Karabaş Otu Yağının Faydaları ve Zararları

Karabaş Otu Yağının Faydaları ve Zararları

Karabaş otu yağının faydaları arasında stresi tedavi etmek, beyindeki ödemi azaltmak, solunum sistemi bozukluklarına karşı savaşmak, uyku sorunlarını gidermek, saçı onarmak ve cildi beslemek bulunur.

Karabaş Otu Yağı Nedir?

Karabaş otu yağı, lavanta bitkisiyle yakın akraba olan karabaş otundan buhar distilasyon veya soğuk presleme yöntemleriyle elde edilir. Açık sarı rengi ve kafur kokusu olan bir yağdır.

Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu yağında geraniol, rosmarinik asit, A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum ve mineraller bulunur. Tüm bunlarla beraber bu yağda, kufur, sineol, borneol ve fenkon da bulunur. Bu önemli özellikler insan vücuduna yüksek oranda faydalar sağlar. Şimdi karabaş otu yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Karabaş Otu Yağı Yaraların Hızlı Bir Şekilde İyileşmesini Teşvik Eder

Karabaş otu yağı, olası çürükler, küçük çaplı kesikler ve bazı yanık çeşitlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. 2018 yılında yapılan klinik bir çalışmada, bu yağın, kollajen sentezini arttırdığı ve derideki dokuları iyileştirdiği görülmüştür. Kan dolaşımını arttırmak ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak için sorunlu olan bölgelere birkaç damla karabaş otu yağı sürülebilir. Ayrıca bu yağı, ciltteki tahrişleri ve güneş yanıklarını yatıştırmak için de kullanılabilirsiniz.

 • Karabaş Otu Yağı Nöroprotektif Etki Yaratır

Yakın dönemde yapılan nörolojik bir araştırma, karabaş otu yağının, beyindeki ödemleri azaltma ve beyin iskemisinden tam manasıyla etkilenen insanlarda fonksiyonel terapiyi arttırma potansiyeline sahip olduğu kanıtlanmıştır.  Bu yağ, tıbbi etkenleri sebebiyle birçok terapötik ve kozmetik işlemlerde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bu yağ, çok güçlü nöroprotektif özelliklere sahiptir. Bunlarla beraber, vücuttaki antioksidan seviyeleri arttırmaya yardımcı olur ve olası oksidatif stres sorunlarını da harika bir şekilde önler.

 • Karabaş Otu Yağı Kaygı Ve Stresi Tedavi Eder

Alın bölgesine birkaç damla karabaş otu yağı ile masaj yapmak, baş ağrısı, migren atağı, sinir, stres, depresyon ve kaygı gibi sorunlara karşı ciddi bir rahatlama sağlayabilir.  Bununla beraber, yorgunluk ve psikolojik huzur için tüm vücuda bu yağ ile masaj yapılabilir. Çünkü karabaş otu yağında bulunan linalil asetat ve linalol gibi terpenoidler, oldukça güçlü anksiyolitik özelliklere sahiptir.

 • Karabaş Otu Yağı Solunum Sistemi Bozukluklarını Gidermeye Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı, grip, farenjit, soğuk algınlığı, tonsilit, olası boğaz enfeksiyonları, kronik öksürük, astım atakları, sinüs tıkanıklıkları, bronşit, larenjit ve bademcik iltihapları gibi farklı solunum sistemi sorunları için kullanılabilir. Bu yağ, göğüs ve boğaz bölgesine masaj yoluyla uygulanabilir. Ayrıca bu yağ, öksürük ve de soğuk algınlığı için sıcak suya birkaç damla damlatılarak doğrudan solunabilir. Karabaş otu yağı da tıpkı lavanta yağı gibi uyarıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özellik mukusu açar, balgamı gevşetir ve solunum sorunlarıyla ilgili tıkanıklıkları giderebilir. Bu durum iyileşme sürecini oldukça hızlandırır.

 • Karabaş Otu Yağı Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı, mukus açıcı ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.  Bu yağın düzenli olarak kullanımı sigaraya karşı soğutucu bir etki yaratır. Çünkü içerdiği bileşenler sigara kokusuna karşı tiksindirici özellikler sunar.

 • Karabaş Otu Yağı Kaliteli Bir Uykuyu Teşvik Eder

Karabaş otu yağı, kısa sürede uykuyu tetikler. Bu yağın özellikle esansiyel türü, eski zamanlarda uykusuzluğu doğal olarak tedavi etmek için kullanılmıştır.

 • Karabaş Otu Yağı Anti Bakteriyel Özellikler Sunar

Karabaş otu yağının düzenli olarak kullanımı, farklı tür hastalıklara karşı yüksek direnç sağlar. Bu yağ insan vücudunu,  difteri ve tifo gibi nadir görülen hastalıklara karşı da korur. Bu yağ antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Karabaş Otu Yağı Doğal Bir Analjeziktir (Ağrı Kesici)

Karabaş otu yağı, kas ağrısı, romatoid artrit semptomları, eklem burkulmaları, sırt ağrıları ve lumbago gibi farklı türdeki ağrılar için mükemmel bir doğal ağrı kesici olarak bilinir. Bu yağ ile düzenli bir şekilde yapılan masaj, eklem bölgelerindeki ağrılardan hızlı bir şekilde kurtulma sağlayabilir.

 • Karabaş Otu Yağı İdrar Sorunlarını Giderir

Karabaş otu yağı, idrar üretimindeki uyarıcı bileşenlere sahip olduğundan dolayı idrar yolu sorunları için etkili bir alternatiftir. Bununla beraber bu yağ, hormonal dengesizliği tedavi etmeye, idrar kesesi iltihabını veya sistit sorunlarını azaltmaya yardımcı olur ve idrar yolundaki ağrıları giderir.

 • Karabaş Otu Yağı Kan Dolaşımını Düzenli Bir Şekilde Arttırır

Karabaş otu yağı, vücut üzerindeki kan dolaşımını harika bir şekilde düzenler. Ayrıca bu yağ, yüksek kan basıncını düşürür ve çoğunlukla yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır. Bu durum, sadece organların oksijenlenme miktarını arttırmakla kalmaz, kasların dayanıklılığını ve genel sağlığını da güçlendirir. Aynı zamanda beyindeki aktivitelerde gözle görülür bir artış meydana gelir ve ateroskleroz riski de ciddi oranda azalmış olur.

 • Karabaş Otu Yağı Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı, sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır. Bu yağ, tüketilen gıdaların bağırsaklar içindeki durumunu arttırır ve ayrıca mide suyu ile safra üretimini de uyarır. Bu durum olası mide ağrısı, hazımsızlık, kolik, gaz, şişkinlik ve ishal gibi sorunların semptomlarını da hafifletir.

 • Karabaş Otu Yağı Anti Kanser Potansiyele Sahiptir

Karabaş otu yağı, tam manasıyla anti kanser etkiler sunar. Bu yağın içerisinde bulunan antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özellikler kanser hücreleriyle adeta savaşır.

Karabaş Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu yağı, sivilce, akne, ince çizgiler, kırışıklıklar, sedef hastalığı, egzama ve diğer olası iltihaplı cilt durumlar gibi farklı tür cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Bu yağ, skar dokusunun oluşmasına da engel olur. Aynı zamanda bu yağ, egzama ile savaşarak olası semptomları engeller.  Şimdi karabaş otu yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

Karabaş Otu Yağı Sivilce Ve Akneyi Tedavi Eder

Uzmanlara göre karabaş otu yağı, sivilce ile akne gibi cilt sorunlarına karşı en etkili yağlardan biridir. Bu yağ, akne ve sivilce enfeksiyonlarına sebep olan bakterileri yok eder, sebumun aşırı üretilmesini engeller, hormonal manipülasyonu sağlar ve cildi, çevre kaynaklı zararlı maddelere karşı korur.

Karabaş Otu Yağı Cildi Doğal Bir Şekilde Nemlendirir

Karabaş otu yağı, cilt üzerinde hızlıca emilir ve ardında herhangi bir iz bırakmaz. Cildi, doğal bir şekilde nemlendirmek için bu yağı zeytinyağıyla seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle bu yağı, boyun ve yüz bölgelerine dairesel hareketlerle beraber masaj yaparak uygulayın. Bu yağ ayrıca, gözaltı torbalarına ve morluklarına karşı da kullanılabilir. Bu yağ, yüksek oranda A ve E vitaminleri içerdiği için ince çizgileri ve kırışıkları da hafifletir.

Karabaş Otu Yağı Cilt Toneri Olarak Kullanılabilir

Cildin düzenli bir şekilde konturlu ve tonlu olması cilt bakımı uygulamalarında en önemli işlemdir. Bu yağ cildin dokusunu onarır ve tonlu bir hale gelmesine yardımcı olur. Bu yağı hindistancevizi yağıyla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Karabaş Otu Yağı Peeling Görevi Görür

Karabaş otu yağı, cilde derinlemesine nüfuz ederek tıkalı olan gözenekleri açar, temizler ve fazla sebum üretimini önler. Bu yağ ile düzenli olarak peeling yapmak cilde mükemmel bir parlaklık verecektir. Bu yağı, zeytinyağı ile seyrelterek kullanmanız önerilir.

Karabaş Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu yağı, saç bakımı ve onarım için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yağdaki bileşenler saç tellerini ve saç derisini onararak olası sorunları giderir. Bu yağ, saç derisine uygulandıktan sonra kan dolaşımı artacaktır. Bu durum sağlıklı saç foliküllerini teşvik eder, saç dökülmelerini önler, saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur ve saçkıran gibi sorunların gelişmesini de önler.  Ayrıca bu yağ, olası kepek oluşumlarını da büyük oranda engeller. Saçların canlı ve parlak bir hale gelmesini sağlar.

Karabaş Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Karabaş otu yağı cilde nasıl uygulanır ve karabaş otu yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu doğal yağı cildinize ve yüzünüze harici olarak masaj yolu ile uygulayabilirsiniz. Cildinize sürdükten sonra masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir.

Ayrıca karabaş otu içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse çay yemek kaşığı suya 2 damla damlatarak içebilirsiniz. Aşır tüketiminden kaçınılmalıdır.

Karabaş Otu Yağının Zararları

Karabaş otu yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Karabaş otu yağı zehirlenmelere neden olabilir. Bazı kişilerde alerjiye neden olan bu yağ ayrıca mide bulantısı ve ishale neden olabilir. İlaç kullananların asla kullanmaması gereken karabaş otu yağı ayrıca asla uzun süre kullanılmamalıdır. Karabaş otu yağı bebeklerde kullanılmadığı gibi hamilelerin kullanımına uygun değildir.

Hassas ile alerjik cilde sahip olanlarda tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve yanmaya neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.