At Kestanesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? At kestanesi faydaları bulunan Balkanlar başta olmak üzere ülkemiz dahil pek coğrafyada yetişin bir bitkidir. Latince adı ”aesculus hippocastanum” olan at kestanesi kalın gövdeli, 15 ila 20 cm yüksekliğinde üzeri dikenli yeşil meyveli ve baharda beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Bol güneş alan bölgede yetişen at kestanesi  ilk kez 10 Padişah Kanun-i Sultan Süleyman döneminde görülmüştür ve ülkemizden Avrupa’ya yayılmıştır. Doğaya sağladığı faydalar yanında sağlığımızda sayısız faydası bulunan at kestanesinin faydaları hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağım.

Kullanımı her geçen gün artan pek çok alanda kullanılan at kestanesi sağlık, kozmetik, tıp alanında pek çok kremi bitkisel ürün yada ilacın içeriğinde bulunmaktadır.  Doğal bitkisel ürünlerin nimetlerinden fazlası ile yaralanmak isteyenler at kestanesinin faydalarını öğrendiklerinde kesinlikle bu ürünü kullanmaya başlayacaktır.

At Kestanesinin Faydaları

Sizlere bir önceki yazımızda at kestanesi kreminin faydaları nelerdir ayrıntılı olarak bahsetmiştim. Bu yazımızda ise sizlere at kestanesinin faydaları nelerdir bilgi vermek istiyorum. At kestanesi kullanmak için jel yağ yada krem çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

 • İshal ateş ve prostat büyümesini önler
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Egzama, regl Ağrısı, kemik kırığı, burkulma, öksürük, eklem ağrıları gibi pek çok hastalığı tedavi etme yönünde kalıcı çözümler sunmaktadır.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Düzenli kullanıldığında varis oluşumunu önler
 • Balgam söker, öksürüğü giderir
 • Romatizma ve kas ağrını gidermede çok etkilidir.
 • Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir
 • Göğüs sarkmalarını önler
 • Boyun bölgesi sarkmalarını önler
 • Düzenli kullanıldığında sivilceleri önler
 • İltihap kurutucu etkisi vardır

At Kestanesinin Cilde Faydaları

En çok merak edilen konulardan biride at kestanesinin cilde faydaları nelerdir. Sizlere at kestanesinin faydaları yanında cilde faydaları nelerdir bundan bahsedeceğim.

 • At kestanesi ile yapılan kremler cilt problemlerinde ve kırışıklıkları önlemede kullanılır. Botox etkisi yapan bütün kremlerde at kestanesi bulunmaktadır.
 • At kestanesi cildin erken yaşlanmasını önler
 • Cildin sıkılaştırıcı etkisi vardır. Cildin daha sıkı ve gergin olmasını sağlar
 • Göz altı şişliklerini giderir
 • Güneş lekelerini geçirir
 • Düzenli kullanıldığında cildi besleyerek cilde bakım yapar
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar

At Kestanesi Nasıl Kullanılır

En çok merak edilen sorulardan biride at kestanesi nasıl kullanılır sorusudur. Büzücü etkisinden dolayı varis ve basur sorunlarında sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Tabi iyileştirici etkisi hakkında kesin bir cevap vermemiz mümkün değildir.  Bilinen aksine asla varis ve basuru ortadan kaldırmaz. Sadece varis ve basur gibi sorunlarda ağrıyı, acıyı, kaşıntı ve şişliği ortadan kaldırmak için geçici çözüm sunar.

Eğer buna benzer sorunlarınız varsa kesinlikle tedavi olmalısınız. At kestanesini varis ve hemoroid sorunlarında destekleyici tedavi olarak kullanabilirsiniz. At kestanesi anlık olarak rahatlama sağlamasına karşın asla bu gibi sorunları ortadan kaldırmaz. At kestanesi varis tedavisinde nasıl kullanılır hakkında kısa bilgi verdikten sonra sizlere at kestanesi nasıl kullanılır bilgi vereyim.

Varis ve Basur İçin At Kestanesi Kürü

1 bardak suya 10-15 tane at kestanesi konur ve iyice kaynatılır. Hazırladığınız su ile hemoroid olan bölgeyi yıkayabilirsiniz. Varis olan bölgeye ise sürün ve iyice ovalayın.

Ayrıca cilt yüzeyinde etkili olan at kestanesi ile yapılan jel, krem ve yağları cildinize sürerek etkili sonuç almanız mümkün. At kestanesini aktarlardan almanız mümkün ayrıca krem ve jeli ile eczanelerden alabilirsiniz.

At kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır

At kestanesinin faydalarından daha fazla ve etkili bir biçimde yararlanmak için gerekirse yağ olarak kullanabilirsiniz. 1 çay bardağı suyun içerisine 2 damla at kestanesi yağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca at kestanesi yağını direk cildinize uygulayabilirsiniz.

At kestanesi cilde nasıl uygulanır hakkında bilgi vermek gerekirse ister at kestanesi losyonu, yağı yada kremi olsun direk olarak cildinize sürün ve emilmesi için ovalayın.

At Kestanesinin Zararları

At kestanesi etkili olduğu kadar dikkatli kullanılmadığında zararı olan bitkidir. Her ne şekilde olursa olsun asla fazla kullanmayın bugün en güvenilir ilaç olan aspirin bile beyin kanamasına neden olabiliyorken bu tür bitkisel ürünleri dikkatli kullanmak gereklidir.

 • Kesinlikle hamilelerin ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez
 • Kan ilacı kullananlar ve kan ile ilgili bir sorunu olanların kullanmaması gereklidir
 • Fazla kullanımına bağlı olarak mide bulantısı ve kaşıntı olabilir
 • Aşırı tüketimi böbreklere zarar verir

At Kestanesi Zehirli Mi

At kestanesi zehirli bir bitkidir. At kestanesinin çoğu türü zehirlidir ve kaynatılıp içilmesi ölüme neden olabilir. Kesinlikle ağaçtan toplanın kullanılmamalıdır. Aktarlarda hazır olarak satılanlar tercih edilmelidir. At kestanesinin sadece tohumları kullanılır. Meyvesinde yüksek oranda zehir barındıran at kestanesinin ayrıca kabuğunda ce çiçeklerinde zehir vardır.

At Kestanesi Yenirse Ne Olur

At kestanesine parklarda ve bahçelerde sıklıkla rastlama ihtimaliniz çok yüksektir. Genelde bir çok faydası bulunan ak kestanesi görenler genelde at kestanesi yenir mi, at kestanesi nasıl yenir, at kestanesi yesem ne olur, at kestanesi zehirli mi sorusunu sormaktadırlar. At kestanesi yenir mi sorusuna vereceğimiz cevap at kestanesi ”esculin” denilen bir zehir üretmektedir. Bu zehir yutulduğunda ölüme sebebiyet verebilmektedir. Asla at kestnesi ile norml kestaneyi karıştırmayın ve at kestanesini sakın yemeye çalışmayın.

At kestanesi zehirlenmesi belirtileri olarak mide bulantısı, baş ağrısı, ishal ve kusma şekilde normal zehirlenme belirtileri gösterir.

Sizlere bu yazımızda at kestanesinin faydaları nelerdir bahsetmeye çalıştım. Sizlerde yazı hakkında görüş ve sorularınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet