Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten tohumu yağının faydaları arasında egzamayı yönetmesi, kanserle mücadele etmesi, diyare (ishal) veya kabızlığın hafifletmesi, vücuda gerekli olan besinleri sağlaması, artrit sorunlarını onarması ve sinirlerin yatıştırılması yer alır. Keten tohumu yağının diğer faydaları ise yaşlanma sürecinin yavaşlatılması, akciğerin korunması, hormonların dengelenmesi, selülitin azaltılması ve kilo kaybının desteklenmesidir.

Kullanımı her geçen gün artan faydaları saymakla bitmeyen keten tohumu yağı cilde, saça ve sağlığa olumlu etkilerinden dolayı tüketilmelidir. Keten tohumu yağı faydaları ve zararları nelerdir, neye iyi gelir ve nerelerde kullanılır hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağım.

Şifalı yağlardan biri olan keten tohumu yağı sağlıkla vücuda sahip olmak ve zayıflamak için kullanılmaktadır. Bitkinin preslenmesi ile elde edilen bu yağ soğuk olarak preslenme yapılır.

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu Haziran ve Ağustos aylarında açan boyu 15 ile 50 cm arasında olan bir bitkidir. Tohumu ve lifi için yetiştirilir. Bitki preslenerek yağı elde edilir.

Keten tohumu yağı bir çok hastalığa ve sağlığa faydası olduğu bilinmektedir.. Keten tohumu şifalı bitki olarak bilinmektedir. Omega-3 (N-3) yağı asitlerini içeren bakımdan zengin olan keten tohumu yüksek oranda mineral içerir.

Keten tohumu içerisinde yüksek oranda, çoklu doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. Keten tohumu içerisinde, düşük bir  oranda doymuş yağ asidi, yüksek  bir oranda ise  lif, potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko gibi ve aynı zamanda mineral ve çeşitli miktarda bol vitamin içeriyor.

Keten tohumunun şifa ve besinsel faydaları inkâr edilemez kadar fazladır. M.Ö. 2000’li yılların başlarında ilk kez Babilliler tarafından ekilen keten tohumlarının arkeolojik belirtileri vardır. Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ın farklı sindirim güçlüklerini tedavi etmek için hastalarına keten tohumu reçetesi verdiği bilinmektedir. Keten tohumu, dünyadaki en eski kültür bitkilerinden biridir.

Bu bitkinin tohumları çiğ olarak yenebilir veya yağ çıkarmak için kullanılır. Keten tohumundan elde edilen yağ önemli düzeyde sağlık faydaları sunar. Keten tohumu yağı, Omega 3’ün en iyi bitkisel bazlı kaynaklarından biridir. Keten tohumu yağı yalnızca Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin değildir, ayrıca bu yağ, çeşitli besleyicilere de sahiptirler. Keten tohumu yağı, hafif tatlı bir tada sahiptir. Keten tohumu yağı, %55 ile %72 oranında bir alfa-linolenik asit içermektedir. Bu asit türü bir Omega 3 yağ asidi biçimidir. Keten tohumu yağı, vücuda çok sağlıklı bir katkı verir.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir

Keten tohumu faydaları ve keten tohumu yağının faydaları nelerdir, sadece sağlığa değil cilde faydası bulunan bu doğal bitkisel yağın faydaları ise;

 • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur
 • Felç ve kanser riskini azaltır
 • Kalp krizi geçirme riskini azaltır
 • Sindirim sistemini temizler
 • Mide ve bağırsak iç duvarını temizler
 • Kabızlık sorununda etkilidir
 • Gaz giderici vardır
 • Zayıflamak ve kilo vermeye destek olur
 • Böbrek iltihabına iyi gelir
 • Hemoroid ve basura iyi gelir
 • Kan şekerini düzenler
 • Deri hastalıklarını tedavi edici etkisi vardır
 • Kemikleri güçlendirir
 • Felç geçirme riskini azaltır.
 • Göğüs ağrılarına yarar sağlar.
 • Yüksek kan basıncını düşürür. Bu sayede yüksek tansiyon yani hipertansiyona fayda sağlar.
 • Depresyona iyi gelir.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre karaciğeri ve karaciğere bağlı olan hastalıklara karşı koruyucu özelliği olduğu ortaya çıkmıştır ve karaciğer hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Adet düzensizliği olanlar keten tohumu çayı içerek kısa sürede sorunun ortadan kalmasını sağlayabilirler.

Keten Tohumu Yağının Sağlığa Faydaları

Keten tohumu yağı faydaları nelerdir, nelere iyi gelir hakkında ayrıntılı olarak sizlere bilgi vermek istiyorum.

 • Keten Tohumu Yağı Kanserle Adeta Savaşır

İnsan vücudunda kanserli hücrelerin oluşmasının birçok nedeni vardır. Bununla beraber uzmanların, kanserli hücrelerin ne zaman ve neden oluştuğunu belirleyemedikleri bazı durumlar da vardır. Kanser tedavisinde kullanılan geleneksel ilaç türleri, hem ağrılı ve yan etkisi fazladır hem de oldukça pahalı olabilmektedirler. Bu yüzden eski zamanlardan bu yana birçok kanser türü için keten tohumu ve yağı kullanılmıştır.

Keten tohumu yağı, içeriğinde çok sayıda kanserle mücadele elementi adı verilen bileşenler barındırır. Bu yağ, kanser tedavileri seçeneklerinde kabul gören önemli bir konuma sahiptir. Kanser hastaları için önerilen beslenme profillerinin birçoğu zorunlu bir bileşen olarak keten tohumu yağı içerir. Keten tohumu yağında bulunan alfa linolenik asidin modifiye edici özelliklerini gözlemleyen yakın zamanlı yeni çalışmalar yapılmıştır. Bu özellik, kanserli hücrelerin sinyal yollarını değiştirir ve özellikle de meme kanserinin büyümesini ciddi oranda azaltır.

Kadınlar da oluşan meme kanseri , prostat kanseri ve aynı zamanda kolon kanserine karşı  kişilerde koruma sağladığını ve bu kanser çeşitlerini tedavi ettiği gözlemlenmiştir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı, vücutta bulanan hormonlara karşın oldukça hassas ve kanserler ile ilgili herhangi bir durum  söz konusu olduğu zaman  koruma sağlayan liganlar içermektedir. İçerdiği bu liganlar aynı zaman da hormon metabolizması ile karşı karşıya kalan ve  karışan enzimleri  yok ve bloke eder aynı zamanda tümör hücrelerinin büyümesini büyük ölçüde engeller.

 • Keten Tohumu Yağı İshal Ve Kabızlığı Azaltır

İshal, tüm vücut için oldukça zararlı olan bir sindirim bozukluğudur. Genellikle bu sorun, enerji ve besin kaybına yol açar. Keten tohumu yağının ishalin etkilerinin hafifletilmesine, besinlerin ve enerjinin korunmasına yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu yağın kullanılması hızlı bir şekilde ishali ortadan kaldırır. Keten tohumu yağı ayrıca, kolon bölgesine sıvı akımı sağlayıp bu bölgenin yağlanmasıyla kabızlık semptomlarının giderilmesinde de çift etkiye sahiptir. Bu yağ, kabızlığı gidermek için kullanılabilecek doğal bir ilaçtır.

Sindirim sistemini destekler : İçerisinde bulunan yüksek lif içeriği sayesinde, sindirim sisteminin bir çok düzenlemesi ve tedavisinde etkilidir. Keten tohumu yağı içerisinde bulunan lif sayesinde sindirim sistemini düzenlendiği ve dengeye soktuğu bilinmektedir. Kabızlığı önleyen bu bitkisel yağ ayrıca mide şişliğine iyi gelir.

 • Keten Tohumu Yağı Önemli Besin Maddeleri İçerir

Keten tohumu yağı büyük bir Omega 3 kaynağıdır. Bir miktar keten tohumu yağı, 8 gram lif, 6 gram protein, B1 vitamini %31 RDA, %35 Manganez, Selenyum % 10 RDA ve fosfor %19 RDA içerir. Bu kompozisyon, keten tohumu yağının ne denli önemli bir yağ olduğunu açık bir şekilde gösterir.

 • Keten Tohumu Yağı Artrit Sorunlarına İyi Gelir

Eklem ağrısı son derece rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitesini önemli oranda düşürür. Keten tohumu yağı ağrı yönetiminde kullanılan doğal bir tedavi yöntemidir. Keten tohumu yağı, bu ağrıların ve iltihapların giderilmesi için topikal olarak kullanılabilir veya ağız yoluyla tüketilebilir. Aynı zamanda bu yağ, potansiyel olarak kasları rahatlatabilir ve bel ağrısını azaltabilir.

 • Keten Tohumu Yağı Sinirleri Yatıştırır

Keten tohumu yağı, sinirleri gevşetmeye yardımcı olan önemli EFA’lar (Eikosapentaenoik asit) içermektedir. Keten tohumu yağı, karıncalanma ve uyuşukluk tedavisine de faydalı olmakla birlikte sinir hasarını en aza indiren bir onarıcı görevi görür. Bu yağın, Parkinson hastalığı da dâhil olmak üzere sinir sistemini etkileyen hastalıklara karşı var olan faydaları üzerine araştırmalar yürütülmektedir. Ayrıca bu yağ, diyabet (şeker hastalığı) ve multipl sklerozun sebep olduğu sinir hasarı üzerinde de olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.

 • Keten Tohumu Yağı Akciğerleri Korur

Bu yağın içerdiği yüksek Omega 3 düzeyi, akciğerlerin havayı filtrelemesine ve ortamdaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur. Bununla beraber keten tohumu yağı, eski zamanlardan bu yana astımın etkilerini gidermek ve astım ataklarını önlemek için kullanılmıştır.

 • Keten Tohumu Yağı Hormonları Dengeler

Keten tohumu yağı, esasen endometriozis ile ilgili yüksek PMS (adet öncesi sendrom) koşullarına yol açan aşırı prostaglandin üretimini önleyen EFA’lar içerir. Düzenli olarak bu yağın kullanılması hormonları mükemmel düzeyde dengeler. Bu yağın içinde bulunan EFA’lar erkelerde ise üreme organındaki iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olur.

 • Keten Tohumu Yağı Selülit Sorunlarını Giderir

Selülit genellikle vücuttaki elastikiyet ve kollajen kaybının bir sonucu olarak bilinir. Yaş ilerlemesiyle beraber vücut, ciltteki yapısal değişiklikleri önleme yeteneğini kaybeder ve böylece selülit oluşur. Keten tohumu yağı, vücudun kollajen üretme ve selülit azaltma yeteneğini geliştirir.

 • Kolesterole iyi gelir:

Omega-3 yağ asitlerini oldukça yüksek ölçüde içeriğinden dolayı, keten tohumu yağının  LDL seviyesi (kötü kolesterol) düşürür ve aynı zamanda kan içerisinde ki HDL seviyesini de  (iyi kolesterol) koruyarak vücuda yüksek ölçüde katkıda bulunur ve kolesterolü dengelemekte oldukça etkili olur. Fakat bu keten tohumu ve keten tohumu yağının  tek başına kolesterolü iyileştirme , düşürmede etkili olamayacağını bilmeli ve ona göre davranmalıyız . keten tohumu yağı bu nedenle, sağlıklı bir beden, sağlıklı bir kalp ve sağlıklı, dinç bir vücut için tamamen yeterli değildir. Tüm bunlar için size uygun bir diyet ve uygun  egzersiz programlarını da düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

 • Kalp sağlığını destekler:

Kalp sağlığı ve kalp krizini önleyen bu yağ düzenli olarak tüketildiğinde kalp damarlarının tıkanmasını önler.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Keten tohumu yağının cilde faydaları nelerdir ve keten tohumu yağı cilde sürülür mü sorusu bu bitkisel yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulduğu bilinmektedir. Direk cilde sürebileceğiniz gibi bir çok cilt bakım maskesinde kullanılan keten tohumu yağı etkili kanıtlanmış yağlardan biridir. İşte keten tohumu yağının cilde faydaları;

 • Yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Kırışıklıkları önler
 • Cildin nemli olmasını sağlar
 • Cildin yumuşacık olması sağlar
 • Cildi yatıştırıcı etkisi vardır

Keten tohumu yağı mutlaka dikkatli kullanmak gereklidir. Özellikle yüzünü sürmeden önce her hangi bir alerjik durum olup olmadığı test edilmelidir. Ayrıca kesinlikle göz altına sürmeyin ve gözünüzün içerisine kaçırmamaya dikkat edin.

Keten tohumu yağı içerdiği yağ asitleri, mineraller ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini uyarır, cildin elastikiyetini arttırır ve egzama gibi cilt sorunlarını tedavi eder. Şimdi de keten tohumu yağının cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

Keten Tohumu Yağı Egzamayı Yönetir

Egzama, yiyeceklere alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkabilen, kuru, iltihaplı, kaşıntılı ve kırmızı cilde sebep olabilecek sinir bozucu bir cilt rahatsızlığıdır. Bu sorun ayrıca kozmetik ürünler, parfümerilerde ve cilt bakım maddelerinde bulunan kimyasallardan da kaynaklanabilir. Uzmanlar, bu sorun için keten tohumu yağı önermektedir. Her gün bir çorba kaşığı keten tohumu yağı tüketmek cildin esnekliğini arttırır ve iltihabı çok büyük oranda yatıştırır.

Keten Tohumu Yağı Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sunar

Yaş ilerlemesiyle beraber ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Keten tohumu yağının ciltte elastikiyeti ve kollajen üretimini arttırdığı görülmüştür. Bu yağ, kırışıklıkların ve yaşa bağlı diğer cilt sorunlarının önlenmesi için mükemmel bir seçenektir. Keten tohumu yağı içindeki Omega 3 yağ asitleri, aynı zamanda yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) da önler.

Keten tohumu yağı yüze sürülür mü

Kten tohumu yağı yüze sürülür mü, keten tohumu yağı tüylenme yapar mı sorusu çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. Genelde tüketilerek kullanılması tavsiye edilen bu yağ cilde direk ince tabaka sürebileceğiniz gibi maskeler tariflerine ekleyerek kullanılabilir. Bu yağ kullananlar tarafından asla tüylenme yapmadığı söylenmiştir.

Gençleştirici bir özelliğe sahiptir

İçerisinde bulunan mineraller ve omega 3 cildin yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildin parlamasını ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Sivilce ve aknelerin yok olmasını sağlayan keten tohumu yağı egzama ve sedef sorununda kullanılır. Güneş yanıklarını önleyen bu yağ ayrıca güneş yanıklarına iyi gelir. Kırılan ve sararan tırnaklara sürüldüğünde tırnak kırılmasını önler ve bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

Keten Tohumu Yağının Saça Faydaları

Keten tohumu yağı cilde faydası olduğu gibi keten tohumu yağının saça faydaları olduğu bilinmektedir. Gıda olarak tüketildiğinde bile içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde sorunları ortadan kaldıran bu yağ ayrıca direk olarak saç diplerine sürerek kullanılabilir. İşte keten tohumu yağının saça faydaları;

 • Saç dökülmesini önler
 • Kuruyan saçları nemli ve hacimli olmasını sağlar
 • Kepek oluşumunu önler
 • Yıpranan saça iyi gelir
 • Saç köklerini besler

Eğer her hangi bir ilaç kullanıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız. Saç derisi sorunu yada saçla ilgili bir tedavi görüyorsanız asla kullanmayınız.

Saç sağlığını destekler:

Daha canlı ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsanız kesinlikle keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi önlemek için keten tohumu yağı saçlarını uygulamanız yeterlidir. Keten tohumu yağı daha fazla saç  kaybı yaşamadan, saç dökülmesini  önlemeye yardımcı ve destek olur. Ayrıca, aynı zamanda kafatası derisinin ve saç sağlığını iyileştirip tedavi ettiği  için keten tohumu yağı sedef hastalığı ve  egzama gibi ciddi durumlarda da oldukça etkili bir bitkidir. Keten tohumu yağı saç dökülmesin ve tedavisinin yanı sıra  saçınızın olduğundan çok daha parlak ve çok daha yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlayabilir ve saçlarınızı çok daha güzel ve bakımlı  yapabilir ve aynı zamanda saçınızı daha kolay yönetilebilir hale getirebilmektedir.

Keten tohumu yağı saç için de harika faydalar sunar. Bu yağın içeriğinde bol miktarda bulunan omega-3 ve bazı önemli yağ asitleri sayesin de, cansız, yıpranmış ve kuru saçlar,  hızlı bir şekilde onarılır. Bununla beraber bu yağ, kepek oluşumunu engeller ve saça doğal bir parlaklık verir. Bu yağ doğrudan saç ve saç diplerine uygulanabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu yağın en saf ve doğal formunun kullanılmasıdır.

Menopoza iyi gelir:

Menopoz, yorgunluk, uykusuzluk, daralma, sıcak basması ve ani ruh hali değişiklikleri gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Düzenli bir şekilde keten tohumu yağı kullandığınızda, menopozun getirmiş olduğu sıcak basmasının dozajını, şiddetini ve aynı zamanda sıklığını azaltmak mümkündür.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Keten tohumu yağının genelde tüketilerek kullanılması tavsiye edilir.Salatalıklara, yiyeceklere ve yemeklerde kullanılan bu yağ günde en fazla 1 tatlı kaşığı kullanılması yeterlidir. En çok tercih edilen kullanım şekli yağ ile su ile beraber kullanılmasıdır. Direk yüze, cilde ve saça sürmek yerine baş yada yoğur ile beraber tüketildiğinde faydası daha fazla görülür.

Keten tohumu yağı aç karınla içilir mi

Genelde yemeklerden önce aç karınlı ve su ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir.

Keten Tohumu Yağı Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zindelik ve zayıflama çaylarındaki yapay müshiller faydalı olmaktan çok zarar verir. Keten tohumu yağı, doğal bir müshil görevi görür. Sindirim sisteminin mükemmel durumda kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağ, kilo almaya ve şişmeye sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır Mı

Sağlık şekilde zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin merak ettiği sorulardan biride keten tohumu yağı zayıflatır mı sorusudur. İştahı kesen bu yağ yemeklerden önce tüketebileceğiniz gibi yemeklere kayarak tüketebilirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olur:  

Kilo vermek ve zayıflamak için bitkisel yap tüketmek iştahın kapanmasına ve az yemek yemek yemenize destek olur. Bir çok diyet listesinde bulunan keten tohumu yağı ile zayıflamak için gün içerisinde her yemekten 1 saat önce 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağı tüketmeniz ve ardın 1 bardak su içmeniz yeterlidir.

Kabızlığa iyi gelir:

Genelde şişkinlik, gaz sancısı, gaz problemi, bel ağrısı ya da vücut yorgunluğu gibi çeşitli belli başlı semptomlar kabızlığa eşlik eder ve size çok daha fazla rahatsız verir. Keten tohumu yağı tükettiğinizde kabızlık sorunu ortadan kalkar. Sadece kabızlık değil ishal olduğunuzda keten tohumu yağı tüketebilirsiniz.

Egzamaya iyi gelir:

Egzama ve kaşıntılı egzama ciddi rahatsızlık veren bebeklerde ve yetişkinlerde çok sık görülen bir cilt hastalığıdır. Egzama genellikle besinler, gıdalar, belli kimyasallar, vücut  parfümleri, oda parfümleri ya da  sabunlar gibi diğer cilde temas eden  maddelere alerjik olarak bir tepki göstermesi sonucu ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Esansiyel yağ asitleri sebebi ile keten tohumu yağı egzama iyi gelen doğal yağlardan biridir.

Keten Tohumu Yağının Zararları

Keten tohumu  belli bir miktar kullanılmalıdır. Fazlası zararlı olabilmektedir. Gün için otuz ( 30 )  gram ve daha fazla yüksek dozaj keten tohumu yada keten tohumu  yağı almak vücudun tepki vermesini sağlar kabızlık, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Keten tohumu yağı bazı kişilerde alındığında belli başlı alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilmekte ve kişiyi rahatsız etmektedir. Bu tarz durumlarda keten tohumunu ya da keten tohumu yağını kullanmayı bırakmalısınız.

Bazı durumlarda keten tohumunu cilde uygulayanlar olabiliyor, fakat bu yağ cildinize doğrudan uygulandığında ne kadar emniyetli ya da faydalı mı pek bir şey söylemek doğru değildir , bu durum için bu sebeple keten tohumu yağını doğrudan cilde temas ettirmemekte fayda var.

Hamilelik  sırasında ağız yoluyla keten tohumu yağı  kullanmak ve bunu doğrudan içmek kesinlikle yanlış bir kullanımdır ve hiç güvenli değildir. Bazı araştırmalar, keten tohumu yağının hamileliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde alındığında prematüre doğum riskini artırdığını söylemektedir.

Keten tohumu yağı bebeklere verilir mi

Çocuklar: Keten tohumu hamilelerde olduğu gibi çocuklarda da çok güvenli değildir. Keten tohumu ya da keten tohumu yağı, ağız yoluyla alındığında, kısa süreli olarak çocuklar için güvenlidir. Ancak bu süre uzarsa aynı durum söylenmeyebilir.

Emzirme döneminde keten tohumu yağı ilgili olarak yeterli bir bilgi maalesef  mevcut değildir. Emziren annelerin kesinlikle bu yağı kullanmaları tavsiye edilmez.

Kanama bozuklukları: Keten tohumu yağı kanama bozukluğu olan hastalarda bu durumu tetikleyerek kanama oranını arttırıp şiddetli kanama riski oluşturabilir. Kişinin eğer  kanamalı bir hastalığı ya da rahatsızlığınız varsa , keten tohumunu ya da keten tohumu yağını kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerekmektedir.

Cerrahi: Keten tohumu yağı cerrahi müdehale sırasında ve aynı zamanda cerrahi müdahale  sonrasında olmuş olan kanama riskini iki kat daha fazla artırabilir. Planlı bir cerrahi durumdan en az iki ( 2 ) hafta önce  keten tohumunu ya da keten tohumu yağını kullanmayı bırakmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları