Ertesi Gün Hapı Markaları ve İsimleri

Ertesi Gün Hapı Markaları ve İsimleri

Ertesi Gün Hapı Markaları ve İsimleri Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında istenmeyen gebelikleri önlemek için acil olarak uygulanan bir doğum kontrol yöntemi olan ertesi gün hapları düzenli olarak doğum kontrol yöntemlerinden faydalanamayan kişilerin son alternatif olarak tercih ettiği bir korunma şekli olabilir. Diğer yöntemlere göre eksileri ve artıları kadar isimleriyle veya fiyatlarıyla da merak edilen ertesi gün hapı markaları ise sizler için rehberimizde açıklanmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Başka bir korunma yöntemine başvurmadan girilen cinsel ilişki sonrasında gebelik oluşmasını önlemek için acil durumlarda kullanılan yöntemlerden biri olan ertesi gün hapı prezervatifin kaydığının veya yırtıldığının fark edildiği durumlarda da kurtarıcı olabilir. Doğum kontrol hapı kullanmakta olup periyodu geçen veya istenmeyen bir ilişkiye zorlanan kişilerin de planlı olmayan gebelikleri önlemede tercih ettiği bu ilaçlar, ilişkiden hemen sonraki süreçte alındığı takdirde etkisini göstermektedir. İlişki sonrasında ne kadar erken alınırsa işe yararlığı aynı ölçüde artacak olan bu haplar, embriyo rahime tutunmadan yani ilişki gerçekleştikten sonraki 72 saat içinde içilmelidir.

Ertesi gün haplarının nasıl işlediğini bilmeniz doğru ve etkili kullanım için şart olmakta, bu ilaçlar progesteron seviyesini üste çıkararak yumurtlamayı ve embriyonun rahme tutunmasını engellemekte, düşük ilaçlarından farklı olarak gerçekleşmiş bir gebeliği önleyemediği bilinmelidir.

Ertesi Gün Hapı Markaları Nelerdir?

Piyasada bulunan ve eczanelerden kolayca temin edilebilen pek çok markaya ait ertesi gün hapı isimleri görmek mümkün olmakta, ilaçların etken maddeleri farklı olduğu için gramajları veya fiyatları da değişebilmektedir. En sık tercih edilen ertesi gün haplarının isimleri şu şekilde listelenebilir:

Norlevo: İçerisinde 2 tablet bulunan Norlevo’nun tek bir kullanımda bu iki tabletinin birden alınması gerekir. 750 mcg levonorgestrel içeren bu hapın kutusu 59 TL’dir.

Ertes 72: 1.5 mg levonorgestrel içeren bu ürünün içerisinde tek bir hap bulunmakta, Ertes ertesi gün hapı kullananlar için kutu ücreti ise 57 TL olmaktadır.

Postpill: 1.5 mg levonorgestrel içeren kutu içerisinde bir adet hap bulunmakta ve ücreti 57 TL olmaktadır.

Ella: Ella ertesi gün hapı en sık tercih edilen markalardan biri olmakta, içerisinde tek bir hap bulunan ve 30 mg Ulipristal içeren hapın fiyatı 83 TL olmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmasız bir ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde ve mümkün olan en erken vakitte alınması gereken bu ilaçlar, en iyi etkiyi ilk 12 saat içerisinde kullanıldığında göstermektedir. İsimlerine bağlı olarak tıpkı fiyatları gibi kullanım yönergeleri de değişen bu hapların bazıları tek seferde iki, bazıları tek kapsül olarak alınmalıdır. Tüm hapların üzerinde kullanım talimatları yer aldığından bu noktada önemli olan hapın ne zaman alındığına dikkat etmeye öncelik vermektir. İlacı aldıktan sonra istifra edilmesi halinde ilacın zaman kaybetmeden yeniden alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Tıpkı ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusu gibi merak edilen bir diğer konu da bu hapların olası yan etkileri olmakta, kısa dönemde yaşanabilecek olumsuzluklara dair ihtimaller şu şekilde listelenmektedir:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Baş ağrısı veya dönmesi
  • Meme uçlarında hassaslık
  • Adet tarihinin gecikmesi
  • Adet dönemi dışında kanama veya şiddetli adet kanaması
  • Kasık bölgesinde ağrı

Ertesi Gün Hapları Kesin İşe Yarıyor mu?

Pek çok markayla piyasaya yer alan ertesi gün hapları işe yarıyor mu sorusuyla merak edilmekte, bu hapların gebeliği önlemedeki güvenilirliği ise %99 gibi yüksek bir oranda olmaktadır. İlacı aldıktan sonraki ilk 3 saat içerisinde kusulması halinde ilacın yenilenmesi gerektiği unutulmamalı, ayrıca etkilerin görülmesiyle birlikte adet tarihinin gecikmesinin de normal karşılandığı bilinmelidir. Gebelik nedenli mi yoksa ilaç kullanımı nedenli mi adetin geciktiğinden emin olunamaması durumunda BHCG hormonunun kontrol edildiği gebelik testlerine başvurulması en doğrusu olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Kullanılabilir?

Etki yüzdesi yüksek olsa da yalnızca acil durumlarda ve zorunluluk hallerinde kullanılması gereken ertesi gün haplarının düzenli olarak başvurulacak bir korunma yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Aynı ay içerisinde birden çok kez ertesi gün hapını almanın gerektiği durumlarda ilacın etkilerinin azalacağı gibi yan etkilerinin de artacağı bilinmelidir. Hapın kullanımına sık ihtiyaç duyanlarınsa farklı bir doğum kontrol yöntemini tercih etmesi ve bu konuda düzen göstermesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet