Kekik Çayının Faydaları ve Zararları

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Izgara et, tavuk ve pizzaların vazgeçilmez baharatı kekik, doğal yollarla sağlığa kavuşmak için ideal bir bitkidir. Hem taze hemde kurutulmuş olarak kolaylıkla bulunabilen kekik ile aromatik çay yapılabilir. Gaz giderici, mide rahatlatıcı, diüretik yani idrar söktürücü, antibakteriyel, ,antioksidan, antimikrobik, mantar gideren,ter attıran, balgam söktürücü gibi özellikleri en bilinenleri arasındadır. İçeriğindeki antioksidanların içeriği bir elmadan 42 kat daha fazladır. Antibiyotiklere dirençli bazı enfeksiyonlarla bile savaşır.

Kekik aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağıdır. A,C ve E vitaminleri, çinko, magnezyum,demir, omega3 asitleri kalsiyum, potasyum, bakır, maganez ve niasin açısından zengindir.

Sizlere bu yazımızda kekik çayının faydaları ve kekik çayı nasıl yapılır* neye iyi gelir hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik bilinen en sağlıklı baharatlardan biridir. Aynı şekilde kekik çayı tüketmek uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. İşte kekik çayının faydaları;

 • Soğuk algınlığını tedavi eder

İçeriğindeki güçlü antioksidan ve antiseptik maddeler sayesinde, düzenli kullanımla, gribi 2-3 gün içinde geçirir. Biraz boğaz ağrısı veya grip olacağınızı hissettiğinizde, hemen tüketime başlandığında, bağışıklığı güçlendirip, hasta olmanızı önler. Hem hastalık sırasında hem de hastalanacağızı hissettiğinizde günde 2-3 bardak taze olarak tüketilmelidir. Kekik çayı kokusuyla da tıkanan burnunuzu açacaktır.

 • Virütik gribe iyi gelir

Kekiğin antiviral etkisi sayesinde gribi çabuk ve kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Virütik hastalıkların semptomları bir anda ortaya çıkabildiğinden, soğuk algınlığında olduğu gibi önceden  hastalanacağızı haber vermez. Birkaç saat içinde hemen hemen tüm grip belirtileri beliriverir. Yüksek ateş, öksürme, boğaz ağrısı, başarısı, kusma, iştahsızlık, kas ve kemiklerde beliren ağrılar gribin en önemli belirtileridir. Doktorun vereceği ilaçlara ek olarak kekik çayını günde 3 kez içmeniz sayesinde hemen ayağa kalkarsınız.

 • Adet sancılarını giderir

Doğal ağrı kesici özelliği sayesinde dayanılmaz adet sancılarını dakikalar içinde geçirir. Menstrüasyon döneminde kanama ve krampların olduğu zaman gün içinde 3 ya da 4 kez taze demlenerk tüketilmelidir. Kekik çayı adet sancısına iyi gelir mi sorusuna vereceğim cevap kesinlikle çok etkilidir. Adet sancısını geçirmek için tüketebilirsiniz.

 • Adetleri düzenler

Gün içinde içeceğiniz 1 bardak kekik çayı sayesinde düzensiz adetleri, bir iki ay içinde düzenli hale getirebilirsiniz.

 • Menopoz sürecinde yardımcı olur

Tüm kadınların bildiği gibi menopoz süreci zorlayıcıdır. Terlemeler, sıcak basmaları, sıkıntılar ve uykusuzluk en çok şikayetçi olunan durumlardır. Menapoz süresince düzenli tüketilen kekik çayı bu şikayetleri tam olarak gidermese de en azından hafifletir.

 • Bağırsak parazitlerini öldürür

Sindirim sisteminde yaşayan parazitler, çeşitli ciddi hastalılarım oluşmasına neden olur. Bu parazitleri öldüren en iyi yöntem ise kuru kekik tüketmek ve kuru kekikle yapılan bitki çayıdır. Kekik; antimikrobial özelliği olan, timol ve karvakrol denilen maddeler açısından oldukça zengindir. Bu özelliği ise parazitlerin oluşturduğu mikropları öldürür. Parazitler ikurtuulmak çin demleyeceğiniz kekin çayına bir miktar limon suyu eklemek, kekiğin etkisini güçlendirecektir.

 • Kalp sağlığına iyi gelir

 Bu aromatik çay potasyum açısından oldukça zengindir. Tüm vücut hücrelerinin yapısında ve vücut sıvılarında potasyumun yeri oldukça fazladır. Özellikle kalp ritmini ve tansiyonu düzenler. Kandaki yüksek sodyumu regüle eder. Ayrıca kekikte bulunan antioksidanlar oksidatif strestin yarattığı zararları tamir eder. Bu da kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Günde 1 bardak kekik çayı içmek kalp sağlığınıza etkisi çook fazla olacaktır.

 • Astım ataklarını kolay atlatmanızı sağlar

Kekiğin içerisindeki karkavol, flavonidler ve terpen gibi maddelerin akciğer temizleme özelliği vardır. Soluk borusu, bronşları rahatlatarak astım ataklarını önler. Eğer astım atağına yakalandıysanız balla tatlandırılmış kekik çayından günde 4-5 kez içerek kendinizi iyileştirebilirsiniz.Astım yüzünden kronik öksürüğünüz var ise günün her saati portakal suyuna 1 yemek kaşığı kekik atarak kullanabilirsiniz.

 • İştahı keser

Karnınız sık sık acıkıyorsa, bu da iştahınızın yüksek olduğunun göstergesidir. İştahınızın artması ise midenizin gerilmesine ve kasılmasına neden olur. Kekik ise bu gerilme ve kasılmaya ortadan kaldırarak, iştahın kesilmesini sağlar.

 • Kilonuzu kontrol altına alır

Kekik kolestrol içermez. Aynı zamanda diyet lifleri açısından zengindir. Düzenli lif tüketimi ise kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlar.

 • Yağ yakımını sağlar

Kekik içeriğindeki karkavol sayesinde, fazla kiloluların sıklıkla şikayetçi olduğu;  karaciğer yağlanması, safra kesesi problemleri , lenf sistemindeki ödemleri giderir. Yağları bir miktar enerjiye çevirip, özellikle göbek bölgesinden zayıflamayı sağlar.

 • Kansere yakalanma riskini azaltır

Özellikle bağırsak kanserine yaklanma riskini arttıran bağırsakta biriken toksinlerin atılması için kekik çayı birebirdir. Bu da içeriğindeki sihirli lifler sayesinde olur. Yüksek kolestrol seviyesini safra sıvısını arttırarak yok eder.  Kötü kolestrolin yani LDL nin vücut için zararsız seviyeye çeker. Bu da kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca göğüs ve prostat kanseri düşmanıdır.

Kekik Çayının Bilinmeyen Faydaları

 • Vücuttaki yangı ve ağrıları azaltır
 • Kekiğin içerisindeki omega 3 sayesinde kronik ağrı ve yangıları bertaraf olur.
 • Hazmı kolaylaştırır
 • Ateş düşürür.
 • Yemeklerden sonra oluşan şişkinliği giderir.
 • İshal ve kabızlığa iyi gelir.
 • Sindirim sitemindeki gazı giderir.
 • Bahar alerjisi ve saman nezlesin iyi gelir.
 • Krampları giderir
 • Yorgunluğu bertaraf ederek kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
 • Diş ağrıları ve çürükleri giderir.
 • Kemik erimesi ve damar sertliği gibi önemli hastalıkların oluşmamasını sağlar. Oluşmuş olanların ilerlemesini durdurur.
 • Migren ve baş ağrılarını giderir.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Romatizmadan dolayı oluşan olumsuz sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Kemik ve bağ dokusunu güçlendirir. Böylelikle kırık ve burkulmaların kolay iyileşmesini sağlar.

Kekik çayının faydaları sadece sağlığa değil cilde ve saça olduğu bilinmektedir.

Uyarı: Hormonlara etkisi olduğundan hamile ve emziren anneler kekik çayı içmemelidir.

Taze Kekik Çayı Nasıl Yapılır

Taze kekik yapraklarını çelik bıçak değdirmeden, elinizle ufak ufak parçalara ayırın. Diğer tarafta yaklaşık 200 ml yani 1 kahve kupası kadar suyu kaynatın. 3 çay kaşığı ufak parçalar halinde bulunan kekik yapraklarını kaynayan suya atın. Ağzı kapalı olarak 5 ile en fazla 10 dakika arası demlendirin. Süzdükten sonra, tatlandırmak için çok az bal ekleyin. Kekik çayınız içmeye hazırdır.

Kekik çayı her zaman taze hazırlanmalıdır. Bekleyen kekik çayının tadı hem acı olacak hem de beklenen etkiyi göstermeyecektir.

Kuru Kekikten Çayı Nasıl Yapılır? 

Taze kekiğin suyla özdeşmesi daha kolay olduğundan çay yaparken daha az kullanılmaktadır. Kuru kekikten çay yaparken ise; yine 200 ml suya, yani 1 büyük kahve kupası suya, 1 yemek kaşığı kuru kekik koyulur. Beraber kaynatılır. Su kaynadıktan sonra, ağzı kapatılıp 5 dakika boyunca demlendirilir. Süzülerek içilmeye hazır hale getirilir. Bal ya da şeker ile tatlandırarak tüketilebilir.

Kekik Çayının Zararları

Kekik çayının faydaları olduğu gibi kekik çayının yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Dozunda aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde yan etkileri görülmez.  Ayrıca hamilelerin, ilaç kullananların ve böbrek hastalarının asla doktor önerisi olmadan kullanmaları önerilmez.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz kekik çayını kilo vermek ve zayıflamak için kullanabilirsiniz. Sindirim sistemine iyi gelen bitki çaylarından biri olan kekik çayı ayrıca kabızlık içinde çok etkilidir.

Sindirim sistemi üzerinde etki gösteren kekik çayı sağlığınızı düzene soktuğu için sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olur. Ödem ve toksin atıcı evinizde mutlaka bulundurarak tüketebilirsiniz. Hızlı kilo vermek ve zayıflamak için kekik çayını tüketmeniz yeterli. Yağ yakıcı çaylar arasında kekik çayı etkisi kanıtlanmış çaylardan biridir.

Kekik Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir

Kekik çayının aç ayada yok karınla tüketilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Genelde kekik çayını zayıflamak için kullanmayı düşünüyorsanız yemeklerden önce sabah ve akşam tüketilmesi önerilir.

Kekik Çayı Anne Sütünü Artırır Mı

Emziren annelerin merak ettiği sorulardan biride kekik çayı anne sütünü artırır mı sorusudur. Emziren annelerin kekik çayı tüketmeleri önerilmez. Kekik çayı ve kekik anne sütüne azaltır.

Kekik Çayı Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi

Kekik çayı içmek boğaz ağrısına iyi geldiği gibi öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylardan biridir. İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde boğaz ağrısına iyi gelen kekik çayı üst solunum yolu rahatsızlıklarını gidermek için çok etkilidir.

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur Mu

Genelde hamilelerin kullanmaları önerilmeye kekik çayı düşüğe neden olduğu bilinmektedir. Kan damarlarını açıcı etkisi olduğundan düşük yapmaya neden olabilir. Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların asla kullanmaları önerilmez.

Kekik Çayı İçmenin Cilde Faydaları

Kekik çayı tüketmek Antiseptik ve antioksidan etkileri olmasında dolayı özellikle sivilcelerin yok olmasında çok etkilidir. Cilt sorunlarına ve sivilcelere iyi geldiği bilinmektedir.

Kekik Çayı Diş Ağrısına İyi Gelir Mi

Kekik çayı diş ağrısını geçirdiği gibi diş eti çekilmesine karşı çok etkilidir. Kekik çayı içmek diş eti çekilmesi ve diş ağrısına iyi gelmektedir.

Kekik Çayı Günde Kaç Bardak İçilir

Kekik çayının faydalarından etkili biçimde yararlanmak için aşırıya kaçmadan dozunda tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanların önerilerine göre günde 2 bardak tüketilmesi gerekmektedir. Yıl boyunca 10 günlük aralarla tüketilmesi gereken kekik çayını diyet listesinde uygularken 2 yada 3 haftalık kürler dahilinde tüketmelisiniz.

Kekik Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir

Mide bulantısına iyi gelen kekik çayı en etkili yöntemlerden biridir. Mide bulantısını hemen geçirmek için 1 kekik çayı içmeniz yeterli.

Kekik Çayı Yüze Sürülür Mü

Kekik çayını cildinize ve yüzünüze sürerek cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz. Özellikle sivilceler üzerinde harika etki gösteren kekik çayını yüzünüze pamuk yardımı ile sürmeniz yeterli. Kesinlikle göze gelmemesine dikkat etmelisiniz. 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra ılık su ile durulamanız yeterli.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları