Rezene Yağının Faydaları ve Zararları

Rezene Yağının Faydaları ve Zararları

Rezene yağı faydaları olan etkili yağlardan biridir. Rezene yağını cilde uygulandığında cilt lekelerini yok ettiği gibi cildi derinlemesine temizleyen etkisi vardır.

Rezene yağının sağlığa olan faydaları, zihinsel olarak sağlığı artırmak, detoksifikasyona yardımcı olmak, kilo kaybını teşvik etmek, solunum problemlerini ciddi düzeyde azaltmak, kan üretimini arttırmaya yardımcı olmak, sindirim, boşaltım ve solunum sistemlerini desteklemek, midede oluşabilecek krampları önlemeye yardımcı olmaktır. Diğer faydaları arasında ise mide bulantısı ile kas spazmları için uzun süreli bir rahatlama sunmak, kanın saf bir hale gelmesini sağlamak, kronik öksürüğü tedavi etmek, bakterilerin öldürülmesine yardımcı olma, bağırsak hareketini onarmak ve iyileştirmek, cilt sağlığını desteklemek ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmayı içerir.

Rezene Yağı Nedir?

Rezene en yaygın kullanılan bitkisel yağlardan biridir ve özellikle idrar söktürücü, aperitif, antispazmodik ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Rezene yağı, ezilmiş rezene tohumu otunun buhar damıtılması yoluyla elde edilir. Rezene tohumları ayrıca daha fazla lezzet katmak ve topraklı bir tat vermek için mutfak uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Rezene, ağız spreyi olarak da kullanılabilecek birçok tıbbi özelliğe sahiptir.

Rezene Yağının Kimyasal Bileşenleri Nelerdir?

Çeşitli kimyasal bileşenler, rezene yağını olabildiğince faydalı kılar. Bu bileşenler şunlardır;

 • Alfa-pinen
 • Sabinene
 • P-anisaldehit
 • Cineole
 • Fenkondan
 • Limonen
 • Mirsen
 • Estragol
 • Trans-anetol

Bileşik trans-anethole seviyeleri, özellikle rezene yağında oldukça yüksektir ve bu durum da, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinin önemli bir miktarını sağlar. Bu biyokimyasal ajanların tümü biyo yararlanıma sahiptir, yani vücutta hızlı bir şekilde emilebilirler ve faydalarının hızlı bir şekilde kullanılabilmesini sağlarlar.

Rezene Yağı Nasıl Kullanılır?

Rezene yağını topikal olarak uygulayabilir veya az miktarda oral olarak tüketebilirsiniz. Yağı kullanmanın bazı popüler yolları şunlardır;

 • Yağı doğrudan şişesinden soluyabilir veya difüzör makinesine birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz.
 • Yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp kullanabilir ve sindirim problemlerini tedavi etmek için karın gibi etkilenen bölgeye masaj yaparak yedirilebilir.
 • Küvete birkaç damla rezene yağı ekleyebilir ve saçlarınızı bu yağ ile yıkayabilirsiniz.

Rezene Yağı İçilir Mi

Rezene yağı içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse harici olarak bu yağı içebilirsiniz. Mide ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Rezene Yağının Faydaları Nelerdir?

Rezene yağının içerdiği güçlü bileşenler inanılmaz faydalar sunar. Çok eski uygarlıklardan bu yana kullanılan rezene yağı özellikle ruh ve sinir hastalıkları için sıklıkla tercih edilmiştir. Şimdi rezene yağının faydalar neler daha yakından inceleyelim;

Rezene Yağı Ruh Ve Akıl Sağlığını Geliştirir

Birçok bitkisel yağa benzer şekilde, rezene yağı da stresi ve kaygıyı hafifletmek için kullanılabilir. Bu yağın kullanılması ruh sağlığını arttırmada önemli bir rol oynayan huzur ve rahatlama hissini uyandırır. Depresyon ve anksiyete sorunu yaşayan kişiler bu bitkisel yağdan faydalanabilirler. Rahatlamak için uzun bir günün ardından da masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Ek olarak, rezene yağı da zihinsel berraklığı ve odaklanmayı iyileştirerek işinize konsantre olmanızı sağlar. Gevşemeyi kolaylaştırmak için uzun bir günden sonra yağı odanızda kolay bir şekilde dağıtın veya odağı ve konsantrasyonu iyileştirmek için işyerinizde de kullanın.

Rezene Yağı Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Rezene yağı vücutta, verimli bir detoksizatör olarak çalışır. Terlemeyi ve idrara çıkmayı destekleyen çeşitli diüretik ve uyarıcı özellikler sunar. Bu durum, vücudun gelecekte sizin için sorunlara neden olabilecek aşırı tuz, ürik asit, toksinler, safra, su ve diğer toksik maddelerden kurtulmasına yardımcı olur. Detoksifikasyon işlemi ayrıca kan dolaşımını da temizler ve böbrekleri, hayati organlarla birlikte temizler.

Rezene Yağı Kilo Kaybını Destekler

Kilo vermenin basit ve etkili yollarını arıyorsanız, bu bitkisel yağ size ciddi manada yardımcı olabilir. Rezene yağı, insan metabolizmasını geliştirir ve çok daha iyi bir sindirim sağlar, bu durum da daha hızlı kilo kaybına katkıda bulunur.

Ayrıca, vücudun detoks yapmasına ve zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olarak insanların kolayca kilo vermelerini sağlar. 1 bardak suya 1-2 damla rezene yağını ekleyerek kullanabilirsiniz. Yemek yemeden önce bu karşımı sindirmeye yardımcı olmak ve aşırı yemeyi önlemek için kullanabilirsiniz..

Rezene Yağı Solunum Sorunlarına İyi Gelir

Balgam söktürücü özelliklerinden dolayı, rezene yağının burun ve boğaz gibi üst solunum yolu tıkanıklıklarını temizlemede son derece yararlı olduğu bilinmektedir. Aşırı mukus ve balgamın birikmesi, solunum rahatsızlığına ve zorluğa neden olabilir. Bitkisel rezene yağının solunması, engellenmemiş hava akımı sağlayarak bu tür maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Rezene Yağı Sağlıklı Dalağı Teşvik Eder

Rezene yağı sadece mide için mükemmel değildir, aynı zamanda dalağa da birçok fayda sağlar. Dalak, kırmızı kan hücrelerinin ve lenfositlerin üretiminde oldukça önemli bir rol oynar. Hasarsız bir dalak, kişilerin, daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı benimsemelerine izin veren kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırır. Rezene yağı kullanmak, dalak tonlarını onarır, diri kalmasını sağlar ve çeşitli enfeksiyon risklerini olabildiğince azaltır.

Rezene Yağı Antispazmodik Olarak İşlev Görür

Rezene yağı, kasları gevşetme ve antispazmodik olarak işlev görür. Bu durum, bağırsak içindeki sinir kasılmalarını ve spazmları önlemede önemli bir rol oynar. Bu da ağrıyı azaltır, bağırsak kaslarının gevşemesini sağlar ve mide kramplarını önler. Ayrıca bu yağın uzun süreli kullanımı, acil ağrı, bulantı ve kas spazmlarından kurtulma sağlar. Bu nedenle, rezene yağı reçeteli olarak verilen ilaca ciddi bir yan etki yapmadan mükemmel bir alternatif olarak çalışır. Rezene yağı, vücudun doğal mekanizmasını değiştirmeyen tamamen doğal bir maddedir.

Rezene Yağı Kanı Temizler Ve Arındırır

Yukarıda da belirtildiği gibi rezene yağı, kanı temizler ve vücudun detoksifikasyonunu uyarır. Bu yüzden rezene yağının depuratif olduğu düşünülür, çünkü istenmeyen hormonların, ürik asitin, ürenin, zararlı salgıların ve kanda bulunan diğer toksinlerin boşalmasını uyarır. Ek olarak, rezene kandaki dengeli sodyum seviyelerinde kullanılabilir ve böylece toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Rezene Yağı Kronik Öksürüğe İyi Gelir

Öksürük ilacı kullanmaktan sıkıldıysanız, sizin için mükemmel bir doğal alternatifimiz var. Rezene yağının solunması veya topikal olarak uygulanması balgam ve mukus birikmesine karşı rahatlama sağlar. Bu durum sonuç olarak viral enfeksiyonların ve soğuk algınlığının neden olduğu farenks, burun yolu ve bronşların tıkanmasına karşı oldukça etkili olabilir. Ayrıca rezene yağı, kronik öksürük ve viral enfeksiyonların tedavisinde de etkili bir şekilde fayda sağlar.

Rezene Yağı Bağırsak Hareketlerini Geliştirir

Rezene yağı etkili bir şekilde bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlığı ve diğer bağırsakla ilgili sorunları iyileştirir. Aynı zamanda bu yağ, bağırsak hareketini destekleyen aperatif özellikler içerir. Rezene yağının düzenli olarak kullanımı karın ağrısı, hazımsızlık ve huzursuzluk gibi sorunlardan çabuk bir rahatlama sağlar. Bu yağ ayrıca, hipertansiyonu düzenler, ağrı ve gaz problemlerine karşı rahatsızlığı azaltır.

Rezene Yağının Cilde Faydaları

Rezene çayının faydaları olduğu gibi cilde sürüldüğünde faydaları bulunan bir yağdır. Rezene yağı yüze sürülür mü sorudur. Rezene yağı harici olarak yüzünüze ve göz altına sürebilirsiniz.

Rezene Yağı Tonik Etkiler Sunar

Rezene yağı, sağlığı ciddi düzeyde artıran çeşitli tonik etkiler sunar. Sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve solunum sistemi de dâhil olmak üzere vücuttaki tüm farklı organ ve sistemleri güçlendirerek çalışır. Bu durum, vücutta besinlerin emilimini ve transferini kolaylaştırır, bağışıklık ve mukavemeti arttırır.

Rezene Yağı Cilt Sağlığını İyileştirir

Pek çok bitkisel yağ cilt sağlığı için oldukça iyidir ve rezene yağı da bu bitkisel yağlardan biridir. Rezene yağının deri üzerine topikal (harici) olarak uygulanması (taşıyıcı yağ ile seyreltildikten sonra) cildin nemlendirilmesine ve tonlanmasına yardımcı olur. Rezene yağı ayrıca, göz etrafındaki göz torbalarının oluşumunu ciddi düzeyde önler ve ince çizgilerin de görünümünü azaltır. Rezene yağını saf olarak cilde uygulamadan önce mutlaka cilde iyi gelen herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz.

Rezene Yağı Mantar Enfeksiyonlarını Önler

Rezene yağı, çok çeşitli mantar ile maya enfeksiyonlarını yok eder ve bu yağ, enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olan birkaç mantar önleyici faydaya sahiptir. Rezene yağının kullanımı, cilt, saç ve tırnakları etkileyen enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur. Mükemmel derecedeki mantar önleyici özellikleri sayesinde bu yağı, mantar enfeksiyonlarından kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Tırnak veya saçta oluşan mantarları tedavi etmek için rezene yağını zeytinyağı veya herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltip etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Rezene Yağı Bakterileri Öldürmeye Yardımcı Olur

Rezene yağı birçok antimikrobiyal ve antiseptik özelliğe sahiptir, yani virüsler de dahil olmak üzere mantar ve bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için tamamen doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Enfeksiyonu önlemek, kesik ve yaraları tedavi etmek için seyreltilmiş bir rezene yağı solüsyonu kullanabilirsiniz. Bu yağ, cildinizde enfeksiyon ve diğer komplikasyonlara neden olabilecek çeşitli bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde yok eder. Ek olarak, rezene yağı da iyileşme süresini hızlandırır.

Rezene Yağının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen rezene yağının zararları bulunduğu asla unutmamalısınız. Fazla kullanıldığında mide bulantısı ve ishale neden olan bu yağ ayrıca bazı ciltlerde tahriş ve yanmaya neden olabilir.

Rezene Yağı Göğüs Büyütür Mü

Rezene yağı ile göğüs büyütmek yerine rezene çayı ile göğüslerini büyütmeniz mümkün. Her gün 1 bardak rezene çayı içerek ve göğüslerini rezene yağı ile masaj yapar daha dolgun göğüslere sahiplere olabilirsiniz. Rezene çayı hakkında ayrıntılı bilgi için Rezene Çayının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Rezene Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı

Rezene yağını 6 yaşında küçüklere  verilmesi asla önerilmez. 6 yaşından büyük bebeklerde ise rezene yağı doktor önerisi olmadan asla kullanılmaz.

Rezene Yağı Kullananlar

Rezene yağı kullanalar yağın cilde ve saça sayısız faydası olduğu söylemişlerdir. Rezene yağı kullananlar sindirimi kolaylaştırıcı, iltihap sökücü etkisinin olduğunu ve işe yaradığını söylemişlerdir. Rezene yağı kullananların yorumlarını okumak için yorum kısmını inceleyebilirsiniz.

Rezene Yağı Hakkında Tüm Sorular

Rezene yağı nerede satılır

Rezene yağı aktarlardan yada eczaneden satın almanız mümkün. Ayrıca kozmetik mağazalarda satılmaktadır.

Rezene yağı cilde nasıl uygulanır

Rezene yağını cilde direk pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Rezene yağı göz altı morlukları için kullanılır mı

Göz altı morlukları ve göz altı torbaları için rezene yağını ince tabaka halinde göz altına sürebilirsiniz. Göz içerisine kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer göz altına alerji yaparsa asla kullanmayınız.

Rezene yağı sivilceye iyi gelir mi

Rezene yağını sivilce tedavisinde kullanılması önerilmez. Sivilce üzerinde pek etkili değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.