Akne Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

ane tedavisi, akne nasıl geçer
Paylaş
 

Akne, cildin gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan sıklıkla yüz. omuz ve sırt bölgesinde görülen sivilcelerdir. Aknelerin iltihaplı ve kabarcıklı olanları patlatılması yada elle oynanması aknelerin dahada çoğalmasına neden olabilir. Sivilce sıklıkla yağlı cilt tipine sahip bireylerde daha sık görülmektedir bunun sebebi ise yağlı cilt yapısına sahip bireylerde gözenekler daha kolay tıkanır ve toz ve kir burada birikerek akneye sebep olur.

Akne Nasıl Olur?

Özellikle kızlarda 9-18, erkeklerde 14-19 yaşları civarında görülen akne hastalığı, genellikle göğüs, yüz ve sırttaki ter bezeciklerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Akne 30’lu yaşlardaki bireylerde de nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Aknedeki bezecikler genellikle siyah veya kırmızı renkte küçük benekler şeklinde görülür. Bu bezecikler yağ bezelerinin hormanlar dolayısıyla fazlasıyla büyümesi sonucu kanallarda biriken bu salgıya mikrop eklenerek çoğalıp gözle görünür hale gelmesiyle oluşur.

Akne hastalığında Sivilcelere çıplak elle temas edilmemeli, kesinlikle sıkıp patlatılmamalıdır. Aksi halde kalıcı iz bırakabilir.

akne tedavisi, akne nasıl geçer

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır

Hafif ve iltihabı az sivilceler için doktorlar tarafından önerilen kremler ve A vitamini kullanılmalıdır. Ağır ve iltihabı fazla sivilceler için ise antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Bayanlar için ise hormon hapları verilebilir. Bayanların hormon haplarını kullanmadan önce hamilelik testi yaptırması önerilir. Çünkü Hormon haplarının 3 ay boyunca etkisi devam eder ve hamile kalmayı önler. Hormon haplarının kullanıldığı zaman içinde uzun süre güneşte kalınmaması tavsiye edilir. Hastalar bazı yiyecekleri tükettiklerinde akne hastalığı görünürse şüpheli görülen yiyecek içeceklerin tüketilmemesi önerilir.

Akne tedavisinde ana prensip akneye neden olan sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Akne oluşmasının önüne geçmek için yapılacak işlemler sırası ile

 • Akşam yatmadan önce mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır.
 • Sabah ve akşam uygun sabunlarla cilt yıkanmalıdır.
 • Tonik ile cilt gözenekleri açılmalıdır.
 • Temizlenen gözeneklere mutlaka nemlendirici sürülmelidir
 • Akne tedavisi olduğunuzda mutlaka doktorunuzun size verdiği sivilce kremleri düzenli şekilde kullnamak çok önemlidir. Aknelerin bazen yok olması biraz zaman alabilir sabırlı olmak çok önemlidir.
 • Mutlaka akşamları makyaj temizliği yapılmalıdır. Kozmetik ürünler cildin gözeneklerini tıkayarak akneye neden olur.
 • Sivilceye iyi gelen krem ve sivilceye iyi gelen sabunlar kullanmak bu dönemde çok işe yarar. Akne nasıl geçer diyenler konuyu tıklayıp akne tedavisi krem çeştlerini inceleyerek akne kremleri hakkında bilgi sahibi olabilir.
 • Buhar banyosu yaparak gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.

Sivilce kremleri mutlaka bir hekim gözetimde kullanılmalıdır.

Akne İzleri Nasıl Geçer

Akne yani sivilce tedavisinde sabırlı olmak kadar akne ile oynamak, sıkmak ve patlatmaya çalışmak ileride sivilce izlerinin kalıcı olarak kalmasına neden olabilir. Normal sivilce tedavisinde akneler asla yok olmaz, akne izlerinin yok olması için genel soyma işlemi yapılır. Ayrıca sivilce izlerini yok etmek için uygulayabileceğiniz yöntemler ise

 • Limon sürmek: Sivilce lekeleri olan bölgeye 1 adet limon ikiye bölünür ve cilde sürülür
 • Bal maskesi yaparak sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.
 • Elma sirkesi sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir.
 • Maydanoz maskesi sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir. Maske hakkında bilgi almak için Maydanoz Maskesi yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Karbonat maskesi ile sivilce lekeleri yok olur.

Sivilce izlerini yok etmek için maske evde sivilce lekelerine iyi maske tariflerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Maske tarifleri için Sivilce izlerini yok eden maskeler yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Soner dedi ki:

  Tonik eczaneler de varmıdır?

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun