Saç Dökülmesi Sebepleri, Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Saç Dökülmesi Sebepleri, Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nedenleri; Saç dökülmesi problemini herhalde yaşamayan insan yoktur, ister kadın olsun isterse erkek saç dökülmesi konusu herhalde ortak problemlerin başında gelmektedir. Genel olarak olarak erkeklerin daha fazla saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşadığı düşünülsede kadınlarında saç dökülmesi problemlerini yaşadıkları bir gerçektir.

Kadınlarda saç dökülmesi problemi ilk zamanlarda fazla önemsenmeyen ve dikkate alınmayan bir sorun olmasına rağmen zaman artan saç dökülmesi aslında başka bir hastalığında belirtisi olabilir.

İster Kadın olsun İsterse Erkek saç dökülmesi bazen büyük problemleride beraberinde getirebiliyor toplumun tepki verip alay geçmesi ve görüntü bozuklukları kişilerin hem işini hemde özel hayatında büyük sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Yoğun saç dökülmesi kendine olan özgüven kabınada sebep olduğundan kişi toplumdan uzaklaşmaktadır.  Bu yüzden saçı dökülen kişiler saç dökülmesini engellemek adına arayış içine girerken ayrı bu konuda büyük harcamalarda yapmaktadır. Aslında burada önemli olan konu saç dökülmesinin sebebi bulunup ona göre tedavi edilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre kadınların %30 da saç dökülmesi sorunu ile karşılaştıkları açıklandı. Eğer saç yapınız incelmeye başladıysa ayırca cansız bir hal aldı ise saçlarınızız koparak dökülmesi yavaş yavaş başladı demektir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Günde ortalama 50-100 adet saç dökülmesi normal sayılırken sayının artması durumunda hemen bir doktora görünerek saç dökülmesinin sebebi araştırılmalıdır. Peki saç dökülmesine sebep olan nedenler nelerdir:

 • Hamilelik dönemin saç dökülmesi

Çoğu kadın hamilelik döneminde hormonel değişiklikerden dolayı saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilir. Aslında  hamilelik döneminde bazı durumlarda saçlar aşırı şekilde gürleşip tüylenme sorunu meydana gelmektedir. Hamilelik döneminin bitmesi ile birlikte normal seviyesine inen hormonlar bu seferde hamilelik döneminde oluşan yülerin dökülmesine sebep olur eğer hamilelik döneminden sonra saçlarınızda dökülme oluyorsa ilk 6 ay için bunu normal algılayabilirsiniz.

 • Dengesi Beslenmeden Dolayı Saç Dökülmesi

Sağlıksız şekilde beslenmek ve beslenme konusundaki düzensizlik ayrıca bakır,çinko,demir D vitamini amino asitler posalı gıdaların alınmaması yeteri kadar su içimemesi saç dökülmesine ve zayıflamasın sebep olur.

 • Saçları Çok Sıkı Toplamak

Kadınların en çok yaptığı hataların başında gelen saçları sıkı toplamak ince ve gergin örgülerek yaparak bağlanması saçların dökülmesinde büyük etkendir. Nefes almayan saçlar avasızlığında etkisiyle kırılmaya başlayarak dökülür. Eğer bu şekilde saçlarınızı Bağlıyorsanız mümkün oldukça akşamları evde açık bırakarak hava almasını sağlayın.

 • Ani Kilo kayıpları

Diyet yada herhangi bir rahatsızlıktan dolayı çok kilo kaybetmeniz aynı şekilde çok saç kaybetmenizde anlamına gelir.Çünkü saçları besleyen aynı şekilde vücuddan atılması saçların bakımınıda etkileyeceğinde saç dökülmesi kaçınılmaz olmaktadır.

 • Yaşlanmaya Bağlı Etkenler

İnsanlar yaşlandıklarında bazı değişikliklere uğramaya başlarlar bu değişiklik saçlarıda etkilemeye başlar. Beyazlaşmaya ve İncelmeye başlayan saçlar artık görevlerini yerine getiremez ve dökülmeye başlar. Bu önününe geçmek için mümkün oldukça sağlığımıza dikkat edip gerekli olan vitaminleri almaya çalışmalıyız.

 • Tiroid’e Bağlı Hastalıklar

Fazla yada az çalışan tiroid bezlerinde ki düzensizlik ister istemez saçlarımızın dökülmesine sebep olmaktadır. Eğer Bu hastalığı yaşıyorsanız bu dönemde saç dökülmesini önlemek için önlemler alabilirsiniz.

 • Yanlış Saç Bakımı

En çok karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Kimyasal saç boyaları, Saç rengini açmak için yapılan işlemler, Saçlara aşırı derecede fön çekmek, perma işlemleri ciddi şekilde dikkatli yapılmadığı sürece saçlarınızda kırılma dökülme sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. Hatta bu işlemlerin sıkça yapılmaması ilerde şaç dökülmesi sorunun dahada artmasına sebep olacaktır.

Saç dökülmesini önlemek için ıslak saçlarınızı havlu kurutulurken yumuşak ve yavaş şekilde yapmalıyız. Fön makinesi saçlarınıza zarar vermektedir sıcaklıktan dolayı saçlarınız kırılır ve ısıdan dolayı matlaşır, ayrıca saçlarını mümkün oldukça ıslakken tarayınız kuru saçları fır le taramak saç kırılmasını çoğaltır, kullanıdığınız tarağın fırçalarınında geniş olmasına dikkat etmelisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı nasıl Önlem Almalıyız?

Bayanların saç dökülmesine alacakları tedbirler sonucu saç dökülmesi önlenebilir. Kadınlarda saç dökümesi bdoğal bitkisel yöntemleri uygulamakta fayda vardır eğer saç dökülmesi çok ileri seviyelere gelmiş ise mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Saç dökülmesi erkek yada bayan olsun genel olarak aynı tedavi yöntemleri uygulansada bayanların bu konuda erkekler daha takıntılı olduklarından bayanların yapsaması gerekenleri dikkatlice okumasında fayda vardır.

Saç dökülmesine neden olan etkenler

 • Uzun süre saçları yıkamamak ve kirli saçla dolaşmak
 • Saçlarımızı Fırça ile fırçalarken saçlarımızı mümkünse ıslatmalıyız kuru saçlar çok çabuk kırılır.
 • Saçlarımızı yıkadığımız şampuanın sık sık değiştirilmesi
 • Banyo yaptığımız suyun kireçli olması bu kireçler saçlarımızda kepeklenmede yapar.
 • Saçların sık sık boyanması ve Fön çekilmesi
 • Saçlara sık sık Jöle ve benzer ürünler sürülmesi bu kimyasal ürünlerin 2 -3 gün saçta kalması kırılma ve dökülme problemini artırır.
 • Dökülen saçlara bilenmeyen kapatıcılarla kapatıp diğer saç tellerine ve cilde zarar verebilirsiniz
 • Akşam yatmadan önce mutlaka örgülü olan saçlarını açın ve hava almasını sağlayın ve böyle yatın

Ayrıva vücutta bulunan demir eksikliği kansızlık hastalığına sebep olduğu gibi saç dökülmesinede sebep olur kan ilaçları alarak kırmızı et yiyerek demir eksikliğinin giderilmesi sağlanmalıdır

Saç dökülmesinden sonra kalan saçların sağlıklı şekilde uzaması için için eczaneden alacağınız doğal ürünleri saçlarınıza uygulayarak kalan saçların saç köklerini güçlendirmeye çalışmalısınız. Unutmayın hiç bir ürün saç çıkarmak için değildir sadece saç dökülmesini engelemek içindir.

Kullandığınız fırçaların aralıkları fazla sıkı olmasın saçlarınızın arasından kayıp gitmeli saçlarınızı fırçalarken saçlarınızı fazla zormaladan fırçalamalısınız fırçalarken saçlarınızı zorlamak saç dökülmesini hızladıracaktır sakın yapmayın.

Saçlarınızın dökülmesine etken olan faktörlerden biride stresli bir yaşantı sürmektir dikkat ederseniz stresli insanların saçları erken beyazlar ve çok sık saçları dökülür ne kadar az sorunları kafanıza takarsanız ve stres yaratmadan çalışırsanız hayatınız ve saçlarınız mutulu olur. Unutmayın duvarı nem İnsanı gam yıkar.

Doğal Saç Bakın Yöntemleri

Kadınların saç dökülmesine karşın evde yapabileceğiniz bitkisel tedavilerde vardır. En çok bileneni ve kullanılanı ise Hindistan cevizi yağı ile zeytin yağını karıştırarak saçlarınıza uygulamak saçlarınızı doğal bakım yapmanızı sağlayacaktır. Bu karışı uygularken masaj yapar yapar gibi yedirmeniz lazım.

Zeytinyağı saçınıza sürüp bir bez ile örtün ve sabaha kadar çıkarmayın bu şekilde haftada 2 defa yaparak sağlıklı çanlı ve dökülmeyen saçlara sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet