Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Yıllardan beri saç bakımı ve cilt bakımı için etkin olarak kullanılan elma sirkesi yarattığı mucizelerle çok kullanışlı bir doğal bakım ürünüdür. Kokusu dezavantaj olsada yarattığı etki ve kokusun belli bir zaman sonra kabolması sayesinde kullanımı hergeçen gün artan elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir onlar bahsedeceğim.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan elma sirkesinin faydaları sayısırdır, bir nevi cilt iksiride diyebiliriz. Elma sirkesi cilt tipi yada yapısının ne olduğu fark etmeksizin her tülü cit tipe rahatlıkla kullanılabilir. Sivilceler, siyah noktalar, yada cilt temizliği için etkili bir tonik olarak kullanılabilir. Sadece cilt için değil soluk ve mat saçlarınızıda parlatmak içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi faydası ve sağladığı yararlar ile artık neredeyse her evde bulunmaı gereken ürünlerden biri olmalıdır. Günlük hayatımızda ne olursa olsun bize faydalı olan elma sirkesini tüketmekte fayda var. Düzenli şekilde tüketilmesi halinde olumlu etkileri kısa sürede görmek mümkün. Elma sirkesi tüketirken dikkat edeceğiniz gereken ilk konu ise elma sirkesinin doğal olmasıdır. Doğal elma sirkesi elde etmek için evde kendi doğal elma sirkenizi yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız doğal ve sağlıklı elma sirkesi ile sağlıklı ve güzel bir hayata adım atarken pek çok sorunuda ortadan kaldırabilirsiniz.

Elma Sirkesi yapı olarak zaten doğal bir üründür. Elma sularının işlenmiş ve işlem görmüş halinden elma sirkesi elde edilir. Mikropları ve bakterileri yok etmesi sebebi ile temizlik alanında etkin olarak kullanılan elma sirkesi ile yapacağınız temizlik hem daha sağlıklı ve hemde daha hijyenik olacaktır. Saçlarınıza gereken önemi vermek adına elma sirkesini kullanırsanız saçlarınız hem sağlıklı hemde ışıl ışıl parlayacaktır, elma sirkesini saç bakımında daha etkin kullanmanız saçlarınızda kepeğide önlemektedir. Ayrıca elma sirkesini cildinize uyguladığınızda sivilcelerden ve siyah noktalardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Elma sirkesini seyretlerek tonik gibi kullanarak rahatlıkla cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Cilt Lekelerinden Kurtulun

Lekeleri giderme yada yok etmesi etkisi olduğu bilenen elma sirkesinin cilt lekelerine giderdiği bilinmektedir. Düzenli şekilde kullanıldığı taktirde etkili bir renk açıcıcı özelliğide bulunmaktadır. Elma sirkesinin ciltte bulunan sivilce, akne lekeleri, güneş yanıkları üzerinde etkisi tartışılmaz. Bu lekelerden kurtulmak için yapacağınız en etkili doğal ve sağlıklı yöntem elma sirkesi kullanmak olacaktır. Her derde deva olan olan elma sirkesinin diş lekelerini azalttığı ve yok ettiği bilinmektedir.

Cildinizde bulunan lekelerden kurtulmak için her banyodan sonra bir çay bardağı elma sirkesini birr kova suya dökerek tüm bedeninizde özeliklede lekeli olan bölgede kullanabilirsiniz. Ayrıca yüzünüzde bulunan akne lekelerinden de elma sirkesi yardımı ile kurtulabilirsiniz. Bir bardağın içerisine iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve 3 tatlı kaşığı su katarak seyrekleştirin ve bunu bir pamuk yardımı ile sivilce, akne olan bölgeye uygulamanız yeterlidir. Bu şekilde yaparak cildinizdeki gözenekler açılarak rahat nefes alması sağlanacak, cildinizde gerilme ve sıkılaştırma meydana gelecek hemde cilt üzerinde bulunan lekelerin yok olması sağlanacaktır. Diş lekeleri içinde elma sirkesi kulanmaya karar verdiğinizde diş fırçalamadan önce elma sirkesi ile dişlerinizi ovalayınız, belli bir zaman sonra diş renginizin dahada beyazlaştığını göreceksiniz.

Elma Sirkesi ile Kilo Vermek Mümkün Mü?

Doğal bir ürün olan elma sirkesi saçımızı ve cildimize yararlı olduğu kadar sağlıımız için çok yararlıdır. Bunlardan biride elma sirkesi ile kilo vermektir. Günlük belli bir seviyete tükettiğiniz zaman yağlardan ve fazla kilolardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Günlük tüketilmesi gereken miktar ise elma sirkesini günde en fazla 2 çay kaşığı kadar olmalıdır. Sağlığımızı olumlu yönde etkileyen, olumlu sonuçlar veren elma sirkesini her gün 2 çay kaşığı kadar tüketmeniz halinde tavsiye edilmektedir, Burada dikkat etmeniz gereken konu fazla tüketmeniz ciddi sağlık sorunları doğurabilir 2 çay kaşığından fazla tüketmek mide sorunlarıda yaşamanıza neden olabilir. 2010 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada elma sirkesi 3 ay boyunca günde 2 çay kaşığı kullanarak düzenli şekilde bel ve karın bölgesindeki yağları yakarak tokluk hissi verildiği bildirildi.

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelmekte?

Elma sirkesi pek çok hastalığa ve cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Demir eksikliği olanların kullanması tavsiye edilir. Kanda bulunan demir seviyesinde eksiklik, düşüklük varsa elma sirkesi ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, şeker hastalığı, mevsimsel yorunluklara vücudumuzda dengeyi sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan pH değerinden dolayı asla organlara zarar vermez ama aşırı kullanıımından kaçınmak gerek. Aşırı kullanımı istenmeyen sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Mide rahatsızlığı bulunan özelikle asit miktarında dengeleyici rolu üstlenen elma sirkesi tüketilmesi halinde ülser ve reflü gibi sorunların yok olmasını sağlamaktadır. Günde 1 çay kaşığı elma sirkesi ile midenizi bu sorunlardan kurtarabilirsiniz. Size verdiğimiz ölçüler dahilinde kullanarak sağlıklı şekilde yaşayabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Yararları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemine destek olur.
 • Elma sirkesi ile soda karışımı sivilce oluşumu engeller.
 • Kabızlık ve bağırsakta olan sorunların önüne geçer
 • Egzama ve yaralarda iyleştirici etkisi vardır.
 • Kemik yapısını gülendirir.
 • Sabah aç karınla inceltilmiş şekilde içilirse metabolizma hızlanır.
 • Elmada bulunan bu yararalı vitaminler elma sirkesindede bulunur.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

 • Elma sirkesini su ile karıştırıp cilt bakımı için etkin bit tonik olarak kullanarak etkili sonuçlar almanız mümkün.
 • Elma sirkesini cilt lekelerini yok etmek içinde kullanabilirsiniz. Su ile karıştırılmış elma sirkesini gece cildinize yatmadan önce uygulayın 1-2 ay devam ettiğinizde sağlıklı sonuç alabilirsiniz.
 • Sivilceler, akneler, cilt lekeleri için elma sirkesi ile yapacağınız cilt temizliği sayesinde sorunlu bölgede mikropların, bakterilen yok olacağından sivilceler kaybolur ve sivilce akne oluşumu engellenir. Lekeleri yok eden elma sirkesi gözenekleride açarak cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.
 • Su ile inceltilmiş elma sirkesini nasır olan bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Kuruyan, çatlayan ellerinizi elma sirkesi ile hergün 5 dakika boyunca ovalarsanız, çatlaklar kapanır ve elleriniz yumuşacık olur.

DİKKAT: Elma sirkesi tek başınıza cildinize uygulamaktan kaçınmalısınız. Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce mutlka su ile inceltip kullanmaya dikkat ediniz. Ayrıca günel ışıklarından uzak tutmalı ve cildinizede akşam uygulamalısınız.

Elma Sirkesi İle Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak isteyenler için etkili bir zayıflama yönteme olan elma sirkesi ile sağlıklı şekilde zayıflamak için 1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 çay kaşığı bal dökülerek içilir. Yağ yakmayada etkili olan bu içecek sizi tok tutacak ve daha az yemek yemenizi sağlayacaktır.

Dr Mehmet Öz Elma Sirkesi ile Zayıflama

Çok etkili olan ve Dünyaca ünlü sağlıkçı Dr. Mehmet Öz tarafında uzun süre tavsiye edilen etkili bir zayıflama yöntenden bahsedeceğim. Bir bardak taze sıkılmış portakal suyuna 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek bal eklenerek karıştırıır. Bu karışım yemek yemeden önce tüketilir yağları yakarak doğal şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde doğal şekilde kendi elma sirkenizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Elma kabukları ve çekirdekleri bir kavanoza konur.  Kavanozun 1/4 elma kalan  3/4 su konularak ağzı bez ile kapatılır ve güneş görmeyen bir yerde 20 gün boyunca beklemeye alınır. 20. gün sonunda elmalar çürümeye başlar bez yardımı ile süzerek kavanozun içerisinine 3 nohut bir parça ekmek ve tuz atarak kavanozun ağzını tekrar kapaıyoruz. En az 40 gün bekledikten sonra elma sirkemizin hazır olduğunu görebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.