Hodan Yağı Faydaları ve Zararları

Hodan Yağı Faydaları ve Zararları

Hodan yağı, enflamasyonu giderici, ağrıyı hafifletici, stresi azaltıcı, kan şekerini kontrol edici, kalp sağlığını koruyucu, kadınsal sorunları yönetici, cilt bozukluklarını azaltıcı, kiloyu kontrol edici, kronik hastalıkları önleyici, hiperaktivite ve alt solunum yollarını düzenleyici özeller sunar.

Hodan Yağı Nedir?

Hodan yağı, hodan olarak bilinen bir bitkiden elde edilir. Hodan yağı, yüzlerce yıl öncesine dayanan ve tıbbi olarak birçok hastalığa karşı kullanılan bitkisel bir yağdır. Bu yağ güçlü bir antienflamatuar özelliklere sahip bir yağ asidi olan yüksek seviyeli bir gamma-linolenik asit (GLA) içerir. Hodan yağında yaklaşık %17 ile 25 arasında bu yağ asinden bulunur.

Hodan yağı ayrıca, A ve C vitaminleri, niasin, tiamin, riboflavin ve kolin içeren makro besinlerle de doludur ve protein, lif, mineral ve diğer bitki bileşiklerini içerir. Yüzyıllar boyunca geleneksel tıp uygulamalarında yaygın bir bitkisel tedavi olarak kullanılan bu yağ, optimal beyin fonksiyonlarını desteklemekten ağrıyı gidermeye ve cilt koşullarını tedavi etmeye kadar çok çeşitli kullanımlara sahiptir.

Hodan Yağının Faydaları Nelerdir?

Hodan yağının faydaları arasında beyin fonksiyonlarını düzenleme, cilt problemlerini giderme, solunum yollarını yönetme ve hormonal bozuklukları tedavi etmek gibi birçok etken vardır. Şimdi hodan yağının faydaları neler detaylı inceleyelim;

Hodan Yağı Enflamasyonla (İltihap) İlgili Tüm Sorunları Tedavi Eder

Hodan yağının en önemli özelliğinden biri içerisinde gamma-linolenik asit barındırmasıdır. Gamma-linolenik asit, vücuttaki prostaglandinlere (fiziksel aktivitelerden sorumlu maddeler) dönüştürülen önemli bir omega-6 yağ asididir ve bu bileşikler bağışıklığınızı düzenler ve iltihapla mücadele eder. Gamma-linolenik asit ayrıca, doğrudan iltihaplı hücreleri etkiler ve böylece iltihabı baskılayarak yok eder.

Yapılan bir çalışmada, hodan yağının romatoid artrite de iyi geldiği görülmüştür. Aynı zamanda egzama, periodontitis, multipl skleroz ve alzheimer hastalığı gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Bu yağın antienflamatuar etkileri de başka birçok çalışma ile desteklenmiştir. Bu yağdaki gamma-linolenik asit ayrıca, antimutajenik özelliklere sahiptir ve kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Hodan Yağı Kilo Vermeye Yardım Eder

Hodan yağında bulunan önemli bir yağ asidi olan gamma-linolenik asit (GLA) genel sağlıkta ciddi bir iyileşmeye yol açar ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Ayrıca, vücudunuzun tam manasıyla proteine ​​tutunmasına da yardımcı olur ve karbonhidrat emilimini yavaşlatır. Bu yağdaki bileşenler ayrıca, yağda çözünen vitaminleri kana taşır. Bu yağ, aşırı yemeyi önler ve yağ isteklerini azaltır.

Basitçe söylemek gerekirse, bu yağ, vücuttaki yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Bu yağın bir diğer önemli özelliği de kahverengi yağ birikimine neden olarak beyaz yağları azaltır. Yapılan araştırmalar zayıf insanların daha fazla kahverengi yağa sahip olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Kahverengi yağ daha çok kas özellikleri gibi davranır.

Hodan Yağı Solunum Sıkıntılarını Tedavi Eder

Hodan yağı, Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) da dâhil olmak üzere iltihaplı solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerde akciğerlerin işleyişini ciddi oranda iyileştirir. Bu yağ, öksürük, soğuk algınlığı, nezle ve grip tedavisine de yardımcı olur. Ayrıca bu yağ yüzyıllardır bronşit tedavisinde sıkça kullanılmıştır. Bir diğer yapılan araştırmada ise bu yağın astım ve alerjik sorunlara karşı tedavi edici özellikleri olduğu görülmüştür.

Hodan Yağı Menopoz Belirtilerini Kolaylaştırır

Klinik bir araştırmada yayınlanan raporlara göre, hodan yağının antienflamatuar özellikleri, ruh hali değişimleri, göğüs hassasiyeti ve sıcak basmaları gibi menopoz ve adet öncesi sendrom ile ilgili semptomları azalttığı görülmüştür. Ayrıca menopoz dönemlerinde gece terlemelerini de kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Hodan Yağı Akşamdan Kalma Semptomlarını İyileştirir

Akşamdan kalma semptomlarının, enflamatuar prostaglandinlerin neden olduğu iltihaplardan dolayı meydana geldiğini bilmek önemlidir ve hodan yağı içindeki GLA, enflamatuar prostaglandinlerin üretimini yok eder ve antienflamatuar prostaglandinlerin artışını sağlar. Bu nedenle, akşamdan kalma semptomları, ertesi gün önemli ölçüde iyileştirilir.

Hodan Yağı Doğal Olarak Meme Büyümesini Teşvik Eder

Hodan yağındaki bileşenler, testosteron hormonunu östrojen hormonuna dönüştürdüğü bilinmektedir ve buna paralel olarak bu yağ, meme büyümesini artırır. Bu yağın, süt tedarikini artırabilecek fitoöstrojen içerdiği de bilinmektedir.

Hodan Yağı Depresyondan Kurtarır

Hodan yağı, depresyonla adeta savaşır. Bu yağ ayrıca, obsesif kompülsif bozukluk (OKB) ve panik atak bozuklukları gibi diğer duygu durum bozukluklarının tedavisi ile de ilişkilidir. Hodan yağı yüksek bir GLA yüzdesi içerir ve bu da sinir sistemini olabilecek en mükemmel seviyede rahatlatır.

Hodan Yağı Kuru Göz Sorunlarını Tedavi Eder

Yapılan bir araştırma hodan yağının, göz kuruluğunun tedavisine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bu nedenle göz kuruluğu çekiyorsanız gözlerinize, her gün 1 çay kaşığının çeyreği kadar hodan yağı uygulayabilirsiniz.

Hodan Yağı Yumurtalık Kistlerini Tedavi Eder

Yüksek miktarda omega-6 yağ asidi içeren hodan yağı, kadınlarda testosteron seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Bu yağ, özellikle polikistik over sendromundan (PKOS) muzdarip kadınlar için etkilidir.

Hodan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hodan yağının cilde ne gibi faydaları var, hodan yağı yüze faydaları nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse;

Hodan yağının cilde faydaları arasında akne, sivilce, egzama, gül hastalığı tedavisi ve cildin mükemmel oranda gelişmesi bulunur. Şimdi hodan yağının cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

Hodan Yağı Akne, Sivilce ve İlgili Hastalıkların Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Hodan yağı, içindeki GLA, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur ve bu durum akne ve sivilce tedavisinde önemli bir rol oynayabilir. Hodan yağı eski zamanlardan bu yağana sivilce ve akne tedavisi için kullanılmıştır. Bu yağın, antienflamatuar özellikleri ayrıca gül hastalığı gibi durumların tedavisine de yardımcı olur.  Ayrıca bu durumlarla ilişkili cilt kızarıklığını da azaltır. Yapılan bir çalışmada bu yağın aynı zamanda cilt üzerinde kaba lekelere ve akne benzeri şişkinliğe neden olan bir başka cilt durumu olan keratoz pilarisin tedavisinde de yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hodan Yağı Cilt Sağlığını Korur

Sivilce ve benzerlerini tedavi etmesinin yanı sıra, hodan yağı, genel olarak cilt sağlığını da iyileştirir. Bu yağ, ciltte kaybolan nemi geri kazandırır ve kuru cildin tedavisine yardımcı olur. Hodan yağı, egzama ve dermatiti tedavi etme kabiliyetiyle de bilinir. Bu durum, hodan yağının cilt lipidlerindeki eksiklikleri düzeltme kabiliyetine bağlanabilir. Bu yağ ayrıca sedef hastalığının iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Etkilenen bölgelere bir miktar hodan yağı uygulamak ve bir gece bekletmek yeterlidir. Sabah ise soğuk suyla yıkanmalıdır. Bazı kaynaklar, hodan yağının da selüliti azaltabileceğini söylemektedir ama bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Hodan Yağının Saçlara Faydası Nelerdir?

Hodan yağı saç sağlığını korur, kepekten arındırır ve saç uzamasını teşvik eder. Hodan yağı, folikülit olarak bilinen bir durumun tedavisi için de mükemmel bir yoldur. Folikülit, saç foliküllerinin enfeksiyon sonucu hasar görmesi ve iltihaplanmasıdır. Bu durum genellikle hızlı bir şekilde saç dökülmesine neden olabilir. Bu yağın, antienflamatuar özellikleri sayesinde bu sorun bertaraf edilebilir. Kafa derisine hodan yağıyla masaj yapmak kan dolaşımı arttırarak sağlıklı saç oluşmasını teşvik eder. Ayrıca, hodan yağı içindeki omega-6 yağ asitleri saç uzamasını olumlu yönde etkiler. Bu yağ, aynı zamanda kepek tedavisine de yardımcı olabilir.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır

Hodan yağı ağız yolu ile tüketebileceğiniz gibi cilde haricen sürebileceğiniz etkili yağlardan biridir.  Çok sık sorulan sorulardan biri olan hodan yağı yüze sürülür mü sorusudur.  Temiz cilde az miktarda sürülüp ovalanması yeterlidir. Egzama, yaralanma ve cilt sorunlarında çok etkilidir. Direk yağı cilde ve yüzünüze sürebileceğiniz gibi hodan yağı içeren kozmetik ürünleri ve kremleri kullanabilirsiniz.

Hodan yağı içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu doğal yağı mutlaka ağız yolu ile tüketmeniz önerilir. Genelde deri hastalıkları ve cilt sorunlarında ağız yolu ile tüketmek çok faydalıdır. Hazırladığınız salatalara 1 yemek kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Hodan Yağı Nasıl Elde Edilir

Hodan yağı hodan otunun özünden elde edilen yağlardan biridir. Hodan otunun soğuk pres yöntemi ile sıkılması sonucu yağ elde edilir. Hodan yağı kokusu yoğun olan kokulardan biridir.

Hodan Yağı Fiyatı

Hodan yağı küçük şişelerde satın almak isterseniz fiyatı 20 ile 50 tl arasında satılmaktadır. Eğer organik yağı almak isterseniz fiyatı 200 tl kadar çıkmaktadır.

Hodan Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Hodan yağı dolgunluk veren ve kırışıklıkları önleyen etkisinden dolayı sıklıkla bu yağı göz altına ve göz çevresine sürmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Göz altına ve çevresine 1 yada 2 damla sürülüp parmak uçları ile masaj yapılması yeterlidir. Göz altına sürmeden önce bileklerinizde test etmeyi unutmayın.

Hodan Yağının Zararları

Hodan yağının yan etkileri ve zararları yok denecek kadar azdır. Genelde aşırı tüketildiğinde yada cilde sürüldüğünde yan etkileri ortaya çıkar. Mide bulantısı, ishal ve kurma bilinen yan etkileridir. Ayrıca cilde sürüldüğünde tahriş, kızarıklık ve yanmaya neden olabilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaları asla tavsiye edilmez. Bebeklerde hodan yağı doktorunuza danışmadan asla bilinçsiz olarak kullanılmamalıdır.

Hodan Yağı Hakkında Tüm Sorular

Hodan yağı nerede satılır

Hodan yağı aktar, eczane ve kozmetik mağazalarda bulunan yağlardan biridir.

Hodan yağı göğüs büyütür mü

Göğüs büyütücü yağlardan biri hodan yağı ile daha dik ve dolgun göğüslere sahip olabilirsiniz. Dolgunluk veren hodan yağı ile 1 ay boyunca her akşam göğüslerine masaj yapar şekilde uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca hodan yağı içeren kremleri de kullanabilirsiniz.

Hodan yağı cesaret verdirir mi

Hodan yağının cesaret ve moral verdiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda bu yağı tüketenlerin karar vermede daha cesur oldukları gözlemlenmiştir.

Hodan yağı egzamaya iyi gelir mi

Hodan yağı egzama ve kaşıntılı egzamaya iyi gelen yağlardan biridir. Kuru, hasarlı ve yıpranmış cilde iyi gelen hodan yağı egzama ve atopik dermatit için etkilidir.

Hodan yağı çatlaklara iyi gelir mi

Hamilelik ve kilo değişimi sonrası görülen çatlakları yok etmek için bu yağı ile düzenli olarak masaj yapmanız ve tüketmeniz gerekmektedir.

Hodan yağı tüylenme yapar mı

Hodan yağını yüze sürmek kesinlikle tüylenmeye neden olmaz.

Hodan Yağı Kullananlar

Hodan yağı kullananlar yaptıkları yorumlardan cilde iyi gelen bu yağın dolgunlaştırıcı etkisi olduğu için kullandıklarını dile getirmişlerdir. Hodan yağı kullananlar yağın egzama, selülit ve cilt sorunlarının tedavisinde kullandıklarını söylemişlerdir. Hodan yağı kokusu olduğundan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Peki ya siz hodan yağı hakkında ne düşünüyorsunuz. Yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları