Selülit Nasıl Geçer? Selülit Tedavisi ve Doğal Yöntemler

Selülit Nasıl Geçer? Selülit Tedavisi ve Doğal Yöntemler

Selülit Nasıl Geçer? Selülit Tedavisi ve Doğal Yöntemler; Selülit, cildin çukur, yumrulu bir görünüme sahip olduğu bir durumdur. Genellikle kalça ve uylukları etkiler, ancak diğer alanlarda da görülebilir. Yağ birikintilerin cildin altındaki bağ dokusuna doğru itildiğinde ortaya çıkan şekilsel bozukluklardır.

Bacaklarda selülit nasıl geçer sorusuna verilecek cevapların en başında düzenli bir yaşam ve egzersiz yapmak selülit görünümünün azalmasını sağlar.

Yaş ile beraber daha belirgin olan selülitleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamasına karşın görünümü azaltan selülit kremleri, selülit yağları sıklıkla kullanılmaktadır. Sizlere bu yazımızda selülit nasıl geçer, selülit tedavisi ve selüliti geçiren doğal yöntemlerden bahsedeceğim.

 • Kadınların yüzde 80 ila 90’ı arasında muhtemelen selülit görülecektir.
 • Selülit dokusu görüntüsü nedeniyle portakal kabuğu olarak da bilinir.
 • Çok sayıda tedavi mevcut, ancak etki çoğunlukla geçicidir.
 • Yağ, sigara bırakma ve aktif yaşam tarzı düşük bir diyet insidans selülit azaltmaya yardımcı olabilir.

Selülit Nedir?

Bacaklardaki selülit nasıl geçer, selülite ne iyi gelir hakkında bilgi vermeden önce selülit nedir hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Selülit ciltte topaklar ve çukur oluşumu için kullanılan bir terimdir. Selülit için yurt dışında portakal kabuğu derisi, süzme peynir derisi, dolu hasarı gibi yaygın isimler kullanılmaktadır.

Selülit hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir, ancak kadınlarda yağ, kas ve bağ dokusunun farklı dağılımları nedeniyle daha yaygındır.

Kadınların yüzde 80 ile 90’ı yaşamlarının bir noktasında selülit yaşayabilir.

Selülit’in Dereceleri

Selülit yağunluğu bağlı olarak derecelendirilir. Kişide hiç selülüt yoksa bu sıfır selülit olarak adlandırılır. 2009 yılında yayınlanan bir selülit şiddeti ölçeği, durumu üç derece kullanarak sıralamaktadır:

1. Derece Selülit: 1 ile 4 yüzeysel depresyon ve hafifçe “bol dökümlü” veya sarkan bir görünüm ile “portakal kabuğu” görünümü vardır.

2. Derece Selülit: Beş ila dokuz orta derinlikli depresyon, bir “süzme peynir” görünümü vardır ve cilt orta derecede bol dökümlü görünür

3. Derece Selülit: 10 veya daha fazla derin depresyona sahip bir “yatak” görünümü vardır ve cilt ciddi şekilde bol dökümlüdür.

Selülit’in Nedenleri

Selülitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile bunun hemen altındaki yağ tabakasının etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda, bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenir.

Yağ hücreleri deri tabakasına doğru çıkıntı yaparsa, bu selülit görünümünü verir.

Erkeklerde doku, cildin çapraz yapısına sahiptir, bu da neden selülit olma olasılığının kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilir.

Selülit nedenleri nelerdir, selülit neden oluşur hakkında bilgi vererek selülit oluşmasının nedenleri yazmak istiyorum.

Hormonal faktörler ve yaş

Hormonlar selülit gelişiminde önemli bir rol oynar. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin, selülit üretim sürecinin bir parçasıdır.

Bir teori, kadınlarda östrojenin menopoza yaklaşımda azalması, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalmasıdır.

Alt sirkülasyon, bölgede daha az oksijen anlamına gelir ve daha düşük kollajen üretimine neden olur. Östrojen seviyeleri düştüğünde yağ hücreleri de büyür.

Bu faktörler, yağ kalıntılarını daha görünür kılmak için birleşir. Deri altındaki yağ – bağ dokusu zayıfladığında, bilinen çukurlaşma etkisi ortaya çıkar.

Artan yaş, ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişimini artırır.

Genetik etmenler

Selülit gelişimi için belirli genler gereklidir. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızına, yağın deri altına dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişimini etkileyebilir.

Diyet ve yaşam tarzı faktörleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı riskin azalmasına yardımcı olsa da selülit “toksinler” den kaynaklanmaz.

Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ve çok az lif tüketen insanların daha fazla miktarda selülite sahip olma olasılığı yüksektir.

Sigara içenlerde, egzersiz yapmayanlarda ve uzun süre tek pozisyonda oturan veya ayakta duranlarda da daha yaygın olabilir.

Kalçalar boyunca sıkı elastikliğe sahip iç çamaşırı giymek kan akışını sınırlayabilir ve bu da selülit oluşumuna katkıda bulunabilir.

Selülit, aşırı yağ olan kişilerde daha yaygındır, ancak ince ve formda insanlar da buna sahip olabilir. 25 yaşından sonra gerçekleşmesi daha olasıdır, ancak gençler de dâhil olmak üzere gençleri de etkileyebilir.

Selülit Tedavisi

Selülit’den kurtulmak için en sık denene yöntemlerden biride selülit tedavisi olarak bilinir. Sizlere selülit tedavisi nasıl yapılır işte cevabı;

Selülit Tedavi ve Kurtulma Yolları

Selüliti gidermek için birçok tedavi önerilmiştir, ancak hiçbiri henüz bilimsel araştırmalarla doğrulanmamıştır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi (ADA), cilt yüzeyinin altındaki bağ dokusunun bantlarını kırarak selülit görünümünü azaltmada başarılı olabilecek birçok tekniği gözden geçirmiştir.

Akustik dalga tedavisi, ses dalgalarını iletmek için elde tutulan bir cihaz kullanır. Çalışabilir, ancak birkaç seans alabilir.

Lazer tedavisi bir yıl veya daha uzun süre selülit görünümünü iyileştirebilir. Cildin altında çok küçük bir lazer sondasının yerleştirilmesini içerir.

Lazer daha sonra kovulur ve doku kırılır. Bu da kolajen üretimini artırarak cildi kalınlaştırabilir. Kalınlaşmış cilt, aşağıdaki selülit görünümünü azaltabilir.

Eksizyon, bağ dokusu bantlarını parçalamak için deri altına bir iğne koyan dermatolog ihtiyacı içerir. Sonuçlar 2 yıl veya daha fazla sürebilir.

Vakum destekli hassas doku salınımı, küçük bıçaklar içeren bir cihaz kullanarak bantları keser. Bağlayıcı bantları keserken, alttaki doku, selülit görünümünü kaldırarak deri altındaki boşluğu doldurur. Bu 3 yıl sürebilir, ancak başarısı ile ilgili veriler sınırlıdır.

Karboksi terapisi, cildin altında karbon dioksit gazı eklemeyi içerir. Yan etkiler prosedürden sonra morarma ve rahatsızlık içerir, ancak bazı selülitler ortadan kalkabilir.

Endermoloji, cildi kaldıran vakum benzeri bir cihazla derin bir masajı içerir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bunu güvenli olarak onayladı, ancak işe yarayacağını gösteren çok az kanıt var.

İyonitermi selülit azaltma işlemi, etkilenen alanın özel bir çamur veya kil ile kaplanmasını ve daha sonra bir elektrik akımı uygulanmadan önce plastikle sarılmasını içerir. Etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Radyoterapi, soğutarak selüliti azaltmayı amaçlamaktadır, ancak herhangi bir sonuç kısa vadelidir.

Lazer destekli yağ aldırma, az miktarda yağ çıkarır, ancak bu durum çürümeyi daha da kötüleştirebilir. Araştırma, selüliti azaltmaya çalıştığını henüz göstermedi.

Ultrasonik yağ kazıma hedefleri ve yağları yok eder, ancak yine de, bunun işe yaradığını göstermek için araştırma eksiktir.

Selülit Kremleri

Selülit kremi selülitten kurtulmak için çok sık kullanılmasına karşın bilmeniz gereken ise selülit kremleri asla selüliti yok etmez sadece görünümünü azaltır.

İlaçlar ve kremler

Bazı ilaçlar ve kremler yağ dokularında değişiklik gösterdikleri için önerilmiştir.

Kafein hücreleri daha az görünür kılar. Bunun günlük olarak uygulanması gerekiyor. Selülit için çeşitli kafein kremleri çevrimiçi satın alınabilir.

Retinol, cildi kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltabilir. Sonuçları görmek için en az 6 aylık kullanım gerekir. İlk önce bir deneme testi yapılması önemlidir, çünkü bazı insanlar çok hızlı atan kalp gibi olumsuz etkiler yaşadı. Retinol tedavileri çevrimiçi satın alınabilir.

Bazı araştırmacılar, hücre metabolizmasını ve dolaşımını artırabilecek ilaçların kullanılmasını önermişlerdir, ancak bunlar test edilmemiş veya kanıtlanmamıştır.

Bacaktaki Selülit Nasıl Geçer

Alternatif veya ek terapiler arasında kafein, üzüm çekirdeği ekstresi veya gingko biloba bulunur. Bu araçlar, ağızdan ve enjeksiyon yoluyla lokal olarak uygulanmıştır, ancak bunların hiçbiri etkili olmamıştır.

Bazı insanlar selülit görünümünü azaltmak için sıkıştıran giysiler giyerler. Bu giysiler, görünür selüliti azaltmak için arterleri sıkıştırmaya ve kan ve lenf akışını arttırmaya çalışırlar. Sıkıştırma çorapları ve diğer giysiler çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Yağ aldırma ve diyet, selüliti yok etmez çünkü bağ dokusunun yapısını etkilemez.

Bununla birlikte, yağ alımının azaltılması, dokuları itmek için daha az yağa sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve egzersiz yapmak, selülit görünümünü azaltabilir.

Kahve İle Selülit Tedavisi

Selülit nasıl geçer kahve telvesi iyi gelir mi sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Her gün tükettiğimi Türk kahvesinin cilde faydaları olduğu bilinmektedir. Sizlere selüliti yok eden kahve telvesi maskesinden bahsetmek istiyorum.

2 yemek kaşığı kahve telvesi ve 1 yemek kaşığı ılık su karıştırın ve hazırladığınız karışımı selülit olan bölgeye masaj yapar şekilde sürün. Düzenli olarak yapıldığında selülitlerin azaldığını göreceksiniz.

Bacaktaki Selülitler İçin Bitkisel Çözüm

Selüliti yok etmek için en önemli yöntemlerden biri spor yapmaktır. Kan dolaşımını hızlandırmak için spor ve egzersizlerin yanında bitkisel çözümler deneyebilirsiniz.

Bacaktaki selüliti geçiren tarif

 • 1 kâse Himalaya tuzu
 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş lavanta
 • 1 çorba kaşığı ardıç tohumu
 • 1 çorba kaşığı taze limon kabuğu
 • 1 kahve fincanı çiçek yağı

Yukarıdaki bütün malzemeleri karıştırın ve masaj yaparak sürün kan dolaşımını hızlandıran cildi besleyen bu tarif düzenli yapıldığında etkisi gösterecektir.

Selüliti Geçiren Tarif

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı susam yağı
 • 1 çorba kaşığı biberiye yağı
 • 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı

Yukarıda saydığımız bütün yağları karıştırın ve selülit olan bölgeye baskı yarak iyice yedirerek sürün. Ortalama 5 dakika masaj yaparak ovalayın.

Bacaktaki Selülit İçin Egzarsiz

Selülit giderici egzersizler selültleri yok etmek yada görünümünü azaltmak için etkili yöntemlerden biridir. Özellikle sabah yürüyüşe çıkmak bacakları hareket ettirmek çok etkilidir.

İp atlamak, uzanarak bacakları yukarı kaldırmak, yan yatarak ayakları yukarı aşağı hareket ettirmek deneyebileceğiniz yöntemlerden bazılarıdır.

Selilüt Masaj Yapmak

Selilüt masajı yaparak görünümü azaltmak için etkilidir. Kan dolaşımı hızlandırmak için zeytinyağı ile selülit olan bölgeye her gün uygulayın ve iyice masaj yapın. Selülit masajla geçer mi sorusu çok sık sorulmaktadır.

Sadece zeytin yağı değil hint yağı, badem yağı ve diğer doğal yağları sürerek masaj yapmanız selülitlerin azalmasını sağlar.

Selülitten kurtulmak için yeşil çay, kiraz çöpü ve mısır püskülü çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca her gün en az 1,5 litre su içmelisiniz.

Sizlere bu yazımızda selülit nasıl geçer, bacaktaki selülit nasıl giderilir ve selüliti yok eden doğal yöntemlerden bahsetmeye çalıştım. Peki ya siz selülit tedavisi‘nde hangi yöntemleri deniyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.