Balın Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yüze Bal Sürülür Mü?

Balın Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yüze Bal Sürülür Mü?

Balın Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yüze Bal Sürülür Mü? Gündelik hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz bal harika bir besin kaynağı olmasının yanında cilt bakımı içinde etkili sonuçlar vermektedir. Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullandığımız bal sivilce, mantar, yara ve yara izleri başta olmak üzere pek sorunun ortadan kalkması için kullanılmaktadır. Özellikle yağ cilt tipine sahip kişilerde görülen sivilce ve siyah noktaları yok etmede yüze bal sürmek harika bir etki gösterecektir.

Gerçek doğal balın içerisinde bulunan aminoasit, vitamin ve doğal şekerler cilt tarafından kolay emilerek cilde parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca balda bulunan mineraller tahriş olmuş cildi onarır ve nemli kalmasını sağlar. Kırışıklıklar karşı etkili olan bal ayrıca yaşlanma etkilerini yok eder.

Balın Cilde Faydaları Nelerdir

Direk olarak yüze bal sürüleceği gibi çeşitli karışımlar ile hazırlanan bal maskeleri pek çok cilt sorununun kısa zamanda ortadan kalkmasını sağlar. Kuru cildi onaran bal ayrıca yağlı ciltlerin sorunu olan sivilce ve siyah noktalarla etkili biçimde savaşır.

 • İnce tabaka halinde balı yüzünüze sürerseniz cildiniz ışıl ışıl parlar
 • Cildi nemlendirir
 • Sivilce ve sivilce izlerini yok eder
 • Yaşlanma karşıtı etkisi olan bal cildin yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Cilt lekelerini ve güneş yanıklarını geçirir. Peeling etkisi olan cilt lekelerini kısa sürede geçirir
 • Bal cildi ölü hücrelerden arındırır
 • Yeni hücre oluşumunu destekler
 • Gözenekleri temizler
 • Siyah noktaları yok eder
 • Cilt üzerinde bulunan açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar
 • Her cilt tipine uygun olan bal kuru cildi nemlendirirken yağlı cildin yağ dengesini sağlar
 • Yıpranmış cildin kendini hızlı şekilde yenilemesini sağlar
 • Mantar ve egzama sorunlarını yok eder. Özellikle kaşıntılı egzama olanlar bal sürdüklerinde rahatlatıcı etkisini görürler
 • Sedef hastalığının tedavisinde etkilidir
 • Bal ellerin yumuşamasını ve ellerde bulunan kırışıklıkların yok olmasını sağlar
 • Çok fazla ve çok sık makyaj yapanar ciltlerini dinlendirmek ve arındırmak için haftada 1 defa bal maskesi yapabilirler.

Bal Cilde Nasıl Sürülür

Cilde bal uygulamak, yüze bal sürmek çok eski çağlardan beri uygulanan ve bilinen yöntemlerden biridir. Balı az miktarda sulandırarak doğrudan cilde uygulamak bile çoğu zaman harika sonuç almanıza yeterlidir. Yüzüne bal sürenler sıklıkla bu şekilde uyguladıklarında yüzlerinin parladığını ve yumuşacık olduklarını söylemişlerdir.

Kozmetik sektöründe satılan pek çok ürün cildimize zarar verdiği gibi beklenmedik sonuçlarında ortaya çıkmasına neden olabilir. Evde kolay şekilde yapacağınız maskeler hem maliyet olarak daha ucuz hemde istediğiniz sonuçu alma konusunda daha etkilidir.

Balı dilerseniz maske olarak yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi doğrudan yüzünüze sürmeniz kızarıklık, yanma ve tahrişi anında yok etmek mümkün. Ayrıca cildi daha nemli ve daha esnek olmasını bu sayede sağlayabilirsiniz. Sade bal maskesi düzenli yapılması cildin daha olumlu etki görmesini sağlayacaktır.

Bal Maskesi Nasıl Yapılır

Sizlere bal maskesi tarifleri vermeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum.  Günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz bal sağlımıza faydalı olduğu gibi cildimize faydalıdır. Balın cilde faydalarından yararlanmak için mutlaka bal maskesine ekleyeceğiniz yada cildinize uygulayacağınız balın gerçek ve doğal bal olmasına dikkat edilmelidir. Unutmayın her bal bal değildir. Ucuz ve gerçek olmayan bal yarardan çok zarar sağlar.

Kısaca bilgi verdikten sonra sizlere evde bal maskesi nasıl yapılır, bal maskesi sivilce, bal maskesi cilt lekeleri, bal maskesi sivilce izleri ve daha bir çok sorunu  yok eden bal maskelerinden bahsetmek istiyorum. Balın cilde faydaları olduğundan bu maskeler cildinizde harika değişimler yaratacaktır. Cilt sorununuza uygun olan maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bal ve Yumurta Akı Maskesi

 • 1 Adet yumurta akı
 • 1 Yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yumurta akını ve balı bir kase içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karşımı direk cildinize uygulayın. Ortalama 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Daha ilk kullanımdan itibaren cildinizin yumuşacık ve nemli olduğunu göreceksiniz. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Kuru Cildi Nemlendiren Bal Maskesi

 • 1 Adet şeftali
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Şeftalinin kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkararak rondodan geçirerek püre haline getirin. Şeftali püresine balı ekleyin ve iyice karıştırarak maskeyi hazır hale getirin. Parmaklarınız yardımı ile maskeyi yüzünüze hafif baskı yaparak uygulayın. Ortalama 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulamanız yeterlidir. Özellikle kış aylarında bu maskeyi yaparak cildin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Kuru cilt tipine sahip olanların mutlaka denemesi gereken bir maske tarifidir. Haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

Gözenekleri Temizleyen Bal Maskesi

 • 1 Adet elma
 • 5 Yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Elmanın kabukları soyun ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikserde balla beraber iyice krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Temiz cildinize direk uygulayın ve ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayarak cilt gözeneklerinde biriken kiri yağı temizleyebilirsiniz. Sivilceleri ve siyah noktaları yok etmek için bu maskeyi kullanarak kısa sürede sonuç almanız mümkün.

Cildi arındıran ve gözenekleri temizleyen bir diğer maske ise 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı jojoba yağı yada Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Göz çevresi hariç yüzünüzün her yerine sürün 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Bal Maskesi Cilt Lekeleri İçin

Eşit miktarda bal ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı cilt lekeleri olan bölgeye nazik hareketlerle masaj yaparak sürün. 5 dakika bekledikten sonra pamuk ile silin ve ılı su ile durulayın. Cilt lekelerinden kurtulmak için haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Bal Maskesi Sivilce

Aşırı yağlı cilt tipinin en belirgin sorunlarından biride sivilcedir. Gözeneklerin yağdan ve kirden dolayı tıkanması ile oluşan sivilceden kurtulmak için sade bal maskesi yapmak yeterlidir. Sivilce olan bölgeye az miktarda bal sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Dilerseniz yüzünüzün her bölgesinde sürebilirsiniz. Günlük olarak yüze bal sürmek sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Ballı Limonlu Yüz Maskesi

Geçmişten günümüze etkisi kaybetmeyen ve en çok kullanılan maske tariflerinden biridir. Ballı limonlu yüz maskesi sivilce, siyah nokta, cilt lekeleri başta olmak üzere kullanım alanı en fazla olan maskelerden biridir.

Eşit miktarda limon ve ballı karıştırarak sorunlu olan bölgeye yada göz çevresi hariç bütün yüzünüze uygulamanız yeterlidir. 15 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Cilt lekelerinden sivilce izlerinden kurtulmak için 1 yada 2 ay boyunca düzenli olarak uygulamanız yeterlidir.

Bal Yoğurt Maskesi

Bal ve yoğurt maskesi cildi güzelleştirmek ve cilt bakımı yapmak için kullanılan maske tariflerinden biridir. Yapılışı kolay ama etkisi büyük olan bal yoğurt maskesi ciltte peeling etkisi yaratır, cildi nemlendirir, cildin yağ dengesini sağlar ve ciltte ölü hücreleri atarak yeni hücre oluşumunu destekler.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz cilde dairesel hareketlerle uygulanması yeterlidir. Ortalama 5 ile 10 dakika kadar beklemesi yeterlidir. Haftada 2 defa uygulamanız yeterlidir. İlk uygulamadan itibaren cildinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz.

Bal Maskesi Sivilce İzleri

Bal maskesi sivilce izleri için etkili yöntemlerden biridir. Sivilceler gittikten sonra kalan sivilce izlerinden kurtulmak için bal maskesini uygulayabilirsiniz.

 • Yarım çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı muskat ( Aktarlardan alabilirsiniz, toz haline getirmek için havadan dövün.)
 • Yarım çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı organik bal

Yukarıda saydığım bütün malzemeleri bir cam kase içerisine ekleyin yoğun bir kıvama geldikten sonra yüzünüzün göz çevresi hariç her yerine sürün. Ortalama yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Sivilce izlerinden kurtulmak için bal maskesini haftada 1 defa olmak üzere en az 2 boyunca denemeniz gerekmektedir. Cildi cilt renk tonunu açan bal maskesi ciltte peeling etkisi yaratan yeni derinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Balın Cilde Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Sizlere balın cilde faydaları ve balın ciltte kullanımı hakkında bilgi verdikten sonra balın yüze sürülmesi ile alakalı merak edilen bazı soruları ve cevaplarını vermek istiyorum.

Yüze bal sürmek tüylenme yapar mı

Genelde yüzüne bal sürenler sıklıkla bal tüylenme yapar mı, bal kıllanma yapar mı, bal tüyleri besler mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bilinen aksine balda şeker olduğu için bal çok az hatta gözle görülemeyecek kadar tüylenme yapar. Ama bu tüylenme asla fazla olmaz. Hatta yüzüne bal sürüp tüylenme sorunu yaşayan kişi neredeyse yoktur. Bal tüyleri besler mi diyenler genelde yüzüne bal maskesi uyguladıktan sonra her hangi bir sorun olmadığını göreceklerdir.

Bal yüzde ne kadar kalmalı

Bal direk olarak yüze sürüldüğünde en fazla 15 dakika kadar kalmasında bir sakınca yoktur. Eğer sadece bal değilde bal maskesi ise bu durumda tarife göre ortalama yarım saat kadar beklemesinde bir sakınca yoktur.

Yüze Bal Sürmek

Yüz bal sürmek çok eski dönemlere kadar dayanan bir yöntemdir. Eski dönemler pek çok cilt sorunu yada cilt bakımı için yüz bal sürüldüğü bilinmektedir. Yüze bal sürülebileceği gibi sadece sivilce, sivilce izler ve cilt lekelerinin olduğu bölgeye bal sürülebilir. Yüzüne bal sürenler sıklıkla bu yöntemin çok işe yaradığını ve cildi yumuşacık yaparak nemlendirdiğini söylemişlerdir.

Yüze bal sürmenin zararları

Yüze bal sürmenin her hangi bir zararı olmamasına karşın bala karşı alerjisi olanlarda bazı sorunlar oluşabilir. Ayrıca sahte gerçek olmayan bal kullanmak yarardan çok zarar verebilir. Bal alırken güvenilir ve bilinen yerlerden almaya dikkat ederseniz her hangi bir yan etki yada zarar görmezsiniz.

Bal yüzde kaç dakika bekletilmeli

Balı yüzünüze sürdükten sonra ortalama 5 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Bal yüzde en fazla 15 dakika kadar bekletilmelidir.

Yüze bal sürmek ne işe yarar

Yüze bal sürmek sivilce başta olmak üzere sivilce izleri, cilt lekeleri, siyah noktaları etkili bir biçimde yok eder. Ayrıca cildi nemlendirir, yumuşatır ve bakımlı olmasını sağlar.

Yüze bal sürmek sivilcelere iyi gelir mi

Yüze bal sürmek sivilceleri kuruyarak yok olmasını sağlar. Organik balı direk sivilce üzerine üzerine sürebileceğiniz gibi bal maskesi yarak sivilcelerden kurtulmanız mümkün.

Yüze bal sürmek sivilce izlerine iyi gelir mi

Sivilceleri yok eden bal aynı şekilde düzenli olarak kullanıldığında sivilce izlerini yok eder.

Bal yüze nasıl sürülür

Balı direk olarak yüzünüze sürebileceğiniz gibi su ile karıştırarak yada bal maskesi yarak cildinize sürmeniz mümkün.

Bal yüze her gün sürülür mü

Balı yüze her gün sürmek pek tavsiye edilmeyen bit yöntemdir. İdeal olarak haftada 2 yada 3 defa sürmek yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda balın cilde faydaları ve bal maskesi tarifleri vermeye çalıştım. Bal maskesi nasıl yapılır, yüze bal sürmek hakkında merak edilenleri yazdım. Peki yaz siz balın cilde faydaları hakkında neler düşünüyorsunuz, cevaplarınızı yorum kısmına yazarak bizime paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank Songül Şenöz dedi ki:

  Gerçekten harika olmuş ve balın faydasını bilmek iyi oldu

 2. blank Mehmet Bekli dedi ki:

  Elinize sağlık.Kısa ve öz, güzel bir paylaşım olmuş.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet