Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?; Balık yağı tüketmek cildi güzelleştirmek ve vücuda sağlıklı tutmak için çok önemli olduğunu bilinmektedir. Özellikle gençlerin beyin sağlığı için uzmanlar tarafın tüketilmesi önerilen balık yağı içeriğinde bulunan omega 3 sayesinde hafızayı güçlendirir.

Kemikleri güçlendiren, stres ve depresyonu önleyen balık yağının yararları ve omega 3 yararları hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Balık Yağının İçeriği

Balık yağları hakkında çarpıcı bilgiler

Her zaman doktorlar ve çevremizden duymuşuzdur balık yağı veya Omega-3 terimlerini. İşte balık yağları hakkında bazı önemli noktalar.

 • Balık yağları omega-3 yağ asitleri ve A ve D vitaminleri içerir.
 • Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri kalbi korur ve birçok sağlık yönünden vücudumuza yarar sağlar.
 • Balık yemek, balık yağı veya omega 3 takviyesi almak bakımından diğer benzer katkı maddelerine oranla daha sağlıklı yöntemdir.

Omega-3 yağ asitleri nelerdir?

Yağlı balıklarda iki omega-3 yağ asidi bulunur:

Eikosapentaenoik asit (EPA): En iyi bilinen omega-3 yağ asidi olan EPA, vücudun kan pıhtılaşması ve iltihaplanma ile ilgili kimyasalları sentezlenmesine yardımcı olur (prostaglandin-3, tromboksan-2 ve lökotrien-5).  Balıklar yedikleri alglerden EPA alırlar.

Dokosaheksaenoik asit (DHA): İnsanlarda bu omega-3 yağ asidi, spermin, retinanın, gözün bir kısmının ve beyin korteksinin beynin bir parçası olan önemli bir parçasıdır. DHA vücutta, özellikle de beyinde, gözlerde ve kalpte bulunur. Ayrıca anne sütünde de bulunur.

Balık Yağının Faydaları ve Yararları

Bazı çalışmalar balık yağı ve omega-3 yağ asidinin sağlığa yararlı olduğu sonucuna varmıştır, ancak diğer hayvansal asitler buna dâhil değildir. Bu durum bir takım koşullara bağlıdır.

Çoklu skleroz Balık yağlarının beyin ve sinir sistemi üzerindeki koruyucu etkilerinden dolayı çoklu skleroz (MS) hastalarına yardımcı olduğu söylenir. Balık yağının düzenli olarak tüketmek MS hastalığında etkili olduğu bazı çalışmalarla belirlenmiştir.

Prostat kanseri Bir çalışmada, düşük yağlı bir diyetin yanı sıra balık yağlarının da prostat kanseri gelişme riskini azaltabileceği bulunmuştur. Bununla birlikte, başka bir çalışma daha yüksek omega-3 seviyelerini daha yüksek agresif prostat kanseri riskine bağlamıştır. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, yüksek bir balık yağı alımının yüksek dereceli prostat kanseri riskini yüzde 71 oranında artırdığını ve tüm prostat kanserlerini yüzde 43 oranında artırdığını ileri sürdü.

Doğum sonrası depresyon Hamilelik sırasında tüketilen balık yağları, doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir. Araştırmacılar, haftada iki veya üç kez yüksek seviyede omega ile balık yemenin faydalı olabileceğini önermektedir. Protein ve mineraller sağladıklarından, bu tür besin kaynakları takviye gıda yerine tavsiye edilir.

Balık Yağının Beyne Faydaları

Balık yağı yani omega 3 tüketme sadece sağlığa değil bütün beyin fonksiyonlarında etki etmektedir. Dikkatini veremeyen yada çabuk unutan kişiler balık yağı tükettiklerinde hafızaları daha güçlü olur.

Ruh sağlığına yararları 2007 yılında yürütülen 8 haftalık bir pilot çalışma, balık yağlarının davranış problemleri olan gençlere, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlara (DEHB) yardımcı olabileceğini göstermiştir.Çalışma, günde 8 ila 16 gram (g), EPA ve DHA tüketen çocukların davranışlarında önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir.

Hafızaya faydaları Omega-3 yağ asidi alımı, PLoS One dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sağlıklı genç yetişkinlerde kısa süreli belleğin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, başka bir çalışma, yüksek düzeylerde omega-3’ün yaşlı kadınlarda hafıza gerilemesini engellemediğini göstermiştir.

Balık Yağının Cilde Faydaları

Kalp ve Kardiyovasküler (kalp-damar hastalıkları) faydaları

Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel stres zamanlarında kalbi koruyabilir.

Amerikan Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan bulgular, 1 aydan uzun süredir balık yağı takviyeleri alan kişilerin, zihinsel stresli testler sırasında daha iyi kardiyovasküler işleve sahip olduklarını göstermiştir.

2012 yılında araştırmacılar, balık yağının anti-inflamatuar özellikleriyle aterosklerotik lezyonların stabilize edilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Bu arada, yaklaşık 70.000 kişinin katıldığı 20 çalışmanın gözden geçirilmesi, balık yağı takviyelerinin kalp krizi, inme veya erken ölüm riskini azaltan “zorlayıcı bir kanıt” bulunmadığını belirtmektedir.

AHA, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için, haftada en az iki kez balık ve özellikle yağlı balıkların kullanılmasını önermektedir.

Alzheimer hastalığı

Uzun yıllar boyunca, düzenli balık yağı tüketiminin Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Bununla birlikte, 2010 yılında yapılan büyük bir araştırmada, balık yağlarının Alzheimer’i önleme konusunda çok fazla etkisinin olmadığı da belirtilmiştir.

Bu arada, 2007 yılında Nöroloji’de yayınlanan bir çalışmada, balık, meyve ve sebzelerdeki yüksek miktarda omega-3 yağları, demans ve Alzheimer riskini azalttığı bildirilmiştir.

Epilepsi

Nöroloji, Nöroşirürji ve Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, epilepsi hastalarının her gün düşük dozda omega-3 balık yağı tüketmeleri durumunda daha az nöbet geçirebileceğini iddia etmektedir.

Şizofreni ve psikotik bozukluklar

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri psikoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Nature Communications’da yayınlanan bulgular, omega-3 takviyeleriyle yapılan 12 haftalık bir müdahalenin psikotik bozuklukların gelişme riskini önemli ölçüde azalttığını anlatmaktadır.

Sağlık fetal gelişimi

Omega-3 tüketimi fetal bilişsel ve motor gelişmeyi hızlandırabilir. 2008’de, bilim adamları, son 3 aylık dönemde omega-3 tüketiminin, fetusta duyusal, bilişsel ve motor gelişmeyi artırabildiğini buldular. Ayrıca gelişim gelişim çağındaki çocuklar balık yağı tüketmeleri boy uzamasını sağlar.

Gıdalar

Yağlı balık filetosu yüzde 30’a kadar yağ içerir, ancak bu rakam değişiklik gösterebilir. Morina gibi beyaz balıklar karaciğerde yüksek konsantrasyonlarda yağ içerir, ancak genel olarak daha az yağ içerir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yağlı balıklar, hamsi, ringa balığı, sardalye, somon, alabalık ve uskumruyu içerir.

Omega-3 yağ asitlerinin diğer hayvansal kaynakları yumurtalardır.

Omega 3 için balık yağına sebze türünden alternatifler şunlardır:

 • keten
 • kenevir tohumu
 • perilla yağı
 • spirulina
 • ceviz
 • Chia tohumları
 • turp tohumu, ham filizlenmiş
 • taze fesleğen
 • ıspanak gibi yapraklı koyu yeşil sebzeler
 • kurutulmuş tarhun

Sağlıklı ve dengeli öğünler tüketen bir kişinin takviyeleri kullanmasına gerek yoktur.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı

Balık yağı kilo aldırır mı, balık yağı kilo yapar mı neredeyse herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Halk arasında kilo aldırdığına inanılan balık yağı bilinen tan tersine asla kilo yapmaz hatta sağlıklı şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Balık yağı tokluk hissi verdiğinden asla kilo yapmaz.

Balık yağı aç mı tok mu alınmalı sorusu uzmanlar tarafından aç karınla değil besinler ile beraber tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Balık yağı sabah mı akşam mı alınmalı konusundan her hangi önem yoktur. Gün içerisinde tüketmeniz yeterlidir.

Balık Yağının Zararları

Balık yağları, balık karaciğer yağları ve omega 3 takviyeleri almak bazı insanlar için risk oluşturabilir.

 • Omega 3 takviyeleri kan pıhtılaşmasını etkileyebilir ve kan pıhtılaşma koşullarını hedefleyen ilaçlara müdahale edebilir.
 • Bazen yan etkilere, normalde geğirme, hazımsızlık veya ishal gibi küçük gastrointestinal problemleri tetikleyebilirler.
 • Balık karaciğeri yağları yüksek miktarda A ve D vitamini içerir. Bunların çoğu zehirli olabilir.
 • Kabuklu deniz ürünleri veya balık alerjisi olanlar, balık yağı takviyeleri tüketirlerse risk altında olabilirler.
 • Yüksek düzeyde yağlı balık tüketmek, okyanustaki kirli atıklardan zehirlenme olasılığını da arttırır. Balık yağı zehirlenmesi nadirde olsa karşılaşılan sorunlardan biridir.

FDA’nın balık yağı takviyesinin kalitesini veya saflığını düzenlemediğini belirtmek önemlidir. Balık yağlarını sağlıklı olduğunu bildiğiniz bir kaynaktan ve eğer mümkün ise Omega 3’ü doğal bir kaynaktan alın.

Daha fazla balık yağı tüketmenin ve omega 3’ün sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağı açık değildir, ancak çeşitli besinleri içeren bir diyetin sağlığa yararlı olması muhtemeldir.

Bu tür takviye gıdaları düşünen herkes önce bir sağlık hizmeti çalışanı ile görüşmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.