Adaçayı Yağı Nedir? Neye İyi Gelir? Kullananlar ve Faydaları

Adaçayı Yağı Nedir? Neye İyi Gelir? Kullananlar ve Faydaları

Adaçayı yağının faydaları arasında sindirim sistemini desteklemek, olası ani krampları gidermek, hormonları harika bir şekilde dengelemek, depresyonu yönetmek, uykusuzluğu kısa sürede tedavi etmek, kortizol ile beraber stresi azaltmak, bakterilerle savaşmak, sivilceleri yok etmek, kan basıncını düzenlemek, astım semptomlarını hafifletmek, göz sağlığını desteklemek ve sağlıklı saçları teşvik etmek bulunur.

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı, ılıman bölgelerde yetiştirilen çok sağlıklı bir bitkidir. Adaçayı yağı ise adaçayı bitkisinden presleme yöntemiyle elde edilen son derece şifalı bitkisel bir yağ türüdür. Adaçayı yağı, orta çağlardan beri tıbbi anlamda kullanılmıştır ve bu yağ, karminatif özellikleri ile bilinir. Ayrıca bu yağ, eski çağlarda doktorlar tarafından doğum eylemini teşvik etmek ve jinekolojik sorunları gidermek için de sıklıkla tercih edilmiştir. Adaçayı yağının kimyasal bileşenleri arasında alfa-terpinol, linalil asetat, neril asetat, germacren ve sklareol bulunur.

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yağı da tıpkı bitkisi gibi insan sağlığına mükemmel faydalar sağlar. Özellikle bu yağ, sağlıklı bir sindirimi teşvik eder, antispazmodik etki göstererek krampları giderir, hormonsal faaliyetleri dengeler ve depresyon gibi ruhsal sorunları tedavi eder. Şimdi adaçayı yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Adaçayı Yağı Sağlıklı Sindirimi Teşvik Eder

Adaçayı yağı, sindirim için gerekli olan sıvı akışını arttırmak ve kolonun sağlığını canlandırmak için karın üzerine topikal olarak uygulanabilir. Bu yağ ayrıca, sindirim sisteminin çok daha düzgün çalışmasını sağlar, vücudun faaliyeti için gerekli olan besinleri rahat bir şekilde emmesine yardımcı olur ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder. Tüm bunlarla beraber hindistancevizi veya hardal yağı gibi önemli bitkisel yağlara adaçayı yağı eklenebilir ve konvülsiyonları azaltmak için doğrudan karın bölgesine uygulanabilir.

 • Adaçayı Yağı Ani Krampları Giderir

Adaçayı yağının antispazmodik özellikleri, PMS veya diğer mide rahatsızlıklarından dolayı oluşabilecek krampları hızlı bir şekilde giderir. Ayrıca, jojoba, hindistancevizi veya argan yağı ile adaçayı yağının homojenik bir şekilde karıştırılması kramplar için çok daha etkili olabilir.

 • Adaçayı Yağı Hormonları Dengeler

Hormonal dengesizlik, özellikle de kadınlarda birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Aşırı kilo alımı ve gebe kalamama, hormonal dengesizliğin vücut üzerindeki etkilerinden sadece birkaçıdır. Aynı zamanda bu durum, kadınlarda ciddi postmenopozal depresyona sebep olabilir. Adaçayı yağı, östrojen dengeleme özellikleri gösterdiğinden hormonlar üzerinde mükemmel bir etkiye sahiptir. Tiroid hormonları olan TSH seviyelerinin düzenlenmesine de katkı sağlar. Bunun için adaçayı yağı doğrudan solunabilir veya masaj yağı olarak kullanılabilir.

 • Adaçayı Yağı Depresyonu Yönetir

Depresyondan muzdarip olan insanlar çoğu durumda kısa sürede sakinleşemez ve sağlıklı bir şekilde düşünemezler. Bu durum, bipolar bozukluk veya anksiyete davranışlarının belirtilerine yol açabilir. Adaçayı yağı, ruh halini hafifleten, zihni aydınlatan, beyin aktivitesini tetikleyen, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Gece uyumadan önce ya da serinletici bir banyo yaptıktan sonra difüzöre birkaç damla eklemek çok faydalı olabilir. Bununla beraber ylang ylang yağı ve adaçayı yağı ile yapılacak bir karışım, anksiyete ve depresyonu hemen giderir. Bu gibi sorunlar için düzenli olarak adaçayı yağının kullanılması gereklidir.

 • Adaçayı Yağı Uykusuzluğu Tedavi Eder

Uykusuzluğun etkilerini ortadan kaldırmak için önemli atılımlar olarak kabul edilen birçok geleneksel ilaç bulunur. Ancak bu ilaçlar karaciğer sağlığı için risk taşıyabilir. Adaçayı yağının, zihni temizleyebilecek ve yoğun bir günün ardından vücudun dinlenmesine yardımcı olabilecek sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu yağ, hızlı bir şekilde uyku getirir ve uzun süreli kullanımda uyku düzenini tam manasıyla rayına koyar.

 • Adaçayı Yağı Kortizol Düşürme Ve Stres Giderici Özelliklere Sahiptir

İnsan vücudu, kan basıncını yönetmek ve kalbi korumak için baskı altındayken aşırı miktarda kortizol üretme eğilimindedir. Bu durum, vücudun genel sağlığına ciddi zararlar verir ve stresle ilgili birçok soruna yol açan sinir hasarlarına sebep olabilir. Adaçayı yağı, vücuttaki kortizol seviyelerini yönetmek için çok faydalıdır. Stresi azaltmak ve kortizolu düşürmek için gece uyumadan önce birkaç damla adaçayı yağıyla sıcak bir banyo yapılması önerilir.

 • Adaçayı Yağı Bakterilerle Mücadele Eder

Adaçayı yağı, zararlı bakterileri, sindirim sisteminden uzaklaştırabilen ve aynı zamanda midede sıkışan gazı da elimine edebilen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu yağ, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltır ve sağlıklı bir bağırsak sistemini destekler.

 • Adaçayı Yağı Kan Basıncını Yönetir

Adaçayı yağı, atardamarları rahatlatır ve ayrıca kandaki oksijenlenmeyi teşvik eder. Bu durum da kontrollü bir kan akışına yol açar. Gevşemiş damarlar ve kaslar, kalbe ılımlı bir kan akışı sağlamak için idealdir. Bu yağ, vücuttaki kan basıncını yöneterek kalp krizi riskini de azaltır.

 • Adaçayı Yağı Astımı Tedavi Eder

Adaçayı yağı, astım semptomlarını ve diğer solunum sorunlarını hızlı bir şekilde tedavi eder. Sinüsleri sakinleştirmek ve nefes almayı iyileştirmek için lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

 • Adaçayı Yağı Antispazmodik Etki Gösterir

Spazmların çok olumsuz yan etkileri olabilir ve bazı durumlarda nöbetler ortaya çıkabilir. Adaçayı yağı, krampları yatıştırmak ve beyin sinirlerini rahatlatmak için kullanılabilecek, antispazmodik özelliklere sahip etkili bir takviyedir. Bu yağ, nöbet geçirme riskini de ciddi oranda azaltır.

 • Adaçayı Yağı Göz Sağlığını Teşvik Eder

Adaçayı yağı, yüzyıllardır göz sağlığı için kullanılmıştır ve göz temizleyici yağ olarak da adlandırılır. Bir bez parçasına birkaç damla adaçayı yağı damlatılır ve sonra bu bez parçası gözlerin üzerine yerleştirilir. Bu uygulama, gözleri derinlemesine temizler, enfeksiyonlardan ve bakterilerden arındırır.

Adaçayı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yağı, sivilce ile akne oluşumunu engeller, yara izlerini onarır, cildi nemlendirir ve fazla sebum oluşumu önler. Şimdi de adaçayı yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Adaçayı Yağı Sivilce Ve Akne Oluşumunu Önler

Adaçayı yağı, sivilce ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olan sebum kontrol edici özelliklere sahiptir. Ayrıca bu yağ, antienflamatuar, sakinleştirici ve antiseptik özellikler taşır. Yüzünüz yıkandıktan sonra topikal olarak uygulanabilir.

 • Adaçayı Yağı Ciltteki İltihapları Azaltır

Adaçayı yağı, yüksek oranda antienflamatuar özellikler taşıyan sinamik asit türevlerine sahiptir. Bu yağ asitlerinin görevi iltihap artışlarından kaynaklanan cilt sorunlarını iyileştirmektir. Özellikle de gül hastalığından kaynaklanan sorunlu iltihaplar, bu yağ kullanılarak yüksek oranda hafifletilebilir.

 • Adaçayı Yağı Cilde Rahatlama Sağlar

Adaçayı yağının hem antienflamatuar hem de nemlendirici özelliklere sahip olması ciltte yüksek oranda rahatlama sağlar. Ciltte oluşabilecek herhangi bir kuruluk, cildin pul pul veya döküntülü bir hale gelmesine sebep olabilir. Bu yağda bulunan önemli yağ asitleri cildin ihtiyaç duyduğu rahatlamayı kısa sürede sağlar.

 • Adaçayı Yağı Mükemmel Bir AntiFree Radikal Ajandır

Adaçayı yağı, cilt için en sağlıklı yaşlanma karşıtı ajanlardan biri olarak kabul edilir. Ciltteki elastin ve kollajen üretimini hızlı bir şekilde uyarır. Bu yağda bulunan bileşenler sayesinde cilt, pürüzsüz, canlı ve parlak bir görünüm alır. Bu yağ düzenli bir şekilde kullanıldığında, kırışıklıklar ve ince çizgiler azalır. Bu yağdaki yaşlanma karşıtı özellikler, cilt üzerindeki kan dolaşımını arttırır ve hücrelerin yenilenmesini teşvik eder.

Adaçayı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı ve adaçayı yağı, birlikte kullanıldığında saçlar için mükemmel bakım sağlar. Bunu uygulamanın en iyi yolu, yeni duş aldığınızda hafifçe saç köklerinize masaj yapmaktır. Bu uygulama, saç köklerindeki nemi hapseder, uzun ve sağlıklı saçlara yol açar.

Adaçayı Yağı Kullananlar

Adaçayı yağı kullananlar bu bitkisel doğal yağ hakkında yaptıkları yorumlarda yağın oldukça faydalı ve işe yaradığını söylemişlerdir. Adaçayı yağı kullananlar özellikle idrar söktürücü etkisi olan bu yağın ağrıda gaz sancısına iyi geldiğini aktarmışlardır.

Adaçayı yağı özellikle yumurtalık bölgesinde görülen iltihabı ve mantarı yok etmede etkisi kullananlar tarafından söylemiştir. Ayrıca vajinal mantar tedavisinde etkilidir. Hamile kalmak isteyenler özellikle adaçayı çayı yağının tüpleri açar mı sorusunu çok sık sormaktadırlar. Adaçayı çayı yağı iltihabı sökerek hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır.

Adaçayı Yağının Bebeklere Faydaları

Adaçayı yağı bebeklerde gaz sancısını geçirmek için kullanılan yağlardan biridir.  Bebeklerde mutlaka dikkatli kullanılması gereken yağlardan biri olan bu yağ gaz sancısına iyi gelmesine karşın yanlış kullanılması bebeklerde zehirlenmeye neden olabilir.

Az miktarda suyu ile inceltilerek kullanılan adaçayı yağı bebeklere asla ağız yolu ile verilmez. Cilde masaj yolu uygulanan bu yağı bebeklerin topuklarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Doğru ve dozunda kullanıldığında her hangi bir zararı olmayan adaçayı yağı bebeklerde sadece gaz sorunu olduğunda kullanılması yeterlidir.

Adaçayı Yağının Zararları

Epilepsi hastalarının mutlaka kullanmaması gereken yağlardan biri olan adaçayı yağı yan etkileri ve zararları sıklıkla yanlış kullanıma bağlı olarak görülmektedir.

 • Tansiyon hastalarının asla kullanımına uygun değildir. Ayrıca diyabet hastaları bu yağı kullanmamalıdır.
 • Mide ve sindirim siteminde sorun olanların kullanımına uygun değildir.
 • Migren ve baş ağrısını tetikler
 • Epilepsi hastaları kullanmaz
 • Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kullanımına uygun değildir.
 • Emziren anneler asla kullanmamalıdır
 • 2 yaşından küçük bebeklerde kesinlikle doktora danışmadan kullanmayınız
 • Cildi tahriş edici etkiye sahip olduğundan badem yağı, hindistan cevizi yağı yada zeytin yağı ile karıştırılıp cilde sürülmesi önerilir.
 • Asla ağız yolu ile tüketilmemelidir.
 • Uzun süre kullanılmaz ve asla içilmez

Adaçayı Yağı Vajinaya Sürülür Mü

Özellikle vajinal mantar tedavisinde kullanılması önerilen adaçayı yağı vajinal mantar sorunu çok kısa sürede yok etmektedir. Adaçayı yağı suyun içerisine bir kaç damla ekleyip bu suya oturabilirsiniz. Ayrıca diğer yağlar ile karıştırıp vajinal bölgeye sürebilirsiniz.

Adaçayı Yağı Yüze Sürülür Mü

Ada çayını diğer yağlar ile karıştırıp yüzünüze sürmenize karşın asla tek başına cilde sürülmesi önerilmez. Adaçayı yağı cilde zeytin yağı, badem yağı yada diğer yağlar ile beraber sürülür.

Sizlere bu yazımızda adaçayı yağı nedir, adaçayı yağı neye yarar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları