Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera İle Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal bir bitkinin insana sağlayabileceği katkıyı birçok kimyasal bir araya gelse de sağlayamaz. Halk arasında farklı isimlerle tanınan Aloe Vera bitkisi insanların hem ciltleri için hem de saçları için farklı bakım yöntemlerin ile yardımı olmaktadır. Şifalı bitkiler arasında ilk sıraya yazabileceğimiz bu bitki ile yapabileceğimiz bakımları sizlere sıra ile anlatmaya çalışacağız ancak ilk olarak bitkiyi daha yakından tanımaya çalışacağız.

Aloe Vera bitkisi uzun ve dikenli yaprakları olan bir bitkidir. Bize faydası bulunan bölüm yapraklarıdır. Yaprakları ağaçtan kesildikten sonra içinde bulunan sıvının alınması ile birlikte işimize yarayan kısım olan jel elde edilir. Etkili olması için yaprakların içerisinden çıkarılan jelin en geç 6 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir. Daha geç kullanıldığında etkili olmaktadır ancak genelde bu saat aralığında kullanımı tavsiye edilmektedir. Yetiştirilmesi için özel olarak botanik bilgisi gereken bir ağaçtır. İçinde jel bulunmasına rağmen ağacın yetişmesi için çok fazla suya ihtiyaç duyulmamaktadır. Evinizde yetiştirebilirsiniz. Ancak bunun için gerekli bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bunun için bir botanikçiye giderek bitkiyi temin ederek nasıl yetiştireceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Ardından bir sakı içerisinde güneş alan bir konumda rahatça kendi bitkinizi üretebilirsiniz.

Sadece içinde bulunan jel size fayda sağlamayacaktır. Aynı zamanda kokusu da size ferahlık hissi kazandıracaktır. Eğer kendiniz yetiştirmeyi istemiyorsanız Aloe Vera ile üretilen çok sayıda bakım ürününden temin etme şansına sahipsiniz. Cilt ürünleri, kremler, maskeler, saç için şampuanlar bulunmaktadır. İlk olarak maskelerin nasıl yapıldığını sizlere anlatmadan önce faydalarını detaylı bir şekilde sizlere yazalım.

Aloe Veranın fayda sağladığı noktalar nelerdir?

Cildimizde bulunan ve çirkin bir görünümün oluşmasına neden olan siyah noktaların kaybedilmesinde size fayda sağlayacaktır. Cildin belirli bölgesinde ortaya çıkan şişkinliklerin azaltılmasına sağlayacaktır. Ayrıca cilt de hasarlı olan noktaların iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Jelin içerisin de bulunan anti bakteriyel özelliği sayabileceğimiz çok sayıda faydası vardır. Örneğin vücudunuz da yaralı olan bölgelerin temizlenmesinde ve tedavi edilmesinde bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan ender ürünlerden birisi olarak bilinmektedir.
Sadece cildimize faydalı bir bitki değildir aynı zamanda sindirim sistemi hastalıkları olarak bilinen homoroid, kabızlık, ülser gibi hastalıkların tedavisinde ve önüne geçilmesinde size yardımı olacaktır. Kırışıklıkların oluşmamasına yardımcı olacak, yaşlanmayı önleyecek bir etki gösterecektir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayacak ve saçların daha hızlı uzamasına etki edecektir. Saçta oluşması insanın canını sıkan kepeğin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Cildin gerektiği gibi temizlenmesini ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi elde etmesinde önemli bir görev üstlenecektir. Aloe Vera bitkisinin sağladığı faydaları sağladıktan sonra onunla yapılabilecek saç ve cilt maskeleri hakkında bilgileri vermeye başlayalım.

aleo vera ile cilt bakımı

Aloe Vera ile yapılan Saç Maskesi

Saçlarımız bizim için çok önemlidir. Onlara gerektiği gibi bakmazsak kısa sürede onlara elveda diyebiliriz. Gerekli vitamin ihtiyacını sağlamak, kepeklenmesinin önüne geçmek ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamak için aloe vera maskesi yapabilirsiniz. İlk olarak ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir onları yazalım.

Malzemeler:

Yaprağından koparıldıktan sonra sıkılarak elde edilen bir final aloe vera jeli,
Taze olmasına dikkat etmeniz gereken bir yemek kaşığı kadar limon suyu ve son olarak da çay kaşığı kadar bala ihtiyacınız var.

Hazırlanışı

Bu malzemelerin hepsini elinizin altına aldıktan sonra saçınızın ihtiyaç duyduğu maskeyi yapmaya başlayabilirsiniz. Temiz bir kasenin içine yukarı da saydığımız tüm malzemeleri koyarak karıştırmalısınız. Karışım hazır olduktan sonra önceden temizlediğiniz saçınıza bu karışımı her noktasına gelecek şekilde sürmeli ve yedirmelisiniz. Saç diplerine özel ilgi ve masaj yapmanızı tavsiye edebiliriz. Sürme işlemi bittikten sonra saçınıza bone geçirebilir ya da tüm evlerde bulunan streç film ile korumasını sağlayın. Yarım saat gibi bir süre beklettikten sonra saçınızı özellikle soğuk su yardımı ile iyice yıkamanız gerekiyor. Bu sayede tüm maske saçınızdan kolayca temizlenecektir.

ALoe Vera ile Cilt Maskesi

Bu bitkinin cildimize sağladığı birçok faydayı sizler ile paylaşmıştık. Şimdi o faydayı sağlamasına yardımcı olacak olan maskenin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşalım. İlk olarak Aloe Vera cilt maskesi için ihtiyacınız olan malzemeleri yazalım.

Malzemeler

Limon, yarım limon yeterli olacaktır
Üç farklı kase gerekiyor
İki adet teze yani dalından koparılmış aloe vera yaprağı
Malzemeleri hazırlamak için blender, temiz bir bıçak ve meyve suyu sıkacağı gerekiyor.

Hazırlanışı

Malzemelerinizi tamamladıktan sonra hazırlanışa başlayalım. İlk olarak bıçak yardımı ile aloe vera yaprağında bulunan ellerinize zarar verebilecek tırtıklı alanları temizleyin. Temizleme işlemi bittikten sonra yaprakları uzunlamasına ikiye ayırın. İçinden jel çıkacaktır, jeli temiz bir araçla bir kapa aktarın. Aktardığınız kabın içerisinde taze limon suyunu sıkın. Malzemeleri birbiri ile iyice karıştığından emni olduktan sonra blender’a koyun ve karıştırın. Karıştırma süresini 2 ya da 3 dakika sürdürebilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız maskeyi hazırlamış oluyorsunuz.

Maskeyi vücudunuza elinizin yardımı ile iyice masaj yaparak yedirin. Yedirirken acele etmeyin ve her yere yaydığınızdan emin olun. Ardından Aloe Vera maskesini cildinizde çeyrek saat beklettikten sonra soğuk su yardımı ile uyguladığınız bölgeyi güzelce temizleyin. Düzenli olarak uygulayarak daha fazla etki göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu maskeler sayesinde yüzünüzü ve saçınıza gerekli bakımı yapmış olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emine dedi ki:

    Cilt maskesini her gün mü yoksa belli günler de mi yapmalıyız bide saç maskesini duruladıktan sonra şampuan uygulamamız gerekiyor mu

  2. Dogal Guzellik LR Urunleri dedi ki:

    Merhaba, web siteniz gercekten cok guzel, tebrik ederim :). ben bu aloe verayı nerden bulabilir