Yılan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Yılan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı adından da anlaşılabileceği yılandan elde edilen bir yağdır. Yağ yapımında kullanılan yılanlar zehirsiz olanlarından seçilir. Soğuk presleme yolu ile kullanıma hazır hale getirilir. Bu şekilde hazırlanan ve hiçbir kimyasal içermeden yağ, her zaman tazeliğini korur. Alırken mutlaka soğuk pres olup olmadığını kontrol etmeniz, fayda sağlamanız açısından önemlidir. Aksi takdirde hiçbir etkisini göremezsiniz.

İçeriğinde bulunan omega3 yağ asidi EPA, magnezyum, fosfat, A ve D vitaminleri ve çeşitli mineraller cilt tarafından kolayca absorbe edilir. Fiyat olarak pahalı olan yılan yağını küçük şişelerde alıp, her damlasını ziyan etmeden kullanılmaya çalışılmalıdır. Eczane, aktar ve internetten kolayca temin edebilirsiniz.

Yılan yağının faydaları arasında artritik ağrıları yatıştırmayı, cilt sağlığını mükemmel bir şekilde desteklemeyi, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, kalp sağlığını korumayı, derideki olası tahrişi azaltmayı, psikolojik işlevi arttırmayı, kötü ruh halini dengelemeyi ve saçları son derece sağlıklı bir şekilde güçlendirmeyi içeren etkileyici aksiyonlar bulunur. Birkaç hafif yan etkisi vardır, fakat oluşabilecek nadir yan etkiler ve bu doğal yağdan kaynaklanan alerjik reaksiyonlar, yağın aşırı kullanımından veya düşük kaliteli ürünlerden kaynaklanır.

Yılan Yağı Nedir?

Yılan yağı, son dönemlerde oldukça merak edilen konuların başında gelmektedir. Yılan yağı genellikle, Çin menşeili su yılanının yağından elde edilir. Ayrıca, boa, deniz ve diğer tür yılanlardan elde edilen farklı tür yılan yağları bulunur. Bu yağ titiz bir şekilde elde edilmektedir.

Doğrudan insan sağlığı için bir dizi fayda ile bağlantılı olan eikosapentaenoik asit (EPA) adlı yüksek düzeyde bir omega-3 yağ asidi içeren konsantre bir yağ halinde işlenir. Yılan yağı ilk olarak enflamatuar ağrılar ve özellikle de eklem ağrısı için bir çare olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala çoğunlukla bu amaç için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, eski Mısır’da erkek tipi kellik tedavisi gibi birçok başka amaç için kullanılmıştır.

Yılan yağı yüksek oranda miristik, stearik, oleik ve linoleik asit taşır. Yılan yağının içerdiği eikosapentaenoik asit, cilt üzerinde rahatlıkla emilebilir ve ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan üç seri prostaglandin oluşumundan da sorumludur. Bu asit türü tıpkı aspirin gibi çalışır ve kanın sulanmasına da yardımcı olur. Bu nedenle bu yağ, teoride yüksek tansiyonu tedavi etmek için de kullanılabilir. Aynı şekilde, içerdiği yağ asitleri de beyindeki nörotransmisyonun geliştirilmesine yardımcı olur ve genellikle beyin üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı çok sık bir şekilde kullanılmıştır.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bu yağın alzheimer ve demansın önlenmesine de yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bütün bunlara ek olarak, yılan yağındaki yağ asitleri cildin yağını dengeler, kollajen ve elastini uyar. Ayrıca doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir ve sedef hastalığı ile egzamaya çok iyi gelir.

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir

Yılan yağının faydaları saymak gerekirse; saç uzatmak, kaşlardaki seyrekliği giderme, saç dökülmesini durdurmak, kepeklenmeyi gidermek, güçsüz ve canlılığını yitirmiş saçları kökten uca beslemek, saç kopmalarını engellemek, ciltte onarım yapmak ve nemlendirmek, çeşitli cilt hastalıklarını gidermek, boya ve çeşitli işlemlerden zarar görmüş saçlara eski sağlığına kavuşturmak, erkeklerde sakal ve bıyık gürleştirmesini sağlamaktır. Ayrıca genetik, vücutta eksik olan bir vitamin ya da herhangi bir hormonal hastalığın neden olmadığı kelliğe de iyi geldiği, dökülen bölgede tekrar saç çıkarttığı bilinmektedir.

Yılan yağı, eklem ile artrit ağrılarına, topikal enflamasyona (sınırlı iltihap), zayıf bir bağışıklık sistemine, kardiyovasküler problemlere, demans gibi nörolojik sorunlara, kognitif bozukluklara, strese, anksiyeteye, depresyona, kepeğe, saç dökülmelerine ve kronikleşen ağrılara iyi gelir. Şimdi yılan yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Yılan Yağı İltihabı Azaltır

Yılan yağı yüzyıllardır geleneksel olarak en yaygın şekilde eklem ağrıları, artrit, gut, kas ağrıları ve diğer birçok kronik rahatsızlık gibi iltihaplı durumlar için topikal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar, yılan yağının içerdiği omega-3 yağ asitlerinin inanılmaz bir şekilde sertleşen eklemleri gevşetebileceğini ve vücudun çeşitli bölgelerindeki iltihabı hafifletebildiğini göstermiştir. İltihaptan muzdarip olan herkes yılan yağını krem gibi kullanabilir. Sorunlu olan bölgelere b yağ, masaj yapılarak yedirilmelidir.

Yılan Yağı Ağrıyı Hafifletir

Yılan yağı, enflamasyonu (iltihap) ortadan kaldırmanın yanı sıra analjezik (ağrı kesici) özelliklere de sahiptir. Bu durum yılan yağını, olası bir yaralanma ya da ameliyattan sonraki aşamada ve sürekli bir ağrıya neden olabilecek kronik bir hastalık sırasında popüler bir ilaç yapar. Bu yağ, topikal olarak kullanıldığında ağrılı yaralanmaların iyileşmesini hızlandırabilir. Bunun için yine sorunlu olan bölgelere yılan yağı uygulanmalıdır.

Yılan Yağı Kalp Sağlığını Arttırır

Birçok insanın inandığının aksine, yılan yağında bulunan omega-3 yağ asitleri ve eikosapentaenoik asit gibi etkenler herkes için kötü değildir. Bu çoklu doymamış yağ, kardiyovasküler sistemdeki baskıyı azaltır, kalp krizi ve felç gibi önemli sorunların riskini düşürür. Ayrıca bu yağ, kan basıncını düşürerek stabil bir hale getirir.

Yılan Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yılan yağında bulunan koruyucu bileşiklerin antibakteriyel veya antiviral olduğu henüz bilinmemektedir. Ancak bu yağ, bağışıklık sistemi üzerindeki yükü azaltabilen antioksidanlar ve antienflamatuar maddeler ile doludur. Bu durum da genel sağlık için bu bileşiklerin önemli bir tonik görevi görebilecekleri anlamına gelir.

Yılan Yağı Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

Yılan yağındaki etken bileşen olan eikosapentaenoik asit, gelişmiş bilişsel yeteneklerle, nörodejeneratif ve sinir bozukluklarında bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Bu bozukluklar, şizofreni, depresyon, demans ve alzheimer hastalıklarını içerir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak şu andaki sonuçlar çok umut vericidir.

Yılan Yağı Ruh Halini İyileştirir

Bu yağın antienflamatuar ve yatıştırıcı doğası, hormonal dengeyi sağlar, olası kaygıyı yok eder ve kötü ruh hallerini düzenler. Endişeli ya da sinirli bir durumda alın bölgesine az miktarda yılan yağı sürülerek masaj yapılmalıdır. Ayrıca stres, sinir ve kaygı gibi kötü ruh hallerini gidermek için alın ile beraber göğüs bölgesine de bir miktar yağ sürülmelidir.

Yılan Yağı Trigliserit Kontrolünü Sağlar

Omega-3 yağ asitleri, yüksek trigliserit ya da hipertrigliseridemi seviyeleri için etkili ve popüler bir tedavi yöntemidir. Birçok sağlık enstitüleri ile kalp dernekleri, bu ortak durumun önlenmesi ve tedavisi için eikosapentaenoik asiti önermektedir.  Yılanı yağı da bu kritik besin maddesi için güvenilir bir kaynak olduğu için trigliserit seviyelerini büyük oranda koruyacaktır.

Yılan Yağının Kullanım Alanları

Dokuların sağlıklı çalışmasını sağlayan EPA asidi; saç derisi ya da kök bölgesinde olmamasından ya da azaldığından dolayı kellikler meydana gelebilir. Yılan yağı ile dışarıdan takviye edilerek buradaki saç köklerine ait dokuların düzgün çalışmasını sağlayarak tekrar saç oluşumu sağlanabilinir. Ülkemizde sürülme şeklinde kullanılsa da, Uzakdoğu ve Çin’de alternatif tıp alanında içirilerek ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanında tansiyon düşürücü, iltihap söktürücü ve önleyici, kireçlenme giderici özellikleri de bilinmektedir. Yılan yağının içindeki EPA nın beyin hücrelerine direkt etki ederek buradaki hasarları onarma ve Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavi edilmesi konusu ise araştırılmaktadır.

Yılan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı saç sağlığına da ciddi oranda yardımcı olabilir. Bu etki ile ilgili araştırmalar sınırlı olmasına rağmen yılan yağı, geleneksel olarak saç dökülmesini önlemek için kafa derisine az miktarda masaj yapılarak kullanılır. Omega-3 yağ asitlerinin ve yağdaki diğer aktif bileşiklerin cildi nemlendirir, saç foliküllerinin sağlığını iyileştirir ve böylece erken saç dökülmesini de önler. Ayrıca son dönemlerde yılan yağı saç uzatır mı, yılan yağı sakal veya kaş çıkartır mı gibi konular da oldukça merak edilmeye başlandı.

Yılan yağı yüzyıllardır kellik sorunları için kullanılmasına rağmen bu gibi etkiler için tek başına yetersiz kalabilir. Yılan yağının susam yağıyla kombine bir şekilde kullanılması çok daha verimli olacaktır.  Bununla birlikte yılan yağı ile zeytinyağı kombine edilerek köse olan bölgelere uygulanabilir. Şayet saçın bazı kısımlarında ya da tümünde saç çıkmıyorsa bir miktar yılan yağını sıkıntılı bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli kısım uygulamanın sürekli olmasıdır.

Saç için oldukça faydalı etkiler gösteren yılan yağı sakal için de harika sonuçları olabilecek mükemmel bir alternatif olabilir. Sakal köseliği veya seyrek sakal sorunu yaşayan erkekler, daha gür sakallara sahip olmak için yılan yağı kullanabilir. 3-5 damla yılan yağını sorunlu olan bölgelere uygulamak yeterli olacaktır. Uygulama yapıldıktan 2.5 saat sonra ılık suyla durulamak gerekir.

Yılan Yağı ile Saç Bakımı

Bu kadar çok faydası olan yılan yağının en çok ilgi çekmesinin sebebi ise saçlardaki gösterdiği başarılı etkidir. Gerek saç çıkarma, gerekse besleme konusunda sayısız yorumlar forumlarda ve bloglarda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Nasıl yapıldığına gelince ise çeşitli yöntemler vardır. En basiti ise saçınızın tamamına diplerden başlayarak uçlara kadar yedire yedire uygulamaktır.

Özellikle masaj yaparak saç köklerindeki sinir uçlarını uyararak ve buraya gelen kan akışını hızlandırarak daha çabuk emilmesini ve etki etmesini sağlayabilirsiniz. 10 dakika bu şekilde masaj yaptıktan sonra bone takarak yaklaşık 2 saat beklemelisiniz. Bone takmanızın sebebi ise saç derisinde bulunan vücut sıcaklığında yağın daha iyi çalışmasından ve yağın saçtan akarak oraya buraya temas edip temizlik için size zorluk çıkarmaması açısından daha uygun olur. Süreyi tamamladıktan sonra önce soğuğa yakın ılık bir su ile akıtıp sonra şampuanlama işlemine geçebilirsiniz. Haftada 2 ya 3 gün kullanarak 1 ayda kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Eğer bölgesel olarak dökülmeleriniz var ise sadece o bölgeye uygulayıp aynı işlemleri sırasıyla takip edip aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Bu tip maskeleri saçınıza uygulamaya vaktiniz yok ise yılan yağını damla damla her banyoda şampuanınızın içine karışıp, çalkayarak kullanabilirsiniz.

Diğer kolay kullanım yöntemi ise yılan yağı sabunudur. Kalıp halinde satılan bu sabunu saçınızı şampuanlama işlemini bitirip duruladıktan sonra elinizde iyice köpürtüp saç diplerinize parmak uçlarına masaj yaparak uygulamanız olacaktır. Zaten banyo sırasında sıcaklık ve buhardan açılan saç derinize nüfuz etmesi de kolay olacaktır. Çok fazla arındırmadan hemen durulayıp çıkarsanız saçınıza yumuşaklık ve nem kazandıracaktır. Sabun halinde hem kullanımı kolay hem de ekonomiktir. Bu tip uygulaması kolay ve çabuk olan yöntemleri her banyoda kullanabildiğiniz gibi , tam olarak sonuca varmanız diğer yöntemlere göre daha uzun süre alacaktır.

Şimdi vereceğimiz tarif ise beyler saçı, sakalı ve bıyığı, bayanlar kaşı,saçı ,kirpiği için rahatlıkla kullanabilir. Uyguladıktan sonra özellikle mevsimsel dökülmelerin azaldığına, cansızlaşıp, kopan saçlarınızın parıl parıl parladığına ve dökülen saçlarınızın yenisine geldiğine şahit olacaksınız.

Mucize yılan yağlı saç maskesi

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı yılan yağı
  • 1 çay kaşığı hint yağı
  • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
  • 1 çay kaşığı susam yağı
  • Eczaneden temin alabileceğiniz 2 ampul deksapentol ve 2 ampul E vitamini

Yapılışı

Bu malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Bir çaydanlıkta kaynatılmış suyun buharında ya da evde buhar makineniz varsa çıkan buhara saç derinizi 10 dakika kadar tutun. Yumuşayan ve gözenekleri açılan saç derinize parmak uçlarınızla bastırmadan ve nazikçe masaj yaparak karışımı yedirin. İster bone geçirerek ister streç film sararak 1 saat kadar bekleyin. Ilık su ve şampuan ile saçınızdan arındırın.

Çok sayıda çeşitli yağlardan oluşan bu karışımın saçınızda çok az kalıp nemlendirmeye devam etmesi sorun değil iken saç diplerinden arındırılmaması saç köklerindeki gözenekleri tıkayarak daha fazla saç dökülmesine neden olabilir. Havluyla saçınıza yavaş yavaş kompres yaparak suyunu ve kalmış olan yağ var ise alın. Haftada 2 kez uygulayarak kullanın. 1 ay içinde etkisini görebilirsiniz.

Yılan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı, genel sağlık sorunlarında olduğu gibi cilt sağlığı için de oldukça etkili bir şekilde çalışır. Yılan yağı, cildi çeşitli şekillerde nemlendirir, yüksek oranda korur ve hasarlı cildi etkili bir şekilde tedavi eder. Cilt soyulması, iltihap, akne ve sivilce gibi hasarlara karşı da yardımcı olur. Daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cildi teşvik eder. Tüm bunlarla beraber diğer taşıyıcı yağlarla kombine edilebilen bu yağı az miktarda uygulayarak, kuru veya enfeksiyonlu cildi de tedavi edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.