Fındık Yağının Cilde ve Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir

Fındık Yağının Cilde ve Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir

Fındık yağının faydaları arasında sivilceyi yok etmesi, cildin erken yaşlanmasını önlemesi, cildi zararlı UV ışınlarından koruması, kalp sağlığını desteklemesi ve saçları mükemmel bir şekilde onarması bulunur.

Fındık Yağı Nedir?

Fındık yağı, corylus olarak da bilinen fındıktan soğuk preslenme yöntemiyle elde edilir. Fındık yağı, hemen hemen her alanda kullanılabilir ve bu yağ, saç ve cilt sağlığı için özellikle fayda sağlar. Bu yağın ana bileşenleri, oleik asit ve linolyum asittir. Ayrıca palmatik asit, stearik asit ve linolenik asit içerir. Bu yağ, fitosteroller (kalp sağlığına faydalı olan besin maddeleri) açısından oldukça zengindir.

Fındık yağı ayrıca, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller de barındırır. Bu yağdaki tüm bu besin ve mineraller, mükemmel bir cilt ve saç kazandırmak için gerekli olabilecek ilave faydalarla birlikte gelir. Fındık yağı, kolay bir şekilde bozulmaz ve uzun süre dayanabilir.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık yağının faydaları genel olarak içerdiği bileşenlere atfedilir. Çünkü bu yağ, fındığın birçok özelliğini içerisinde barındırır. Cilde, saça ve genel sağlığa verdiği faydalardan dolayı son dönemlerde bu yağın kullanımı, oldukça popüler bir hale gelmiştir. Şimdi fındık yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Fındık Yağı Kalp Sağlığını Korur

Fındık yağı, iyi doymamış yağ kaynağıdır. Doymamış yağlar, özellikle de içeriğindeki oleik asit, HDL seviyelerini ciddi oranda yükseltirken LDL seviyelerini düşürme potansiyeline sahiptir. Fındık yağının sadece bir çay kaşığı gerekli magnezyum seviyelerinin ortalama %50’sini karşılamaktadır. Magnezyum, kalsiyum seviyesinin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar.  Magnezyum, kalbin dinlenmesi için gerekli olan alanı yaratır ve aşırı gerilmesini önleyerek kalbi müthiş bir şekilde korur.

 • Fındık Yağı Kanseri Önlemek İçin Doğal Güçtür

Fındık yağı, özellikle de mesane kanserinin başlamasıyla ilişkili olan riski %50’den daha fazla azaltma gücüne sahip olduğu bilinen vitamin E bileşeni olan alfa tokoferolün önemli derecedeki güç kaynağıdır. Bu durum, mineralin mitokondride bir anti-oksidatif enzimin önemli bir bileşeni olduğu bilinmektedir ve bu nedenle fındık yağı, kanseri önlemede önemli bir rol oynar.

 • Fındık Yağı Kas Sağlığını Yükseltir

Magnezyum, kalsiyum seviyeleri, vücut hücrelerinden sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlamada çok önemli bir rol oynar. Fındık yağında da bulunan magnezyum, kas kasılmasına yardımcı olarak kaslardaki aşırı olacak gerilmeyi önler. Bu durum da kas gerginliğini önemli ölçüde azaltır ve kas yorgunluğunu, olası spazmları, ani gelişen krampları veya tipik kas ağrılarını önler.

 • Fındık Yağı Eklem Ve Kemik Sağlığına Oldukça Fayda Sağlar

Magnezyum ve kalsiyum, kemik ve eklemlerin genel sağlığı için çok gereklidir. Kemikler tarafından depolanacak ekstra magnezyum, bu mineralde ani bir eksiklik olması durumunda bu sıkıntıdan kurtarmaya gelir. Ayrıca fındık yağında, kemik dayanıklılığı ve gelişmesi için elverişli bir mineral olan manganez de bulunur. Fındık yağı, menopoz ve menopoz sonrasında kadınların osteoporoz, kırılgan veya gözenekli hale gelen kemiklerden korunmalarını sağlamak için kaçınılmaz bir doğal tedavi seçeneğidir.

 • Fındık Yağı Sinir Sisteminin Sağlığını Geliştirir

B6 Vitamini, amino asitlerin dengeli bir işlev yapması için çok gerekli olan bir vitamindir. Bu asitlerin her biri sinir sisteminin dengesini korumada düzenleyici bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin eksikliği, sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan miyelinin (elektriksel uyarıların faaliyeti ve süratinden sorumlu olan sinir yalıtım düzeni) sentezine tamamen engel olduğu bilinmektedir. B6 Vitamini ayrıca, melatonin, epinefrin ve serotonin de dâhil olmak üzere çeşitli nörotransmiterlerin uygun üretimi için esastır. Fındık yağının içerdiği bu bileşenler sayesinde merkezi sinir sistemi sağlığı yüksek oranda gelişir.

 • Fındık Yağı Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Fındık yağındaki manganez, yağ asitlerinin ve kolesterolün sentezlenmesinde önemli rol oynayan bir mineraldir. Bu mineral aynı zamanda temel bir protein metabolik ve karbonhidrat maddesidir. Vücut sistemindeki manganez seviyesi yükselmeye başladıkça, protein ve karbonhidrat metabolizması daha sağlıklı olacaktır. Bu durum da, sindirim sisteminin temel sağlığını olabildiğince yükseltecektir.

 • Fındık Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Fındık yağı,  potasyum, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi çeşitli mineraller de dâhil olmak üzere bol miktarda farklı besinler taşır. Tüm bu sağlıklı besinler, vücuttaki kan akışını sağlıklı bir şekilde düzenlemek için esastır. Sağlıklı dolaşan kan, bağışıklık sistemini oldukça güçlenir. Bu durum da, çeşitli istenmeyen sağlık sorunlarının önünü kapatır.

 • Fındık Yağı Stres Ve Depresyona İyi Gelir

Fındık yağında, omega 3 yağ asitleri ile birlikte yüksek düzeyde alfa-linolenik asit bulunur. B vitamini ile birlikte bu elementler, stres,  kaygı, depresyon ve hatta anksiyete de dâhil olmak üzere farklı psikolojik sorunların önlenmesinde ve ciddi düzeyde azaltılmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Bu bileşenler aynı zamanda hafıza düzeyini arttırır ve serotonin gibi nörotransmiterlerin sentezinde çok önemli bir rol oynar.

 • Fındık Yağı Doğurganlık Seviyelerini Geliştirmede Önemli Bir Rol Oynar

Yapılan araştırmalar, bu yağın kandaki şeker seviyelerini azaltma, insülin duyarlılığını yüksek oranda arttırma ve böylece doğurganlık seviyelerini arttırma gücüne sahip olduğunu göstermektedir.

 • Fındık Yağı Adet Kramplarını Azaltır

Fındık yağı, magnezyum, kalsiyum, E vitamini ve diğer besin bileşenleri bakımından oldukça zengindir. Bu bileşenlerin, adet kramplarını hafifletmede çok olumlu bir etkiye sahip olduğu ve adet döngüsünü çok daha iyi bir şekilde sürdürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Fındık yağının cilde faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Genel olarak bu yağ, anti aging özellikler içerir, doğal bir nemlendiricidir ve cildi, mükemmel bir şekilde onarır. Şimdi fındık yağının faydaları neler detaylı bakalım;

 • Fındık Yağı Erken Yaşlanmayı Geciktirmeye Yardımcı Olur

Fındık yağı, cildin E Vitamini ihtiyacının ortalama %86’sını karşılar. Aynı zamanda iki güçlü antioksidan olan C ve A vitaminlerini içerir. Bu vitaminlerin yüksek sinerjik etkisi sayesinde ciltteki ince çizgiler ile kırışıklıklar azalır. Böylece yaşlanma belirtilerinin erken başlamasını oldukça gecikir. Günlük olarak fındık yağı cilde uygulanabilir.

 • Fındık Yağı Doğal Bir Cilt Nemlendiricisidir

Yukarıda da açıklandığı gibi bu yağ, yüksek miktarlarda E vitamini içerir. Bu yağdaki E vitamini, cildin yüksek oranda doğal bir şekilde nemlendirilmesine yardımcı olur. Böylece cilt, yumuşar. Ayrıca cilt, gözle görülür bir şekilde parlak görünür.

 • Fındık Yağı Sert UV Işınlarından Korur

Fındık yağı, sert UV ışınlarının çok zararlı etkilerinden koruyan doğal bir güneş koruyucu işlevi görmektedir. Birkaç damla avokado, ceviz ve fındık yağını homojen bir şekilde karıştırın ve bu zararlı ışınlardan korunmak için bu karma doğal yağı cildinize günlük olarak uygulayın.

 • Fındık Yağı Cildi Sağlıklı Ve Taze Tutar

Antioksidanlarla dolu olan fındık yağı, cildin çok daha sağlıklı görünmesini sağlamada hayati bir rol oynar. Antioksidanlar, cilt yüzeyine ciddi oranda hasar verebilecek serbest radikallerle adeta savaşır. Ayrıca cildi UVA / UVB ışınlarının sebep olduğu cilt kanserine karşı da yüksek oranda korur. Flavanoidler, antioksidanlarla birlikte, kollajen ile elastinin yenilenmesini uyarır. Bu durum, ölü hücreleri tamamen ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve genç görünen bir cilt elde edilmesini sağlar.

 • Fındık Yağı Sivilceyi Azaltır

Fındık yağı içerdiği yüksek vitamin ve bileşenler sayesinde sivilce ve akneyi azaltır. Ayrıca sivilceye eğilim gösteren cilde uygulandığında, gözenekleri besleyerek sivilce oluşumunu da engeller ve sebum üretimini dengeler.

Fındık Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Pek çok kozmetik içerisinde bulunan fındık yağı cilde sürülebilen yağlardan biridir.  Fındık yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı temiz yüzünüze az miktarda sürülmesi yeterlidir. Masaj yağı olarak kullanabileceğin fındık yağı cildi canlandırır ve yumuşamasını sağlar.

Çatlak ve selülit olan bölgeye sürüldüğünde etkisini kısa zamanda gösteren fındık yağı selülit olan bölgeye düzenli masaj yapılarak uygulanması gerekmektedir. Kullandığınız krem yada losyonların içerisine ekleyerek cildinize sürmeniz mümkün.

Fındık Yağı Kaşa ve Kirpiğe Sürülür Mü

Fındık yağı kaç ve kirpiklere sürüldüğünde kaş ve kirpiklerin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca seyrek ve zayıf kirpiklerin daha dolgun ve gür olmasını sağlar.

Fındık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı, çeşitli renklendirici ajanlarda doğal bir bileşen olarak kullanılır. Fındık yağı, nefis bir kahverengi renk tonajı oluşturmasının yanı sıra saç renginin çok daha uzun süre dayanmasını da sağlayacaktır. Ayrıca, kimyasal uygulamanın getirebileceği zararlardan koruyarak ekstra koruma sağlar.

Bu yağı günlük saç bakım rutininizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saç derinize ve saçınıza az miktar uygulayabilirsiniz ve birkaç dakika masaj yaparak yedirebilirsiniz. Gece boyunca saçlarınızda bırakıp sabah hafif bir şampuanla durulama yaparsanız saç folikülleri inanılmaz bir şekilde güçlenecektir.

Fındık yağı saça sürülür mü sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Fındık yağını az miktarda banyo öncesi saçınıza sürüp masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Fındık Yağının Zararları

Fındık yağı faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunan bir yağdır. Genelde çok fazla kullandığında ve alerjiye yatkın kişilerde zararları daha sık görülmektedir. Aşırı tüketimi ve cilde uygulanması yararlarını yok ederek yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Fındık yağı cilde fazla uygulandığında gözenekleri tıkayabilir ve sivilce ve siyah noktaların artmasına neden olabilir. Alerjik olarak ciltte, kızarıklık, tahriş, yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Fındık Yağı Bronzlaştırır Mı

Fındık yağı cilde sürüldüğünde güneşe çıkıldığında bronzlaştırıcı etki göstermesine karşın kesinlikle bronzlaştırıcı yağ olarak kullanılmamalıdır. Eğer bronzlaşmak için yağ arıyorsanız En İyi Bronzlaştırıcı Yağlar Hangileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Fındık Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Hassas ve ince yapıda göz altına fındık yağı sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı az miktarda sürebilirsiniz. Bazı kişilerde tahrişe neden olacağından kesinlikle dikkatli kullanmalı ve göz içiresine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Fındık Yağı Tüylenme Yapar Mı

Fındık yağı uzun süre kullanıldığında kıl köklerini besleyerek tüylerin artmasına neden olabilir.

Sizlere bu yazımızda fındık yağının faydaları, fındık yağının cilde faydaları ve saça faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz bu krem hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.