Protein Tozu Markaları, Özellikleri ve Fiyatları

Protein Tozu Markaları, Özellikleri ve Fiyatları

Protein Tozu Markaları, Özellikleri ve Fiyatları Ülkemizde daha çok sporcular tarafından kullanılan, özellikle daha çekici ve gösterişli kaslara sahip olmak isteyen erkekler tarafından ilgi gören protein tozu; aynı zamanda kişinin günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü de karşılıyor.

Genellikle peynir altı suyunun birtakım filtreleme işlemlerine tabi tutulması sonrasında elde edilen protein tozları; vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenen erkeklerin yanı sıra bayanlar tarafından da rağbet görüyor.

Gıda takviyeleri arasında önemli bir yeri bulunan protein tozları ise kendi içerisinde whey protein, soya proteini, kazein protein olacak şekilde farklı sınıflandırmalarda ele alınıyor.

Bu yazımda protein tozu kullanmayı düşünen, ancak bu konuda kararsızlıklar yaşayan kişiler için protein tozu nedir? Protein tozu ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, en kaliteli protein tozu markalarına, fiyatlarına ve özelliklerine değinmek istiyorum.

Protein Tozu Nedir?

Vücudumuzun temel yapıtaşlarından olan aminoasitlerin birbirlerine bağlanması ile ortaya çıkan proteinin eksikliği maalesef ki pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

Saç dökülmesi, halsizlik, merdiven çıkarken hatta yürürken bile zorlanma, tırnakların kolaylıkla kırılması, kas erimeleri, kas ağrıları, şiddetli baş ağrıları, uykusuzluk vb. semptomlarla belirgin olan protein eksikliğinin tedavisinde kullanılan protein tozları; kas ve vücut geliştirmek isteyen sporcular tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Sporcuların, protein eksikliği teşhisi konulan hastaların, günlük protein ihtiyacını karşılamak isteyen kişilerin yanı sıra kanser hastaları, kas erimesi vb. sebeplerle kas kaybeden hastalar tarafından da kullanılan protein tozları; kişideki protein eksikliğinin giderilmesine olanak tanıyor.

Önleyici ve tedavi edici bir yönü bulunan, bu yüzden yalnızca sporcu gıdası olarak düşünülmemesi gereken protein tozunun özellikle protein açısından eksik beslenen vegan ya da vejetaryenler tarafından doktor onayı da alındıktan sonra mutlaka düzenli olarak kullanması gerekiyor.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Normal şartlar altında gün içerisinde et, süt, yumurta gibi besinleri tükettiğimizde vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu proteini kolaylıkla besinlerden alabiliyoruz.

Lakin özellikle kas geliştirme, fitness gibi sporlarla ilgilendiğimiz zaman vücudumuzun proteine ve diğer besinlere duyduğu ihtiyaç daha da artıyor. Vücudumuz daha fazla kalori yaktığı için spor sonrasında kaybettiğimiz enerjiyi protein tozu kullanarak geri kazanmamız gerekli oluyor.

Antrenmandan sonraki ilk iki saat içerisinde alınması gereken protein tozları, geceleri yatmadan önce alındığında da vücudumuzda hücre yenilenmesini hızlandırıyor ve kas inşası biz uyurken bile devam etmiş oluyor.

Yani protein tozu, kas inşasına yardımcı olmanın yanı sıra kişinin bağışıklığını güçlendiriyor, vücut kas kütlesini arttırıyor, günlük protein eksikliğini gideriyor.

Protein Tozu Faydaları:

Düzenli egzersizin eşlik ettiği protein tozu kullanımı, dilediğiniz çekici, kaslı ve seksi fiziğe sizi kavuşturmakla kalmıyor, sağlığınızı da pek çok açıdan gözetiyor.

Protein tozunun diğer önemli faydalarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kötü kolesterolü düşürüp, dengelerken; iyi kolesterol seviyelerini yükseltiyor.
 • Günlük protein eksikliğinizi gidererek, kendinizi daha enerjik, pozitif ve dinamik hissetmenizi sağlıyor.
 • Antrenman sonrası alınan protein tozu; yorgunlukla, halsizlikle, kas ağrılarıyla karşılaşma olasılığınızı azaltıyor. Kısacası antrenman sonrasında vücudunuzun daha kolay bir şekilde toparlanmasına olanak tanıyor.
 • Bağışıklığınızı güçlendirerek, hastalıklara yakalanma olasılığınızı da azaltıyor.
 • Kandaki glutatyon seviyelerini yükselttiğinden, harika bir antioksidan olarak, vücudunuzu toksinlerden arındırıyor.
 • Protein eksikliği semptomlarını ortadan kaldırıyor.
 • Kas ağrılarına, kas kramplarına, halsizliğe, yorgunluğa, bitkinliğe, saç dökülmelerine, tırnak kırılmalarına son derece iyi geliyor.
 • Kemoterapi gören hastalar tarafından kullanıldığında kemoterapinin hasta vücudundaki olumsuz etkilerini iyileştirici ve tedavi edici bir etki gösteriyor.
 • Vücut hücrelerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde yenilenmesini sağlıyor.

Kısacası protein tozunun yalnızca kas geliştirmek isteyen kişilerce değil kanser hastaları, protein eksikliği teşhisi konulmuş hastalar, vegan ve vejeteryanlar tarafından da kullanıldığını söyleyebiliriz.

Lakin protein tozlarının düzenli ve sürekli kullanımı ya da kullanım esnasında doz aşımına kaçılması, bazı komplikasyonlara yol açabileceğinden bu ürünleri mutlaka doktor gözetiminde kullanmanız gerekiyor.

Şayet fitness vb. kas ve vücut geliştirme ile ilgili ağır bir spor dalı ile ilgilenmiyorsanız; bu ürünleri doktor önerisi olmadığı müddetçe kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

En İyi 5 Protein Tozu Markası:

Protein tozunun ne işe yaradığı ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra yazıma en iyi 5 protein tozu markası ile devam etmek istiyorum.

 • Hardline Nutrition Whey3 Matrix:

En iyi protein tozu listemizin ilk sırasındaki bu ürün; çilek, muz, tarçın aroması, içeriğindeki whey protein ile özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların en çok tercih ettiği protein tozları arasında bulunuyor.

Yüksek standartlara sahip, kaliteli whey protein yani peynir altı suyu protein konsantresi içeren üründe hiçbir şekilde ekstra şeker, karbonhidrat ya da yağ vb. katkı maddesi yer almıyor.

Her bir ölçeği(30 gram), 24.6 gram proteine tekabül eden üründe, kreatin ve B6 vitamini de bulunuyor.

Ürün 2300 gramlık kutularda satışa sunuluyor. 300 TL gibi bir fiyata satın alabileceğiniz bu ürünü pek çok protein tozu satışı gerçekleştiren online sitelerden satın alabilirsiniz.

 • Weider Premium Whey Protein:

Gıda takviyesi denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Weider’in bu ürünü; diğer protein tozları gibi su, süt ya da meyvesuyuyla karıştırılıp, tüketilebiliyor.

30 gramında yani bir ölçeğinde 23 gram protein bulunan Weider protein tozları; düşük ısı ve yüksek basınç altında üretiliyor.

Bir Alman markası olan Weider protein tozunun antrenman sonrasında kullanılması gerekiyor. Lakin antrenmandan 30 dakika önce de ½ oranında tüketilebiliyor.

Ürünün 1 kutusu 500 TL gibi yüksek bir rakama satışa sunuluyor. Yüksek kaliteli bir ürün arayışındaysanız, bu markayı tercih edebilirsiniz.

 • West Nutrition Whey Protein

Listemizin 3. sırasında yer alan West Nutrition; diğer protein tozları gibi 2300 gramlık kutularda sunuluyor.

Whey protein konsantresinin kullanıldığı üründe aynı zamanda kreatin, glutamin öncüsü gibi önemli aminoasitler de bulunuyor.

Ürün 300 TL gibi bir rakama hemen hemen tüm gıda takviyesi satışı gerçekleştiren mağazalardan kolaylıkla temin edilebiliyor.

 • Nutrend %100 Whey Protein

CMF teknolojisi kullanılarak, izole whey protein bileşenlerinden hazırlanan ürün; tamamen doğallığını koruduğu için vücut tarafından kolaylıkla sindirilebiliyor.

Çikolata aromasına sahip olan ürünün 1 ölçeğinde 23 gram protein bulunuyor. Proteinin yanı sıra tek bir ölçekte 5 gram BCAA, 3,9 gram ise glutamin yer alıyor.

2820 gramlık şişelerde satışa sunulan ürün, 350 TL gibi bir fiyata satılıyor.

 • Muscletech Iso Zero %100 Whey Protein

Listemizin son sırasındaki ürün, %100 oranında izole whey protein içeriyor.

Özel filtreleme teknolojisi yararlanılarak hazırlanan üründe hiçbir şekilde yağ ya da şeker bulunmuyor.

400 TL gibi yüksek bir fiyata satışa sunulan ürünler oldukça kaliteli olduğundan, bu markanın tercih edebileceğiniz bir diğer protein tozu markası olduğuna inanıyorum.

Bu yazımda en iyi protein tozu markalarını, ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Protein Tozu Zararları

Protein tozu satın almadan önce mutlaka ürün içeriğini okumayı unutmamanızı, mümkünse içerisindeki protein miktarı en az %80-90 oranında olan ürünleri tercih etmenizi yağ, şeker vb. katkı maddesi içermeyen ürünleri sipariş vermenizi, sahte ve ucuz ürün satın almaktan mutlaka kaçınmanızı öneriyorum.

Çok sık sorulan sorulardan biride protein tozu zararlı mı sorusudur. Güvenilir market yada süpermarketlerden alındığında her hangi bir zararı yoktur. Bilinenin aksine protein tozu ilaç yada hormon tozu değildir. Süt, peynir yada etteki proteinlerin toz haline getirilmesidir. Kısaca protein tozu peynir altı suyu olarak bilinin ve bilinçli kullanıldığında her hangi bir zararı yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet