kuru kalmasını sağlayabilir. Sık sık değiştirme ise bu pedler kendi bünyesinde bir miktar sıvı ve nemi tutabileceğinden, uzun zaman kullanıldığında ise ıslak süngerle yaşıyormuşsunuz hissi verir. Sağlık açısından son derece zararlı olabileceği gibi, taşıyan insana da rahatsızlık verir. Adet döneminde ise durum biraz daha vahimleşiyor. Tampon ve ped kullanımı ise ayrı dikkat gerektiriyor.. Zaten bu zamanlarda değiştirilmemesinden dolayı artık içine çekilemeyen kan bir süre sonra dışarı sızarak giysinizi kirletebiliyor. Daha da önemli olan nem ve bakteriler önemli hastalılara yol açar hale gelebiliyor. Özellikle tamponlar vajina içinde olduğu için bakteriyel enfeksiyonlar oluşturabiliyor. Nem ve kandan dolayı oluşan kötü koku daha fazla artabiliyor.

Kadınların sık sık yakalandığı idrar yolu enfeksiyonlarının bir diğer nedeni de genital bölgenin iyi temizlenmemesidir. Bu gibi durumlarda kaçan idrar da temizlenme sorunu haline gelerek sizi kısır döngüye iterek yeni ilerlemiş enfeksiyonlara yol açar. Çünkü sürekli nem ve bakteri alımı devam eder. Doktora gidilerek gerekli ilaçlara zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Ayrıca idrar yapma ihtiyacı geldiğinde mutlaka tuvalete gidilmelidir. Tutmaya çalışmak kaçırmalara neden olabileceği gibi genital bölgede sorunlara da yol açar.

Oturduğunuz tuvaletlerin temizliği ise mutlaka hijyeni sağlanmış olmalıdır. Klozet üzerinde bir başkasının idrar ya da genital bölgesinden gelmiş olabileceği sıvılara temas ederseniz ve bu kişide hastalık varsa size de geçebilir. Temizliği ve ilaçlanması düzgün yapılmayan havuzlar ya da küvetler de aynı sorunlara yol açabilir. Evinizin dışında tuvalete girmek zorunda kalırsanız mutlaka sifonu çekerek ve oturacağınız yere tuvalet kağıdı sermeniz önerilir.

Genital bölgenin kıl ve tüylerden arındırılması ise koku ve nem açısından önemlidir. Ağda acısına dayanabilinenler için uzun süre temizlik sağlanırken, ileriki zamanlarda dudak sarkmalarına da neden olabiliyor. Uygun bayan jiletleri ise bu iş için biçilmiş kaftandır. Diğer jiletler ise kesiklere neden olabilir ki bu da bakterilere davetiye çıkarıyor. Jiletler mutlaka kişisel ve tek kullanımlık olmalıdır. Çok uzun olan tüyler ise bir makas yolu ile kısaltılabilinir.

Düzenli jinekolojik muayene genital bölge sağlığı açısından önem teşkil eder. Gerek görüldüğünde doktorun verebileceği çeşitli ilaçlar ya da medikal banyo temizleyicileri de kullanarak, hastalıkları iyileştirme ve ilerleyecek durumları önler. Doktora gitmekten çekinmeyerek kısırlığa kadar gidebilecek hastalıkları engelleyebilirsiniz. Temizliğe engel olan iç dudaklardaki şekil değişiklikleri ise çeşitli estetik operasyonlarla giderilerek hastalıklara yakalanmamanızı sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.