Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Bitkisel Çözümler Pek çok insanın dış görünüşünün olmazsa olmazı saçlarımız, bedenimizin hemen hemen tüm hücreleri belirli bir düzeyde dökülmektedir. İnsan cildi hücrelerinde ortalama 28-45 günde bir dökülme görülürken saç hücrelerinin döngüsü 4-6 yıldır. Oysa saçların döküldüğüne her gün hepimiz şahit olmaktayız. Bunun nedeni dökülme evresine girmiş olan kesin olarak 50-100 saç teli bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki bir günde saç derimize veda eden saç tellerinin sayısı 50-100 saç teli için normal olarak kabul edilir. Bedenimizde yaşamını sonlandıran saç telinin yerini saç kökünün yeni ürettiği bir saç teli almaktadır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Günde kaç saç telinin döküleceği, kişinin toplam terminal saç sayısı, saçın yaşam döngüsünün ortalama süresi, genetik özellikler, metabolik özellikler ve yanı sıra, saçın maruz kaldığı fiziksel etkenler (şampuanlama, fırçalama) gibi faktörlere bağlıdır. Tarama ve şekillendirme sırasında kopan ve kırılan saç telleri de dikkate alınmalıdır, bunlar bize vedan eden saç teli sayısını arttırır. Döküldüğü sanılan saç tellerinin çoğu bazı sebeplerden dolayı kırılan saç telleridir.

Bazı zamanlar, özellikle vücut stres altındayken gösterdiği tepkiler dışında, saçlarda aşırı dökülme gözlenir. Bu durum erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülür. Bunun nedeni kadınların saçlarına olan aşırı ilgisidir. Günümüzde hemen hemen her kadın ayda bir kere saçlarını boyatmak ve yahut kestirmek amacıyla kuaföre uğramaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi adet dönemleri ile bağlantılı olarak, adet döneminin başlangıcından birkaç gün önce, menapoz dönemi ve hamileliğin bitiminden 4-6 ay sonra görülebilir. Bu düzeyde yer alan hormonların sebep olduğu dökülmeler fizyolojik sınırlar içindedir.

İnsanlık tarihi boyunca saç dökülmesinin nedenleri çeşitli insanlar tarafından birçok araştırmaya konu olmuştur. Saç dökülmesi cinsiyet ayrımı yapmadan erkek ve kadınların başlıca problemi haline gelebilir; ancak erkeklerde rastlanan erkek tipi saç dökülmesi oranında ortaya çıkan yüksekliği saç dökülme problemi başlığı altında oldukça dikkat çekmektedir. 25 yaşına gelen erkeklerin %25’inin saçı biraz da olsa dökülmeye başlar. Bu oran 50 yaşındaki erkekler arasında %50’ye çıkar.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve sıklıkla saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesine bitkisel çözümler arıyorsanız, sizlere şimdi vereceğim kürleri uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 • Saç dökülmesi karşı kına 

İlk yöntem herkesin bildiği bir yoldur. Kına yakmak eski bir yol olmasına rağmen saç dökülmelerini engeller, saç köklerinin güçlenmesine yardım eder. Ayrıca kına hazırlanma aşamasında iken ceviz kabuğu, soğan kabuğu, zeytinyağı gibi maddeler ilave edilerek saç tellerinin daha da güçlenmesine yardım eder. Bu maddeler saçların görüntüsüne parlaklık da kazandırır.

 • Saç dökülmesini önleyen bitkisel yağ

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan dökülmelerde avokado yağı kullanılabilecek bitkisel çözüm yolları arasında yerini alır. Özellikle boyalı ve güçsüzleşmiş saçlar için avakado yağı ilk tercih olarak kullanılabilir. İçerdiği A, B, C, D ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidan özelliği taşıması büyük fayda sağlar. Kuru deriyi canlandırarak dökülmeleri önler. Bu yöntemin faydasını erkenden görmek için masaj yaparak avokado yağını saçınıza uygulamaya başlayabilirsiniz. Yağı saçınıza uyguladıktan hemen sonra saçınızı bir havlu ile sarın. 2-3 saat kadar bekleyerek avakado yağının saç diplerine nüfus etmesine izin verin. Ilık su ile saçınızı şampuanlayarak yıkayın. Zamanla saçlarınızın eskisine oranla daha da güçlendiğini göreceksiniz.

 • Saç dökülmesini önleyen bitkisel karışım

Zeytinyağı da avokado yağından pek farklı sayılmayacak ölçüde saçlarınıza fayda sağlar. Aynı avokado yağındaki kullanım gibi saçınıza zeytinyağını sürerek saçlarınıza canlılık katmak için bir adım atabilirsiniz. Zeytin yağını saçınıza masaj yolu ile yedirip 2 saat kadar bekletin ve şampuan yardımıyla yıkayın. Avokado yağı ile zeytin yağını yarı yarıya karıştırarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir kayıp yaşamayacak aksine faydasını göreceksiniz.

 • Saç Dökülmesini Önleyen Badem yağı

Badem yağı diğer yağlar gibi saçların güçlendirilmesi için büyük fayda sağlar. Badem yağını haftada iki kez kafa derinize masaj yaparak kullanın. Başınızdaki kan dolaşımı artış gösterecek ve saçlarınız güçlenecektir.

 • Saç dökülmesini önleyen argan yağı

Saç dökülmesine fayda sağlayan envai çeşit bitkisel özlü yağın içerisine argan yağını da ekleyebilirsiniz. Bir çok şampuana konu olacak kadar faydalı bir bitki özüdür.

 • Hindistan Cevizi Yağı ile Dökülmelere Son

 Hindistan cevizi yağı saç köklerinin direncini arttırır ve bakım yapar. Hindistan cevizi sütü ile saç derisine yapılan masaj dökülmeyi önler.

 • Saç dökülmesini önleyen üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı çok sevdiğiniz saçlarınızın dökülmesini durdurmakta size yardımcı olacaktır.

 • Saçları güçlendiren dökülmesini önleyen biberiye yağı

Bir çok saç uzmanının ve güzellik merkezlerinin sık sık gündemine düşen biberiye yağı tüm faydasının yanına ek olarak saç derinizin güçlenmesine yardımcı olur. Hem de büyük ölçüde.

 • Saç dökülmesine karşı sarımsak

Sarımsak yağının dökülen saçların düşmanı olduğunu bilmeyeniniz var mı? Eminim yoktur. Bu yağ sayesinde saçlarınızı güçlendirerek dökülmesine engel olabilirsiniz.

 • Saçları güçlendiren dökülmesini durduran lavanta

Lavantada bahsi geçen bitkiler arasında yerini almayı elbette hak ediyor. Kaynamaya başlayan suya bir tutam lavanta atın. 5 dakika daha demlendirerek soğumaya bırakın. Soğuyan lavanta suyunu tortudan ayrıştırıp saçlarınızı kalan su ile yıkayın.

 • Saç dökülmesine önleyen bitkiler

Civanperçemi ve melisa otu tavsiyeler arasında yer almaktadır. Fırsatını bulduğunuz bir gün bu iki bitkiyi denemelisiniz.

 • Düzenli Olarak Yeşil Çay Tüketin

Yeşil çay içmek saç dökülmelerine karşı size yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesine İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesi neden olur saç dökülmesi nasıl önlenir ve saç dökülmesine iyi gelen bitkisel bir tarif veriyor saç dökülmesini önlemek için bu tarifi deneyebilirsiniz. Saç dökülmelerine karşı bitkisel kür ile saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yukarıda verilen çeşitli bitkilerden faydalanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Eğer saç dökülmeleri saç derinizin yalnızca bir bölgesinde meydana geliyor ise o bölgeye yoğunlaşarak saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Doğru şampuan kullanımı ve saçların düzenli yıkanması da dökülmeleri önleyebilir. Bunun yanı sıra günlük hayatta kullandığınız fırçaların saçlarınızı kırarak tarama işlemini yerine getirmesi saç dökülmesine neden olan ilk unsurdur.

Saçlarınızı taramakta ve düzgün bir görünüm vermekte güçlük çekiyorsanız çeşitli saç kremlerinden yardım alabilirsiniz. Kuru saçlar baz alınarak yapılan farklı etkilere sahip serumlar ve kremler tarama işlemini kolaylaştıracaktır. Kolay taranan saçlar koparak dökülmeyi azaltır.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

Saç dökülmesine doğal çözümler yada saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm daima daha sağlıklı ve doğru olan yöntemdir. Saçlarınıza bilmediğiniz ve zarar veren kimyasal ürünler kullanmak yerine doğal olan bitkisel yağlarını kullanmanız daha doğru olacaktır.

Haftada 1 defa saçlarınıza zeytin yağı sürün ve 1 saat kadar bekledikten sonra yıkayın daha ilk uygulayıştan itibaren etkisini göreceksiniz. Saç dökülmesi dururken saçlarını daha canlı ve hacimli olacaktır.

Saç dökülmesini önlemek için evde yapabileceğiniz saç kürleri saçlarınızın dökülmesini önleyecektir. Bitkisel içeriği sahip şampuanlar ile saçını yıkabilirsiniz. Sabun ile saçlarını kesinlikle yıkamayınız. Sabun saçlara zarar vermektedir.

Sizlerde konu hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları