Kayısı Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir? Kayısı yağı kayısının içindeki çekirdeğin damıtılmasıyla elde edilen bir yağ türüdür. Cilt ve saç sorunların sıklıkla kullanılan kayısı yağı cildi nemlendirir, kızarıklığı ve sivilceyi önler. Ayrıca saç dökülmesine karşı etkisi vardır. Kozmetik sektöründe pek çok cilt bakım ürününde ve kremde kullanılmaktadır.

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan kayısı yağının içerisinde A, C, D, E,  vitaminleri bulunmaktadır. İçerdiğinde bulunan A vitamini ciltteki kırışıklık, sivilce ve akne, gibi sorunlara harika etki göstermektedir. Cilde ve saça faydalarını içeriğinde bulunan doğal vitaminlerden alan bu yağ el, yüz ve cilt bakımında çok sık kullanılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kayısı yağının faydaları nelerdir, kayısı yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağım.

Kayısı Yağı Ne İşe Yarar

Vitamin mineraller bakımından zengin olan kayısı yağı özellikle hassas ciltler başta olmak üzere her cilt tipine uygundur.  Cildi gençleştiren, kırışıklıkları ve cilt lekelerini yok ederek cilde gençlik veren kayısı yağı cilde faydalı olan yağlar arasında ilk sırayı almaktadır. Hafif kokulu olan kayısı yağı cilde ve saça faydalı diğer yağlara oranla daha fazladır.

Kayısı yağı cilt sorunları ve saç dökülmesini önlemedeki etkisinin yanında sivilceye yok etmedeki başarısı çok büyüktür. Antioksidan ve vitaminler bakımından zengin olan kayısı yağı kozmetik sektöründe, cilt bakım ürünlerinde ve kremlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kayısı Yağının Cilde Faydaları

 • Kayısı yağı selenyum ,kalsiyum ,magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Bilhassa cilt bakımında kullanılır. Kuru ciltlere iyi gelir cilt yıpranmalarını engelleyen kayısı yağını düzenli olarak kullanımında ciltteki gençleşmeyi fark edeceksiniz.
 • Kayısı yağı içerdiği A vitamini sayesinde cildin rengini korur, ciltte oluşan nem eksikliğini giderir ve kızarıklığı engeller. Aynı zamanda A vitaminin bir diğer faydası da dışarıdan gelen zararlı etkenleri de engeller.
 • Kayısı yağı  içerdiği E vitamini sayesinde cilde gençlik katar. Aynı zamanda  cildi nemlendirir ve gözenekleri açar cildin solunum yapmasını sağlar gözeneklerin genç kalmasında önemli rol oynar.
 • Kayısı yağı cildin yağlanmasını sağlar. Cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı cildin yağlanmasında yardımcı olur.
 • Kayısı yağı egzamaya iyi gelir
 • Alerjilere yatkın olan hassas ciltleri korur
 • Kayısı yağı cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı dudak ve cilt kremi olarakta kullanılmaktadır.
 • Kayısı yağı diğer doğal bitkisel yağların aksine daha hızlı emilir ve tüm alerjik hastalıklarına karşı olması nedeniyle cilde düzenli olarak masaj edilebilir ve cildin canlı ve parlak olmasın sağlar.
 • Kayısı yağı içerdiği D vitamini sayesinde güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur. Güneşlenmeden önce cildinize kayısı yağını sürün ve güneşin zararlı ışınlarından korunun.
 • Kayısı yağı  cildinizde oluşan ince çizgiler ,kırışıklıkları yok eder ve cilde canlılık katar .
 • Kayısı yağı ciltte bulunan alerjilere karşı koyar ve alerjilere karşı daha dirençli bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Kayısı yağı göz altı çizgilerini , şişlik  gibi sorunları engeller daha pürüzsüz ve parlak bir cilt olmasını sağlar.
 • Kayısı yağı gama linoleik asit içermektedir. İçerdiği bu asit cildin renk tonunu ve vücuttaki yağ oranını düzenler.

Kayısı Yağının Saça Faydaları

 • Kayısı yağı ölü saç derisine canlılık kazandırır, hücre oluşumunu hızlandırır.
 • Saçları besleyerek daha gür ve hacimli olmasını sağlar
 • Saç kırıklarını önler
 • Saçı besleyerek saç dökülmesini önler
 • Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi sağlar
 • İnce telli saçların daha hacimli olmasını sağlar

Kayısı Yağının Cilt Lekelerine Faydası

Kayısı yağı düzenli kullanıldığında cilde elastik bir yapı vererek yumuşacık olmasını sağlar. Cilde sürüldüğünde cilt tarafından emilen kayısı yağı cilt lekelerini ve güneş lekelerini yok etmekte çok başarılıdır. Cilt alt tabakasını besleyen kayısı yağı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde lekelerin görünümünü azaltarak yok etmektedir.

Düzenli kullanıldığında lekeleri yok etmesinin yanında cilde gerginlik ve sıkılık veren kayısı yağı ayrıca yaşlanma etkilerini de geciktirir.

Egzama kaşıntı ve ciltte tahrişe neden olur. Bildiğiniz üzere egzamanın kesinin bir tedavisi yoktur ama kaşıntıyı azaltan yağlar ve kremler bulunmaktadır. Kayısı yağı egzama olan bölgeye ince tabaka halinde sürüldüğünde kaşıntı hissini ortadan kaldırarak derinin kendini toparlamasını sağlar.

Kayısı Yağının Tırnaklara Faydası

Kayısı yağı el ve ayak tırnaklarının bakımı için çok faydalıdır. El ve ayak tırnakları bazı dönemlerde zayıflar ve kolay kırılabilir. Tırnaklarınıza kayısı yağı sürerek tırnak ve tırnak etinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca tırnakların sağlıklı olmasının yanında tırnak mantarı oluşumu önlemektedir. Günlük kullanıma uygundur ve her hangi bir yan etkisi yoktur. Kayısı yağının tırnaklara faydası ise;

 • Tırnağın daha çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlar
 • Tırnakların daha güçlü olmasını sağlar
 • Alınan darbelere karşı kolay kırılmaları önler.
 • Tırnağı pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
 • Tırnağa pembemsi güzel bir renk kazandırır.

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır

Kayısı yağı yüze nasıl sürülür konusunda tam bilginiz yoksa size anlattığım şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz.

 • Kayısı yağını isterseniz zeytin yağı ile isterseniz cilt bakım kremleri ile karıştırıp kullanabilirsiniz.
 • Dilerseniz 1 bardak suyu 2-3 damla kayısı yağı ile karıştırıp cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kayısı Yağı Saça Nasıl Sürülür

Parmak uçlarınıza birkaç damla kayısı yağı damlatarak saç uçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınız kırılmayacak ve daha canlı görünecektir. Kayısı yağı ile akşam saç derisine 20 dakika masaj yaptıktan sonra saçlar bone ile sarılır ve sabah olduğunda saçlar temizlenir.

Kayısı yağı ile peeling uygulaması

Kayısı yağı ile bir miktar esmer şekeri karıştırarak etkili peeling yapmanız mümkün. Cildiniz parlamış ve yenilenmiş olduğunu göreceksiniz. Her cilt tipine uygundur.

Kayısı Yağının Zararları

Kayısı Yağının Fazla Kullanılmasının Zararı Var mıdır?

Kayısı yağı düzenli kullanımında hiç bir zararı yoktur fakat aşırı kullanımında  içerdiği amygdalin adlı bir madde içermektedir bu maddenin fazla kullanılması vücutta siyanin isimli başka bir maddeye dönüşmektedir. Bu madde zehirli bir etki göstermektedir. Hatta hayati riske , kalp hastalıklarına kadar yol açmaktadır. Düzenli kullanım halinde hiç bir zarara sebep olmaz.

5 Gram Kayısı Yağının Besin Değerleri

 • 40 kalori içermektedir.
 • 4.5 toplam yağ
 • 0.3 doymuş yağ
 • 1,3 poli doymamış yağ
 • 2,7 mono doymamış yağ
 • 0 karbonhidrat , kolesterol

Kayısı Yağı Güneşten Korur Mu

Doğal güneş kremi olarak bilinen kayısı yağı güneşten gelen zararlı ışınlara karşı sizi korur. Güneşe çıkmadan önce yüzünüze ve derinizin görünen bölümlerine kayısı yağı sürebilirsiniz. Güneşin zararlı etkilerinden ve güneş lekelerinden korunmak için kayısı yağını kullanabilirsiniz.

Kayısı Yağı Tüylenme Yapar Mı

Kayısı yağı kıl köklerini beslediği için kayısı yağı tüylenme yaptığı bilinmektedir. Aşırı fazla kullanılması tüylenmeye neden olabilir. Kayısı yağını kirpiklere sürerek daha bakımlı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kayısı Yağı Kullananlar

Kayısı çekirdeği yağı kullananlar genelde bu yağın çok etkili olmasına karşın çok nadirde olsa tüylenmeye neden olduğunu söylemişlerdir. Kayısı çekirdeği yağı kullananlar cilt ve saç faydası olduğu için tercih etse de cilt lekelerini yok etmek için deneyenlerin sayıda fazladır.  Cildi nemlendirdiği ve çabuk emildiği için kayısı yağı ile masaj yapanlar bunun çok faydasını gördüğü yaptıkları yorumlarda söylemişlerdir. Kayısı yağı maskesi uygulayanlar maske sayesinde ciltlerinin parladıklarını ve cildin kendini yenilediği aktarmışlardır.

Kayısı Yağının Fiyatı

Kayı yağı aktarlarda büyük marketlerde ve kozmetik mağazalarda satılmaktadır. Kayısı yağı alırken organik ve gerçek kayısı  yağı amaya özen göstermelisiniz. Genelde kayısı yağının fiyatı 15 ile 50 TL arasında satılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kayısı yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Meral Orhan dedi ki:

  kayısı çekirdeği yağında siyanür olduğu bilinmektedir. Bu zehirli maddenin cilde ve emilim ile vücuda yaptığı tahribat nedir acaba, bunu açıklayabilir misiniz.