Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papatya çayı ile yapılan bitkisel kürler, yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılır. Antik Yunan, Roma ve Mısır’ da sıklıkla hastalıkları tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Hoş kokusu ile bilinen papatyanın kurutulması sonucu elde edilen papatya çayının sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir.

Kafein içermemesi bakımından günün her saati güvenle içilebilir. Cilt, saç ve sağlık açısından pek çok yararları sayılabilir. En bilindik özellikleri ise; uykusuzluğu gidermesi, bağırsak ve mideyi rahatlatması, ağız ülserlerini iyileştirmesi ve strese iyi gelmesidir. Diğer çiçek çaylarıyla karıştırılıp, papatya çayının etkisi artrılabilinir. Örneğin; lavanta çayı ile papatya çayı birbiri ile karıştırılıp içilirse migrene ve strese iyi gelmektedir.

Sizler bu yazımızda kullanımı her geçen artan papatya çayının faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ayrıca papatya çayı ne işe yarar ve papatya çayı nasıl demlenir sorunun cevaplarını ayrıntılı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

 Papatya çayı tüketmek ve düzenli olarak içmek sağlık için oldukça faydalıdır. Papatya çayının nelere faydası var sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

 • Uykuyu düzenler

Papatya çayının en bilindik özelliği uykuyu düzenlemesi ve stresli bir günün ardından iyi bir uyku çekmenizi sağlamasıdır. Papatya bitkisi gerek kokusu gerekse içimiyle sinir sisteminizi yatıştırır. Bu da deliksiz bir uyku uyumanızı sağlar. Aslında gece çayı olarak da bilinir. Sakinleştirici etkisi de yatsınamaz. Sadece gece yatmadan önce 1 bardak içmek yeterlidir.

 • Stres giderir

Sakinleştirici etkisi, gün içinde içince uykunuzu getirmez. Daha çok gece çalışan hormonlarla etkileşime girdiğinde uykunuz gelir. Gün içinde ise size stressiz bir yaşam sağlar. Özellikle güne başlarken bir bardak papatya çayı içmek, tüm günün olumsuz etkilerinden sizi uzak tutar. Yarım saat içinde etkisini gösterir. Tüm dünyanın etkisi altında olduğu depresyonun semptonlarını giderir. Dinamik, meşgul ve stresli hayatın getirdiği tasa ve huzursuzluğunun üstesinden gelir.

 • Kesik ve yaraları tedavi eder

Antik Yunan ve Roma zamanlarında savaşlar oldukça fazlaydı. Tüm askerler genellikle kılıç kesikleri ve yaraları ile doluydu. Papatya çayının antimikrobial ve ağrı kesici özelliği sayesinde yaralarının iyileşmesinde öenmli rol oynardı. Ayrıca dinlendirerek daha çabuk iyileşmeleri sağlanırdır. Kesik ve yara tedavisinde papatya çayından sürerek ve içerek faydalanabilirsiniz.

 • Kas spazmlarını rahatlatır

Yoğun çalışma saatleri ve yapılan egzersizler sonrası kaslarımız yorulur. Masaj yapmadan kasları rahatlamanın ve bu kasılmalardan kurtulmanın tek yolu ise; papatya çayı içmektir.

 • Adet dönemi krampları

Papatya çayı kas kasılmalarını rahatlattığı gibi, adet döneminde oluşan kramp ve ağrıları giderir. Kadınların bu dönemde doğal olarak hemen başvurduğu bir çaydır. Papatya çayı, vücutta bulunan bir amino asit olan glisin üretimini arttırarak tüm kasların gevşemesini sağlar.

 • Diyabet

Papatya çayı içeriğinde sıfır şeker barındırır. Tat itibariyele de herhangi bir tatlandırıcı karıştırmadan rahatlıkla içilebilir. Vücuttaki insülin salgılanmasını düzene koyarak, kan şekerini ayarlanmasında yardımcı olur. Böylelikle diyabeti sağlıklı bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz. Papatya çayının günde 2 kez tüketilmesi önerirlir.

 • Antibakteriyel özelliği

Papatya çayının antibakteriyel ve antimikrobial özellikleri çok az bilinmektedir. Genellikle yorgunluk çayı olarak adlandırılsa da papatya çayı, grip, nezle, soğuk algınlığı ve diğer bakteri yoluyla bulaşan hastalıklarla savaşır.

 • Bağışıklık sistemini destekler

Sezonsal geçişlerde ve diğer bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklardan korunmak için papatya çayını düzenli içmek çok faydalıdır. Bakteriler vücutta üremek ve kişiyi hasta etmek için birkaç güne ihtiyaç duyarlar. Papatya çayını içerek bakteriler vücuda girmesini ve çoğalmasını önleyebilirsiniz.

 • Mide rahatsızlıkları

Mide şikayetleri ve bunun yan etkilerinden olan, sıklıkla karşımıza çıkan, bulantı ve ishal gibi durumlar papatya çayı ile kolaylıkla giderilebilinir. Genellikle nane- limon çayının mideyi yatıştırdığı bilinse de papatya çayı en az nane-limon kadar etkilidir. İçimi daha kolaydır. İyileşme sürecini hızlandırarak, sizi en kısa zamanda rahat ettirir. Kasılmış olan mideyi gevşetir. Özellikle ülserin neden olduğu ağrıları giderir.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar

 • Bowel sendromunun tedavisine yardımcı olur

Son derece rahatsız edici mide krampları oluşturan ve sindirim sistemi rahatsızlığı olan bowel sendromunun hafiflemesini sağlar. Gaz çıkışı ve şişkinlik ataklarını giderir. Mide ekşimesini yatıştırır.

 • Hemaroid tedavisi

Papatya çayını demledikten sonra hemorid olan bölgeyi, çay ılık hale geldikten sonra yıkanır ve masaj yapılır. Hemoroidin verdiği rahatsızlıkları giderir. Şikayetinizin durumuna bağlı olarak günde 2 ya da 3 kez bu işlem tekrarlanmalıdır.

 • Kanserden korur

Hergün düzenli içilen papatya çayının vücuttaki kanser hücrelerinin sayısını azalttığı bilinmektedir.

 • Migren tedavisi

Çevrenizdeki insanların bir çoğunun migren şikayetinin olduğunu duymuşsunuzdur. Doğal yollarla migren tedavisinin ve yan unsurlarının hafifletilebildiği bilinmektedir. Papatya çayı içmek de bunlardan biridir. Rahatlatıcı ve tedavici özelliği sayesinde migrenin getirdiği gerginlik ve huzursuzluktan kısa sürede kurtulursunuz. Eğer sıklıkla migren atakları geçiriyorsanız, günlük 4-5 bardak papatya çayı içerek, migren atağına yaklanma riskini ortadan kaldırırsınız. Ayrıca vücuda sıvı alımı artmış olur.

 • Papatya Çayı Bebeklere Verilirmi

Bebeklerde sıklıkla görülen ishal, nezle ve grip savaşmak için papatya çayı en zararsız doğal yöntemdir. Herhangi bir iritasyona yol açmaz. Bu tip hastalıklarda görülen iltihapları giderir. Ateş , kolik ve karın ağrısının üstesinden gelir. 5 yaşından küçük çocuklarda yarım çay bardağı kadar tüketilmelidir. Bebekler için bu doz ise 30 ila 60 ml arasında olmaldır. Ayrıca çocuklara ve bebeklere bu çayı verirken, sıcaklığının ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Papatya çayı ömrü uzatır.

Çeşitli çalışmalar gösteriyor ki stres ve yetersiz uyku, kısa yaşamın en önemli faktörlerindendir. Papatya çayını düzenli olarak tüketmek bu olumsuzlukları ortadan kaldırmasının yanında vücudu hastalıklara ya da hastalıklara yaklanma risklerine karşı korur. Düzenli olarak papatya çayı tüketmek sayesinde %20 ila %29 arasında bir oranda kişinin ömrünün uzattığı kanıtlanmıştır.

 • Alerjiler ve döküntüler

Cilt için sayısız faydaları olan papatya çayı, öncelikle bahsedilmesi gereken iyileştirici yönü cilt üzerindeki alerji ve döküntüleri ile alakalıdır. Kaşıntıyı, kızarıklığı ve cilt üzerinde oluşan döküntüleri giderir. Yazın sıklıkla karşılaşılan güneş alerjilerine iyi gelir. Sayılan şikayetlerden kurtulmak için günde 1-2 fincan papatya çayı içerek, problemli bölgelerin üzerine bir pamuk yardımıyla demlenmiş papatya çayı sürülmelidir.

Papatya Çayının Cilde Faydaları

Papatya çayını cilde uygulamak oldukça faydalıdır. Düzenli olarak yüze papatya çayı sürüldüğünde cilt beyazlatma ve cilt renk tonunda açılma sağladığı bilinmektedir. İşte papatya çayının cilde faydaları

 • Yara izleri ve cilt iltihapları

Ciltte görülen iltihaplara ve bunun sonucu meydana gelen yara izlerini giderir. Hem içilerek hem de sürülerek kür yapılması önerilir.

 • Yüz rengini açma

Bazı kişiler tenlerinin olabildiğinde açık renkte görünmesini severler. Bunu bazen kozmetik ürünlerle geçici olarak sağlayabilirler. Cildinizin tonundan daha açık bir tonda fondöten kullanılarak elde edilen yüz renginin değişmesi sadece o günlüktür. Oysa 250 ml kaynayan suya ekleyeceğiniz 3 yemek kaşığı kuru papatyayı 10 dakika boyunca demlendirerek harika bir kalıcı renk açıcı  elde edebilirsiniz. Karışımı süzdükten sonra içine 1 yemek kaşığı gül suyu eklemeyi unutmamalısınız. Bu solüsyonu. tüm yüzünüze ve boynunuza sürerek 20 dakika bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Düzenli uygulama sayesinde cilt renginin kalıcı bir şekilde açılacağını fark edeceksiniz.

 • Cilt temizleme

Papatya çayı cildi iyileştirirken aynı zamanda temizler. Günlük bakım rutininizin en doğal ve en etkili parçası olmalıdır. Makyajı bile yüzünden söküp atar. İçeriğindeki antioksidanlar ise cilde en iyi bakımı yapar. Papatya çayını cildinizde kullanmaya başladıktan sonra her türlü kozmetik ürününden uzaklaşmaya başladığınızı göreceksiniz.

 • Akneleri iyileştirir.

Cildi derinlemesine temizleyen papatya çayının bir diğer özelliği ise ciltte aknelerin oluşmasını engellemesidir. Aynı zamanda oluşmuş akneleri tedavi  eder. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, akne tedavisi için papatya çayı oldukça başarılı doğal bir üründür.

 • Yorgun gözleri dinlendirip, canlandırır.

İçinde yaşadığınız dinamik ve stresli yaşam bizi çoğu zaman uykusuz gecelere ya da az uyuma saatlerine izin verir. Bu da gözlerde şişkinliğe ve yorgun gözükmsine neden olur. Ayrıca göz çevresinde panda gibi koyu halkalar meydana gelir. Bundan kurtulmanın en iyi yolu ise; papatya çayını demlediğinizdeki poşetleri soğuduktan sonra gözlerinin üzerine koymaktır. Eğer poşette demleme yapmıyorsanız, demlediğiniz papatya çayından süzdüğünüz kurutulmuş çiçekleri gazlı beze sararak gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

 • Cildi serbest radikallerden korur.

Serbest radikaller cildin erken yaşlanmasının en önemli nedenidir. Papatya çayını içerek ve cildinize sürerek bu radikallerle savaşarak, uzun yıllar genç görünmenizi sağlar.

 • Cildi ölü hücrelerden nazikçe arındırır.

Bir miktar taze demlenmiş papatya çayı ile süttozu karıştırılarak harika bir yüz ve vücut peelingi elde edebilirsiniz. Miktarını ise ihtiyacınız olduğu kadar ayarlayabilirsiniz. Önemli olan koyu ve sürülebilir kıvam elde etmektir. Ancak her kullanımdan önce karışım taze olarak hazırlanmalıdır. Ölü deriden arındırılan cildiniz bakımlı ve canlı görünür.

 • Cildi nemlendirir

Günlük cilt bakım rutininizde kullandığınız papatya çayı cildinize ihtiyacı olan nemi verir.

papatya çayı, papatya çayının faydaları

Papatya Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının özellikleri arasında en bilenen etkisi ise saç rengini açmasıdır. Papatya çayı ile saçları yıkamak saç sorunlarının ortadan yardımcı olur.

 • Kepeği ve sorunlu saç derisini iyileştirir.

Kepeğin oluşmasında neden olan bazı mikrop, bakteri, mantarlara karşı antioksidan özelliği gösteren papatya çayını saç için kullanmak oldukça kolaydır. Kullandığınız şampuanın içerisine demlenmiş papatya çayı ekleyerek her uygulamada etkisinden faydalanabilirsiniz.

Saça parlaklık verirken, aynı zamanda az miktarda da olsa rengini değiştirir

 • Papatya çayı ile saç rengi değiştirmek

Papatya çayı ile saç rengini açmak hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde başvurduğu doğal saç uygulamasıdır. Özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilir. Saçlarda doğal röfle etkisi yapar. Kına ile birleştirilip kullanıldığında ise, koyu renk saçlarda çok güzel sonuçlar verir. Eğer sarışın iseniz direkt olarak saç rengini açıcı özelliğinin yanında saça parlaklık ve canlılık verir. Her banyodan sonra durulama suyu olarak düzenli uygulama sayesinde doğal sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonrasında ise saçınızı belli bir süre güneş altında kurutmanız tavsiye edilir.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş papatyayı aktarlardan satın alabilirken, çeşitli çay markaların poşetlerde ambalajlayıp, piyasaya sürdüğü papatya çaylarından kolaylıkla marketlerde her zaman bulabilirsiniz.

Aktardan satın aldığınız papatyadan 1 avuç alıp, kaynayan 250 ml suyun içerisine atarak, kayanayan suyun bulunduğu kabın ağzını kapatıp,  7-8 dakika demlenmesini sağladıktan sonra, süzüp içmeye hazır hale getirebilirsiniz.Tadının herkes tarafından sevilmesi nedeniyle, genelde hiçbir tatlandırıcı ile birlikte içmek akla gelmez. Ancak biraz tadında değişiklik isterseniz,çayınıza limon suyu ya da bal ekleyebilirsiniz.

Aktardan satın alınan ya da kendinizin toplayıp kuruttuğu papatyalar, poşetlerde satılanlara göre daha sağlıklıdır. Poşetlerde satılanlarda sadece papatya yaprakları konulurken, aktardan satın aldığınız ya da kendi kuruttuğunuz papatyadan bütünüyle faydalanırsınız. Bu papatyaları saklarken mutlaka cam kavanoz ve kuru bir yer tercih etmelisiniz. Ayrıca direkt gün ışığı almamalıdır.

Aynı zamanda kırlardan kendi topladığınız papatyaları kurutmadan önce mutlaka yıkamalısınız.

Papatya Çayı Zayıflatır Mı

Papatya çayı içerek kilo vermek kesinlikle tavsiye edilen ve önerilen bitki çaylarından biridir. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan papatya çayı ayrıca yağ yakıcı etkisinden dolayı sağlıklı kilo vermenize destek olur. Yemeklerden önce tüketildiğinde iştah kapatıcı etkisi ile tokluk hissi verir.

Papatya Çayının Zararları

 • Kasları gevşettiğinden papatya çayı hamile kadınlar tarafından tercih edilmemelidir. Bazı durumlarda, erken doğuma neden olabilir. Aynı zamanda bebeğin gelişimine ve kilosuna etki eder.
 • Bilindik çiçek alerjiniz var ise papatya çayından uzak durmalısınız.
 • Kan sulandırıcı, anti depresan, kolestrol düşürücü ve doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanırken doktorunuza danışmadan papatya çayı tüketmemelisiniz. Çünkü papatya çayı bu ilaçlarla kullanırken yan etkilere neden olabilir.
 • Astımınız var ise papatya çayı içtiğinizde, rahatlama yerine durumunuz daha kötü hale gelebilir.
 • Emziren annelerde papatya çayı tüketimi, mutlaka doktora danışılarak yapılmalıdır. Papatya çayı sütten geçerek bebeğin kalp atışını hızlandırdığı bilinmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet