Vajinal Akıntı Neden Olur, Akıntıya Ne İyi Gelir

Vajinal Akıntı Neden Olur, Akıntıya Ne İyi Gelir

Vajinal akıntı nedenleri ; kadınları ergenlik dönemine girmesi ile beraber çoğunda görülen vajinal akıntı ile pek çok bayan kadın doğum bölümlerinde başvurarak vajina akıntısı sebepleri hakkında bilgi almak amacı ile muayene olmaktadır. Vajinal akıntı nedir sorusuna kısaca verilecek cevap vajinadan salgılanan akıntıya vajinal akıntı denir. Bazen fizyolojik olarak adlandırılan normal akıntı olabileceği gibi, bazende başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Vajina akıntısı vajina ve rahim duvarındaki bezeler tarafında doğal olarak üretilir. Servikal bezlerden ve Vagen bölgesindeki bezlerden salgılanan bu faydalı akıntılar ilişki sırasında kayganlığı sağlayarak rahat bir ilişki yaşamanızı sağlar. Ayrıca yürüme sırasında dudakların bir birine sürterek tahriş olmasını engeller ve mikropları dışarı atar. Rengi süt beyaz ve kokusudur. Normalde bu şekilde akan akıntı vajinayı sağlıklı ve temiz tutar. Ama akıntın miktarı, görüntüsü ve kokusu değişirse durum değişir.

Vajina akıntısı ikiye ayrılır, eğer akıntı normal ise buna Fizyolojik vajinal akıntılar denir, Bu tür fizyolojik vajina akıntısı normaldir ve herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Diğer vajina akıntısı ise bir hastalığa veya enfeksiyona bağlı olarak gelişen akıntı türüdür  Patolojik vajinal akıntılar olarak adlandırılır. Burada bilinmesi gereken ne tür bir akıntının olduğudur.

Fizyolojik Vajinal Akıntı Nedir?

Üreme çağındaki her bayanda az miktarda şeffaf, kaygan, kokusuz olarak vajina akıntısı görülür ve bu akıntı normaldir. İşte bu akıntıya yani sıvıya  Fizyolojik vajinal akıntı denir. Bu akıntı normaldir ve bir şey yapılmasına gerek yoktur. Fizyolojik vajinal akıntı menopoza giren kadınların estrojen hormonlarındaki salgılarında azalma olması ile beraber vajinada kuruluk meydana gelir. Vajina sağlığı için bu akıntı gereklidir.

Fizyolojik yani normal vajinal akıntı adet dönemlerinde artış gösterebilir bu artış iç çamaşırınız kirlenmesine bile neden olabilir. Adet dönemi yaklaştığında oluşan bu akıntı yumurta akı kıvamında, şeffaf, çekince uzayan ve sümüksü bir yapıdadır. Eğer akıntı bu şekilde ise Ovulasyon yani yumurtlama dönemi habercisidir. Ama yumurtlama döneminde artış gösterse bile Fizyoloik vajina akıntıları kokusuz ve renksizdir ve asla kaşıntıya yada başka bir soruna neden olmaz.

Patolojik Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinanın iltihaplanmasına vajinit ( Vaginit) denir. Rahim ağzının iltihaplanmasına ise servisit ( cervicit) denir. Vajinit ve servisit akıntılar yani iltihaplı akıntılar Patolojik vajinal akıntılardır ve bu akıntılar bir hastalığın habercisidir. Patolojik vajinal akıntılar Fizyolojik akıntılardan farklı olarak daha bol akıntı, koyu kıvamda, kokusu rahatsız edicidir. Bu akıntılara bazen kasık ve bel ağrısı da eşlik etmektedir.

Vajina Akıntısı Neden Olur?

Vajina akıntısının bir çok nedeni vardır.  Patolojik akıntı için mutlaka bir hekime muayene olmak gereklidir. Vajina akıntısının sebebi genelde iltihap ve enfeksiyonlardır. Genel olarak vajina akıntı neden olur ve vajina akıntısı nedenleri ;

 • Bakteriyel Vajinozis
 • Rahim ağzı kanseri
 • Bel soğukluğu
 • Cinsel hastalıklar
 • Pamukçuk
 • Klamidya
 • Genitak siğiller
 • HPV enfeksiyonu
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Vajinayı su ile yıkamak
 • Tampon kullanmak
 • Gebelik
 • Rektovajinal fistül
 • Trichomoniasis
 • Vajinal atrofi
 • Vajinal kanser
 • Vajinit
 • Vezikovaginal fistül
 • Maya enfeksiyonu (vajinal)

Vajina Akıntısı Belirtileri

Vajinada sıklıkla kaşınma ve yanmada görülür. Ayrıca bazen kızarma ve şişlik akıntıya eşlik edebilir. Bazı akıntılı enfeksiyonlarda cinsel ilişki ve idrar yaparken acılı bir durum ortay çıkabilir. Eğer tedavi edilmez ve gereken önem verilmez ise durum dahada kötüye gidebilir. Mutlaka bu gibi akıntılarda bir doktora mutlaka görünmek gerekmektedir. Vajinal akıntı çeşitleri ;

 • Kandida Vajiniti : Sıklıkla beyaz, sıvı ve sulu peynir görünümü bir akıntıya neden olur. Genital bölgede akıntı olduğu zamanlarda kızarma şişlik olur.
 • Atrofik Vajinit : Akıntı görülmez hatta hiç akıntı yok dersek daha doğru olur. Vajina kuru ve cinsel birleşme acılı olur. Koku yoktur sıklıkla menopoz sırasında ve hormon değişikliğinde daha sık görülür.
 • Bakteriyel Vajinit :  Balık kokusunu andıran bir kokusu vardır, çok rahatsızlık verir bu koku. Akıntı beyaz, gri yada sarımsı olabilir. Cinsel birleşmede acı olmaz ama kaşınma en sık rastlanan sorunların başında gelir.
 • Trikomonas Vajinit :  Balık kokulu, yeşil renkte bol akıntılı olana bu akıntı türünde idrar yapmak ve cinsel birliktelik acılı olur genital bölgede tahriş çok sık görülür.
 • Herpes : İlk olarak genital bölgede akıntıdan sonra su kabarcıkları görülür. Ağrı ve ateş akıntıya eşlik eder, bezelerde şişlik görülür ve kabarcıklar acı verir. 3 Hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Yukarıda saydığımız bazı vajinal enfeksiyonlara cinsel ilişkiler neden olur.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer

Vajinal akıntı nasıl geçer yada vajina akıntısına ne iyi gelir sorusu bayanlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışayım.

Bakteriyal vaginosis (bakteriyel vajinosis) nedir?

Bakteriyel vajinit antibiyotikleri ile tedavi edilmektedir. en sık görülen vajinal akıntı türüdür. En belirgin özelliği kötü kokusudur ve balık gibi kokar. Vajinadan gelen koku cinsel ilişkide ve adet günlerinde dahada belirgin olur. Eğer bakteri cinsel yollar ile geçmiş ise mutlaka eşinizinde tedavi olması gerekmektedir. Rahat kıyafetler giyilmeli sıkı ve nem tutan iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır.

Vajinal Mantar (vajinal candida) enfeksiyonu nedir?

Eğer akıntıya mantarlar sebep olmuş ise antimantar ilaçlar ile tedavi edilmelidir. İlaçlar eczanelerde satılmaktadır. Eğer nedeni mantar değilse ilaçları kullanmanın bir yararı olmaz. Mutlaka ilaç kullanıldığında cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Vajinada mantar var ise kesinlikle kaşıntı oluşmaktadır. Zamanında tedavi edilmez ise mantar artarak dahada zor durumlar yaşamanıza sebep olabilir. Vajinada mantarın artması kaşıntıyı şiddetlendirir ve buna tahrişte eşlik eder.

Vajinal trikomonas (trichomonas vaginalis) enfeksiyonu nedir?

Cinsel ilişki ile bulaşan diğer bir vajinal akıntı türüdür. Mikroorganizmalar sebep olmaktadır. En belirgin özelliği yanma ve kaşıntı dır. Bu sorunu tekrar ortaya çıkmaması için eşinizinde tedaviye dahil olması gerekmektedir. Tedavi olarak antibiyotikler verilmektedir. İlaçların kullanımı sorunu ortadan kaldırmaktadır. Vajinal akıntı çok bol olur ve yeşilimsi ve köpüklü dür.

Bütün akıntı türlerinde ilaç kullanımı gerekmektedir ve mutlaka konusunda uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Tedavi süresi soruna bağlı olarak 3 ile 6 ay arsında sürebilir.

Gebelikte Vajinal Akıntı 

Gebelik döneminde artan ostrojen hormonu sebebi ile vajina akıntısında artış görülmesi normaldir. Herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Ama akıntı gebeliğe bağlıda olmayabilir. Akıntının gebeliğe bağlı olup olmadığını anlamak çok basittir. Gebelik döneminde akıntı kokusuz, beyaz ve akışkan ise bu akıntı normaldir bir şey yapmanıza gerek yoktur. Eğer akıntı kokulu, sarımsı, yeşillimsi renkte ve peynir kesiği gibi ise gerekli önlemleri anlamak için mutlaka tedavi olmak gerekmektedir. Normal gebelik dönemimde akıntı kaşıntıya sebep olmaz . Akıntı ile beraber kaşınma, tahriş, enfeksiyon ve mantar görülürse bu aynı şekilde gebelik dönemine bağlı akıntı olmadığı rahatlıkla belli olmaktadır.

Hamilelik döneminde vajinal akıntı ilk aylarda başlar ve hamilelik bitene kadar devam eder. Bu arada akıntı mutlaka takip edilmeli ve ona göre önlem almaktır.

Vajinal Akıntı Engellemek İçin

Vajinal akıntıyı gidermek, vajinal akıntıyı engellemek için yapılması gerekenleri mutlaka uygulamalı ve dikkatli olmalısınız. İşte vajinal akıntıyı engelleyen yöntemler

 • İlk olarak akıntının olduğu zamanlarda prezervatif kullanmak çok önemlidir.
 • Mantar oluşumunu önlemek için genital bölgeyi daima kuru tutun. Sıkı hava almayan kıyafetlerde kaçının, ıslak durmayın, banyodan sonra mutlaka genital bölgeyi kurulayın.
 • İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirin ve bunu alışkanlık haline getirin.
 • Yüzme ve ağır sporlar sonrası mutlaka iyice kurulanın
 • Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları giymeyin.
 • Tuvalet temizliğine mutlaka dikkat edin.
 • Vajina içini asla yıkamayın.
 • Aşırı klilolu olmak demek sık sık terlemek demek buda vajina bölgesinin ıslak ve nemli olmasını sağlar. Mantar oluşumuna zemin hazırlayan bu durumdan kaçmak için zayıflayın.
 • Parfüm katkılı pet, tampon yada parfüm katkılı prezervatif  kullanmayın

Vajinal Akıntıyı Gideren Bitkisel Yöntemler

Vajina akıntısı bitkisel yöntemlerle geçirebilir iltihaplanmayı ve mantar oluşumunu yok edebilirsiniz. Vajina akıntısı ve kaşıntı varsa vajinal akıntı kesin çözüm önerileri ve vajinal akıntıya iyi gelen bitkisel önerileri uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz

Vajinal Akıntı Söktürücü Bitkisel Yöntem

Malzemeler

 • 50 gr Civan percemi
 • 50 gr Aslan pençesi (tırtıklı)
 • 50 gr Sinirli otu
 • 25 gr Isırgan tohumu

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Yukarıda saydığımız bitkiler toz haline getirilerek kullanılmalıdır. Bütün malzemeler iyice karıştırılır ve günde 2 defa bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı atılarak içilir. İçmeden önce 5 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. 20 Gün kullanmak yeterlidir.

Bu karışım kullanılmaya başlandığında iltihapları söktüğü için ilk zamanlar akıntıda  biraz artış görülebilir.

Vajinal Akıntıya Soğan Kürü

Malzemeler

 • Orta boy beyaz soğan

1 adet orta boy beyaz soğan 4 bölünür, önceden kaynatılmış suya konularak 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Hazırladığınız karışımı bu halde hiç bir şey katmadan günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Hazırladığımız soğan kürünü her zaman tüketebilirsiniz. Ama daha iyi etki almak için, adet döneminin bitmesinden sonra 7. günde kullanmaya başladığınızda etkisini daha yoğun görürsünüz. Soğan kürünü 2. adeti görmeden 10 gün önce 7 gün tekrardan tüketmelisiniz. Sağan kürünün etkisi 3. günde görülmeye başlayacaktır.

Bu kür menapoz, çikolata kist, adet düzensizliği ve polikisit over şikayeti olanlar rahatlıkla uygulayabilir, ayrıca yumurtalıkta bulunan kisti ortadan kaldırır.

Başka uygulanış şekli ise su kaynamadan önce soğanlar konulur, soğanların üzerine su eklenir ve bu şekilde kaynatılır. Günde 2 defa tüketilir. Hazırladığınız bu soğan kürünü adet döneminde de kullanabilirsiniz. Vajinal akıntı geçiren bitkisel tedavi den olumlu etki almak için vajinal akıntı kürünü adet kanamasının bittiği günden sonraki 7. günde itibaren uygulamalısınız.

Dikkat: Kesinlikle 15 günden fazla uygulamayınız.

Vajinal Akıntıya İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

 • Ardıç vajinal akıntıya iyi gelmektedir. 2 Bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı ardıç eklenir ve bu karışım kaynatılır. Kaynamaya başladığında buharı vajinal bölgeye gelmesi sağlanır.
 • İncir ve banyan ağacı kabuğunu iyice öğütün ve bu iki malzemeyi iyice karıştırın . Hazırladığınız karışımı 2 yemek kaşığı olacak şekilde alın ve 2 bardak suya ekleyin. Bu su ile her gün vajina bölgesini yıkayabilirsiniz.

Vajinal Akıntıya İyi Gelen Bitki Çayları

 • Böğürtlen vajinal akıntıya iyi gelmektedir. 1 Litre suyun içerisine 1 çay bardağı böğürtlen eklenir ve kaynatılır. Hazırladığınız karışımı hergün tüketebilirsiniz.
 • Cersiye otu demlikte kaynatılır. Daha sonra süzülerek bal eklenir karışım iyice karıştırılarak tüketilir. Vajinal akıntı geçene kadar yemeklerden önce tüketebilirsiniz.
 • Civan perçemi otu kaynar suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Belli bir süre bekledikten sonra süzülür ve bal eklenir. Her yemekten sonra 1 bardak içebilirsiniz.
 • Ilgın Çiçeğinin yaprakları sıcak suda bekletilerek demlenir. Demlendikten sonra süzülerek bal eklenir ve iyi karıştırılarak yemeklerden sonra tüketilir.
 • Akgünlük sakızı, Macunu tüketilir, suyu içilir.
 • Çınar ağacı, çayı yapılarak tüketilir.
 • Gökçe: Macunu yenir, çayı yapılarak tüketilir.
 • Sarı kantaron: Macunu tüketilir, çayı ve suyu tüketilir.
 • Kuzu kulağı. Rahime uygulanır, fitil olarak kullanılır.
 • Oğul otu: Macunu tüketilir, Çayı yapılarak içilir.
 • Pıtrak: Kaynatılmış suyu içilir.
 • Sinameki: Macunu yenir. Çayı ve suyu tüketilir.
 • Tere otu ve Tohumu: Günlük olarak tüketilir
 • Zakkum:  Zakkum yağı balla içilir, Fazla tüketmeyin zehirleyici etkisi vardır.

Yukarıda saydığımız bitkiler ve çaylar günde 2 defa sabah ve akşam aç karınla tüketilir. Bitki çaylarına bal ilave edilebilir.

 • 1 litre suyun içerisine 1 avuç kıyılmış ceviz yaprağı eklenir  ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülerek günde 2 öğün 2 fincan içilir.
 • 2 çay kaşığı anason, kavrularak tüketilir.
 • Küçük bir tencerenin içerisine sıcak su doldurulur 4 – 5 demek maydanoz atılarak kaynatılmaya devam edilir. Belli bir sıcaklığa ulaştığında bunun üzerine oturulur ve yarım saat kadar beklenir.
 • Maydanoz ödemleri atmada çok etkilidir. Ayrıca anti bakteriyel etkisi sayesinde kullaıldığı bölgede zararlı bakterileri yok eder. Vajinal akıntı ve kaşıntılar için maydanoz suyu kullanarak temizlik yapmak faydalı olacaktır. Haftada 2 defa vajina akıntısı olan bölgesi maydanoz suyu ile temizleyebilirsiniz.

Vajinal Akıntıyı Geçiren Yıkama ve Oturma Banyoları

 • Cadıfındığı yaprağı ve kabuğu: İnce şekilde kıyılmış 50 gr yaprak ve kabuk 1 litre suya eklenir ve iyice kaynatılır. Bir geniş kovanın içerisine bol miktarda su eklenir ve kaynayan bu karışım bu suya eklenir, oturma banyosu yapılır.
 • Civan perçemi otu ve çiçeği: İnce şekilde kıyılmış 100 gr ot ile 50 gr çiçek 1 litre suya eklenir ve bu su kaynatılır. Geniş bir kovaya su eklenir, kaynayan karışım suya eklenir ve oturma banyosu yapılır.
 • Paapatya Çiçeği:  3 Yemek kaşığı papatya çiçeği üzerine yarım litre su eklenir ve kaynatılır. Bu kaynayan karışım bir kova dolusu suya eklenir oturma banyosu yapılır.
 • Saplı meşe kabuğu: 50 gr kıyılmış kabuk 1 litre su ile beraber kaynatılır. Kaynayan bu karışım su dolu kovaya eklenir ve oturma banyosu yapılır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet