Genital Bölge Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Genital Bölge Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Her ne kadar dışarıdan görünmüyor olsa da genital bölge kararması çoğu zaman bayanlar için problem yaratır. Gitgide yaygınlaşarak kasıklara yani bikini bölgesine gelmesi ise yazın güneşlenirken kendinizi pareoların arkasına saklamanıza neden olur. Bayanların sıklıkla sorduğu genital bölge kararması nasıl geçer, bikini bölgesi kararması sebepleri ve bikini bölgesi beyazlatma yöntemleri nelerdir sorusuna cevap bulmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Genital Bölge Kararması Neden Olur

Sadece genital bölgede saklı kalanlar ise cinsel hayatı ve psikolojik yönden bazı takıntılar doğurur. Yaşlanmaya bağlı olması doğal olarak görülür. Hızlı hormonal değişimler, kullanılan doğum kontrol hapları, genital bölgedeki terleme, hijyene dikkat etmeme, kötü kokuyu gidermek için kullanılan deodorantlar, tüy dökücü kremler, jilet ile istenmeyen tüylerden kurtulma, yanlış yapılan epilasyon uygulamaları, hava almayan polyester kumaştan yapılan külotlar, dar kıyafetler, yaz aylarında meydana gelen pişikler ya da tahrişler, hamilelik, vitamin eksikliği, aşırı şişmanlık genital bölgede kararma sebepleri arasında sayılabilir.

Bunların altında yatan esas problem ise bölgenin yeterli hava alamamasıdır. Nemle birleşince de hızlı bir şekilde ilerler. Ayrıca cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar ya da alerjik maddenin genital bölgeye temas etmesi sonucu da oluşabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı mantarlar tarafından oluşan türleri ise mutlaka jinekologlar tarafından verilecek ilaçlar tarafından tedavi edilmelidir.

Lazer ile deri altındaki renk veren pigmentleri yok edip, bir daha kararma oluşmaması sağlanabilir. Çeşitli cerrahi yöntemler uygulanarak da kararmadan kurtuluş olsa da yaptıranların çoğu zaman memnun kalmaması bu uygulanmadan uzaklaşmaya neden olmuştur. Piyasa da beyazlatıcı adı altında satılan bazı kremler ise her cilde uygun olmayıp, alerjik reaksiyon göstermenize neden oluyor. Bitkisel adı altında satılsa da içine koyulan kimyasallar yüzünden bu etkiyi görmeniz mümkün olabiliyor.

Hastalık dışında olan zamana bağlı ve dış etkenlerden dolayı oluşmuş genital bölge kararmaları bitkisel yollarla beyazlatılabilmektedir. Tekrar oluşmaması için de senede 1 defa birkaç gün uygulamak yetebiliyor. Bitkisel uygulamaları yapmadan önce mutlaka hastalığa bağlı olup olmadığını bir doktora danışın. Bazı uygulamalar hastalığınız var ise durumunu kötüleşmesine neden olabilir. En çok bilinen ve uygulanan genital bölge kararmasını  durdurma yöntemler ise;

Genital Bölge Kararmasın Önlemek İçin Tarifler

  • Zerdeçal ve limon karışımı

1 tatlı kaşığı toz halindeki zerdeçala 1-2 damla limon suyu damlatın. Sürmesini kolaylaştırma için 1 tatlı kaşığı yoğurdu da ekleyebilirsiniz. Sürüp 10 dakika bekledikten sonra banyoda ılık su ile temizleyiniz. Düzenli olarak haftada 3 kere kullanırsanız 1 aylık zaman diliminde istediğiniz sonuca varabilirsiniz.

  • Yulaf ezmesi ve kurutulmuş portakal kabuğu karışımı

Sade olarak aldığınız yulaf ezmesini önceden rendeleyerek kuruttuğunuz portakal kabuklarını rondoya koyarak toz haline getirin. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırarak genital bölgenize sürün. Hormonal değişikliklerden dolayı oluşan kararmalar için güzel sonuçlar verir. Her banyoya girmeden önce 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

  • Zeytinyağı uygulaması

Her gün yatmadan önce kullanacağınız asitsiz yani saf zeytinyağı ise kararmaları yok eder. Sabah uyandığınızda mutlaka genital bölgenizi yağdan arındırmayı unutmayın. Giysilerinize bulaşmasının yanı sıra hijyenik açıdan da sorunlar yaratabilir.

  • Yoğurt ve limon uygulaması

Limonun derideki renk değişimlerine iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Sadece limon ile uygulama yapabileceğiniz gibi, bir tatlı kaşığı yoğurda ekleyebilirsiniz. Yarım limon suyu işlem için genelde yeterli olacaktır. Kararmış alanın yaygınlığına göre de ayarlayabilirsiniz. Cildinizde tahriş veya pişik gibi durum olmaması gerekir. Aksi durumda fazlasıyla yanabilirsiniz. Hergün uygulayabilir ve kısa sürede sonucu da görebilirsiniz.

  • 4 malzemeli beyazlatıcı

Uygun bir kapta 1 çay kaşığı badem yağını, 1 çay kaşığı bal , 1 çay kaşığı süttozu ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırın. Sürüp 20 dakika bekledikten sonra su ile yıkayarak temizleyin. Haftada 2 gün kullanılması önerilir.

  • Elma suyu kürü

1 er çay kaşığı limon suyu, vazelin ve elma suyu krem haline getiriline kadar karıştırılır. Kararma olan bölgeye sürülerek kuruması beklenir. Kuruyunca ılık su ile durulanır ayrıca kurulanır. Bebek pudrası sürünce işlem tamamlanır. Her banyo öncesi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Üzüm suyu kürü

Banyodan önce hafifçe keseleyeceğiniz bikini bölgenize siyah üzüm suyunu sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra su ile yıkayın. Bikini bölgesi kararması  önüne geçebileceğiniz etkili bir yöntemdir.

Bunları yaptıktan sonra mutlaka hijyene, kullanılan çamaşıra ve kıyafetlere ayrıca nem dengesine dikkat etmeniz gerekir. Giderilmesi sonsuza dek oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Aynı yanlışlara devam edilirse kısa sürede geri dönüş yapabilir. Banyodan süreceğiniz bebek pudrası ise oluşacak pişikleri önleyebilir aynı zamanda ve beyaz kalmasını sağlayabilir.yaşa bağlı olarak kararma sorunu yaşayanlar ise her banyodan önce bir dilim limon kabuğu ile uygulama yaparak vücudun ürettiği pigmentlerin yenilenmesi yüzünden tekrar edeceği kararmanın önüne geçebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları