Okaliptüs Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Okaliptüs Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Okaliptüs yağının faydaları arasında soğuk algınlığı, nezle ve grip tedavisi, saç onarımı ve kas ağrısını önlemek sayılabilir. Bununla beraber bağışıklık artırmaya ve mantar enfeksiyonlarının tedavisini de yardımcı olur. Okaliptüs yağının, antienflamatuar, antispazmodik, dekonjestan, doğal deodoran, antiseptik, antibakteriyel ve uyarıcı özellikleri vardır.

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs yağı, Avustralya’ya özgü olan okaliptüs ağacının oval şekilli yapraklarından elde edilen bitkisel bir yağdır. Bu yağın, renksiz, kendine has bir tadı ve kokusu vardır. Okaliptüs yağının faydaları, antimikrobiyal özelliklere sahip olan okaliptol adı verilen önemli bir bileşikten kaynaklanmaktadır. Bu yağ, kozmetik ürünlerde ve bazı ilaçlarda kullanılmaktadır.

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığı Ve Tıkanıklık İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir.  Okaliptüs yağının güçlü aromasını solumak balgamı inceltmeye ve soğuk algınlığı, grip veya bronşit gibi daha ağır koşullar ile bağlantılı tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.

Okaliptüs yağı soğuk algınlığı ve tıkanıklığı için nasıl kullanılır:

Buhar soluyarak: Bir kâse kaynar suya 10-15 damla okaliptüs yağı ekleyin, başınıza bir havlu yerleştirin ve buharı 5-10 dakika boyunca soluyun. Sıcak buhar, burun pasajlarında mukusun incelmesine, tahliye edilmesine ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Öksürük İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağının dekonjestan özellikleri, öksürüğünüzü daha üretken hale getirerek göğsünüzü temizlemeye yardımcı olabilir.

Okaliptüs yağı öksürük için nasıl kullanılır: 1/2 bardak hindistancevizi yağı ile 20 damla okaliptüs yağını ve 15 damla nane yağını iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı göğüs ve sırt bölgelerinize sürün.

Şeker Hastalığı İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, kan damarlarının gevşemesine ve dolaşımını geliştirmeye yardımcı olur, yani bir vazodilatör görevi görür. Şeker hastaları, kan dolaşımı eksikliğinden muzdarip olduklarından, okaliptüs yağıyla masaj yapmak veya bu yağın buharını solumak, kan damarlarını genişletir ve böylece kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yüksek Ateş İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı antienflamatuar özelliğinden dolayı yüksek ateş sırasında vücudun ısısını düşürmede etkilidir.  Genel kan dolaşımını iyileştirir ve kan damarlarını genişletir.

Okaliptüs yağı ile yüksek ateş nasıl tedavi edilir:

 • Kompres olarak: 10 damla okaliptüs yağını 2 bardak ılık suyla karıştırın. Bir havluyu bu karışımla ıslatın. Havluyu, kolların ve bacakların etrafına sarın.
 • Topikal olarak: 3-5 damla okaliptüs yağını jojoba veya badem yağı ile birleştirin ve alın, boynun arkası ve ayakaltına bu karışımı sürün. Sıcaklık düşene kadar her 15-20 dakikada bir tekrarlayın.
  Not: Çocuklar için, 1 damla okaliptüs yağı ile 1 çay kaşığı jojoba yağını karıştırın ve sadece ayak tabanına sürün.

Okaliptüs yağı ile ağız kokusuna son

Okaliptüs yağındaki lineol, ağızdaki kötü kokuya neden olan bakterileri öldürür ve antiseptik bakımından zengindir. Okaliptüs yağı, bakterilere karşı savaştığı için, plak birikimini ve dişeti iltihabını önleme potansiyeli de vardır.

Okaliptüs yağı ağız kokusu için nasıl kullanılır:

 • Diş fırçasına ekleyerek: Dişlerinizi fırçalamadan önce diş fırçanıza 1 damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.
 • Gargara olarak:  Günlük olarak yapılan gargaraya 1 damla okaliptüs yağı ve 1 damla nane yağı ekleyin.

Eklem Ağrısı Ve Artrit İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı hem antienflamatuar hem de analjeziktir, bu nedenle romatoid artrit, osteoartrit ve hatta kas yaralanması gibi durumlarla ilişkili hem iltihabı hem de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Eklem ağrısı ve artrit için okaliptüs yağı nasıl kullanılır: Nane yağı (başka bir analjezik) ile birlikte okaliptüs yağının soğutma hissi rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur ve etkili bir ağrı kesici özelliği sunar. Sertlik ve ağrı hissettiğinizde, eklemlerinize 10 damla okaliptüs yağı, 10 damla nane yağı ve 5 damla zeytinyağını karıştırıp sürebilirsiniz.

Kas Ağrısı İçin Okaliptüs Yağı

Bu yağın eklem ağrısı üzerindeki ağrı giderici etkilerine benzer şekilde, antienflamatuar ve analjezik etkileri özellikle yorgun ve ağrılı kaslara da çok fayda sağlar. Ayrıca okaliptüs yağı doğal bir vazodilatör olduğundan, kan damarlarını genişletmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, kaslara serbest kan akışını teşvik eder.

Kas ağrısı için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Masaj olarak: 5-7 damla okaliptüs yağı ile 1-2 çay kaşığı jojoba veya moringa yağını (kuvvetli antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir) karıştırıp doğrudan kaslara masaj yaparak yedirin.
 • Sprey olarak: Küçük bir sprey şişesine, 15-20 damla okaliptüs yağı ekleyin. Soğutma hissi güzel bir sıcaklığa dönene kadar ağrılı kaslara püskürtün ve ovalayın. Bu aynı zamanda bir egzersiz seansından önce kasları ısıtmak ve hazırlamak için de harika bir yoldur.

Sinüs Tıkanıklıkları İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, mukoza zarının iltihabını azaltmak, sinüs boşluklarındaki mukozayı inceltmek ve tıkalı sinüslerden kurtulmaya yardımcı olmak için hava yollarını mükemmel bir şekilde açar.

Sinüs tıkanıklığı için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Doğrudan soluyarak: Bir mendile 1-2 damla okaliptüs yağı damlatın ve anında iyi hissetmek için nefes alıp verin.
 • Buhar soluyarak: 1 bardak kaynar suya 5 damla okaliptüs yağı ve 5 damla nane yağı ekleyin. Başınızın üzerine büyük bir havlu yerleştirin (buharı içeride tutmak için) ve güçlü buharları 10 dakika boyunca veya buhar ölene kadar soluyun. Her iki yağın sıcak buhar ve tıbbi özellikleri, mukusun sıvılaştırılmasına ve solunum yollarının boşaltılmasına yardımcı olacaktır.  Her 3-4 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

Astım İçin Okaliptüs Yağı

Nefes darlığı, göğüste sıkışma, öksürme ve nefes alma zorluğu, astım hastalarının tanımlayabildiği tüm astım belirtileridir. Bu durum, dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir ve doktorlar, durumu etkin bir şekilde tedavi etmek için genellikle beta agonistleri ve antikolinerjikleri olan ilaçları reçete etmektedir. Astım, solunum yolu duvarlarında iltihaplanmaya neden olur. Okaliptüs yağı ise kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve böylece akciğerlere daha fazla oksijen girebilir. Bu yağ aynı zamanda doğal bir antienflamatuardır, mukozayı inceltip gevşetmeye yardımcı olur, bronşları açar, daha kolay nefes almayı ve çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlar.

Astım için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Topikal olarak: 2-3 damla okaliptüs yağını 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve göğsünüze masaj yaparak yedirin. Güçlü aroma ve yatıştırıcılık hissi, kan damarlarının açılmasına ve daha kolay nefes almak için akciğerlere daha fazla oksijen girmesine yardımcı olacaktır.
 • Buhar soluyarak: Bir kâse sıcak suya 5 damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınıza bir havlu yerleştirin ve nefes alıp verin. Okaliptüs yağı ile beslenen buhar, solunum yollarındaki kan damarlarını genişletmeye, mukusu ve akciğerlerdeki spazmları gevşetmeye yardımcı olur.

Dikkat: Okaliptüs yağının tıbbi özellikleri oldukça etkili olsa da, her astım hastası için uygun olmayabilir ve güçlü yağın aroması kokulara aşırı hassas olan kişilerde astım atağını tetikleyebilir. Astım semptomlarını hafifletmek için okaliptüs yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Bağışıklık Arttırmak İçin Okaliptüs Yağı

Beslenme, uyku ve genel sağlık bilinci olan yaşam tarzının, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için temel faktörler olduğuna şüphe yoktur. Bununla beraber 2008 yılında yapılan bir çalışmada okaliptüs yağının, bağışıklık sistemini hücresel düzeyde bağışıklık tepkisini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili olabileceği görüldü. Okaliptüs yağının antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, grip, bronşit ve buna benzer birçok solunum yolu semptomlarına çok iyi gelir.

Bağışıklık arttırmak için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Oda spreyi olarak: Birkaç damla okaliptüs yağı ile bir miktar suyu karıştırıp odalara sprey sıkabilirsiniz.
 • Buhar soluyarak: Gribal enfeksiyonun ortaya çıktığını hissederseniz, biraz sıcak su ile birkaç damla okaliptüs yağının buharını soluyabilirsiniz. Bu durum, tıkanıklığı kontrol altına almanıza ve gribal enfeksiyonu engellemenize yardımcı olacaktır.

Stres İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, yorgun ve bitkin hissettiğiniz zaman mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir. Bu yağın güçlü aroması, hem beyni, hem de vücudu canlandırır.

Stres için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Doğrudan soluyarak: Anında toparlanmaya ihtiyaç duyduğunuz durumlar için yağı, direkt şişesinden soluyabilirsiniz.
 • Topikal olarak: Direkt olarak bileklerinize, ayaklarınızın altına ve alnınıza birkaç damla sürün.

Okaliptüs Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağı, birçok cilt durumunu tedavi etmek için mükemmel doğal özelliklere sahip bir yağdır. Bu yağ, antifungal, antiviral, antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir antiseptik olup, yaraların, küçük kesiklerin, sivilcelerin, güneş yanıklarının, böcek ısırıklarının, cilt enfeksiyonlarının ve benzeri sorunların tedavisinde oldukça etkilidir.

Okaliptüs Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Cilt için okaliptüs yağı nasıl kullanılır:

 • Doğal güneş kremi olarak: Okaliptüs yağı doğal bir SPF3’e sahiptir ve zeytinyağı ile birleştirildiğinde doğal, nemlendirici bir güneş kremi görevi görebilir.
 • Nemlendirici olarak: 3-5 damla okaliptüs yağını, 1 çorba kaşığı jojoba yağı ile karıştırın ve cilde masaj yaparak yedirin. Bu durum, cildin gençleşmesine ve yumuşamasına yardımcı olur.
 • Antiseptik temizleyici olarak: Küçük kesikler ve yaralar için 5-7 damla okaliptüs yağı ile 1 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın ve temiz bir pamukla hasarlı bölgeyi temizleyin.

Sivilce Ve Akne İçin Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, gözenekleri tıkayan bakterilerin yok edilmesini ve yayılmasını önler. Bu yağ, sivilce için mükemmel bir doğal işlemdir. Antibakteriyel ve antienflamatuar bir yağ olarak, sadece bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda lekelenen alanı kurutur ve tahriş olmuş cilde, iyileştirici bir rahatlama sağlar.

Sivilce için okaliptüs yağı nasıl kullanılır: 1 damla okaliptüs yağını 3 damla su ile karıştırın. Küçük bir pamuğu karışıma daldırarak yüzdeki sivilcelere ve yağlı alanlara liberal olarak uygulayın. Optimum sonuçlar için yağı gece boyunca yüzünüzde bekletin.

Okaliğtüs yağının cilde faydaları nelerdir ve okaliptüs yağı yüze nasıl sürülür hakkında bilgi almak için Okaliptüs Yağının Cilde Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Okaliptüs Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağındaki aktif bileşenler, kan damarlarını daraltmak için saç köklerini uyarmaya yardımcı olur. Bu da foliküllere daha fazla kan akışı sağlar ve sağlıklı saç gelişimini teşvik eder. Aynı zamanda saçı kökünden besler, onarır ve canlandırır. Saç dökülmesini yavaşlatır.

Saç beslenmesi için Okaliptüs yağı nasıl kullanılır:4 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 çay kaşığı okaliptüs yağını karıştırın ve karışımı kafa derinize uygulayın. Kan akışını daha da arttırmak için saçınızı tarayın.

Okaliptüs Yağının Zararları

Cilde ve saça sayısız faydası bulunan okaliptüs yağının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Genelde yan etkiler cildi alerjiye yatkın olanlarda ve hassas kişilerde daha sık görülür.

 • Astım hastalarının kullanmaları asla önerilmez
 • Okaliptüs yağı hamileler ve emziren annelerin kullanımına uygun değildir
 • Kesinlikle bebeklerde ve çocuklarda asla kullanmayınız
 • Sıklıkla görülen yan etkileri ve zararları mide bulantısı, kusma ve ishal olarak bilinmektedir.
 • Yüze sürüldüğünde göz altına ve göz çevresine asla sürülmemelidir. Göze kaçtığında görme bozukluğuna neden olur
 • Bu doğal yağ ağız yolu ile tüketildiğinde zehirlenmeye neden olabilir.
 • Diyabet hastaları için kullanımı uygun değildir
 • Ameliyat olanlar yada ilaç kullananlar doktora danışmadan asla kullanmamalıdır.
 • Bağırsak ve karaciğer hastalığı alanların kullanamazlar

Sağlıklı kişilerde bile istenmeyen zararları ortaya çıkabileceği için doktora danışmadan bilinçsiz olarak kullanılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.