Genital Bölge Kılları Nasıl Alınmalıdır? Genital Bölge Tüyleri

Genital Bölge Kılları Nasıl Alınmalıdır? Genital Bölge Tüyleri

Genital bölge kılları nasıl alınmalı? Genital bölge temizliği nasıl yapılır? Genital bölge kılları ergenlikle birlikte görülmeye başlar. Aslında kıl köklerinin içinde hep bulunurlar. Ergenliğin başrolünde olan hormonlar, özellikle testosteron kıllarında aktive olmasını sağlar. Vücudumuzda bulunan diğer kıllara göre daha yavaş büyür.

Kıllanmanın ilk başladığı zaman ince tüy görünümde ve çok az sayıda çıkar. Ergenliğin ilerleyen döneminde ise sayı olarak ve kapladıkları alan da çoğalır. Tüyden kıl görünümünü alır. 18 -19 yaşlarında ise son hali belirir. Saç renginizden daha koyu olurlar.

Genital bölge nasıl temizlenir ?

Her şeyin yaratılışta bir sebebi olduğu gibi genital bölge kıllarının burada bulunma sebepleri vardır. İlk bakışta çok gereksiz gibi görünse de, genital bölgenin hassaslığı koruma amaçlı bulunurlar. Ayrıca çeşitli hastalıkları önlerler.  Cinsel ilişki sırasında oluşan sürtünmenin önüne geçerler.

Vücudumuzda cinselliği yöneten feromon hormonlarını tutarak aynı zamanda cinsel hayatı düzenler. Partner tercihleri ise bu bölgenin nasıl ve ne kadar traş edileceği hakkında da bazen karar vermenizi etkiler. Kısa, kalın ve batan tüyler zaman zaman cinsel ilişkiyi tahrişle sonlandırmaya neden olmaktadır. Kılların ince ve yumuşak bir hal alması bu açıdan önemlidir.

Genital Bölge Temizliği

Genital bölge kıllarını almak bizim toplumumuzda ve özellikle İslam’ın getirdiği temizlik anlayışı bakımından gereklilik göstermektedir. Aslında genital kıllarını tamamen ortadan kaldırmak bu bölgeyi korumasız ve hastalıklara açık hale getirir.

Özellikle ağda veya sir yapıldıktan sonra kıl köklerinin açık kalması, buranın florası bakımından çeşitli enfeksiyonları çok kolay kapmaya sebep olabilir. Ancak bu olumsuzluklar kılların hiç alınmayacağı anlamına gelmiyor. Uzayan kıllar, devamlı ıslak kalarak mantara, bakteri oluşumuna neden olur.

Terlemeden dolayı meydana gelen koku, aynı zamanda kaşıntı her daim rahatsızlık verir. Bu bölgeye tutunabilen bit ve keneler için gerekli ortamı sağlar.

Bikini bölgesiyle, genital bölge birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bikini bölgesi külot, mayo veya bikini giydiğimizde açıkta kalan kıllarıdır. Bunların zaten görünüm bakımından yok edilmesi gereklidir. Bikini bölgesinde çoğalan kıllar ise genital bölgeye yanlış uygulanan kıl alma tekniklerinden dolayı oluşabilir. Burada bulunan şeftali tüyleri, jilet, cımbız gibi yöntemlerinden dolayı kıla dönüşebilir. Kıllarla kaplı olan artar.

Genital Bölgedeki Kıllar Nasıl Alınır

 Genital bölge kıllarının makasla kesilmesi yurtdışında çok kullanılan, belki de hem bölgenin sağlığını koruma açısından hem de işlem kolaylığı bakımından en kolay yöntemdir. Sadece bu bölge için kullandığınız bir makas olmalıdır. Bu makası her kullanımdan sonra temiz ve hijyenik hale getirmek aynı zamanda muhafaza etmek gereklidir. Makas ile kılları 0,1 ila 0,2 mm ye kadar kısaltmak mümkündür. Dışarıdan fark edilemeyecek kadar küçük olmaları, sertleşmeyip, alana yayılmamaları ve gerekli günlük bakım yapıldığında hijyenik olmaları avantajları arasında sayılır.

Genital bölge temizleme yöntemleri ve genital bölge temizliği nasıl yapılır, genital bölgedeki kıllar nasıl alınmalı ayrıntılı şekilde sizlere anlatmayya çalışacağım. Genital bölgedeki kıllar nasıl alınır;

Jilet İle Genital Bölge Temizliği

Jilet bilinen en pratik ve kolay çözüm alınan, istenilen pürüzsüz görünümü sağlayan yöntemler arasındadır. Tehlikeli ve bazı sakıncaları vardır. Jiletin çok keskin bıçakları yüzünden sık sık kazalar yaşanır. Kesikler, genital bölge yaralanmaları, kasıklara doğru bilinçsizce yapılan traşlar da kıllarda yaralanmalara ve kesiklere bağlı enfeksiyonlar ve hastalıklar, kıl köklerinin kuvvetlenmesi, kıl dönmesi, kılların sert çıkması ve kolay uzar hale gelmesi sayılabilir. Bunlara rağmen jilet yapmayı alışkanlık hale getirecekseniz beş bıçaklı, kadınlar için özel üretilmiş jiletleri kullanmanızı öneririz. Tek veya çift bıçaklı olanlarla yaparken tam randıman alınmazken, kılları çekerek de koparabilir.

Bölge için özel üretilmiş olan duş jelleri veya tüyleri almak için olan köpükleri sürerek jiletin daha kolay çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunlardan hiçbiri yoksa duşta veya bölgeyi sadece suyla ıslatılıp yapılması gereklidir. Aksi halde tahrişler veya kıl dönmeleri meydana gelir. Genital bölgeye sabun, şampuan veya vücut için olan duş jelleri sürmek son derece zararlıdır. PH derecesini bozarak mantar, virüs ve bakterilere açık, savunmasız hale gelmesini sağlar. Son yıllarda genital bölge için çıkan ufak başlıklı jiletlerde kullanılabilir. Kullandığınız jiletleri, işiniz bitince düzgün temizlemek, üzerinde kalanlardan arındırmak son derece önemlidir. Paslı ve körelmiş olanlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Temizledikten sonra bir miktar bebek yağı içinde bekletmek jiletin bıçaklarının ömrünü uzatacaktır.

Jiletle traş yaparken yapılan en büyük yanlış ise; kılların tersi yönünde hareket etmektir. Ayrıca çok uzun kıllar jilet yapmadan önce bir miktar kısaltılmalıdır. Kılların çıkış yönünde traşın ilk bölümü tamamladıktan sonra pürüzsüzlüğü yakalamak için tersi yöne hareket yapılmalıdır. Jilet yapınca bir kökten 3-5 tane kıl çıkması ise tamamen cildin nemsizliğinden dolayı oluşur. Kıl batıkları ise özellikle sertleşen kılların deri içinden uzaması, kılın uzaması sırasında dar kıyafetlerinden dolayı kılın sabit bir noktaya yönelmesi, kuru ve yanlış yapılan traştır. Özellikle jilet kullanımı sonucunda sıklıkla görülür. Jiletle kılları alma sıklığı genelde haftada birdir. Çıkarken kaşıntı ve batma hissedilebilir. Traş yaparken oturur pozisyon ve mekân olarak banyo tercih edilmelidir. Göremediğiniz yerler için küçük bir ayna kullanabilirsiniz. Acısız, ağrısız ve çabuk bir şekilde kıllardan kurtulursunuz.

Tüy Dökücü ile Genital Bölge Temizliği

Genital bölge kıllarını almak için traşla eş tutulan diğer bir yöntem ise bölgeye uygun tüy dökücü kremlerdir. Parfümsüz olanları seçilmelidir. Sprey şeklinde olanları da vardır. Jiletle aynı sonuçları verir. Uygularken dikkat edilecek bir nokta ise, kremi sürerken sürdüğünüzü bölgeyi görebilir kılmaktır. Genital bölgenin içine sürülmemelidir. Aksi halde yanma ve tahriş kaçınılmazdır. Hassas cilt tipi için olanlar tercih edilmelidir. Duşta kullanılan, şip şak bekletmeden işinizi halleden türleri de vardır. Sıyırmak için bir spatula veya sünger gerektirmez. Genelde bekletme süresi 5-6 dakikadır. Spatula gerektiren türler ise; kılları alırken önce düzüne sonra tersine hareket yaparak tüm kıllardan kurtulabilirsiniz. Küçük 0.2 mm olan kıllarda bile etkilidir.

Epilasyon Makinesi İle Genital Bölge Temizliği

Epilasyon makineleri ile bu kılları almak zaman zaman can yakarken, cilt hassaslığına bağlı morarmalara ve kanamalara yol açabilir. Ancak kılları kökünle bir alır. Ağda gibi 25 ila 30 gün arası pürüzsüzlük sağlar. Epilasyon makinenizin küçükbaşlığı bu bölge için uygundur. Küçük bölge az acı demektir. Uygulamadan önce ve sonra bölgeyi az da olsa uyuşturmak için buz küplerinden faydalanabilirsiniz. Kılların uzunluğu da önemlidir. Çok uzun olanları çekilirken acı verebilir. Eğer makinenizin kısaltma ucu var ise mutlaka kullanılmalıdır. Uygulama sonrası kızarma ve kıl köklerinin belirginleşmesi sıklıkla görülür. Yaklaşık bir gün sonra bu durum yatışır. Çok kısa tüylerde de etkilidir. Uygulamaya başlamadan önce bölgenin kuru olması gereklidir. Ortadan bir yerden başlamak yerine kenarlardan içeriye doğru hareket sağlanmalıdır. Aksi halde acı ve morarma kaçınılmazdır. Uygulamadan sonra bebek yağı veya epilasyon için üretilen yatıştırıcı mendillerden faydalanabilirsiniz.

Bazı markalarda bulunan bu bölge için üretilmiş depilasyon cihazları ise oldukça kullanışlı ve hızlı sonuç vermektedir. Ancak jilet gibi davranır. Üzerinde düzeltme tarağı ve kesici başlık vardır. Kılları şekillendirme ve tamamen almaya yarar. Jilet gibi kesme veya tahrişlere neden olmaz. Haftada bir tekrarlanabilir.

Ağda ve Sir Ağda İle Genital Bölge Temizliği

Kadınların korkulu rüyası olan genital bölgeye ağda veya sir ağda yapmak ise aslında sonuçları bakımından çekilmeye değer eziyetlerden bir tanesidir. Kılların yumuşak çıkmasını sağlarken, uygulama sonrasında ise 1 ay kadar tekrarlama gerektirmez. Küçük alanlarda ve kıllar uzatılmadan rutin hale getirilerek yapılırsa, kıl sayısında azalma ve çıkan bölgede küçülme görülür. Bazı uzmanlara göre ise; deri yapısı çok hassas olan genital bölge dudaklarında çekiştirmeye bağlı sarkmaların meydana getirdiği söylenmektedir. Ayrıca sıcak ağda veya sirden bölgeyi yakmamak önemlidir. Uygulamadan önce küçük bir yerde sıcaklığı ayarlamak için denemekte yarar vardır. Bölge mutlaka terden arındırılmış, kuru ve temiz olmalıdır.

Ağdayı veya siri yapıştırmadan önce bölgeye bebek pudrası sürmek, rahatlama hissi vereceği gibi, aynı zamanda daha iyi yapışmayı sağlar. Ağdayı veya siri sürerken, kılların çıkış yönünün tersine, çekerken ise kıl kökü yönüne göre hareket etmek acıyı azaltacak, etkiyi çoğaltacaktır. Ayrıca bu bölgeye uygulama sırasında, deriyi gergin tutmak, çekerken ve sürerken uygulama kolaylığı sağlar. Göremediğiniz yerler için yine küçük bir aynasından faydalanabilirsiniz. Uygulama bitince teninize mutlaka bebek yağı ile nemlendirmelisiniz. Kızarıklık ve morluklar hatta küçük kıl kökü kanamaları ilk uygulama sırasında oluşabilir. Birkaç uygulama sonra bu şikâyetlerin hepsi ortadan kalkacak, ağda veya sirin rahatlığa el alışkanlığı kazandıkça varacaksınız. Bazı güzellik salonlarında bu bölgeye sir uygulanması yapılmaktadır. Bu sirin tek kullanımlık olması çeşitli hastalıkların kişiden kişiye geçmemesi için önemlidir.

Evde yapacaklara ise ılık sir ağdalar tavsiye edilir. Adet dönemine yakın zamanlarda vücutta hassaslaşma görüldüğünden, genelde adet bittikten hemen sonra yapılması önerilir. Sir ağdanın, normal el ağdasında göre kullanma kolaylığı vardır. Çekmek için özel bezlere ihtiyaç duyulur. Ağda veya sir ağda yapabilmek kıl uzunluğu 0,2 mm kadar olmalıdır. Oluşan kızarıklıklar ise 4-5 saat içinde geçecektir.

Ağda ve sirin yerine bazı kadınlar normal bildiğimiz sakızları kullanmaktadır. Önce ağızda bir miktar çiğneyip, aynı ağdada olduğu gibi yapıştırıp çekerler. Daha acısız fakat ağda kadar etkilidir. Ağda ve sirde belirtilen adımlar takip edilir. Uygulamadan önce pudra sürmek sakızın çabuk yapışkanlığının kaybetmesine neden olur. Bazı kaynaklarda ise ağızda bulundan bakterilerin sakızın üzerinde kalıp bu bölgeye geçtiği söylenmektedir. Ağızda çürük ya da herhangi bir hastalık varsa sakız yönteminden kaçınılmalıdır.

Biraz uğraş gerektiren, ağda veya sir kadar etkili ama yapışkanlık hissi vermeyen yöntem ise ameliyat eldiveni kullanılmasıdır. Başparmağınızla, işaret parmağınızın arasına sıkıştırdığınız birkaç tüyü tutup çekmekten ibarettir. Zaman almasının yanında alışkanlık hale getirince oldukça kolaydır. Özellikle yaz sıcaklarında veya tatilde kendinize sunabileceğiniz etkili bir çözümdür. Tek tek yolmak ilk başlarda biraz acıtsa da,  kıllar yumuşadıkça bu etki azalır. Aynı ağda da olduğu gibi 1 ay kadar bir süre bölgedeki kılların varlığı hissedilmez. Parmak ucunuzla yakalabildiğiniz uzunluğa gelince tekrar yapabilirsiniz.

Genital Bölgedeki Kılları Doktor Eldiven ile Yolmak

Genital bölgedeki kılları almak için bayanların sıklıkla denediği bir yöntemdir. Mutlaka kıllar doktor eldiveni ile yolunarak koparılmalıdır. Doktor eldiven ile ayrıca bacaklarınızdaki kılları da alabilirsiniz. Eğer doktor eldiveni ile kılları yolmak istiyorsanız ilk denemede bir acı hissedebilirsiniz. Düzenli olarak bu yöntemi denediğinizde çok basit ve kolay olduğunu göreceksiniz.

Bu yöntemlerin hepsini denediniz fakat uğraşmak istemiyorsanız,  en son ve etkili yöntem kış aylarda uygulatabileceğiniz lazer epilasyondur. 7-8 seansta tüm kıllardan ömür boyunca kurtulabilirsiniz. Özellikle soğuk hava üfleyenler acıyı ve ağrıyı azaltır. Kılların belirli bir boya kadar uzaması, ciltte lekelenmelerin olmaması ve etkili bir sonuç almak için sonbahardan itibaren başlamak en iyisidir.

Sizlere genital bölge temizleme yöntemlerinden ve genital bölgedeki kılları almak için yapılması gerekenlerden bahsettim. Genital bölgedeki kıllar almak doğru mu  sorusu verebileceğimiz ilk cevap dinimizce hoş karşılanmaması ve temizlik için mutlaka bu bölgedeki kıllar alınmalıdır. Aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları