Ayak Mantarı ve Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı ve Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı ve Ayak Mantarı Tedavisi Cildimiz bizim koruyucu kalkanımızdır. Vücudumuza zarar verebilecek çok fazla etkenden bizi koruma konusunda çok yardımcı olmaktadır. Ancak bu koruyucu pelerinimizin üzerinde istemediğimiz hastalıklar meydana gelmektedir. Bunlardan birisi de el ve ayak bölgemizde ortaya çıkan mantarlardır. Ayak mantarı tedavisi nasıl yapılır, neden oluşur, oluşmaması için ne yapılması gerekir gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Ayak Mantarı Neden Olur

Mantarlar genellikle ayakkabılarının içerisinde ayaklarımızın hava almamasından dolayı oluşmaktadır. Ayrıca toplu olarak kullanılan havuz, sauna gibi nemli ve ortalama sıcaklığı yüksek olan alanlar nedeniyle de oluşabilir.  Ayak tırnaklarımızın çok kısa kesilmesi, ayak tırnağının kırılması ve ayaklarımızın çok terlemesi ve ayakkabının içinde çok sıkışması sonucu ortaya çıkar. Ayak mantarları genellikle 3 ve 4. Parmaklarımız arasında oluşmaktadır. Bunun haricinde ayağımızda çıkan mantarlar topuk bölgesinde ve ayağımızın tabanında görülebilir.

Ayak mantarının ortaya çıkmasının belirtileri olarak farklı detaylar vardır. Ayak mantarı oluşmadan önce ayağımızda aşırı derecede kaşıntı, beklenmedik kabarıklıklar ve aşırı kaşınma sonucunda oluşan kanamalar görülebilir. Ayak mantarı ayrıva ayakta kaşıntı, yanma hissine sebep olur ama genel olarak kaşıntı fazla olmaz. Ayak tırnaklarında görülen mantür türü ise tırnak mantarı olarak adlandırılır ve tırnakta kırılma,kaşınma, ufalanma tırnak mantarının belirgin özelikleridir. Bu hastalığın tedavisi için dikkat edilmesi gereken yöntemler var.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Ayak mantarının tedavisi için kullanılabilen kremler bulunmaktadır. Bu kremleri mantarın bulunduğu bölgeye lokal olarak uygulamanız gerekiyor. Ayrıca mantarın tedavisi için pudra kullanılmalıdır. Mantar oluşumunun önüne geçmek için günlük olarak çoraplarınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Banyonuzu yaptıktan sonra parmak aralarınızda nem kalmamasına özen gösterin, ayakkabılarınızı fırsat buldukça havalandırma dikkat edin. Son olarak da başkalarının giydiği ayakkabı ve çorapları kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca umumi alanlar olan hamam ve sauna gibi alanlarla kesinlikle terlik kullanın.

Ayak Mantarından Nasıl Korunuruz

  • Ayrıca yünlü ve pamuklu çoraplar giyerek teri emecek çoraplar giyilmelidir.
  • Dar ayakkabı giymemeliyiz. Ayakkabı ayağımıza tam olmalıdır.
  • Dar burunu ve yüksek topuklu ayakkabılar ile iski ayakkabılar giymeyin
  • Çorapsız ayakkabı giymeyin.
  • Tırnaklarınızı kısa düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin
  • Ayak bakımızınız düzenli yapın.
  • Banyodan sonra ayaklarınız mutlaka kurutun
  • Akşamları ayaklarını suyun içerisine koyup ayaklarınıza masaj yapın

Ayak mantarı çok ciddi bir cilt hastalığıdır, tedavi edilmediğinde daha ciddi sağlık sorunları ile uğraşabilirsiniz. Her insan ayak mantarı olmuştur ama bazı kişiler farkında bile olmadan iyileşirken bazılarında sorun büyümüştür. Ayak mantarı kolay tedavi edilebilen bir cilt hastalığındır. Genel olarak erkeklerde daha çok görülmektedir. Ayaka mantarının genel olarak ayakta çıkmasının sebebi mantarın nemli ve karanlık bir ortamı sevmesidir.

AYAK BAKIMI NASIL YAPILIR 

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalı olduğundan bu hastalığı tedavisi geçiktirilmemelidir. Ayak bakımı ihmal edilmemeli ve ayaklar her zaman kuru, temiz, bakımlı olmalıdır. Çorap değişimi 2 günde bir yapılmalıdır. Hava alan ve sıkı olmayan ayakkabılar giyilmeli ve bunlar düzenli aralıklarla havalandırılmalıdır. Ayakmantarından kurtulmak için evde yapabileceğiniz yöntemlerle kurtulabilirsiniz

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Sarımsakla Ayak Bakımı

8 diş sarımsak bir miktar tuzla iyice ezilerek karıştırılır.Bir kavanoza koyular içerisine bir miktarda alkol dökülür alkol ayak temizliğinde mikropları öldür için çok etkilidir ayrıca yaralarıda temziler. Hazırladığımız karışımı 1 saat cam kavanozun için bekletip süzüyoruz. Bu karışımı hergün düzenli şekilde ayaklarınza sürün ve 1 saat bekleyiniz bu şlemi 2 hafta boyunca yaparsanız mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi Karışı

Bir miktar suya elma sirkesi konulur. Bu karışım bir leğene dökülür ve ayaklar içinde 1 sat kadar bekletilir, bu şekilde haftada 2-3 defa yaparsanız hem ayaklarınız temizlenir hemde mantarlardan kurtulursunuz.

Aloe Vera ile Ayak Bakımı

Bir miktar aloe vera yağını pamuğa damlatıp ayaklarımızı güzelce siliyoruz, Aleo vera ile ayak temizliği gerçekten çok etkilidir bu işlemi her gün sabah ve akşam yapmanızı tavsiye ederim.

Tarçın ile Ayak Bakımı

1 kaşık tarçın 1 litr kaynamış suyun içine eklenir ve karıştırılır. Hazırladığımız karıışım bir leğene boşaltılır ve ayaklar içerisinde yarım saat bekletilir ayaklar syun içerisinde olduğu zaman ellerinizle ayaklarımıza masaj yapmamız faydalı olur, ayaklar suyun içerisinde yarım saatt kalması yeterlidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.