Hemoroid (Basur) Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Hemoroid Tedavisi

Hemoroid (Basur) Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Hemoroid Tedavisi

Hemoroid, anal kanalın üst bölgesindeki damarların yumak halini almasıyla oluşan rahatsızlıktır. Halk arasında basur, mayasıl ve bekar hastalığı olarak da bilinen hemoroid, ve dış hemoroid olmak şartıyla ikiye ayrılmaktadır.!!

Hemoroid nedir, hemoroid nasıl olur, hemoroid tedavisi, hemoroid belirtileri nelerdir, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri, hemoroid evde tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hemoroid genellikle yetişkin insanlarda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Ancak günümüzde evde yapılan tedaviler sonucu ile geçmektedir. Hemoroid günlük rutin bir hastalık olan öksürük gibi yaşamımızda yerini almış bulunuyor.

Öncelikle bu yazımızda  hemoroid nedir bilgisini paylaşma istiyoruz.

Hemoroid Nedir ?

Günlük yaşantımızda insanlar arasında basur olarak bilinen hemoroid, makat çevresinde bulunan toplar damarların genişlemesinden dolayı oluşan ve dışa sarkmasıyla bilinen bir rahatsızlıktır.

Her üç kişiden birinde basur kesinlikle olduğu bilinmektedir. Kendiniz ne kadar sağlıklı hissetseniz de mutlaka genel cerrahi uzmanına giderseniz başlangıç evresinde de olsa basur olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hemoroid, dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.

blank

Dış Hemoroid

Dış hemoroid tedavi edilmezse ciddi derece acı verebilme durumuna gelebilir. Genellikle ele gelen cilt kabarmaları haricinde pek bir rahatsızlık veren durum söz konusu değildir. Fakat genişleyen damarlarda pıhtı oluşması sonucu diken batması gibi bir acı, şişlik ve kızarıklık görülebilir.

İç Hemoroid

İç hemoroid, hastalığın ilerlemesine göre dört bölüme ayrılır.

 • 1. Evre : Kanama olması sonucu kendini belirtir. Kanamalar genellikle büyük tuvaletinizi yaparken meydana gelmektedir. Tuvalet kağıdında belli olur veya damlama şeklinde görülebilir.
 • 2. Evre : Büyük tuvaletiniz sırasında ıkınma sonucu makattan dışarıya doğru çıkan baloncuk hissi veren memeler ve kanama sonucunda belirti verir. Ancak bu evrede kanama biraz daha şiddetli olur.
 • 3. Evre : Bu evrede hemoroid memeleri rahat bir şekilde makattan dışarı çıkabilir ve sadece el ile iteleyerek içeri yerleştirilebilir. Bu durumda kanama daha da şiddetlenir. Şişlik ve ağrıya sebep olur.
 • 4. Evre : Genel olarak uzun süredir devam eden kabızlıktan dolayı iç ve dış hemoroidler toplu şekilde makattan dışarı sarkmaktadır. Sarkan memeler sümüksü bir akıntıya sebep olmakla birlikte ağrısız, ıslak ve büyüktür. Büyük tuvaletten sonra tam temizleme gerçekleşmediği için iç çamaşırlarınızın kirlenmesi söz konusu olacaktır ve otururken ağrı hissettirecektir.

Hemoroid Nasıl Olur ?

Hemoroid genelde yetişkin insanlarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bir kişi hemoroid nasıl anlaşılır sorusunu ilk başta büyük tuvaletini yaparken makatta acı, kanama gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı zaman anlar.

Hemoroid tedavisi için doktora gitmenize gerek yok. Aktarlardan malzemelerle bitkisel tedavi yöntemi uygulayarak da rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Şimdi hemoroidin başlıca nedenlerinden bahsedelim.

Aşırı kilolu olmak veya obezite olmak makata yakın olan bölgedeki damarlara baskıyı arttırır. Düzensiz beslenen kişilerde çok sık görülen hemoroid, kabız olan kişilerde de çok sık rastlanan bir hastalıktır.

 • Kabızlık

Lifli yiyeceklerin tüketiminde azalma ve çok az miktarda sıvı veya sıvı yemek tüketiminden dolayı insan vücudu kabız olur. Kabızlık sadece beslenmeyle de görülmez. Bazı ilaçların yan etkisinden dolayı da kabızlık durumu söz konusu olabilir. Kabız olan biri büyük tuvaletini yaparken doğal olarak ıkınacaktır. Ikınma da makat bölgesinde bulunan damarlara basınç uygular. Bu sebepten de hemeroid tetiklenir.

 • İshal

Çok sık ishal olan bir kişinin makat bölgesinde zedelenme görülür. Kabızlığın yanı sıra ishal olmak da hemoroidi tetikleyen etkenlerdendir. İshal devam ettikçe hemoroid kanaması devam eder. İnsan vücudu tuvalete gitme isteği doğurduğunda sindirim sisteminin çalışması için bölgeye daha çok kan pompalama ihtiyacı duyacaktır. Daha fazla kan pompalanması demek damarlardaki kan miktarının artması anlamına gelir. Makat bölgesindeki küçük çatlak bile bölgedeki kanamanın artmasına sebep olur.

 • Ağır Kaldırmak

Ağır kaldırmak hemen hemen her ekleme zarar vermek anlamına gelir. Ağır kaldırmak eklem yerlerine zarar verirken vücut yine kan pompalama ihtiyacı duyacağından ve ıkınma ihtiyacı doğacağından hemoroid ahstalığını arttıran etkenlerdendir.

 • Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminde pelvik damarların üstüne düşen basınç oranı daha da artacağı için hemoroid oranı artar. Hamile kadınların ayakta kalması vücudun diğer bölgelerine zarar vereceği gibi çok oturması da hemoroidin habercisi olabilir. Özellikle hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Hamilelerde hemoroid 28. haftada çok sık rastlanabilir. Fakat doğum sonrası rahatsızlık ortadan kaybolur.

blank

 • 45 Yaş ve Üstü

İnsan vücudu yaşlandıkça rahatsızlıkların meydana çıktığı bir metabolizmaya sahiptir. Hemoroid de yaş ilerledikçe rastlanan rahatsızlıklar arasında yerini alır. Aslında hemoroid de genetik bir durumla söz konusu olabilir. Kan damarlarının zayıf olması genetik bir durumdan kaynaklanabilir.

 • Uzun Süre Tuvalette Oturmak

Uzun süre oturmak sadece masa başı işi olanlar için geçerli değildir. Oturmanın bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de tuvalette uzun süre oturmaktır. Önceden büyük tuvalete çıkılırken gazete veya dergi alınırdı. Artık günümüz çağı teknoloji çağı olduğu için cep telefonu, tablet hatta bilgisayarla büyük tuvaletini yapanlar oluyor. Bu da tuvalette uzun süre oturulmasını sağlayan en büyük sebeplerden biridir. Büyük tuvalet ihtiyacını bittikten sonra hemen tuvaletten kalkmak gerekir.

blank

Hemoroid Diğer Nedenleri

Hemoroide sebep olan bir çok neden daha sayabiliriz. Ancak en bilinmesi gereken konuları sizlere belirttik. Diğer nedenlere örnek olarak da;

 • Çok sık bisiklet veya motosiklete binmek
 • Alkol tüketimi
 • Vücut geliştirme
 • Acı ve baharatlı yiyecek tüketmek
 • Çok şiddetli öksürmek
 • Bağırsaklarda oluşacak veya oluşan tümörler

Bunların yanına ilave olarak da söyleyebileceğimiz bir başka durum da, kabız olunmadığı halde büyük tuvaletinizi zorlanarak yapmak, düzensiz beslenme, genetik yapı gibi problemler hemoroidi tetikleyen bir diğer unsurlar arasındadır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid orta yaşta görülen en sık hastalıktır. Öncelikle makat bölgesinde acı ve kanama gibi durumlarla karşı karşıyaysanız kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyin. Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu işi en iyi uzmanı bilir diyerek hareket edin.

Hemoroid tedavisi günümüz teknolojisinde oldukça basit bir duruma kadar geldi. Artık ameliyatsız lazerle yakma ve lastikle boğma gibi yöntemler kullanılabiliyor. Çok kısa süren bu tedavi ile hemoroidden kurtulabilirsiniz. Ancak maddi durumu göz önünde bulunduracak olursak hemoroid tedavisinde evde tedavi yöntemlerini ve hemoroid bitkisel tedavilerini de deneyebilirsiniz.

Makat bölgesinde oluşan acı ve kanama hemen hemoroid olduğunuz anlamına gelmemektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir öncelikle ondan bahsedelim.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroidin, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki çeşidin de farklı belirtileri vardır.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

İç hemoroid olduğunuzu büyük tuvaletiniz esnasında anlarsınız. Tuvaletinizi yaparken ıkınma gereği duyacağınızdan kanama ve acı hissi oluşur. Bu iç hemoroid olduğunuzun göstergesidir. Ancak her kanama kesinlikle hemoroid olduğunuz anlamına gelmez. Bunun için kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Dış hemoroid adı gibi makatın dış kısmında oluşan, ıkınma sonucu büyüyen bir hemoroid çeşididir. Dış hemoroid olduğunuzu kendiniz de kontrol ederek görebilirsiniz. Yürürken zorluk çekme, kanama, makat etrafında şişlik gibi belirtileri bulunur.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroid olan bir kişi doktora gitmekten genelde çekinmektedir. Ancak bu durum tamamen yanlış bir düşüncedir.

Hemoroid için en bilindik ve en etkili bitkisel tedavi yöntemi; kara halile tozu ile at kestanesi şurubu karışımının içmeniz olacaktır. Ya da at ezcanelerde at kestanesi hapı almaktır. Ancak at kestanesi hapı pahalı olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

AT KESTANESİNİN FAYDALARI

blank

Kara Halile Tozu ve At Kestanesi Şurubu Karışımı

Öncelikle aktardan gerekli olan kara halile tozunu satın alın. At kestanesi şurubu ekstra bir şey olduğu için yanında alsanız tedaviniz için daha etkili bir yöntem olur.

 • Kara halile tozundan 1 çay kaşığı kadar çay bardağına koyun. At kestanesi şurubundan da 1-2 yemek kaşığı kadar ekleyin. Ancak size tavsiyemiz bu karışımı su veya meyve suyu ile takviye edin. Çünkü mide bulandırıcı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Elde edilen karışımı için.
 • 1 çay kaşığı kara halile tozunu yarım çay bardağı su veya meyve suyu ile karıştırıp için.

Sizlere önereceğimiz en etkili bitkisel tedavi yöntemi bu şekilde olacaktır. Ancak unutmayın ki; bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hemoroid Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin evde tedavi yöntemleri arasında uygulayacağınız en önemli özelliği;

 • Büyük tuvaletinizi yaparken kesinlikle uzun süre oturmayın.
 • Sıcak su torbası üzerine oturun.
 • Ikınacak durumlardan uzak durun.
 • Sıcak su dolu leğenin içinde 15-20 dakika kadar oturun.
 • Sıcak su ile duş alın.
 • Beslenmenize dikkat edin.
 • Uzun süre oturmaktan kaçının.
YORUMLAR

 1. blank Feriş dedi ki:

  Kurutulmuş nar kabuğu toz haline getirilir. Sabahları bir çay kaşığı aç karnına içilir ve su içilir. Yarım saat sonra su dışında sıvı yada katı besin alınabilir. İlk etapta rahatlama ardından yaşanır sonra hemoroit biter. Şifalar olsun.

Maddi Yardım Bedava İnternet