Vajina Kaşıntısı Nedenleri ve Evde Doğal Tedavisi

Vajina Kaşıntısı Nedenleri ve Evde Doğal Tedavisi

Vajinal kaşıntı hiç olmadık bir yerde tutup sizi zor durumda bırakabilen durumdur. Önemsemediğiniz bu arada sırada tutan krizler, zamanla kaşıntı tekrarına ihtiyaç duyulması ve kaşınan bölgenin yaygınlaşarak dayanılmaz hale gelmesi bir hayli sıkıntılıdır. Vücudun verdiği bu sinyaller ise genelde vajinal mantar habercisidir. Jinekolojik muayene sonucu ise kesin teşhis doktor tarafından konulur. Bazı mantar çeşitleri ağızdan alınacak antibiyotik kullanımı, medikal ilaçlarla genital bölge temizliği ve özel kremler uygulayarak çok komplike şekilde tedavi edilir.

Vajina Kaşıntısını Sebepleri

Her kaşıntının sebebi mantar olarak da görülmemelidir. Genital bölgede bulunan istenmeyen tüylerin çok uzun olması ve bunların sürekli ıslak kalması kaşıntıya neden olabilir. Bölgede çıkan sivilceler, tahriş, başka bir hastalık için kullanılan antibiyotiğin yan etkisi, stres, doğum kontrol hapları, beslenme yanlışları, şeker hastalığına bağlı şeker yükselmesi, menapoz ve emziren anneler de vajina kaşıntıdan dolayı muzdarip olabilirler.

Vajinanın günlük düzenli yapılan temizliği mantara yakalanma riskini azaltır. Bunun içinde hijyen çok önemlidir. Hijyen demek de bölgeyi sabunlarla, duş jellerinle yıkamak değildir. Genital bölge temizliği için özel olarak üretilmiş jel ya da mendillerin kullanımı, bölgenin PH dengesinin bozulmayarak, yararlı bakterilerin ölmemesine ve floranın korunmasına yardımcı olur. Sadece su ile yıkamak bile yeterlidir.

Adet dönemlerinde ise sık sık ped ve tampon değiştirilerek bölgenin kuru kalmasını sağlamaya çalışılmalıdır. İç çamaşırları tercih ederken ağ kısımlarının pamuklu olanlarını kullanmak, kumaşın hava alma kabiliyetinden dolayı bölgenin hava sirkülâsyonun sağlayıp nemli kalmamasını sağlar. Her gün düzenli olarak iç çamaşırı değiştirmek ise sağlık, temizlik ve etrafa koku saçmamak adına şarttır. Sentetikli iç çamaşırlarda ise kumaşın geçirgensiz olmasından dolayı bölge sürekli ıslak kalır ki bu da mantarların üremek için en sevdiği ortamdır. Taharetlenirken önden arkaya hareketlerle temizlenmek, kalan suyu da tuvalet kâğıdıyla nazik bir şekilde uzaklaştırmak gerekir. Bu sayede zararlı bakteriler ya da maddeler vajina içinde birikmez.

Yaz aylarında ıslak mayoyla kalmak ise yine bakterilerin üreme ortamı için mükemmel bir ortamdır. Mutlaka yanınızda iki mayo bulundurarak birini kuruturken diğeri kullanmanız sağlınız açısından gereklidir. Ayrıca havuzlardan bulaşan mantar çeşitleri de mayo üzerinde yerleşerek çok çabuk genital bölgeye geçer. Dar ve hava almayan kıyafetler de aynı sentetikli çamaşır işlevi görür. Uzun saatler bu şekilde hava sirkülasyonundan mahrum kalan bölge mantara yakalanma riskini arttırır. Herkesin kullanımına açık tuvaletlere oturmadan önce mutlaka sifon çekilmeli, klozet kapağını tuvalet kağıdı ile kapamalıyız. Başka birinde olan mantar tuvaletlerden kolaylıkla geçebilir. Cinsel ilişkiye girdiğiniz partneriniz mantar hastalığı taşıyıcısı olabilir ya da sizden ona geçebilir. Böyle bir durum varsa ikinizin birden tedaviye başlaması gereklidir. Tedavi sırasında ilişkiden kaçınılması, iyileşme sürecinin kısalması açısından önemlidir.

Genital bölge kokusundan kurtulmak için bölgeye sıkılan deodorant, parfüm, kokulu pedler asiditiye bozarak mantar oluşumuna davetiye çıkarır. Cinsel ilişkiden sonra gerekli temizlik yapılmaması bölgenin uzun süre ıslak kalmasını sağlar. Bu yüzden mutlaka su ile yıkayıp kurutulması gereklidir.

Mantara yakalandığınız doktor tarafından tescillendikten sonra verilen bölge için verilen medikal banyolar var ise içiniz rahat olsun kolaylıkla kaşıntıdan kurtulacağınız anlamına gelmektedir. Basit mantar tedavileri yani enfeksiyon içermeyenler bu şekilde tedavi edilmektedir. Eczaneden alacağınız ürünlerin yanında evde bitkisel olarak hazırlayacağınız kürler de mantarı geçireceğiniz yöntemlerdendir. Temelinde ise temiz ve kuru kalmak yatar.

Evde Genital Bölge Kaşıntısı Nasıl Giderilir

 •  Sirkeli su bilindiği üzere çok iyi bir dezenfektandır. 2,5 litre suya koyacağınız 1 kahve fincanı sirkeyi bir şişede iyice karıştırınız. 1 hafta düzenli olarak her gün bölgeyi bu karışımla yıkayınız. Özellikle banyodan sonra son durulama olarak kullanınız. Kısa sürede kaşıntıdan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.
 •  Biraz aktarda vakit geçirecek alacağınız otlarla yapılan kür ise kesin sonuç verir. 1 su bardağı ayrık kökü, 1 su bardağı kekik, 1 su bardağı kiraz sapı, 1 su bardağı kekik 5 litre suda kaynatılır. Kaynadıktan 10 dakika sonra ateşten alınarak yaklaşık 15 dakika hem demlenmesi hem de ılınması için beklenir. Bir süzgeç yardımıyla otlarla su birbirinden ayrılır. Bir leğene dökeceğiniz suya oturarak karışımın iyice genital bölgenize etki etmesini sağlayın. İşlem bitince sadece tuvalet kağıdıyla kurulamanız yeterlidir. Günlük taze olarak karışım hazırlanması mantarın neden olan mikropların suda kalacağından dolayı önemlidir. Kaşıntınız geçene kadar her gün tekrarlayın.
 •  Kaşıntıyı kontrol altına almak için evde kullandığınız tuz da işinize yarayacaktır. 1 yemek kaşığı tuz ile 1 su bardağı suyu karıştırarak oluşturduğunuz karışım ile bölgeyi yıkamanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanım ve gerekli hijyen kuralları dışına çıkmazsanız 1 hafta içinde kaşıntıdan kurtulursunuz.
 •  Doğal olarak elde edilmiş bal ise bakteri, mikrop ve mantarları öldürmek için birebirdir. Marketten alınan ballar işlemden geçmiş olup doğal balın yerini tutmaz. Eğer hiç bozunmamış şekilde olanı bulabilirseniz bölgeye uygulayarak yarım saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Ilık su ile durulayıp günde 2 kere uygulamak, kısa sürede mantardan kurtulmanıza yardım eder.
 •  Cilt yapısını güçlendiren yoğurt ise diğer bir mantar öldürücü üründür. Bölgeye uyguladığınız yoğurdu 10 dakika bekleterek, ılık su ile temizlemeniz yeterlidir. Sabah akşam yapılması kürün etkinliği açısından önemlidir. İyileşinceye kadar uygulamaya devam etmelisiniz.
 •  Her türlü kaşıntıya iyi gelen neem yaprağı ise bir başka çözüm yoludur. 1 litre suda kaynatarak içine neem yapraklarını atınız. Yumuşayan yaprakları hamur kıvamına getirerek bölgeye uygulanır.20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Kaşınmalar bitinceye kadar devam edilir.
 •  Sarımsak her türlü enfeksiyon ve mantar tedavisinde kullanılır. Bölgeye sadece sarımsak sürmek çok yakıcı olabilir. Bu yüzden eczaneden alabileceğiniz 1 tatlı kaşığına denk gelecek E vitamini kapsüllerini kırarak buna ekleyeceğiniz bir diş sarımsak ezilerek ateş üzerinden ısıtılır. Süzülerek ve soğutulduktan sonra genital bölgeye uygulanır. 10 dakika bekleterek ılık su yardımı ile temizlenir. Günde 2 kez kaşıntı bitinceye kadar kullanılır.
 •  Eczanede yaptıracağınız uygun orandaki borik asit ise antiseptik özelliği taşır. Bölgede kulanım için son derece uygundur. Bölge bu karışımla yıkanarak kurutulması sağlanır. Mantardan kurtulduğunuza emin oluncaya kadar kullanmanız gerekmektedir.
 •  1 litre suya karıştıracağınız 2 yemek kaşığı karbonat ise her tuvaletten sonra temizlik için kullanılmalıdır. Karbonatın her türlü şeyi temizleme etkisi kanıtlanmıştır. Ayrıca sadece mantardan kurtulmak için bölgenin derinlemesine temizliği için sağlıklı zamanlarda da haftada bir kullanılmalıdır.
 •  Küvete veya leğene dolduracağınız sıcak suya ekleyeceğiniz çağ ağacı yağı veya özünden 10 damla, 3-4 damla kekik yağı, ve birkaç damla karahindiba yaprağı ile 15 dakika genital bölgeye temas edecek şekilde oturarak bekleyin. Mantar kaşıntısı geçene kadar her gün uygulayın.
 •  1 litre suda kaynatılan defneyaprağı ise süzüldükten sonra genital bölge temizliğinde günde 2 defa kullanılmalıdır. Çok çabuk etki etmesi ve kaşıntıyı gidermesi açısından kolay uygulanan yollardan biridir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.