Mantar Nasıl Tedavi Edilir? Evde Doğal Mantar Tedavisi

Mantar Nasıl Tedavi Edilir? Evde Doğal Mantar Tedavisi

Mantar nasıl tedavi edilir, mantar hastalıkları, mantar oluşmasının nedenleri ve mantar nasıl iyileşir soruları mantar sorunu yaşayanların sıklıkla araştırdığı konuların başında gelmektedir. Sizlere bu yazımda mantar hastalıkları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Mantar Hastalığı Nedir

Mantarlar aynı bakteri ve mikroplar gibi gözle görülemeyen hastalık meydana getirebilen tıp ismiyle “mikroorganizmalar” ‘ dır. Sauna, hamam, havuz gibi sıcak ve nemli ortamlar ayak mantarına iyi gelen yerlerdir.
Ayak mantarı sık olarak 3. ve 4. ayak parmakları arasında meydana gelir. Nadir olarakta topukta ve ayak tabanı bölgelerinde gözlemlenebilir. Tüm mantar hastalıkları bulaşıcıdır ve kesinlik başka birine bulaşma ihtimali çok yüksektir.

İster ayakta olsun isterse tırnaklarda tedavi edilmedikçe vücudun başka yerlerine yayılma ihtimali vardır. İlerleyen safhalarda tedavi edilmediğinde daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Mantar Hatalığının Belirtileri

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir? sorusuna gelecek olursak, Ayakta şiddetli veya hafif kaşıntı, kabarıklık ve mantarın boyutuna göre kızarıklık ayak mantarının başlıca belirtilerindendir.
Daha ileri dönemlerde ise deri soyulması ve deride kepeklenme meydana gelebilir.

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer

Ayak mantarı Tedavisi 

Genellikle halk arasında mantar hastalığına iyi gelen kremler kullanılır. Ayak mantarının ilk evrelerinde ayağın mantar olan bölgedeki teri ve nemi alması amacıyla o bölgeye pamuk yerleştirilmesi önerilir.

Gelelim, Ayak Mantarlarını önlemek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine;

  •  Banyodan veya ayağı herhangi birşekilde ıslattıktan sonra parmak aralarını mutlaka iyi kurulayın.
  • Havuz, umumi banyo gibi mikrop kapılabilecek yerlerde mutlaka terlik kullanın.
  • Çoraplarınızı en az 50°C ‘ de yıkayın.

Ayak mantarı nasıl geçer adlı makalemizi ayrıntılı okuyarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel ve doğal yöntemleri inceleyebilirsiniz.

El mantarı Nasıl Geçer

Elin genellikle arka bölümünde kırmızımsı renkte, halkalar halinde gözlemlenir. Tırnak mantarı da mevcut ise çevreden görünüm açısından hiç hoş gözükmez. Genellikle şiddetli kaşıntı,
karıncalanma ve kaşıntı sonrasında kanamalar görülebilir.

Tedavisi;

Teşhis konulduktan sonra nem alıcı krem sürülür ve ilaç kullanılır. Mantar hastalığına yakalandığınızda mümkün oldukça bilmediğiniz ve doktorunuzun tavsiye etmediği kürleri denemeyiniz. Mantar hastalığını tedavisinde en iyi etkili yöntem temizlik ve iyi bir bakımdır şimdi sizlerde aşağıda yazdıklarımı uygularsanız mantardan kurtulabilirsiniz.

Mantar hastalıklarından korunmada kişisel temizlik oldukça önemlidir ancak tabi ki bu yeterli değildir. Başkalarıyla kullanmak sorunda olduğumuz ortak alanlar, ortak kullanıma sahip eşyalar mantar hastalıklarının bulaşması için önemli neden teşkil ederler. Mümkün oldukça başkalarının eşyalarını kullanmayın ve kendi eşyalarınızı başkalarına vermeyin.

Bu konuda genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar:

Mantar nasıl geçer yada yada el ve ayakta oluşan mantar hakkında bilmeniz ve mutlaka uygulamanız gereken kurallar nelerdir bilmek gereklidir. Ayak mantarı tedavisinde ve el mantarı tedavisinde mutlaka hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve ortak kullanılan eşyalar ayrılmalıdır.

  • Havuz ve plaj gibi ortak alanların kullanımından sonra mutlaka ayaklar iyice yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
  • Ailede mantar hastalığı geçiren kişilerin eşyaları mutlaka ayrı kullanılmalıdır.
  • Her zaman bulaşmaya neden olabilecek eşyalar kişisel kullanımda olmalıdır.
  • Derinin ph dengesini bozacak aşırı terleme durumlarını ortadan kaldırılmalıdır.
  • Vücudun aşırı terleme gösteren bölgeleri her zaman temiz tutulmalı ve gerekli durumlarda pudra kullanılmalıdır.
  • Ayakkabılar temiz tutulmalı ve kullanılmadığı zamanlarda pudralanarak saklanmalıdır.

Mantar beslenebildiği sürece yayılma göstermektedir. Ancak diyabet gibi kronik bir hastalık olması durumunda mantar enfeksiyonu başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Bu nedenle diyabetik ayak bakımı önemlidir. Tırnaklar düzenli kesilmesi ve mümkün oldukça pis olmamalıdır…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.