Çörek Otu ile Zayıflama Yöntemleri

Çörek Otu ile Zayıflama Yöntemleri

Çörek Otu ile Zayıflama Yöntemleri Tıpta “nigella sativa” olarak bilinen çörek otu, güçlü antioksidan özelliği ile genel vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak, diğer ilaçlar ve besin takviyeleri ile etkileşime girebileceğinden ve kan şekeri seviyelerini düşürücü etkilere sahip olduğundan, kullanılmadan önce bir doktora danışmak gerekebilir. Bu yazıda, çörek otunun sağlık yararlarından ve kilo vermek için nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Çörek Otunun Tarihi ve Faydaları

Çörek otu, M.Ö 1000’li yıllardan bu yana sağlık ve çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Vücutta iltihaplanmayı azaltmak, metabolizmayı hızlandırmak, sindirim sistemi ve dolaşım sistemini iyileştirmek gibi yararları ile tanına ve alerjiler, bağırsak mantarı, grip, astım, yüksek tansiyon, şişkinlik, ateş yükselmesi, baş ağrısı gibi sorunların tedavisinde de kullanılan çörek otu, sahip olduğu antioksidan özellikleri ile de oldukça faydalıdır.

Çörek Otu İle Kilo verilir Mi? Zayıflatır Mı?

Çörek otu, aynı zamanda iştah azaltıcı etkilere sahiptir. Bu da, kilo vermenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini düzenleyici etkileri ile de kilo vermeye yardımcı olabilir. Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan bileşenleri, karbonhidrat isteğini azalttığından, iştahınızı kontrol altında tutmanıza da yardımcı olur. Düzenli tüketimi ile çörek otunun ayda ortalama 1-2 kilo fazladan kilo kaybı sağlayabileceği belirtilmektedir.

Bel bölgesinde yağlanmayı ve kilo almayı önleyici özelliklere sahip doğal ilaçlar arasında yer alan çörek otu, kilo artışını azaltmada oldukça etkili olduğundan, modern dünyada popülerliğini giderek arttırmıştır. Taneli olarak salatalara ya da yemeklere dahil edebileceğiniz gibi, dilerseniz çörek otu yağını kullanabilir ya da çörek otu içerikli besin takviyelerini de tercih edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu, taneli olarak tüketilmesinin dışında, yağı ile de oldukça popüler bir üründür. Oleik asit ve linoleik asit gibi antioksidanlar yönünden zengin olan çörek otu yağı, ölçülü kullanıldığında özellikle kilo vermek için oldukça faydalıdır.

Çörek Otu Yağı ile Zayıflama

Çörek otu yağı, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. İçerdiği B vitaminleri ile, vücutta yağ yakımının hızlanmasına da yardımcı olur. Bu da, vücutta kalori açığı oluşturmanızı sağlayabilir ve kademeli olarak kilo vermenizi sağlayabilir.

Çörek otu yağının iştah azaltıcı etkileri de bulunmaktadır ve anoreksik bir etkiye sahip olduğundan, aniden gelen açlık krizlerini bastırmada da faydalıdır. Günlük aldığınız kalori miktarını azaltmayı hedefliyorsanız, çörek otu yağını kullanmayı deneyebilirsiniz. Çörek otu yağı ile kilo vermek istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz:

  • Bir çay kaşığı çörek otu yağını yoğurt ya da salatalara ilave edebilirsiniz,
  • Sabahları içtiğiniz süt ya da portakal suyunun içerisine ekleyebilirsiniz,

Çörek Otu Günlük Ne Kadar Alınmalı?

Çörek otu yağını, kilo vermek için kullanacaksanız, gün içerisinde 1-3 yemek kaşığı arası tüketebilirsiniz. Yine de, daha küçük miktarlarda başlayarak vücudunuzun nasıl bir tepki verdiğini gözlemleyebilir ve ona göre miktarı arttırarak ilerleyebilirsiniz.

Çörek Otunun Diğer Faydaları

Kilo verme ve yağ yakımı üzerindeki olumlu etkilerinin yanında çörek otu, ayrıca çeşitli diğer sağlık yararları ile de dikkat çekicidir. Çörek otu, çörek otu yağı ve çörek otu takviye edici besin takviyelerinin faydaları arasında;

  • Bazı kanser türlerine karşı koruma,
  • Karaciğer sağlığını iyileştirme,
  • Kan şekeri seviyelerini düzenleyerek şeker hastalığını önleme ve kontrol altına alma,
  • İçerdiği antioksidanlar ile cilt sağlığını iyileştirme,
  • Saç dökülmesini önleme,
  • Anti enflamatuar özellikleri ile vücutta iltihaplanmaları önleme,
  • Doğurganlığı iyileştirme ve
  • Kolesterol seviyelerini düzenleme gibi yararları da yer almaktadır.

Çörek otunun faydaları hakkında ayrıntılı bilgi için Çörek Otu Yağının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz. Çörek otu yağı zayıflatır mı sorusu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.