Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Sağlığınız için zararlı olan diğer doymuş yağların aksine, hindistan cevizi yağı, birden fazla sebepten dolayı günlük yaşamınıza eklemeniz gereken önemli bir yağ çeşididir. Sağlıklı bir cilt, kilo kaybı, saç ve genel sağlık durumunun artması, yağı günlük kullanımınıza dâhil ettiğinizde ortaya çıkan faydalardan sadece birkaçıdır.

Hindistan cevizi yağı, kendine özgü mineral ve yağ asitleri kombinasyonu ile dünyadaki en sağlıklı yağlardan birini oluşturur. Yapılan araştırmalar, nihayet hindistan cevizi yağına ilişkin sırları açığa çıkarmayı başardı. Orta zincirli yağ asitleri (MCFA’lar) olarak bilinen sağlıklı yağlar, şunlardan oluşur:

 • Laurik asit
 • Kaprilik asit
 • Kaprik asit

Hindistan cevizi yağı etkenlerinin yaklaşık %62’si bu 3 sağlıklı yağ asidinden oluşur ve yağın % 91’i doymuş yağdan gelir. Bu yağ bileşimi, birçok önemli besin veri tabanına göre en sağlıklı ve faydalı yağlardan biri olarak bilinir. Tüketilen yağların çoğunluğunun tamamen parçalanması uzun zaman alır. Ancak, hindistan cevizi yağında bulunan MCFA’lar, sadece 3 aşamalı bir süreçten geçerek ideal bir enerji kaynağı sunar. Öte yandan bilinmesi gereken önemli bir konu ise diğer yağların 26 aşamalı bir süreçten geçtiğidir.

Hindistan cevizi yağında özellikleri

 • Kolay bir şekilde yağ olarak depolanmaz,
 • Çok daha hızlı sindirilir,
 • Antifungal ve antimikrobiyal özellikler sunar,
 • Anlık enerji için hücre geçirgenliğine izin verir,
 • Karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine hızla enerjiye dönüştürülür.

Hindistan cevizi yağının içindeki vitaminler içerisinde bulunan e vitamini cilde karşı oldukça etkilidir. Cildi canladıran yenilen ve onaran e vitamini ayrıca yaşlanma etkilerini geciktirir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, cilt ve saç bakımı yapma, maya enfeksiyonlarını tedavi etme, bağışıklık sistemini artırma ve kilo kaybı açısından sayısız faydalar sağlayan bir mucizedir. Şimdi hindistan cevizi yağının faydalarına yakından bakalım;

Hindistan Cevizi Yağı Enerji Seviyesini Maksimum Düzeyde Arttırır

Yukarıda da belirtildiği gibi hindistan cevizi yağı, başlıca süt ve et ürünlerinin çoğunda bulunan doymuş yağlara kıyasla, oldukça farklı bir şekilde metabolize edilen bir yağ asidi olan laurik asitten oluşur. Vücudunuz, sindirilmiş orta zincirli yağ asitlerini depolamaz. Bunun yerine, çok hızlı bir şekilde bu yağ asitlerini enerjiye dönüştürdükleri için doğrudan karaciğere aktarır. Günlük tükettiğiniz gıdalara 3 ile 4 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz ve özellikle sabahları enerji seviyenizi tüm gün yaklaşık %5 oranında arttırabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olur

Yağ asit türevleri gibi etkili yapıtaşlarının bulunmaması durumunda, vücudunuz sindirim, tiroid fonksiyonu, ruh hali, cinsel dürtü ve metabolizma gibi aksiyonları düzenlemek için gereken hormonları etkili bir şekilde üretemez. Hindistan cevizi yağı ise orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden, sindirimi hızlandırır, stres ve kaygıyı azaltır, enerji seviyesini yükseltir, bel, uyluk ve benzeri bölgelerdeki katı yağ rezervlerini ortadan kaldırarak sağlıklı hormonların büyümesini teşvik eder.

Hindistan Cevizi Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikler içeren antimikrobiyal lipitler, kaprilik, kaprik ve laurik asitler içerdiğinden dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Bu yağ asitleri, grip, nezle, herpes virüsleri, herhangi bir bakteri ve mikrobun neden olduğu hastalıklara karşı yüksek koruma sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Enflamasyonu (İltihap) Ve Artriti Azaltır

Hindistan’da yapılan bir araştırmada, hindistan cevizi yağında yüksek düzeylerde bulunan antioksidanların, iltihaplanma ve artriti azaltma gücüne sahip olduğu bulunmuştur. Önde gelen ilaçlarla karşılaştırıldığında hindistan cevizi yağının antioksidan enzimleri arttırdığı ve COX-2, iNOS ve IL-6 gibi enflamatuar (iltihap) genlerin ekspresyonunu azalttığı görülmüştür.

Hindistan Cevizi Yağı Kemik Sağlığını İyileştirir

Daha önceden de üzerinde durulduğu gibi, hindistan cevizi yağı, vücudumuzun, önemli besin maddelerini daha iyi emmesini sağlar. Bunlar, sağlıklı kemiklerin gelişimi için çok önemli olan magnezyum ve kalsiyumu içerir. Bu nedenle, osteoporoz eğilimli orta yaşlı kadınlar için bu yağ, oldukça fayda sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Stresi Hafifletir

Hindistan cevizi yağı, çok rahatlatıcı ve dinginleştirici bir yağdır. Bu nedenle stresi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağı, baş bölgenize hafif bir masajla uygulayarak yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Araştırmalara göre, saf hindistan cevizi yağı stresten kurtulma sağlar ve aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Kaybını Destekler

Hindistan cevizi yağı, vücudun, yiyecekleri parçalama ve besin maddelerini emme yeteneğini geliştirir. Bu durum ise daha az yiyecek tüketilmesini sağlayarak kilo verilmesini hızlandırır ve kolaylaştırır.

Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterol Seviyesini Yükseltir

Hindistan cevizi yağında bulunan doğal doymuş yağlar, iyi HDL kolesterolünü artırır ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir.

Hindistan Cevizi Yağı Diş Sağlığını Geliştirir

Günümüzde hindistan cevizi yağının bir gargara olarak kullanılmasının popülerliği hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu süreç, ağızda bulunan çok zararlı bakterilerinden kurtarır, ağız kokusunu azaltır ve genel diş sağlığını iyileştirir.

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Hastalarında Bilişsel Fonksiyonu Arttırır

Yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağında bulunan ketonların, alzheimer hastalığı olan hastalarda işlevsiz beyin hücrelerine alternatif bir enerji kaynağı sunabileceğini ve böylece semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur.

Hindistan Cevizi Yağı Kabızlığı Giderir

Hindistan cevizi yağı, metabolizmayı artıran, bağırsak hareketlerini iyileştiren ve bağırsak hücrelerine ise anında enerji sağlayan, orta zincirli yağ asitlerinin varlığı nedeniyle güçlü bir dışkı yumuşatıcı ve kabızlık giderici olarak çalışır.

En İyi Hindistan Cevizi Yağı Markası

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı genel sağlığımızın yanında cilt içinde birçok fayda sağlar. Şimdi de bu yağın cilde faydalarına yakından bakalım;

Hindistan Cevizi Yağı Mükemmel Bir Cilt Bakım Ürünüdür

Hindistan cevizi yağı kuru ciltler için bile mükemmel bir nemlendiricidir. Kimyasal bazlı herhangi bir ürün içermediğinden, çoğu nemlendiricide ortaya çıkabilecek herhangi bir yan etkisi yoktur. Ayrıca, yağda bulunan laurik ve kaprik asitler aslında bir bebeğin enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini artıran anne sütü bileşenleridir. Bu durum, aynı zamanda cilt üzerine topikal olarak uygulandığında koruyucu asitlerin sebumdan değiştirilmesine yardımcı oldukları anlamına gelir. Son olarak, hindistan cevizi yağı, bol miktarda E vitamini kaynağı içerir. Bu durum da dengeli miktarda sebum üretimine yardımcı olur ve yağ bezlerinin blokajını kaldırır. Bu durum sivilce ve akne sorunlarına da çok iyi gelecektir.

Hindistan Cevizi Yağı Doğal Bir Güneş Koruyucudur

Yapılan bir araştırma, yer fıstığı ve zeytinyağı ile birlikte hindistan cevizi yağının da güneşten gelen ultraviyole ışınlarının ortalama % 20’sini bloke ettiğini belirlemiştir. Güneşe çıkmadan önce bir miktar hindistan cevizi yağını cildinize uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Yaşlanma Karşıtı Avantajlar Sunar

Cilt hücreleriniz tıpkı vücudunuzdaki diğer hücrelerde olduğu gibi aslında yağ asitleri içerir. Hindistan cevizi yağındaki özel yağ asitleri, doğal olarak doymamış yağ asitleri seviyelerini dengeler. Bunu yaparken, cildin güneşe maruz kalmasından kaynaklanan kırışıklıkları ve güneşin zarar vermesini önlemek için kendini daha da iyileştirebilir ve onarabilir. Ek olarak hindistan cevizi yağı, kollajen ve elastin üretimini teşvik ederek daha gergin ve sıkılaşmış bir cilt sunar.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının saçlara da oldukça fazla yararı vardır;

Saçları Olası Hasarlara Karşı Korur

Kozmetik Bilim Dergisi, farklı bitkisel yağların saç hasarını onarmadaki etkilerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Yapılan çalışmada, hindistan cevizi yağının tüm farklı saç tiplerine uygun bir şekilde çalıştığı ve hasarlı saçları onardığı görüldü. Diğer bitkisel yağlar ile karşılaştırıldığında, hindistan cevizi yağı saçtaki protein kaybını daha büyük oranda azaltır.

Doğal Bir Kepek Önleyicidir

Hindistan cevizi yağı, doğal bir kepek önleyici olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yağın, sert, kaşıntılı ve kuru bir cilt ile karakterize edilen kseroz gibi cilt koşullarını iyileştirdiği ve kepeği ciddi oranda azalttığı kanıtlanmıştır.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır

Hindistan cevizi yağı kullanım alanı oldukça fazladır. Cilde ve saça faydası olan bu doğal yağı pek çok kozmetik üründe yada saça bakım ürününde sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Bu doğal yağı temiz cilde direk olarak uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız kremlere ekleyerek kullanmanız mümkün. Cilde nemlendiren ve cilt sorunlarına iyi gelen bu doğal içeriğe sahip yağ yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse eğer yağlı cilt tipine sahip değilseniz rahatlıkla yüzünüze ve vücudunuza sürebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı saça sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse banyo sonrası yada banyo öncesi saçınıza sürebileceğiniz bu yağ yıpranmış ve hasar gören saçı onarır. Ayrıca kökten uca besleyerek saçların kolay kopmasını önler.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır Mı

Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi, göbek eritir mi sorusunu bu yağı kullanarak kilo vermek isteyenler tarafından çok sık sorulduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu doğal yağ kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için etkili yağlardan biridir. Bilinen diğer yağlara göre daha hızlı zayıflamayı sağlamaktadır. Karın yağlarından kurtulmak için bu yağı kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı yiyen kişilerin bel bölgesindeki yağların eriyerek göbek yağlarında incelme görülmüştür.

Hindistan Cevizi Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

Egzama diğer adı ile dermatit sorunu için kullanabileceğiniz en iyi yağlardan biridir.  Yapılan bilimsel çalışmalara göre egzama için kullanıldığında her 2 kişiden birinde iyileşme sağlamıştır. Ayrıca egzama ve egzamanın neden olduğu tahriş ve cilt kuruluğunu yok ederek kaşıntıyı önler.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Isıtılır

Hindistan cevizi yağı 24°C de erimektedir. Normalde oda sıcaklığında eriyen bu yağı ısıtarak sıvı hale getirmek için bir tencereyi kısık ateşte ısıtın ve katı haldeki yağı bir cam kase içerisine ihtiyacınız kadar ekleyerek erimesini bekleyin.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen kullanım alanı oldukça fazla olan bu doğal pek çok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Cilde ve saça faydalı olduğu gibi sağlığımız içinde tüketilmesi önerilen bu yağ kilo vermek, beyin sağlını korumak, kalbi korumak ve daha bir çok faydası vardır.

Dozunda aşırıya kaçmadan kullanıldığında yararlı olan bu yağ bilinçsiz olarak tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Ağız yolu ile tüketildiğinde ve cilde uygulandığında yararlı olan bu yağın zararları ise;

 • Kilo almaya ve kötü kolesterole neden olabilir. Dozun aşırıya kaçmadan tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olmasına karşı çok tüketildiğinde doymuş yağı oranı kilo olmanıza neden olur
 • Hamile yada emziren anneler için güvenli yağlardan biri olmasına karşın çok sık tüketilmesi asla önerilmez
 • Çok fazla tüketildiğinde mide sorunlarına ve ishale neden olabilir
 • Hindistan cevizi yağı sivilce için etkilidir ama yağlı cilde sahip iseniz tam tersi bu durum ortaya çıkar ve sivilceye neden olur. Yağlı cilt tipine sahip iseniz yüzünüze sürerken dikkatli olmalısınız
 • Cilde ve yüze sürüldüğünde alerjiye neden olabilir. Tahriş, yanma, kızarıklık ve kaşıntı bilinen yan etkileridir.
 • Fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı görülebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Bilgi

Hindistan cevizi yağı göz çevresine sürülür mü

Bu yağı göz altına ve göz çevresine sürebilirsiniz. Göz altına ince tabaka halinde nazik hareketlerle sürmeniz gerekmektedir. Kesinlikle gözü kaçmaması gereklidir. Sıklıkla sorulan sorulardan biride hindistan cevizi yağı göz altında yağ bezesi yapar mı sorusudur. Aşırıya kaçmadan uygulandığında yağ bezesine sebep olmaz ama fazla uygulandığında göz altı yağ bezesi görülebilir.

İçeriğinde bulunan e vitamini göz altı morlukları ve kırışıklıklarına iyi gelen bu yağ ayrıca göz altı morluklarını da yok eder. Kırışıklıkları yok etmek ve göz altını canladırmak için en fazla 1 ay boyunca günde 1 defa uygulanması yeterlidir.

Hindistan cevizi yağı genital bölgeye sürülür mü

Hindistan cevizi yağı genital bölgeye ve bikini bölgesine enfeksiyonu önlemek ve mantarı yok etmek için uygulanabilecek yağlardan biridir. Vajina bölgesi çevresine az miktarda uygulanır.

Hindistan cevizi yağı gözenekleri tıkar mı

Çok sık sorulan sorulardan biridir. Bu yağ bilinçsiz olarak çok fazla uygulandığında gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah noktaya sebep olabilir. Eğer yağlı cilde sahip iseniz gözenekleri tıkanacağından emin olabilirsiniz. Kuru cillde sahip olanlar ise aşırıya kaçmadan kullanmaları gerekmektedir.

Hindistan cevizi yağını hamileler kullanabilir mi

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin bu yağı aşırıya kaçmadan kullanmalarında bir sakınca yoktur.

Hindistan cevizi yağı kuru saça mı ıslak saça mı uygulanır

Hindistan cevizi yağı saça faydalarından yararlanmak için saça sürülmesi önerilen yağlardan biridir. Peki ıslak saça mı sürülür yoksa kuru saça mı sorusudur. Bu yağı banyodan yarım saat önce kuru saça uygulayabileceğiniz gibi banyo sonrası ıslak ve nemli saça da uygulayabilirsiniz. Tavsiyem banyo sonrası temiz saça uygulamaktır.

Islak saça uygulandığında saçlarını daha kolay taranır ve şekilde alır ayrıca kırılma ve kopma daha az görülür. Saç diplerinizdeki gözenekler açıldığı için saçları kökten uca besler.

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı saçlarınıza düzenli olarak uygulanrsanız saçlarını hızlıca uzayacağı gibi saç kırılmalarını ve yıpranmaları önler.

Hindistan cevizi yağı içilir mi

Hindistan cevizi yağı içilir mi yada yenir mi hakkında bilgi vermek gerekirse hem ağız yolu ile tüketilebilen hemde cilde sürülebilen yağlardan biridir. Yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı nemlendirici olarak kullanılır mı

Sadece bu yağı nemlendirici olarak kullanabileceğiniz gibi kullandığınız krem yada şampuana ekleyerek kullanmanız mümkün.

Hindistan cevizi yağı reflüye iyi gelir mi

Reflüye iyi gelen yağlardan biri olan hindistan cevizi yağı reflü etkilidir ve atakları önler.

Hindistan cevizi yağı sivilceye iyi gelir mi

Bu soruya hem sivilce iyi gelir hemde sivilceye neden olur dersek daha doğru olur. Yağlı cilt tipine sahip olanlar kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar gözenekleri tıkayarak sivilce artışına neden olur.

Hindistan cevizi yağı tüylenme yapar mı

Hindistan cevizi yağı yüze sürülür mü ve tüylenme yapar mı hakkında aklınızda soru işareti varsa bu yağı yüzünüze sürebilirseniz ve tüylenmeye yada kıl artışına neden olmaz.

Hindistan Cevizi Yağı Kullananlar

Hindistan cevizi yağı kullananlar yağın çok iyi bir nemlendirici olduğunu pek çok soruna iyi geldiğini söylemişlerdir. Saç bakımı yada cilt bakımında tercih edilen bu yağı kullananlar evinde kesiblikle bu doğal yağı eksik etmediklerini söylemişlerdir.

Bu yağ hakkında yapılan yorumları ve kullanıcı görüşlerini yorum kısmından okuyabilir dilerseniz sizde yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.