Sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Paylaş
 

Sivilce tedavisi; Cilt Hastalıkları günümüzde en çok sık rastladığımız hastalıklardan bir tanesidir. Cilt hastalıkları adı altında birçok hastalık bulunmaktadır. Akne, cilt yangısı, Cilt kanserimantar hastalıkları ve ekzama, bu hastalıklardan birkaçıdır.

Akne Nedir?

Özellikle kızlarda 9-18, erkeklerde 14-19 yaşları civarında görülen akne hastalığı, genellikle göğüs, yüz ve sırttaki ter bezeciklerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Akne 30’lu yaşlardaki bireylerde de nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Aknedeki bezecikler genellikle siyah veya kırmızı renkte küçük benekler şeklinde görülür. Bu bezecikler yağ bezelerinin hormanlar dolayısıyla fazlasıyla büyümesi sonucu kanallarda biriken bu salgıya mikrop eklenerek çoğalıp gözle görünür hale gelmesiyle oluşur.

Akne hastalığında Sivilcelere çıplak elle temas edilmemeli, kesinlikle sıkıp patlatılmamalıdır. Aksi halde kalıcı iz bırakabilir.

sivilce tedavisi evde, bitkisel sivilce tedavisi

Evde sivilce tedavisi

Akne [Sivilce] Tedavisi Nedir?

Hafif ve iltihabı az sivilceler için doktorlar tarafından önerilen kremler ve A vitamini kullanılmalıdır. Ağır ve iltihabı fazla sivilceler için ise antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Bayanlar için ise hormon hapları verilebilir. Bayanların hormon haplarını kullanmadan önce hamilelik testi yaptırması önerilir. Çünkü Hormon haplarının 3 ay boyunca etkisi devam eder ve hamile kalmayı önler. Hormon haplarının kullanıldığı zaman içinde uzun süre güneşte kalınmaması tavsiye edilir. Hastalar bazı yiyecekleri tükettiklerinde akne hastalığı görünürse şüpheli görülen yiyecek içeceklerin tüketilmemesi önerilir.

Evde sivilce tedavisi

Akne tedavisi için büyük paralar harcamak istemiyorsanız yada güzellik merkezlerinde gitmek istiyorsanız akne tedavisi evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Akne tedavisine başlamadan önce akne oluşumun sebebi ergenlik dönemi yada regl dönemi ise bu normaldir. Ergenlik dönemin de oluşan sivilce ve akneler için bol bol sebze ve meyve tüketerek doğal beslenmektir. Ayrıca akşam ve sabah cilt temizliği yapılmalıdır. Mutlaka akne tedavisine başlamadan önce cilt tipini bilmek gereklidir.  Yine düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve bol bol su tüketmek çok önemlidir. Haftada 1 defa buhar banyosu ve cilt bakım maskeleri uygulamak çok işe yarayacaktır. Güneşli günlerde dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmak çok önemidir. Asla eliniz ile akne ve sivilceye dokunmayın bu durum akne çoğalmasına ve iltihap kapmasına neden olur. Sivilceleri patlatmak, sivilceleri sıkmak mantıklı bir durum değildir. Sivilce izlerinin kalmasına neden olur. Bitkisel akne tedavisi için bitki çayları içebilirsiniz. Cilde iyi gelen bitki çayları yazımızı okuyabilirsiniz.

1 günde beki sivilce geçirme mümkün olmasa da düzenli olarak yapıldığında 1 hafta içerisinde sivilcelerden kurtulmak mümkün. Akne çeşitleri olsa da tedavi yöntemleri her zaman aynıdır. Unutmayın cilt bakımıza öner vererek akne oluşumunun önüne geçersiniz. Sivilceleri nasıl geçer sorusu ile karşılaşmamak için mutlaka sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilcelere iyi gelen sabunları düzenli kullanarak kurutabilirsiniz.

Diğer yazımızda En iyi ve etkili sivilce kremleri yazımızı okuyarak sivilcelere kesin çözüm bulabilirsiniz. Unutmayın sivilce kremlerini mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

En iyi sivilce kremleri

En iyi sivilce sabunları

Sivilce tedavisi kesin sonuç almak için sabırlı olmak ve mutlaka bir cildiyeye görünmek sivilce tedavisi için en önemli unsurdur. Sivilce tedavisi evde doğru şekilde yapılarak rahatlıkla yok edilebilir. Sivilce tedavisi ne kadar sürer soru aslına sivilcenin yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Genelde sivilce tedavisi 15 gün ile 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun