Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarma işlemleri sadece aile bireylerinden anne yada babanın başvurusu üzerine yapılır. İhmal edilmemesi gereken işlemlerden biri olan yeni doğal bebeğe kimlik çıkarma işlemi bebek doğduktan sonra 30 gün içerisinde yapıldığında her hangi bir ücret talep edilmez.

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için en yakın Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Genelde kafa karışıklığına neden olduğu için yeni doğan bebeğe kimlik nasıl çıkarılır? yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için nereye başvurulur ve yeni doğan bebeğe kimlik almak için randevu alınır mı sorularına ayrıntılı olarak cevap vermeye çalışacağım.

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nereden Çıkarılır

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için size en yakın Nüfus Müdürlüğüne gidebileceğiniz gibi Türkiye’nin en hangi bir İl yada İlçesinde bulunan Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız yeterlidir.

Bebeğinize cipli kimlik kartı çıkarmak için bulunduğunuz ildeki Nüfus Müdürlüğüne gitme zorunluluğu yoktur. Dilediğiniz yerden yeni kimlik kartını çıkarabilirsiniz. Yurt dışında doğum bebeklerin kimlik kartı konsolosluk üzerinden yapılmaktadır.

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

Yeni doğum yapmış bütün bebeklere verilecek kimlik kartları cipli kimlik kartlarıdır. Yeni doğmuş bebeğe kimlik çıkarma işlemi için mutlaka bebeğiniz ya annesi yada babası gitmelidir. Eğer anne yada babası kimlik çıkarmaya gidemiyorsa aile bireylerinden her hangi birine vekalet vermesi gerekir.

Yeni doğmuş bebeğe kimlik çıkarmak için gerekli evraklar ise;

  • Bebeğe ait doğum kağıdı. Doğum kağıdı hastane tarafında verilir.
  • Anne yada babasına ait kimlik

Eğer çocuk evde doğum yaparsa sözlü olarak bildirim yapmanız gereklidir. 15 yaşında küçük olan için fotoğraf zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yeni Doğmuş Bebek İçin Randevu Almak Gerekli Mi

İster yeni doğan bebeğiniz için kimlik çıkarın isterseniz kendiniz için kimlik çıkarın hiç şekilde randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak randevu almak kimlik çıkarmak oldukça zahmetli bir işlemdir. Saatlerde sıra beklemek istemiyorsanız mutlaka randevu almanızı tavsiye ederim.

Nüfus Müdürlükleri kimlik çıkarma işlemlerinde ilk olarak randevusu olanların işlemini yaptıklarından ve aşırı yoğunluk bulunduğundan randevu almadan gittiğinizde işleminizin gecikmesine neden olabilir. Randevu nasıl alınır bilmiyorsanız aşağıdaki linkleri inceleyerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Randevu Nasıl Alınır

Alo 199 Hattını Arayarak Kimlik Randevusu Çıkarma

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Çıkarma Süresi

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarma işlemini kesinlikle ihmal etmeden yapmanız gerekmektedir. Bebek dünyaya geldik sonraki 30 gün içerisinde mutlaka bebeğin kimliğinin çıkarılması gerekmektedir.

Eğer bebek yurt dışında dünyaya gelirse kimlik çıkarma süresi 60 gündür. Bebeğinin kimliğini 30 gün içerisinde çıkarmak için başvurursanız her hangi bir ücret ödemezsiniz.

Yeni Doğan Çocuğa Kimlik Çıkarma Ücreti

Yeni doğan bebeklere kimlik çıkarma işlemi için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Tabi 30 gün içerisinde kimlik çıkarmak başvurduğunuzda ücret ödemiyorsunuz. 30 günü geçen bildirimlerde sizden kimlik için değerli kağıt bedeli talep edilmektedir.

Genelde anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim verme konusunda çok fazla sorun yaşamaktadırlar. Sadece kimlik çıkarmak için ilerde sevmeyeceğiniz bir ismi koymayın. İsim konusunda eşinizle anlaştıktan sonra kimlik başvurusunda bulunmak daha mantıklı olacaktır. Bebeğin ismini sonradan değiştirmek için mahkemeye başvurmanız ve en az 4 ile 6 ay boyunca uğraşmanız gerekmektedir.

Bebeğe Kimlik Çıkarmama Cezası

Yeni doğan bebeğin kimliğini 1 ay içerisinde çıkarırsanız her hangi bir ücret ödemesi yapılmamaktadır. Bebeğiniz için aslında 30 günü geçen kimlik bildirimlerinde aslında her hangi bir ceza yoktur. Bebeğinizin kimliğini geç çıkarırsanız sadece kimlik kağıdının ücretini ödersiniz.

Yeni Doğan Çocuğa Kimlik Nasıl Alınır

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak size anlattığım şekilde yapıldığında her hangi bir ücret yada zaman kaybı yaşamadan hızlı şekilde halledebilirsiniz.

Kimlik çıkarma işleminde yeni doğan bebeklere cipli kimlik kartı verildiğinden eğer sizinde yeni kimlik kartınız yoksa hem kendinizi için hemde bebeğiniz için nüfus cüzdanınızı yenileyebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeği Kimliği Nerede Teslim Edilir

Yeni doğan bebeğe olsun yada kendiniz için kimlik başvurusunda bulunduğunuzda kimlikleriniz hemen teslim edilmemektedir. Kimlik başvurusundan sonra yeni kimlikleriniz adresinize en geç bir hafta içerisinde teslim edilecektir.

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarma işlemi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Bebeğinizin kimliğini hemen çıkarmak diğer resmi işlemler için gereklidir. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.