Maydanoz Yağının Faydaları ve Zararları

Maydanoz Yağının Faydaları ve Zararları

Maydanoz yağı insan sağlığı için mucizevi faydalar sağlar. Maydanoz yağının faydaları antimikrobiyal, sıkıştırıcı, antiartritik, antiseptik, antiromatizmal, gaz giderici, dolaşım düzenleyici, detoks etkisi, sindirim düzenleyici, diüretik, depuratif, emmenagogue, ateş düşürücü, hipotansif, laksatif ve uyarıcı özelliklerinden gelir.

Maydanoz Yağı Nedir?

Maydanoz yağı, yemeklere popüler bir tatlandırıcı madde olarak ilave edilen maydanoz bitkisinin köklerinden, yapraklarından ve tohumlarından buhar damıtması yolu ile elde edilir. Yetiştiriciliği bugün dünyaya yayılmış olsa da, Akdeniz bölgesine özgüdür.

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir?

Maydanoz yağı faydaları, büzücü özelliklere sahip olmak, şişkinliği gidermek, kan temizliğini teşvik etmek, kan basıncını düşürmek, sindirimi arttırmak ve adet düzenlemesini içerir. Diğer faydaları arasında ise gut ve iltihapların yönetilmesi, bağırsak hareketlerinin iyileştirilmesi, bakteri üremesinin engellenmesi, cilt sağlığının iyileştirilmesi, saç onarımının teşvik edilmesi, ereksiyonların ve libidoların iyileştirilmesi ve solunum rahatsızlıklarının tedavisi bulunmaktadır. Şimdi maydanoz yağının faydalarına yakından bakalım;

 • Maydanoz Yağı Şişkinliği Giderir Ve Rahatlama Sağlar

Düzleşme, gıda metabolizmasının bir sonucu olarak veya bakterilerin yan ürünleri olarak, midede veya bağırsakta biriken fazla gazın salınmasıdır. Hava yutmak, sigara içmek, asit hazımsızlığı veya bazı yiyeceklere vücudun tepkisi dâhil olmak üzere, fazla gazın birkaç nedeni vardır. Ancak sebebi ne olursa olsun, gaz birikmesi önemli sorunlara yol açabilir. Maydanoz yağı ise gazın giderilmesinin en iyi yolu olabilir. Bu yağın, aşırı gazın giderilmesinde ve aynı zamanda sorunlu gıda maddelerinin sindiriminde yardımcı olabilecek enzim sentezine ciddi düzeyde etkisi vardır. Ayrıca bazı ilaçlardan çok daha güvenlidir ve enzim salgısını arttırma kabiliyetini de üstündür.

 • Maydanoz Yağı Kanı Temizler

Kan, besinlerin vücutta taşınmasına yardımcı olur ve kanın, yüksek kalitede toksin ve metabolik yan ürünler içermemesi gerekir. Vücutta ve kanda atık birikmesi, kötü performans gösteren organlara ve metabolik sistemlere neden olur veya ağır vakalarda tamamen işlevini yitirebilir. Maydanoz yağı, toksik maddeleri vücuttan çıkararak ve ihtiyaç duyulan hücrelere ulaşan oksijen seviyesini artırarak karaciğeri destekler. Bu yağ, kanın arındırılmasına yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Bununla beraber maydanoz yağı, dolaşım düzenleyici bir madde olarak da düşünülebilir.

 • Maydanoz Yağı Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kanın atardamar duvarlarına karşı aşırı kuvvet olması durumunda ortaya çıkan çok yaygın bir sağlık sorunudur. Katılımsız bırakılırsa, bu basınç arter duvarlarına, organlarına zarar verebilir ve bu durum felç veya kalp krizlerine bile neden olabilir. Maydanoz yağı, uzun süreli kullanıldığında olumsuz bir etkisi olmadan kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kan damarlarını genişletmeye, arterlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya ve kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Böylece arter duvarlarında bir miktar basınç alınır ve sonuç olarak kan basıncı düşer (daha büyük kan damarı lümeni boşluğu, azaltılmış basınca eşittir).

 • Maydanoz Yağı Sindirimi Destekler

Besinlerin parçalanması için kimyasal ve mekanik sindirim gereklidir, böylelikle besinler vücut tarafından emilip, kullanılabilir. Bununla birlikte, sindirimin işlevinde herhangi bir engelleme olduğunda, besinler hedeflerine ulaşamaz. Çünkü vücut artık gıda parçacıklarını parçalayamaz ve kritik besinlerin eksikliğinden dolayı sağlıkla ilgili bir dizi sorun ortaya çıkabilir. Maydanoz yağı, gıda partiküllerinin parçalanması için gerekli olan sindirim sularının salgılanmasını teşvik ederek sindirim sürecini iyileştirir ve tükettiğiniz miktarın vücut tarafından daha fazla kullanılması sağlanır.

 • Maydanoz Yağı Adet Döngüsündeki Düzensizlikleri Tedavi Eder

Adet döngüsündeki düzensizlikler, beslenmedeki yetersizliklerden, kilo alımlarından veya hormonsal düzensizliklerden kaynaklanabilir. Maydanoz yağı, uterus kaslarında kasılmalar oluşmasına yardımcı olur ve bu süre zarfında hormon seviyelerini optimize ederek düzenli menstrüasyona neden olur. Bu yağ, östrojen salgılanmasını arttırır, genellikle menstrüasyonla ilişkili olan karın kramplarını, yorgunluğu veya ağrıyı da etkili bir şekilde tedavi eder.

 • Maydanoz Yağı Gut Hastalığını Ve İltihabı Yönetir

Ürik asit, purinler parçalandığında üretilir ve genellikle böbrekler tarafından kandan alınır. Ürik asit eklemlerin çevresinde birikirse, böbrekler onu yok edemez ve gut hastalığı denilen bir durum gelişir. Maydanoz yağı, eklemlerdeki iltihaplanmanın ve ayrıca vücuttaki ürik asit konsantrasyonunun azaltılmasına yardımcı olur. Bu yağ, sıvı çıktısının arttırılması için bir diüretik olarak da etkili olabilir, böylece fazla ürik asit ve diğer toksinler vücuttan hızlı bir şekilde atılır.

 • Maydanoz Yağı Bağırsak Hareketlerini Geliştirir

Kabızlık sadece rahatsız edici olmakla kalmaz aynı zamanda çok acı verir ve hatta bu durum tehlikeli olabilir. Maydanoz yağı, bağırsakları temizlemeye yardımcı olur ve kabızlık çekenlere anında etkili bir rahatlama sağlar. Bu yağ, dışkıyı gevşetmek ve dışkı kolon boyunca peristaltik hareketini artırmak için doğal bir müshil olarak hareket eder. Bu mucizevi yağ, bağırsak hareketini arttırmada etkilidir ve ayrıca bağırsak kaslarının büzülmesini de uyarabilir. Böylece peristaltik dalgalar bağırsak astarında atık maddeyi vücuttan uzaklaştırma boyunca daha fazla itmeye yardımcı olur.

 • Maydanoz Yağı Bakteriyel Büyümeyi Engeller

Bakteriler çevremizdeki her yerdedir ve burum onlardan tamamen kaçınmanın kolay olmadığını gösterir. Birçok bakteri sağlık için zararsız olsa da, toplu taşıma araçları ve okul gibi ortamlarda bulunan bakteriler oldukça sorunludur, sağlık için ciddi risk taşır ve vücuda önemli bir saldırı başlatabilirler. Bağışıklık sisteminde çoğaldıklarında enfeksiyona ve hatta istila ettikleri hücrelere zarar vererek hastalıklara neden olurlar. Maydanoz yağı, bu patojenik organizmaları doğal olarak elimine etmenin bir yoludur. Çünkü bakteriler için toksik olan maddeler içerir, çoğalmaları durdurur ve ortaya çıkabilecek herhangi bir enfeksiyonu da tedavi eder.

 • Maydanoz Yağı Ereksiyon Sorunlarını Giderir Ve Libidoyu Arttırır

Cinsel dürtü azalması oldukça sinir bozucudur ve ciddi psikolojik semptomlara yol açabilir. Ancak maydanoz yağı bu konu da yardımcı olabilir. Bu yağın, kan akışını iyileştirmedeki faydaları sayesinde ereksiyon sorunları ortadan kalkar ve cinsel istek büyük oranda artar. Ayrıca birçok ilaç ve güvensiz erkek geliştirme ürününün yerine geçer.

 • Maydanoz Yağı Solunum Bozukluklarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Maydanoz yağı, mukusun, hava yollarından ve bronşlardan atılmasına yardımcı olmak için balgam söktürücü olarak çalışır. Rahatsızlığa neden olan ve nefes almayı zorlaştıran diğer solunum koşulları boyunca ilişkili öksürük ve soğuk algınlığı tedavisine de yardımcı olabilir.

Maydanoz Yağının Cilde Faydaları

Maydanoz Yağı Cildin Görünümünü Geliştirir

Cildin üst tabakasının renk atması, cildin doğal pigmenti olan melanin fazla üretiminden kaynaklanabilir ve zararlı UV ışınlarına sürekli maruz kalma da dâhil olmak üzere çeşitli sebeplerle ilişkilendirilebilir. Düzensiz cilt tonunu ortadan kaldırmak ve oksidatif stresin cilt üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olmak için yüksek seviyeli antioksidanlar içeren maydanoz yağı kullanılabilir. Bu yağın düzenli olarak uygulanması aynı zamanda lekelerin görünümünü de azaltmaya yardımcı olur ve cilt pigmentasyonunu mükemmelleştirir.

Maydanoz Yağı Sıkılaştırıcı Özellikler Sunar

Sıkılaştırıcılar, beynin her yerinde lokalize olan veya tüm vücudu etkileyen (sistemik) etkilerle birlikte düz kaslarda ve vücuttaki çeşitli dokularda kasılmalara (büzülme) neden olur. Maydanoz yağı, etkili bir şekilde büzücü olarak hareket edebilir, cilt ve bağırsaklar da dâhil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde olağanüstü bir şekilde çalışır. Maydanoz yağı düzenli olarak kullanıldığında, dişleri ve diş eti sorunlarını tedavi eder, saç tellerini, köklerini onarır ve cilde yapısal sağlamlık sağlar. Bu nedenle büzücü maddelerin sivilce veya hemoroitleri tedavi etmek için ürünlerde sık sık kullanılmasının nedeni budur.

Benzer Konular : Maydanoz Suyu İle Cilt Bakımı

Maydanoz Yağının Saça Faydaları

Maydanoz Yağı Saç Uzamasını Destekler Ve Saçları Derinlemesine Onarır

Maydanoz yağı ile kafa derisine masaj yapılması, o bölgeye kan dolaşımını arttırır ve bu da saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Bu yağ, herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında saç kremi veya şampuan olarak kullanılabilir ve kepeklerden kurtulmaya, saçın orijinal rengini korumasına ve sonraki saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

Maydanoz Yağının Zararları

Faydaları yararları saymakla bitmeyen maydanoz yağının nadiren de olsa bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde hassas kişilerde ve alerjiye yatkın kişilerde mide bulantısı, ishal, ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Ayrıca maydanoz yağı hamileler, emziren anneler ve ilaç kullananların kesinlikle kullanmaması gereken bir yağdır.

Maydanoz Yağı İle Zayıflama

Maydanoz yağı zayıflatır mı? maydanoz yağı kilo verdirir mi sorusu bu yağı kullanarak kilo vermek isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Yağ yakıcı etkisi olan doğal yağ kilo vermek ve zayıflamak için etkilidir. Zayıflama kürlerinde sıklıkla kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Sindirim sistemi üzerinde hızlı etki göstererek kilo kaybına neden olmasına karşın tek diyet ve egzersiz ile beraber uygulanması gerekmektedir. Sadece maydanoz yağı değil maydanoz suyu ve limon kürü kullanarak hızlı şekilde yağ yakabilirsiniz.

Maydanoz Yağı Yüze Sürülür Mü

Maydanoz yağı yüze sürülür mü ve maydanoz yağı cilde nasıl uygulanır sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Evet bu yağı cildinize ve yüzünüze sürebilirsin ama zeytinyağı yada badem yağı gibi yağlarla inceltip kullanılması gerekmektedir. Cilde uygulandıktan  sonra 30 dk. bekleyip ılık su ile durulayabilirsiniz.

Maydanoz Yağı Evde Nasıl Yapılır

Maydanoz yağının hazır olarak aktarlardan alabileceğiniz gibi evde kendi doğal yağınızı yapabilirsiniz. 1 demek temizlenmiş maydanozu blendere ekleyip karıştırın. 3 fincan zeytinyağı yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Elde ettiğimiz karışımı güneş görmeyen bir yerde 2 hafta kadar bekletin. 2 hafta sonunda süzgeç içerisine tülbent koyun ve iyice süzün. Süzün yağı bir cam kaseye koyun ve ihtiyaç halinde kullanın.

Maydanoz Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

Sivilcelerden kurtulmak için maydanoz yağı yerine maydanoz suyu kullanmanız gerekmektedir. Maydanoz suyu ile sivilceleri yok etmek için Maydanoz Suyu ile Cilt Bakımı ve Maydanoz Suyu ile Cilt Lekeleri Nasıl Geçer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Maydanoz Yağı İçilir Mi

Maydanoz yağı direk içmek yerine sizlere vereceği karışımı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Sabah aç karnına tüketildiğinde zayıflamaya yarımcı olan bu karış ayrıca hem cilde hemde saça sürülebilir.

 • 1 yemek kaşığı maydanoz yağı
 • 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı
 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı
 • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve kısık ateşte benmari yöntemi ile ısıtılması gerekmektedir. Bir cam kase içerisinde muhafaza edilir.

Maydanoz Yağı Kullananlar

Maydanoz yağı kullananlar yağ hakkında yaptıkları yorumlarda bu yağı cilt bakımında ve saç bakımında çok sık kullandıklarını dile getirmişlerdir. Sabah aç karnına içildiğinde etkili olan bu yağ hakkanda yapılmış yorumların hepsini yorum kısmından okuyabilir ayrıca sizde yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları