Sporcular için Kuruyemişin Yemenin Önemi

Sporcular için Kuruyemişin Yemenin Önemi

Kuruyemiş çeşitlerinin her biri zengin içeriği sayesinde sağlıklı yağlar ve bitkisel proteinin güçlü bir kombinasyonunu sunar. Bu içerikleri de yemiş çeşitlerinin hemen hemen hepsini sporcu beslenmesi için faydalı hale getirir.

Sporcular için Yararlı Kuruyemişler

Kuruyemişlerin içerisindeki yağlar, sporculara enerji vererek antrenmanlardan alınan verimin artmasına yardımcı olur. Yüksek protein miktarı da kas oranının artmasına katkı sağlar. Bunların yanı sıra yemişler, vitamin ve mineral içerikleri ile tam bir besin kaynağı olma özelliği taşır. Aşağıdaki listede farklı kuruyemişlerin yararlı özellikleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

  • Kaju: Kaju, diğer alternatiflerinden daha fazla K vitamini, magnezyum, bakır, demir, selenyum, çinko ve fosfor içerir. Yağ oranı düşük olduğu için hem enerji üretimi hem de kilo kontrolü açısından iyi bir seçenektir.
  • Ceviz: Cevizler, diğer kuruyemiş çeşitlerine göre daha az lif ve protein içermesine rağmen bakır, manganez ve çeşitli antioksidanlarla doludur. Bununla birlikte doymuş yağ oranı yüksektir. Özellikle antrenman öncesi kontrollü miktarda tükettiğinizde enerji verir.
  • Badem: Magnezyum, manganez, E ve B vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Yüksek antioksidan içeriği, kuvvet egzersizlerinde daha iyi bir performans sergilemenize katkı sağlar.
  • Antep Fıstığı: Spor sırasında kaybedilen potasyum için iyi bir kaynaktır. Aynı zamanda A, B6,  bakır ve manganez içerir. Bunlarla birlikte içerdiği zeaksantin sayesinde kas dejenerasyona da destek verdiği bilinir.
  • Fıstık: En iyi bitkisel protein kaynaklarından birisidir. Zengin protein içeriği sebebiyle kas kütlesinin artması için en fazla fayda sağlayan yemiş çeşididir. Fıstık sadece protein değil, birçok minerali de beraberinde getirir.
  • Fındık: Tıpkı fıstık ve kaju gibi protein içerir. Bu ürünlere göre kısmen daha az protein içerse de yağ oranı sayesinde iyi bir besin kaynağıdır.

Günde Ne Kadar Kuruyemiş Tüketilmeli?

Kuruyemişler oldukça faydalı olmalarına rağmen yağ içerikleri de yüksektir. Ancak ürünlerin hemen hemen her biri sağlıklı yağ asitlerini içerdiği için enerji verir. Bununla birlikte kavrulmuş kuruyemişler, tuz içerdiği için vücutta ödeme neden olabilir. Dolayısıyla ürünlerin faydalarından maksimum derecede yararlanmak için porsiyon kontrolü yapılması önerilir. Porsiyon kontrolü için önerilen miktar, her gün bir avuç kuruyemiş tüketmektir.

Antrenman Öncesi Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları

Öğünler ile antrenmanlar arasında en az iki saat süre olması gerekir. Ancak beslenme uzmanları, fiziksel güç ve yeterli enerji için antrenmanlardan önce sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmesini tavsiye eder. Yemiş çeşitlerinin her biri, zengin içerikleri sebebiyle en sağlıklı atıştırmalık ürünleri arasında yer alır. Dolayısıyla antrenman öncesi kuruyemiş tüketmek, zengin besin içeriği ile fayda sağlar. Aşağıdaki faydalarından dolayı bu ürünleri antrenmanlarınızdan önce tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

  • Kuruyemişlerde bulunan Omega 3 yağ asitleri, verdikleri enerjiyle ve sağlığınıza sunduğu katkılarla antrenmanlarınızda daha fazla performans sergilemenize yardımcı olur.
  • Tüm yemiş çeşitleri, fiziksel egzersizlerden sonra kaslarınızın toparlanmasına yardımcı olan glikojenleri, yani enerji sağlayan karbonhidratları içerir.
  • Spordan önce yanlış atıştırmalıkları tercih etmek, enerjinizde düşüşe ve sindirim problemlerine neden olabilir.

Spordan önce kuruyemişleri tüketmeyi tercih ederseniz, kendinize smoothie gibi içecekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu içecekleri antrenmanlarınız arasındaki dinlenme sürenizde de tüketebilirsiniz. Spordan aldığınız verimi artıracak bu ürünleri beslenme programınıza eklemek isterseniz en kaliteli ürünleri tüketebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.