Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları

Kuşburnu çayının faydaları içeriğinde bulunan vitaminler bakımdan yüksel olduğundan tercih edilmektedir. Limona oranla 60 kat daha fazla C vitamini içeren kuşburnu ile yapılan çay pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle karşı çok tüketilen kuşburnu çayı zararı yada yan etkisi olmayan bitkisel içeceklerden biridir.

 Kuşburnu denilen meyve aslında gül bitkisinin soyundan gelen bir türe aittir. Yabani gülün meyveleri ve tomurcuklarıdır. Latince adı rosa canina ve rosa gallica olarak iki cinstir. Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika boyunca, özellikle kıyı kesimleri veya kumlu tepelerde kolaylıkla yetişir. Damaklara hitap eden bir tadı vardır. İlk başta içince gül tadı alacağınızı düşündürse de ; yeşil elma ve olgun erik karışık keskin ama aynı zamanda tatlı bir  meyvedir.

Kuşburnu,doğada genelde kırmızı veya turuncu renkte bulunur.  Ancak gül türüne bağlı olarak siyah ya da koyu morda olabilir. Meyveler ilkbahar ve yaz aylarında büyümeye başlayıp, sonbaharın sonuna kadar bitkinin üzerinde kalırlar. Hasat zamanı için en uygun zaman ise; yaz sonudur.

Türk ve Çinliler tarafından yüzyıllardır bitkisel ilaç yapımında, reçelden, tatlıya, çaydan ,parfüme ve kozmetik alanında bir çok alanda kullanılır. İlk kullananlar ise Macarlardır.

C vitamini açısından zengin olan kuşburnu 28 gramı, günlük ihtiyacınız C vitamin miktarını %200 gibi bir oranda sağlamaktadır. Karşılaştırma yapmak gerekirse bu miktar bir portakalda olan C vitaminin 60 katı kadardır.Birçok hastalığın sebebi olan oksidatif stresi, içeriğindeki yeşil çayda da olan flavanoidler ve yüksek E vitamini, antioksidan sayesinde etkisiz hale getirir. A, E ve K vitamini, selenyum, kalsiyum ve manganez mineralleri içerir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu çayını demlemek için hazır poşetler, kurutulmuş veya taze kuşburnu meyveleri kullanılabilinir. Bahçenizde de kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bu bitkiden hem görünüm hem tat hem de sağlık için faydalanabilirsiniz. Sıcak veya buzlu çay olarak demlenip içilebilir. Doğal olarak kafeinsizdir.

Kuşburnu çayı nasıl yapılır tarifi

Öncelikle kullandığınız kuşburnu meyveleri taze ise, bunları yıkayıp, havlu üzerinde kurutmalısınız. Kuruduktan sonra çekirdeklerini çıkarıp, bir fırın tepsisine serip, fırının en düşük derecesinde 3 ila 3 buçuk saat arasında kurutulmalıdır. Soğuduktan sonra bir rondoya ya atılıp toz haline ya da küçük parçacıkalar haline getirilir. Cam bir kavanoza konulup kuru ve serin bir yerde bir sene kadar saklanabilir.

 • Yaklaşık 250 -300 ml arası suyu kaynama derecesine ister bir demlikte isterseniz kettle da getirin.
 • Kaynayan suyu uygun bir bardağın ve kupanın içine dökün.
 • 1,5 tatlı kaşığı doğal kurutulmuş ya da taze kuşburnunu suyun içerisine koyun.
 • 10-15 dakika arası demlendirdikten sonra çayı süzüp içime hazır hale getirin.
 • Zaten tatlı olan bu çaya nane yaprağı, hibiskus çiçeği ekleyerek aromasını değiştirebilirsiniz.

Kuşburnu çayını demlerken dikkat edilecek püf noktası ise, içerdiği vitaminleri yok edebilen alüminyum kaplarda demlen memelidir.

Soğuk tüketim için, demleme süresi bitip, süzülen çayın, mutlaka soğumasını bekleyin. Daha sonra ağzı kapaklı bir şişeye alıp buzdolabında soğutup, günün her saati içebilirsiniz.

Kuşburnu çayı aç mı tok mu içilir sorusuna cevap vermek gerekirse gün içerisinde yemeklerden yarım saat önce yada yemeklerden yarım saat sonra tüketilebilir.  Kuşburnu çayı günde 3 bardak kadar içilmesi yeterlidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir:  Kuşburnu kendi has yapısıyla ve içeriğiyle adeta bağışıklık sistemine bomba etkisi yapmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise içerdiği yüksek miktardaki C vitaminidir. Özellikle grip ve astım hastalığı üzerinde iyileştirici özelliği çok büyüktür.
 • Eklem sağlığını güçlendirir: Yüksek C vitamini sayesinde vücuttaki kolajen sentezi kolaylaşır. Özellikle eklem yerlerinin ve bunları destekleyen doku aynı zamanda bağların kolajen içermesinden dolayı kuşburnu çayı tüketimi oldukça önemlidir. Eklemleri güçlendirip, esnek olmasını sağlar. Bu da kolay deforme olmayan ve zarara uğramayan eklemler demektir. Önemli bir eklem rahatsızlığı olan romatoid artrit yani iltihaplı eklem romatizması ilaçlarının içeriğinde kuşburnu vardır.
 • Kemiklere iyi gelir: Kemik sağlığını tehtit eden osteoporoz yani kemik erimesi özellikle ileriki yaşlarda bir kabus haline gelmektedir. Kuşburnu çayını hayatınıza almanız sayesinde güçlü kemiklere kavuşarak, ileriki yaşlarda bu sorunun ortay çıkmasını engelleyebilirsiniz. Kuşburnu içeriğindeki, kalsiyum, manganez, magnezyum sayesinde kemik içinde düzenli dağılımı yani yoğunluğu sağlar.
 • Ağrı tedavisinde kullanılır: Bilimsel çalışmalar tüm ağrıları gidermede kuşburnu çayından faydalanmasının en doğal yol olduğunda birleşmektedir. Özellikle boğaz ve eklemlerle ilgili ağrılara iyi gelir. Romatizmal ağrılarına neden olan proteini etkisiz hale getirerek aynı zamanda burada oluşan yangıyı da yokeder.
 • Sindirim sistemini düzenler: Kuşburnu çayı, mide kramplarını ve mide de oluşan şişkinliği önlemek için, burada bulunan mide kaslarını yatıştırma özelliğine sahiptir. Besin emilimi arttırmaya yardımcı olur. Vücuda alınan yiyecekler verimli bi şekilde  parçalanır hale getirir. Bu da içeriğindeki flavanoidlerin sindirim enzimleiyle işbirliği yapması sayesinde olur. Ayrıca kuşburnu içeriğindeki triterpen asitleri sayesinde hazımsızlık ve ishale neden olan patojenlerle savaşır.  Patojenlerin yayılmasını önleyerek, sindirim sağlığını korur.
 • Kilo kaybını hızlandırır: Diyet yapmak ve bunu egzersizle desteklemek her yaza girmeden önce olıuşturulan bir programdır. Hızlı kilo vermek ise; bu programa giren herkesin hayalidir. Obezler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 12 hafta düzenli kuşburnu çayı tüketimi sayesinde karın içi yağlarında önemli miktarda azalma saptanmıştır.
 • Kan şekerini düzenler: Yüksek şeker seviyesini düşürür. Diyabet tedavisinde yardımcıdır.
 • Kalp sağlığını korur:  Kuşburnu çayının anti enflamatuar özelliği sayesinde, kan damarlarında iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur. Böylelikle kan basıncı vücut tarafından kolaylıkla düzenlenirken, çeşitli kalp hastalığı, kalp krizi ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçilir.
 • Kolestrolü düşürür: Ciddi kalp hastalıklarına neden olan kötü kolestrol, kuşburnu çayı tarafından düşürülür. Kolestrol seviyesi yüksek olan hastalarda yapılan bir araştırma sonucunda,  düzenli kuşburnu çayı tüketimi sayesinde kolestrol seviyelerinde %5 gibi bir oranda düşme gözlemlenmiştir.
 • Kuşburnu çayı kanser üzerinde etkilidir:  Bilimsel araştırmalara göre; meme kanseri hücrelerinin büyümesini va başka yerlere metastaz yapmasını azalttığı görülmüştür. Ayrıca beyin kanserine neden olan hücrelerdeki büyümeyü de durdurur. Buna neden olan ise içeriğindeki fitokimyasallardan polifenollerdir. Kuşburnuna renk veren ve domateste de bulunan likopen maddesi içermesi nedeniyle pek çok kanserli tümörün büyümesine neden olan hücrelerle iletişimi sağlar. Karotenoid, tilirosid, fenolleri, beta karoten, tanen ve pektinler açısından zengin olması sebebiyle kanser yayılımını ve hücre bölünme hızını yavaşlatır.
 • Cilt sağlığına iyi gelir: Kuşburnu çayı sayesinde kolajen üretimi de desteklendiğimden, yüzde meydana gelen kırışıklık ve ince çizgileri azalır. Ayrıca erken yaşlanma etkilerinin önüne geçer. Cildin nem dengesini sağlayan A vitamini içermesi de, ayrı bir faydası arasında sayılabilir. İçeriğindeki antioksidanlar ise; cilt dokusu ve tonu iyileştirir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi hazır hale getirir ve korur. Cildi beyazlatır. Bir cilt kanseri çeşidi olan melonomayı önleyen kersetin içerir.
 • Böbrekleri çalıştırır: Kuşburnu çayıyla ortaya çıkan pektin ve meyve asitleri, vücuttan ödem atıcı ve rahatlatıcı niteliktedir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını azaltırke,böbreklerin düzenli ve etkili şekilde çalıştırır.
 • Kas kütlesini arttırır. Kasları güçlendirir.
 • Cilt döküntülerine iyi gelir.
 • Kaşıntıyı giderir.
 • Diş kaybına neden olan diş eti hastalıklarında etkilidir.
 • Vücuttaki demir emilimini iyileştirir. Böylelikle kansızlığın yani anemi hastalığının önüne geçilir.
 • Kabızlığa iyi gelir.

 

Kuşburnu Çayının Zararları

Hamilelik ve emzirme dönemi

Kuşburnu çayının hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Özellikle bebek ve anne için hayati bir dönem olduğu düşünülürse tüm bitki çaylarını içmeden önce mutlaka hekiminizle görüşünüz.

İlaçlar ile etkileşimi

Tip 2 diyabet hastalarının kullandığı bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Yüksek miktarda östorjen içeren ilaçlar ve kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlarla da kullanılmamalıdır.

Ayrıca çok miktarda C vitamini tüketmek bazı kişileRde böbrek taşı oluşum riskini arttırır.

Herşeyin fazlasının zarar olduğu bilinmektedir. Günlük 3 ila 6 gramdan fazla kuşburnu tüketilmemelidir. Doz aşımı belirtileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide krampları ve çarpıntıdır.

Kuşburnu Çayı Kalori

Kuşburnu çayı kalori 50 kalori değerine sahiptir.

Kuşburnu Çayı Adet Söktürür Mü

Kuşburnu çayını adet döneminde içilmesi adet sancıları yada adet ağrılarına azda olsa iyi geldiği bilinmektedir. Adet söktürücü çaylardan biri olduğu için sıklıkla içilmektedir.

Kuşburnu Çayı Anne Sütünü Artırır Mı

Kuşburnu çayı anne sütü üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Anne sütünü artıran çaylardan değildir. Emzirme döneminde fazla tüketilmesi asla önerilmez.

Kuşburnu Çayı Bebeklere Verilir Mi

Bebeklere kuşburnu çayını 1 yaşından önce asla verilmesi önerilmez.

Kuşburnu Çayı Baş Ağrısına İyi Gelir Mi

Kuşburnu çayı baş ağrısına iyi gelmesine karşın şiddetli baş ağrısı yada migren ataklarına karşı etkili değildir.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır Mı

Enerji veren bitki çaylarından biri olan kuşburnu çayı kilo vermek, göbek eritmek yada zayıflamak için sıklıkla tüketilen çaylardan biri olduğu bilinmektedir. Şekersiz kuşburnu çayı tüketmek zayıflamaya destek olduğu gibi göbek yağını eritmek içinde çok etkilidir.

Yemeklerden önce aç karnına tüketerek kilo verebileceğiniz gibi göbek yağlarını eritebilirsiniz. Kuşburnu çayı faydaları ve zararları hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları