Melisa Yağının Faydaları ve Zararları

Melisa Yağının Faydaları ve Zararları

Rahatlatıcı ve sakinleştirici olan melisa yağı, esansiyel yağ koleksiyonunuza eklemek için oldukça harika bir alternatif. Melisa yağı uykusuzluk, yüksek tansiyon, migren atakları, anksiyete, obsesif kompülsif bozukluk, şeker hastalığı, dudak uçukları, alzheimer ve demans sorunlarına karşı oldukça fayda sağlar. Bu faydalar, antidepresan, emmenagog, sedatif, spazm engelleyici, antibakteriyel, karminatif, febrifüj ve sudorik özelliklerine bağlanabilir. Ayrıca bu yağın, başka birçok tıbbi kullanım alanı vardır.

Melisa Yağı Nedir?

Melisa yağı, melisa bitkisinin taze tomurcuklarından, yapraklarından ve dallarında buharla damıtılma yoluyla elde edilir. Bu yağın çok popüler olmasının iyi bir nedeni bulunmaktadır. Bunun nedeni, bu yağın, tatlı ve hoş bir aromaya sahip olması, yatıştırıcı özellikleri nedeniyle hemen hemen her türlü sorunda yaygın olarak kullanılmasıdır. Aynı zamanda melisa yağı, tatlı yağ ve ortak yağ olarak da bilinir.

Melisa Yağı, ortalama %60 oranında aldehit ve %10 oranında monoterpenolden oluşur. Sitral yağda bulunan anahtar aldehittir ve temel olarak yağın hoş bir aromaya sahip olmasını sağlar. Ayrıca yağ içinde %10 civarında citronellal bulunur. Sitral içeriği nedeniyle, melisa yağı, özenle kullanılmalı ve topikal uygulamalarda %0.9’un üzerinde kullanılmamalıdır.

Melisa Yağının Özellikleri

 • Geranial
 • Neral
 • Metil
 • B-karyofilen
 • Sitronelal
 • Geranil Asetat
 • Aesculetine
 • Oktanol
 • Linalol
 • Methylheptenone
 • Copaene alfa-hümülen
 • Gama-kadinen

Melisa Yağının Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için oldukça önemli olan melisa yağının faydalarına yakında bakalım;

Melisa Yağı Kanser Oluşumunu Önler

Kanser, tıp bilimi için bir gizem olmaya devam etmektedir. Günümüzde tıbbın tüm ilerlemelerine rağmen, kanser hastalığı hala insan ırkının bir kâbusu olmaya devam etmektedir. 2012 yılında yapılan bir kanser araştırmasında melisa yağı kullanılmıştır. Bu yağın, beyin kanseri hücreleriyle etkileşime girdiği bulunmuştur. Buna ek olarak, bu yağın antienflamatuar özellikleri, bu tür ciddi sorunların ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olur.

Melisa Yağı Şeker Hastalığını Kontrol Altında Tutar

Tip 2 diyabeti olan kişilerin, yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve yeme alışkanlıklarını kontrol altına almaları, tedavilerinin önemli bir bileşeni olarak karşılarına çıkar. Diyet ve yaşam tarzı içeren bir tedavi olduğunda, bitkisel yağlar çok kullanışlı bir hale gelir. Melisa yağı, küçük miktarlarda kullanılsa dahi anti diyabetik faydası olduğu kanıtlanmıştır. Uzun süreli kullanımda şeker hastalığını olası komplikasyonlarını önler.

Melisa Yağı Sindirime Yardımcı Olur

Bu yağ, önemli derecede kimyasal özelliklere sahiptir. Karın kaslarını yatıştırır, mideden ve bağırsaktan gazları dışarı atar. Safra ve mide sularının uygun şekilde akışını sağlar, böylece hazmı mükemmel bir şekilde iyileştirir. Melisa yağı, karın bölgesine lokal olarak uygulanabilir. Ayrıca 2 damla melisa yağını 15 damla susam yağıyla karıştırabilirsiniz. Bu karışım, kolik, dizanteri, spazm, dispepsi ve kusma sorunlarına yardımcı olur. Bununla beraber sıcak suya bu yağdan 3 damla eklenip tüketilmesi, sindirim sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca mide yaralarını, çiziklerini veya ülserlerini de iyileştirmeye yardımcı olur.

Melisa Yağı Beyin Sağlığını Artırır

Melisa yağının aromatik özellikleri, demans ve alzheimer gibi nörolojik sorunları olan kişilere yardımcı olur. Bu yağın 2 damlasını gece boyunca su difüzörüne eklemek de stresi azaltır ve uyarılmış bir beyni sakinleştirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar ayrıca, egzersizlerden sonra bu yağın kullanılması beyin hücrelerine verilen hasarı yavaşlatmaya yardımcı olduğunu ve hatta geri alınabileceğini göstermektedir. Bunun dışında melisa yağı, vücuda rahatlama hissi vererek farklı ruh hali bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir. Ayrıca zihinsel uyanıklığı arttırmak ve konsantrasyonu sağlamak için de kullanılabilir.

Melisa Yağı Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Melisa yağı, yüksek oranda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyona sebep olan zararlı bakterileri yok ederek boğaz ve solunum yolu veya mide enfeksiyonlarına karşı adeta savaşır. Ayrıca, uçuk gibi bazı viral enfeksiyonlara karşı da faydalı olduğu bulunmuştur. Melisa yağında bulunan antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve tekrar oluşmasını önlemek için birlikte çalışır.

Melisa Yağı PMS’yi (Adet Öncesi Sendrom) Azaltır

Melisa yağında bulunan bileşenler nedeniyle, menstrüel akışla ilgili semptomlar belirgin şekilde azalır. Melisa yağı kullanımından sonra PMS sırasında yaşanan yorgunluk ve ruh hali bozuklukları anında düzelir.

Melisa Yağı Vertigoyu Tedavi Eder

Melisa yağı, vertigo gibi durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Vertigo, bulantı ve kusmanın yanı sıra bir oryantasyon bozukluğu hissinin eşlik ettiği sıkıntılı bir durumdur. Melisa yağı, sorunla ilişkili mide bulantısını tedavi ederek vertigo sorununa yardımcı olur ve baş dönmesi semptomlarını büyük oranda azaltır.

Melisa Yağı Anti Spasmodik Özellikler Sunar

Bu yağı, vücutta meydana gelebilecek çeşitli spazmları gidermek için kullanabilirsiniz. Kasların gevşemesine yardımcı olan ve kişi üzerinde sakinleştirici etkisi olan doğal bir kas gevşetici olarak kullanılabilir.

Melisa Yağı Doğal Bir Antidepresandır

Depresyon ve diğer ruh hali bozuklukları günümüzde hiç olmadığı kadar yaygındır. Birçok insan bu sorunları bazı ilaçların yardımıyla tedavi etmeye çalışır. Bununla beraber, bazı antidepresan türevli ilaçların uzun süreli komplikasyonları olduğu bilinmektedir. Bu ilaçları tüketmek yerine, güçlü bir antidepresan olduğu bilinen melisa yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ, duygu durum bozuklukları olan insanlar tarafından da kullanılabilir.

Melisa Yağı Uykusuzluğu Gidermeye Yardımcı Olur

Melisa yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri, uyku bozukluğu yaşayan kişilerin imdadına koşar. Bu yağı odanıza yayarak, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir ortam yaratabilir ve böylece iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Melisa Yağı Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Melisa yağı tüm bu özelliklerle birlikte farklı ağrı türlerine de iyi geldiği bilinmektedir. Bu durum, yağın antienflamatuar özelliklerinden veya yağın rahatlatıcı etkisinden dolayı olabilir. Melisa yağı eklem ağrısını hafifletir ve böylece egzersiz rutininin önünü açar.

Melisa Yağı Bağışıklık Sistemini Arttırır

Melisa yağından elde edilen sayısız fayda nedeniyle, bu yağı günlük rutininde kullanan kişiler bağışıklık sistemini son derece güçlü kılabilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, farklı virüs ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Melisa Yağı Doğal Bir Böcek Kovucudur

Muhtemelen bu noktada böcek kovucu etkilerinin birçok bitkisel yağın tekrarlanan bir faydası olduğunu fark etmişsinizdir. Bu durum tüm bitkisel yağlar için geçerli değildir ama çoğu bitkisel yağ sivrisinek, kene ve diğer zararlılara karşı etkili olan ortak bileşenlere sahiptir. Birçok durumda bu doğal bileşenler sentetik alternatiflerden çok daha etkilidir. Melisa yağı da doğal ve etkili bir böcek kovucudur. Herhangi bir püskürtücüye melisa yağı damlatarak odanıza yayabilir veya birkaç damlar elinize dökerek vücudunuza sürebilirsiniz.

Melisa Yağının Cilde Faydaları

Melisa yağının cilde faydaları arasında sedef ve egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sivilce tedavisinde etkili olan melisa yağı cildin bakteri ve enfeksiyona karşı korunmasını sağlar.

Melisa yağının diğer faydalarından biri uçuklara iyi gelmesidir.

Melisa Yağı Antienflamatuar (İltihap Giderici) Etkiye Sahiptir

Vücuttaki patojenler, hasarlı hücreler veya tahriş edici maddeler gibi zararlı uyaranlara saldırdığında, bağışıklık sistemi hata verir. Savunma mekanizmanız bu tahriş edici maddelere farklı şekillerde tepki verir. İltihap, bu sürecin bir parçasıdır. İltihap, ateşe, ağrıya, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilir. Vücudun herhangi bir yerinde (boğaz, eklem, mide, akciğer, kaslar vb.) oluşabilir.

Melisa yağı, iltihap önleyici özellikleri farklı şekillerde gösterir. Eklemlerin artritte olduğu gibi iltihaplanması sorunu için etkilenen bölgeye bölgesel olarak bu yağ ile masaj yapılabilir. Ağrıyı yatıştırır ve şişliği azaltır. Boğaz veya akciğer iltihabı için de bu yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca melisa yağı yüzyıllardır ateşi düşürmek için sıklıkla kullanılmış ve oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Melisa Yağı Nasıl Kullanılır

Melisa yağını direk olarak cildinize sürebileceğiniz gibi harici olarak tüketebilirsiniz. Ağız yolu ile günde 1 çay kaşığı kadar tüketebileceğiniz gibi 1 bardak suyun içerisine ekleyip tüketmeniz mümkün.

Melisa yağı diğer yağlara oranla en pahalı yağlardan biri olmasına karşın etkisi buna bağlı olarak çok yüksektir. Hassas cilde sahip olanların dikkat etmesi gereken bu yağı cildinize ve yüzünüze sürüp masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir.

Melisa Yağının Bebeklerde Kullanımı

Melisa yağı uykusuzlık, yorgunluk, stres, nefes darlığına iyi gelmektedir. Ayrıca mideye iyi gelen bu yağ gaz sancısına karşı etkilidir. Bu etkilerinden dolayı sıklıkla bebeklerde melisa yağını kullanmak isteyenlerin ilk sorduğu soru melisa yağı bebeklerde kullanılır mı sorusudur. Bu doğal yağ kesinlikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Sadece su ile inceltilerek çok az miktarda verilir.

Melisa Yağı Uyku Yapar Mı

Rahatlatıcı etkisi olan melisa yağı tüketildiğinde stres ve yorgunluğu alarak daha rahat uyku çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca melisa çayının da uyku getirici etkisi vardır.

Melisa Yağının Zararları

Melisa yağının faydaları ve yararları olduğu gibi bazı yan etkileri ile zararları bulunmaktadır. Çok fazla tüketilmesi yada cilde sürülmesi yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Melisa yağı uyku getirici etkisi olduğundan dikkatli kullanılması gerekmektedir.
 • İlaç kullananların doktora danışmadan kullanmaları önerilmez.
 • Cilde fazla sürüldüğünde tahrişe neden olabilir
 • Fazla tüketilmesi mide sorunlarına neden olabilir
 • Sal haldeki melisa yağını asla çocuklarda ve bebeklerde kullanmayınız
 • Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaları önerilmez

Melisa Yağı Fiyatı

Melisa yağı aktar ve kozmetik mağazalarda 50 ile 150 tl arasında satılmaktadır.

Melisa Yağı Kullananlar

Melisa yağı kullananlar depresyona karşı en etkili yağlardan biri olduğunu söylemişlerdir.  Ayrıca daha rahat uyku uymak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bu yağ egzama ve uçuk için çok etkili olduğu kullananlar tarafından sıklıkla dile getirilmiştir.

Melisa yağı kullananların yorumlarını yorum kısmından okuyabilir yada yorum yaparak bu yağ hakkında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları