Akne Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir? Akne Nasıl Tedavi Edilir? cildin gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan sıklıkla yüz, omuz ve sırt bölgesinde görülen sivilcelerdir. Aknelerin iltihaplı ve kabarcıklı olanları patlatılması yada elle oynanması aknelerin dahada çoğalmasına neden olabilir. Sivilce sıklıkla yağlı cilt tipine sahip bireylerde daha sık görülmektedir bunun sebebi ise yağlı cilt yapısına sahip bireylerde gözenekler daha kolay tıkanır ve toz ve kir burada birikerek akneye sebep olur.

Ergenlik dönemi ile beraber görülmeye başlayan akne ilerleyen yaşlarda bile görülen cilt sorunlarından biridir. Çevresel etkilere, toz, duman ve hava kirliliğine bağlı olarak görülebileceği gibi gözeneklerin çok sık tıkanmasına neden olan yağların sebep olduğu bilinmektedir.

Cilt temizliğinin mutlaka düzenli olarak yapılması önerilen akne tedavisinde kullanılan kremler genelde akne kurutucu ve cilt soyucu etkiye sahiptir. Ayrıca akne önleyici maske tarifleri akne oluşumu önlemede oldukça etkilidir.

Aknenin Sebepleri ve Aknenin Oluşum Nedenleri?

Özellikle kızlarda 9-18, erkeklerde 14-19 yaşları civarında görülen akne hastalığı, genellikle göğüs, yüz ve sırttaki ter bezeciklerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Akne 30’lu yaşlardaki bireylerde de nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Aknedeki bezecikler genellikle siyah veya kırmızı renkte küçük benekler şeklinde görülür. Bu bezecikler yağ bezelerinin hormanlar dolayısıyla fazlasıyla büyümesi sonucu kanallarda biriken bu salgıya mikrop eklenerek çoğalıp gözle görünür hale gelmesiyle oluşur.

Akne hastalığında Sivilcelere çıplak elle temas edilmemeli, kesinlikle sıkıp patlatılmamalıdır. Aksi halde kalıcı iz bırakabilir.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır

Hafif ve iltihabı az sivilceler için doktorlar tarafından önerilen kremler ve A vitamini kullanılmalıdır. Ağır ve iltihabı fazla sivilceler için ise antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Bayanlar için ise hormon hapları verilebilir. Bayanların hormon haplarını kullanmadan önce hamilelik testi yaptırması önerilir. Çünkü Hormon haplarının 3 ay boyunca etkisi devam eder ve hamile kalmayı önler. Hormon haplarının kullanıldığı zaman içinde uzun süre güneşte kalınmaması tavsiye edilir. Hastalar bazı yiyecekleri tükettiklerinde akne hastalığı görünürse şüpheli görülen yiyecek içeceklerin tüketilmemesi önerilir.

Akne tedavisinde ana prensip akneye neden olan sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Akne oluşmasının önüne geçmek için yapılacak işlemler sırası ile

 • Akşam yatmadan önce mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır.
 • Sabah ve akşam uygun sabunlarla cilt yıkanmalıdır.
 • Tonik ile cilt gözenekleri açılmalıdır.
 • Temizlenen gözeneklere mutlaka nemlendirici sürülmelidir
 • Akne tedavisi olduğunuzda mutlaka doktorunuzun size verdiği sivilce kremleri düzenli şekilde kullnamak çok önemlidir. Aknelerin bazen yok olması biraz zaman alabilir sabırlı olmak çok önemlidir.
 • Mutlaka akşamları makyaj temizliği yapılmalıdır. Kozmetik ürünler cildin gözeneklerini tıkayarak akneye neden olur.
 • Sivilceye iyi gelen krem ve sivilceye iyi gelen sabunlar kullanmak bu dönemde çok işe yarar. Akne nasıl geçer diyenler konuyu tıklayıp akne tedavisi krem çeştlerini inceleyerek akne kremleri hakkında bilgi sahibi olabilir.
 • Buhar banyosu yaparak gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.

Sivilce kremleri mutlaka bir hekim gözetimde kullanılmalıdır.

Akne Bitkisel Çözüm Önerileri

Akne diğer adı ile sivilce tedavisinde ilaç yada krem kullanmak istemeyenler için etkili yöntemlerden biride doğal çözüm önerilerini kullanmaktır. Evde akne nasıl geçer ve evde akneye ne iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse işte akne doğal çözüm önerileri.

 • Yüze Buhar Banyosu Yapmak

Yüze buhar banyosu yapmak gözeneklerin açılması ve temizlenmesi için en etkili yollardan biridir.

 • Bitkisel Yağlar Kullanmak

Özellikle antibakteriyel ya da antiseptik içeriğe sahip olan bitkisel yağlar akne oluşumuna neden olan bakterilerin yok olmasını sağlar. Özellikle kantaron yağı gibi yağlar sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Bakınız Kantaron Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi yazımıza.

 • Cilt Bakım Maskesi Uygulamak

Cilt bakım maskeleri için akneden arınması ve cildin kendini yenilemesi için kullanabileceğiniz maske tariflerinden biridir. Cilde maske uygulamak için aknelerden arınmasını sağlayacaktır. Ayrıntılı maske tarifleri için Sivilceye İyi Gelen Maske Tarifleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ellerinizle yüzünüze ve sivilceye fazla dokunmak, sigara içmek, toz ve dumana fazla maruz kalmak hem gözenekleri tıkar hemde sivilce artışına neden olur. Yüzünüzü bol su ile yıkamak ve temizleyici jel kullanmak oldukça etkili doğal yöntemlerin başında gelir. Doğru ve sağlıklı beslenmek akne oluşumunu önlemede oldukça etkilidir.

Akne Giderici Krem Önerisi

Akne tedavisinde birkisel ve doğal yollar ile çözüm bulmanız mümkün ancak kistik ve büyük akneler için mutlaka cildiye doktoruna tedavi olmak ve krem kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Akne için krem önerileri ve akne giderici kremler ise;

 • Imex sivilce kremi
 • Aklovir Krem
 • Tritone Krem
 • Aksil Krem

Sivilce tedavisinde en sık kullanılan kremlerdendir. Ayrıca diğer yazımızda Sivilce İyi Gelen Kremler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Akne İzleri Nasıl Geçer

Akne yani sivilce tedavisinde sabırlı olmak kadar akne ile oynamak, sıkmak ve patlatmaya çalışmak ileride sivilce izlerinin kalıcı olarak kalmasına neden olabilir. Normal sivilce tedavisinde akneler asla yok olmaz, akne izlerinin yok olması için genel soyma işlemi yapılır. Ayrıca sivilce izlerini yok etmek için uygulayabileceğiniz yöntemler ise

 • Limon sürmek: Sivilce lekeleri olan bölgeye 1 adet limon ikiye bölünür ve cilde sürülür
 • Bal maskesi yaparak sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.
 • Elma sirkesi sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir.
 • Maydanoz maskesi sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir. Maske hakkında bilgi almak için Maydanoz Maskesi yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Karbonat maskesi ile sivilce lekeleri yok olur.

Sivilce izlerini yok etmek için maske evde sivilce lekelerine iyi maske tariflerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Maske tarifleri için Sivilce izlerini yok eden maskeler yazımızı inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet