Aloe Vera Yağının Faydaları ve Zararları

Aloe Vera Yağının Faydaları ve Zararları

Aloe Vera, yapraklarında su depolayan kalın ve kısa gövdeli bir bitkidir. Aloe Vera doğanın insanlığa en güzel hediyesidir. Bu mütevazı görünümlü bitki, cilt, saç ve sağlıkla ilgili birçok rahatsızlığı iyileştirdiği bilinen sihirli özelliklere sahiptir. Aloe Vera, terapötik özellikleri nedeniyle de yüzyıllardır kullanılmaktadır ve çoğu kozmetik ve sağlık ürünlerinde yaygın bir bileşendir.

Aloe Vera bitkisinden elde edilen yağın ise saç, cilt ve sağlık bozuklukları için de kullanılan birçok faydaları vardır. Aloe Vera yağı, bitkinin jeli ile taşıyıcı bir yağda karıştırılarak elde edilir. Bu yağ, etkilenen bölgelere, problem alanını yatıştırmak ve rahatlatmak için uygulanır.  Antiviral ve antibakteriyel özelliklere ve kabızlıktan diyabete kadar her problemin tedavisine yardımcı olma yeteneğine sahiptir.

Aloe Vera Yağı Nedir

Aloe vera yağı aloe vera bitkisinden elde edilen yararlı yağlardan biridir. Aleo vera kadar cilde ve saça faydası bulunan bu doğal yağ ile cilt bakımı yapabilirsiniz.

Aloe Vera yağı, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dâhil pek çok besin maddesi deposudur. Bu mucizevi yağ şu bileşimlerden oluşur:

 • Amino Asitler: Aloe Vera yağı esansiyel amino asitler dâhil 20 amino aside sahiptir.
 • Mineraller: Aloe Vera yağı, mineral bakımından zengindir ve bakır, magnezyum, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile doludur.
 • Anthrquinones: Bunlar, aloin, cinnamic acid ester ve aloe emodini içeren anti-viral ajanlardır.
 • Lipidler Bileşikleri: Bu yağ içeriğinde, arakidonik ve gama-linoleik asit gibi yağ asitlerinden oluşur.
 • Vitaminler: Aloe Vera yağı, C, E, B1, B2 Vitamini ve B6 Vitamini gibi birçok vitaminden oluşur.

Aloe Vera Yağının Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera yağının insan vücuduna birçok faydası vardır. İyileştirici özelliği sebebiyle, Aloe Vera yağı kişisel kullanım için birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Aloe Vera Yağı Kanseri Önlemede Yardımcı Olur

Aloe Vera yağının en iyi faydalardan biri kanseri önlemektir. Bu yağda, sıvı içindeki serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemeye yardımcı olan ve böylece vücudu kolon kanserinden koruyan ve önleyen antioksidanlar vardır. Aynı zamanda kemoterapinin neden olduğu yan etkilerin üstesinden gelmeye yardımcı olan bir yağdır. Bunlarla beraber tümör büyümesinin hızını da azaltır.

Bağışıklık Sistemi Için Aloe Vera Yağı Kullanılmalıdır

Aloe Vera yağının vücudun, bağışıklık sistemini çok büyük ölçüde güçlendirdiği ispatlanmıştır. Bu fayda nedeniyle kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur ve diyabetin kontrol altına alınmasının yanı sıra epilepsi, osteoartrit ve astım sorunlarını da giderir. Bu yağ, bağışıklık sistemini güçlendiren anti-enflamatuar, anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-viral özelliklere sahiptir.

Aloe Vera Yağı Vücutta, Anti İnflamatuar Olarak Çalışır

Aloe Vera yağı, kendi içinde, iltihaptan dolayı oluşan şişliği azaltıp etkilenen bölgeyi hemen rahatlatan ve yumuşatan, ayrıca kızarıklığı ve ağrıları azaltan anti-enflamasyon özelliklerini içerir. Bu durum sadece cilt sorunlarına değil aynı zamanda iltihaplı eklemlere ve kemik yapılarındaki sorunlara da yardımcı olur.

Nasıl kullanılır: Zerdeçal ve bal karışımına Aloe Vera yağı eklenir ve etkilenen iltihaplı bölgeye uygulanır.

Aloe Vera Yağı Kan Şekeri Ve Kolesterol Seviyelerini Kontrol Altına Alır

Aloe Vera yağı faydaları ayrıca kan şekeri seviyesini yatıştırırken kolesterol seviyelerini de kontrol altına alır. Böylece vücut, her zaman sağlıklı ve güçlü kalacaktır. Bu avantajdan yararlanmak için, yağı alırken özellikle yenilebilir olmasına dikkat edilmelidir.  Bu yağ, tıbbi özellikleri ile kolesterol seviyelerini mükemmellik seviyesine ayarlarken kan şekeri seviyeni de korur.

Aloe Vera Yağı Anti Mikrobik Olarak Çalışır

Aloe Vera, anti-mikrobiyal özelliklerle zenginleştirilmiştir. Vücut içeriğindeki mikropları yok eden, bu yağ direkt tüketilebilir ve vücudun fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlamak için yemeklere eklenebilir. Cilde doğrudan uygulandığında da cilt sorunlarına neden olan mikropları ortadan kaldırır.

Aloe Vera Yağı Yaraların, Hızlı Bir Şekilde İyileşmesini Sağlar

Aloe Vera yağı, yaraların hızlı iyileşmesini artırır. Derideki açık yaralar şiddetli görünebilir ve iyileşmesi daha uzun sürebilir. Böyle bir durumda, yarayı daha hızlı bir şekilde tedavi etmek veya kapatmak için bu yağ kullanılmalıdır.

Nasıl kullanılır: Önce yaralı bölge antiseptik bir maddeyle temizlenir ve kanama durduktan sonra pamuğa bir miktar yağ sürülerek yaralı bölgeye uygulanır. Yara kapalı ve nemli tutulmalıdır.

Aloe Vera Yağı Mantarı Tedavi Eder

Aloe Vera mantar önleyici özelliklere sahiptir. Genellikle mantar enfeksiyonları ciltte oluşabilir ve cilt için kötü koşullara neden olabilir. Böyle bir durumda, kafa derisi bile mantar sorunlarından kısa bir sürede etkilenebilir.  Mantar problemlerini tedavi etmek için bu yağ kullanılabilir.

Aloe Vera Yağı Ağrı Kesici Özelliklere Sahiptir

Aloe Vera yağı, eklem ağrıları, artirit ve vücuttaki diğer ağrıları tedavi edebilen iyi bir masaj yağıdır.  Ayrıca, yaralanmalar veya kas gerilmesinden kaynaklanan iltihaplar da bu yağ yardımıyla tedavi edilebilir.

Aloe Vera Diş Sağlığı İçin Harika Bir Yöntemdir

Diş ağrısı, diş eti iltihabı ve plaktan muzdarip olan kişiler bu yağı kullanarak sorunlardan kurtulabilir.

Nasıl kullanılır: Aloe Vera, hindistancevizi yağı ile karıştırıldığında daha hızlı bir etki gösterir ve periodontal hastalıklardan kurtarır. Diş endişelerinden kurtulmak için yağ ile diş etlerine 5 dakika masaj yapılmalıdır.

Aloe Vera Yağı Saçları Besler Ve Sağlıklı Hale Getirir

Aloe Vera yağının bir saç masajı için taşıyıcı yağ ile kullanılması, günümüzde oldukça yaygın olan saç dökülmesinin, önlenmesine ve tedavisine yardımcı olacaktır. Bu yağın kullanımı ile birlikte parlak, yumuşak ve daha sağlıklı saçlar elde edilir. Ayrıca bu yağın iyi kalitede saç kıllarını arttırdığı ve içinde büyüme ve kalınlığa neden olduğu insanların hala bilmediği başka faydalar da vardır.  Bu yağ, saç derisine sadece PH dengesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aşırı kurumanın da tekrarlayan kepek problemlerine yol açmamasını sağlar. Bu yağın yardımı ile saçlar her zamankinden daha güçlü hale gelir. Bu yağ tüm bu özelliklerin yanında yeni saç büyümesini teşvik etmek için de harika bir ajandır.  Yağ, saç foliküllerini uyarır. Ayrıca saç kırılmalarını ve kıvrılmaları önlemek için saç tellerini besler. Aloe Vera yağının anti-bakteriyel, anti-fungal özellikleri, kafa derisindeki maya çoğalmasının azaltılmasına yardımcı olur ve aşırı sebumu azaltarak yağ dengesini korur.

Aloe Vera Yağının Yüz Ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Veranın kendisi cilt sağlığını korumaya yardımcı olan doğal ürünlerden biridir. Bu nedenle yağı da kozmetik amaçlar için oldukça faydalıdır ve güneşin zararlı ışınlarının kötü etkilerini azaltmak için ürünlerde kullanılır. Aloe Vera yağı içeren birçok nemlendirici losyon ve krem ​​vardır. Bu yağın cilde ve yüze faydaları şunlardır;

 • Aloe Vera Yağı Cilt Sorunlarını Giderir: Aloe Vera yağının cilde yararları çoktur. Ciltte oluşan çeşitli enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bu yağ ayrıca sivilce ve akne lekelerini gidermek için leke tedavisi olarak kullanılabilir.
 • Aloe Vera Yağı Doğal Deodoranttır : Aloe Vera yağı esansiyel yağ olması nedeniyle harika bir kokuya sahiptir ve bu nedenle vücut kokusunu gidermek için doğal bir deodorant olarak kullanılabilir. Aynı zamanda vücudun terleme problemlerini de kontrol eder. Bu problemi çözmek için koltuk altlarına bu yağ uygulanabilir veya sprey şekilde kullanılabilir.
 • Aloe Vera Yağı Aroma Tedavisi Için Kullanılabilir: Aloe Vera yağı, diğer esansiyel yağlarla birleştirildiğinde, aroma terapisi ile birlikte cildin ve zihnin gençleşmesi için mükemmel bir seçenek sunar. Sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı ayrıca hasarlı cildin büyük ölçüde onarılmasına yardımcı olur.
 • Aloe Vera Yağı, Anti Oksidanlar Sağlar: Aloe Vera yağındaki yüksek antioksidanlar cilt sağlığını korumak ve yaşlanmayı önlemek için mükemmeldir. Ayrıca cildi güneş ışınlarından korur. Bu yağ, güneş yanıklarını ve izlerini de iyileştirebilir.
 • Aloe Vera Yağı Akne Ve Sivilceyi Tedavi Eder: Aloe Vera yağı, sivilce ve akne gibi sorunları gidermek için etken maddelerinin özelliklerini kullanır. Doğrudan sorunlu bölgeye uygulanabilir. Bunun dışında, aşırı güneş ışınlarını önleyici olarak da kullanılabilir.

Aloe Vera Yağının Saça Faydaları

Aleo vera gibi aloe vera yağının saça faydaları bulunmaktadır. Aloe vera yağı saçlarda olduğu gibi saça derisinin de sağlıklı olmasını sağlar.

 • Saç uzamasını destekler
 • Saçların dökülmesini destekler
 • Kepeğe karşı etkilidir
 • Saçları kökten uca doğru besler
 • Saç kırıklarını önler saçların daha güçlü ve hacimli olmasını sağlar

Aloe Vera Yağının Zararları

Aloe vera yağı aşırıya kaçmadan dozun kullanıldığında ciddi her hangi bir yan etkisi yada zararı yoktur. Genelde hassas ve tahrişe yatkın ciltlerde kızarıklık, tahriş ve yanmaya neden olabilir.

Aloe Vera Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü

Aloe verayı direk göz altına ve göz çevresine sıklıkla sürüldüğü bilinmektedir. Ama aloe vera yağı göz çevresine sürülürken dikkatli olunmalıdır. Eğer tahriş, yanma yada kızarıklık yaparsa bol su ile durulayın. Göz çevresine az miktarda sürülmesi yeterlidir.

Aloe Vera Yağı Tüylenme Yapar Mı

Aloe vera yağı kullananlar bu doğal yağın her hangi bir tüylenmeye yada kıl artışına neden olmadığını dile getirmişlerdir. Bu yağ tüylenmeye neden olmaz.

Aloe Vera Yağı Ne İçin Kullanılır

Aleo vera yağı cilt bakımı, saç ve vücut bakımı için kullanılır. Yara ve yanıkların hızlıca iyileşmesini sağlayan cilt sorunlarına iyi gelen etkisi olan bu yağı yeni hücre oluşumunu da destekler.

Aloe Vera Yağı İle Masaj Nasıl Yapılır?

Artrit, romatizma veya yaralanmalardan kaynaklanan kronik eklem ve kas ağrıları çekiyorsanız, Aloe Vera vücut yağı, masajlarda kullanıldığında büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

 • Aloe Vera yağına, nane, kuşburnu veya lavanta gibi birkaç damla ağrı kesici esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.
 • Masaja başlamadan önce yağı hafifçe ısıtın.
 • Etkilenen bölgeye bu ılık yağdan birkaç damla sürün ve parmak hareketlerini dairesel olarak yaparak bölgeyi ovun.
 • 3-5 dakika masaj yapın. Etkisini çok kısa sürede gösterecektir.

Aloe Vera Yağı Hakkında Tüm Sorular

Aloe vera yağı hakkında en çok sorulan bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

Aloe vera yağı aktarlarda bulunur mu

Aloe vera yağı aktarlarından rahatlıkla bulup satın alabilirsiniz.

Aloe vera yağı basura iyi gelir mi

Aleo vera jeli basura iyi geldiği bilinmekte ve sıklıkla bu yönde kullanılmaktadır. Aloe vera yağı ise basur için kullanılmasına karşın kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Aloe vera yağı direk cilde sürülür mü

Aloe vera yağını direk olarak cildinize sürebilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile yara ve yanıklara sürebileceğiniz cilt bakımı içinde yüzünüze sürebilirsiniz.

Aloe vera yağı egzamaya iyi gelir mi

Bu yağı egzama ve egzama bağlı olarak görülen kaşıntı önlemek ve tahrişi yok etmek için az miktarda sürmeniz yeterlidir.

Aloe vera yağı sivilceye iyi gelir mi

Aloe vera yağını sivilceleri yok etmek için ve cilt sivilcelerden temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine baskı yapmadan sürülmesi yeterlidir.

Aloe vera yağı çatlaklara iyi gelir mi

Hamilelik ve kilo değişimi sonrası görülen çatlak için bu yağı düzenli olarak kullandığınızda etkisi görebilirsiniz.

Aloe vera yağı mantara iyi gelir mi

Ayak ve ellerde görülen mantarı önlemek ve yok etmek için bu yağın etkisinden faydalanabilirsiniz. Genital bölgesinde görülen mantar için kullanılması önerilmez.

Sizlere bu yazımızda aloe vera yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.