Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Leziz mi leziz Hindistan cevizinin işlenmesi sonrasında elde edilen, tamamen bitkisel yani organik bir cilt bakım yağı olan Hindistan cevizi yağının cildimize mucizevi pek çok katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Bol miktarda potasyum içeren Hindistan cevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak cildimizi nemlendiriyor, saçlarımızı besliyor, saçlarımızın daha güçlü ve canlı olmasına olanak tanıyor.

Vücudun nem ve su ihtiyacını karşılayarak, cildimizdeki kırışıklık ve çatlak oluşumunu en aza indirgiyor.
Pek çok cilt bakım ve güzellik malzemesinde yer alan Hindistan cevizi yağı, doğal bir tonik etkisi göstererek, cildimizi sıkılaştırıyor.

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları başlıklı bu yazımızda bu mucizevi bitkisel yağın düzenli kullanımının yararları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

İşte, Hindistan Cevizi Yağının Cildimize Olan O Mucizevi Yararları:

Cildimizin günlük nem ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor

Bileşenlerinde yoğun miktarda yer alan yağ asitleri sayesinde cildimizin kurumasının önüne geçen ve cildimizin nem dengesini gözeten Hindistan cevizi yağı, tüm cilt tipleriyle uyumlu bir bitkisel yağ olarak cildi nemlendiriyor.

Kuru ve en hassas ciltleri bile nemlendiren bu yağ, yağlı ciltler tarafından kullanıldığında cildin hiçbir şekilde yağlanmasına ya da parlamasına neden olmadan cildi besliyor.

Yani yağlı cilt tipine sahip olan bayanların bile cilt güzelliğine katkıda bulunuyor.

Cildimizde bulunan lekelerle savaşıyor

Son derece iyi bir E vitamini kaynağı olan Hindistan cevizi yağı, ciltte bulunan leke oluşumunu azaltıyor, lekelerin koyu görünümünü hafifletiyor. Düzenli olarak cilde sürüldüğünde cildin rengini birkaç ton açarak, cildin beyazlamasına ve canlılık kazanmasına olanak tanıyor.

Güçlü bir antioksidan etkisi göstererek, cildimizi bakteri ve mikroplardan arındırıyor. Mikrop ve bakterilerin cildimizde daha geniş yüzeylere yayılmasının önüne geçiyor.

Cildi onaran ve iyileşmesine aracılık eden doğal bir yağ olarak, cilt yaralarına da iyi geliyor. Serbest radikallerin cildimizde verdiği hasarın önüne geçerek, cilt tahrişlerini gideriyor. Ciltte yara ve sivilce oluşumunu önemli ölçüde önlüyor.

Hindistan Cevizi Yağı İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Faydaları

Cilt kızarıklıklarına iyi geliyor

Başta soğuk havalara bağlı olarak cildin kuruması yüzünden cildimizde beliren kızarıklıklara iyi gelen Hindistan cevizi yağı, cildimizi nemlendirerek, hem bu kızarıklıklara hem de cilt kuruluğuna oldukça iyi geliyor.

Ciltte iltihap oluşumunu engelleyerek, bakteri ve enfeksiyonların yol açabileceği kızarıklıklarla mücadele ediyor.
Ciltte kolajen üretimini uyaran Hindistan cevizi yağı, cildimizde yeni hücre oluşumunu teşvik ediyor. Böylelikle cildimizin yenilenmesine ve eski güzelliğine tekrar kavuşmasına da yardımcı oluyor.

Egzamayı doğal bir şekilde tedavi ediyor

Mantarla mücadelede son derece başarılı olan Hindistan cevizi yağı, egzamayı da doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Egzamanın neden olduğu kaşıntıyı keserek, kişinin rahatlamasını sağlıyor. Kaşıntının yanı sıra ciltteki hafif ağrıları da gideren bu yağ, egzama semptomlarını hafifletiyor.

Egzamanın yanı sıra sedefin doğal tedavisinde de Hindistan cevizi yağından yararlanabilirsiniz.

Ciltteki ufak çaplı yaraları iyileştiriyor

Cildimizdeki ufak kesik ve çizikleri iyileştiren Hindistan cevizi yağının faydaları arasında ciltteki ufak çaplı yaraları iyileştirmesi de bulunuyor.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Zararları:

Tamamen doğal ve güvenilir bir cilt bakım yağı olan Hindistan cevizi yağı, bazı kişilerin birtakım yan etkilerle yüzleşmesine neden olabilir.

Bu yan etkiler daha çok yağın içeriğindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da kullanım esnasında aşırıya kaçan kişilerde görülür.

Özellikle oldukça hassas bir cilt tipiniz bulunuyorsa Hindistan cevizi yağını öncelikle boyun bölgenize uygulamalı, herhangi bir reaksiyon ile karşılaşmamanız doğrultusunda cilt bakımında kullanmaya başlamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağının neden olabileceği yan etkiler:

  • Ciltte tüylenme
  • Ciltte kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Alerjik birtakım reaksiyonlar

Hindistan Cevizi Yağı İçeriği

E vitamini:

Çatlaklarla ve yaşlanma belirtileriyle savaşan E vitamini, aynı zamanda cildin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını da sağlar.

Doymuş yağlar:

Gözeneklerdeki aşırı yağ oluşumunu gideren trigliserid ve doymuş yağlar, cildi nemlendirmenin yanı sıra ciltte aşırı sebum oluşumunu önler.

Doymuş yağların ciltte mikrop ve bakteri oluşumunu giderme özelliği de bulunur.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Hindistan cevizi yağını cilt bakımının pek çok aşamasında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Bu yağın kullanım şekillerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Makyaj temizleyici:

Yüzünüzü makyajdan arındırmak için yıkamadan önce bir parça pamuğu Hindistan cevizi yağına bandırabilir ve cildinizi temizleyebilirsiniz.

Nemlendirici:

Günlük nemlendiricinize bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyerek, bu yağın cildi nemlendiren özelliğinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz minik bir miktar yağı direk olarak cildinize de sürebilirsiniz.

Cildinizin yanı sıra dudaklarınızı da nemlendirmek hatta tüm vücudunuzu nemlendirmek adına Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Cilt hastalıklarını tedavi edici:

Sedef, egzama, mantar, yara gibi cilt sorunlarını tedavi edebilmek amacıyla Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.
Ancak yaralarınız ya da cilt sorunlarınız ciddi nitelikteyse öncelikle mutlaka doktora görünmeyi unutmamalısınız!

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı yüze sürülür mü, hindistan cevizi yağı cilde uygulanması hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Hindistan cevizi yağını nasıl kullanacağınız, hangi amaçla kullanacağınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bizler de Hindistan cevizi yağı kullanımını farklı başlıklar altında ele almak istiyoruz.

Hindistan cevizi yağı ile cildi nemlendirme:

Bu yağı nemlendirici olarak kullanacaksanız, bir miktar yağdan tüm yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Dilerseniz, boyun bölgenize de bir miktar sürebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile makyaj temizleme:

Öncelikle bir parça pamuğu yağa bandırın. Ardından hafif hareketlerle yüzünüzdeki tüm makyajı çıkarın. Son aşamada cildinizi bol ılık suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla durulayın.

Hindistan cevizi yağı ile cilt sorunlarını giderme:

Cildinizdeki sedef ve egzamalı alanın üzerine ince bir tabaka halinde bu yağdan sürün. İşlemi gün içerisinde 2-3 sefer tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı Kullananlar

Mucizevi etkiye sahip olan hindistan cevizi yağı kullananlar yağın kesinlikle etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Cildi nemlendirdiği için kullanılan bu hindistan cevizi yağı kuru cilde sürülür mü sorusu çok sık sorulmaktadır. Kışın kuruyan ve çatlayan yüzünüze ve cildinize bu yağı rahatlıkla sürebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Tüylenme Yapar Mı

Bu yağı uzun süre kullanmak tüylenmeye neden olduğu bilinmektedir. Tüy köklerini beslediği için tüylenmeye neden olur.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Beyazlatma

Dirsek kararması, koltuk altı kararması ve cilt beyazlatmak için bu yağı düzenli kullanmanız gerekmektedir. Cilt lekelerinde etkili olan hindistan cevizi yağı cilt renk tonunu eşitler.

Hindistan Cevizi Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Hinsdistan cevizi yağı göz altına ve göz çevresine sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Sadece göz altına ince tabaka halinde sürülmeli ve göz içerisine kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Bu yazımızda Hindistan cevizi yağının faydalarını sizlerle kısaca paylaşmaya çalıştık.
Yazımızın faydalı olması dileğimizle

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.