Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı Vişne çekirdeği yağının faydaları arasında kanserin önlenmesi, kalp hastalıklarının yönetilmesi, kan dolaşımın iyileştirilmesi, yaraların iyileşme sürecinin hızlandırılması, artrit semptomlarının azaltılması, odak ve dikkatin iyileştirilmesi, uyku bozukluklarının tedavisi, diyabetin kontrol altına alınması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, solunum sorunlarının giderilmesi ve kilo kaybının teşvik edilmesi bulunur.

Vişne  Çekirdeği Yağı Nedir?

Vişne, dünya çapında milyonlarca insanın yemekten zevk aldığı bir meyvedir. Vişne çekirdeği yağı da sıvıyı berraklaştırmak için açık sarı bir sonuç veren soğuk presleme yönteminin kullanılmasıyla vişne çekirdeklerinden elde edilir. Vişne çekirdeği yağı A, B, C ve vitamini bakımından da oldukça zengindir. Doğal bir yumuşatıcı olan yüksek antioksidanlar içerir. Bu yağ yüksek oranda oleik ve linoleik asitler barındırır.

Vişne  Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Vişne çekirdeği yağı içerdiği bileşenler sayesinde genel vücut sağlığını arttırır, cilt sorunlarını tedavi eder ve saç ile ilgili problemleri giderir. Şimdi vişne çekirdeği yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Vişne Çekirdeği Yağı Kanseri Önler

Vişne çekirdeği yağında bulunan antioksidanların sayısı nedeniyle vücut sistemindeki serbest radikallerin varlığından kaynaklanan ciddi hastalıkların oluşması engellenir. Yapılan araştırmalar, bu yağdaki antosiyaninlerin, tümör oluşumuna karşı ümit verici sonuçlar verdiğini kanıtlamıştır. Vişne çekirdeği yağı doğrudan solunabileceği gibi masaj yağı olarak da kullanılabilir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Kalp Hastalıklarını Yönetir

Vişne  çekirdeği yağı, kardiyovasküler sistemde bulunan oksidatif stresi azaltabilir. Bu özellik, yağda bulunan guercetin adlı önemli bir bileşiğin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu bileşik ayrıca, kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürmede de olumlu etkiler göstermiştir. Bütün bu etkiler, farklı kalp hastalıklarının önlenmesinde bu yağın yararlı olmasını sağlar.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Kan Dolaşımını İyileştirir

Kansere karşı mücadelede etkili olduğu tespit edilen aynı bileşiğin aynı zamanda sağlıklı dolaşımını teşvik ettiği de bilinmektedir. Geliştirilmiş kan dolaşımı, vücuda birçok fayda sağlayabilir. Genel beden sağlığı, tüm bu sonuçları üreten vişne çekirdeği yağında bulunan antosiyaninlerin varlığından faydalanacaktır.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Yorgunluğun Vücuttan Atılma Sürecini Hızlandırır

Bu yağdaki, antienflamatuar özelliklerin yanı sıra antioksidanların varlığı, yoğun fiziksel aktivitelerden sonra iyileşme sürecini de hızlandırmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivitelerden kaynaklanan kas ağrısı ve vücut sertliği, vişne çekirdeği yağı masajıyla büyük ölçüde azaltılabilir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Artrit Semptomlarını Azaltır

Yaş ilerlemesiyle beraber vücut, eklem ve kaslarla ilgili sorunlara daha yatkın hale gelir. Artrit, yaşlandıkça birçok kişide gelişebilen ortak bir sorundur. Artritin ana nedeni, vücudun neden olduğu iltihaptır. Vişne çekirdeği yağı, yüksek oranda antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan, artrit ile ilişkili şişlik ve ağrının tedavisinde oldukça faydalı bir rol oynayabilir. Bu yağ ayrıca, vücuttaki ürik asidi azaltmada da olumlu etkiler göstermiştir. Yüksek ürik asit seviyeleri böbrekleri de olumsuz yönde etkileyebilir. Artritten etkilenen bölgelere günlük olarak vişne çekirdeği yağıyla masaj yapılırsa semptomlarda gözle görülür bir azalma olacaktır.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Anksiyete ve Stresi Giderir

Vişne çekirdeği yağı, içinde bulunan bileşenler sayesinde doğal yatıştırıcı özellikler içerir. Vişne çekirdeği yağı, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmesi vücudun uygun miktarda oksijen almasını ve yeterli miktarda beslenmesini sağlar. Sinir sisteminin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışması vücudun, kaygı ve stresle baş etmesine yardımcı olur. Vücut ne kadar sıhhatli olursa ruh hali de o kadar düzelir. Vişne çekirdeği yağı ayrıca, stres hormonunu azaltır ve kronik stresi yok eder. Anksiyete, obsesif kompülsif bozukluk (okb) ve stres sorunları için düzenli olarak kafa ve özellikle alın bölgesine bu yağ ile masaj yapılması gerekir. Ayrıca bu yağın etkisini arttırması için zeytinyağı veya jojoba yağı ile harmanlanması gerekir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Odaklanma Ve Dikkati Geliştirir

Vişne çekirdeği yağının antioksidan özellikleri, bilişi geliştirir, daha fazla odaklanma ve dikkate yardımcı olur. Bu yağ, oksidatif stresi azaltır, bazı nörolojik hastalıkların (Alzheimer, Parkinson ve Demans gibi) önlenmesine yardımcı olur. Bu yağda, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan iki bileşik bileşik daha bulunur. Bunlar kuersetin ve antosiyaninlerdir. Dikkat ve bilişsel işlevle ilgili sorunları tedavi etmek için vişne çekirdeği yağı doğrudan solunabileceği gibi alın bölgesine masaj yağı olarak da kullanılabilir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Uyku Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Melatonin, insan vücudunda uykuyu düzenlemekten sorumlu olan bir hormondur. Bu yağın bir başka şaşırtıcı faydası da uykusuzluk ve uyku ile ilgili diğer sorunların önlenmesidir. Bunun nedeni bu yağda doğal melatonin kaynaklarının olmasıdır. Bu nedenle gün boyunca veya yatmadan önce bu yağ ile yapılacak masaj, iyi bir gece uykusu alınmasına ve uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudun bağışıklık sistemi, birçok hastalıkla savaşmada çok önemli ve etkili bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, düzenli olarak hastalanmaktan kaçınmanın iyi bir yoludur. Vişne çekirdeği yağında bulunan vitamin ve mineral çeşitliliği nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkes için mükemmel bir çözüm haline gelmiştir. Buna ek olarak bu yağdaki antioksidanlar, vücuttaki enfeksiyonları önlemesine ve vücudun bu enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlenmesi vücudun, alerjik reaksiyonlarla daha etkin bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olur ve alerjiye bağlı problemler geliştirmesini önler. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için her gün düzenli olarak bu yağ solunabilir veya tüm vücuda bu yağ yedirilerek masaj yapılabilir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Solunum Sorunlarını Önler

Bu yağ, antienflamatuar özellikleri, antosiyaninler ve kersetin mevcudiyeti nedeniyle astım, bronşit ve benzeri gibi birçok solunum yolu hastalıklarını önlemek için mükemmel bir çözelti olarak görülebilir. Düzenli olarak bu yağın solunması, solunum yolu enfeksiyonlarını da önleyecektir.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Kilo Kaybını Teşvik Eder

Vişne çekirdeği yağının enflamatuar durumlarla ilgili fazla kilonun azaltılmasında da etkili olduğu bilinir. Ayrıca bu yağ, iştah kapatıcı özelliklere sahiptir. Vişne çekirdeği yağı zayıflatır mı sorusuna cevap vermek gerekirse zayıflamak için bu yağı kullanabilirsiniz.

 • Vişne Çekirdeği Yağı Migren Tedavisine Yardımcı Olur

Migrenlerin arkasında uyku eksikliği, hava durumu değişikliği, kimyasal dengesizlik, beslenme yetersizlikleri ve alkol gibi çok sayıda neden bulunur. Vişne çekirdeği yağı, migreni iyileştirebilecek çok sayıda antioksidan bulundurur. Migren için en iyi ev ilaçlarından biri vişne çekirdeği yağı ile yapılan masajdır.

 

Vişne Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Vişne çekirdeği yağında bulunan yüksek orandaki C ve E vitaminleri cilt sağlığı için çok faydalıdır. Bu yağ cildi, doğal bir şekilde nemli ve pürüzsüz tutar. Vişne çekirdeği yağında bulunan C Vitamini, cilt hücrelerine her türlü oksidatif zarar veren serbest radikallerin önlenmesine ve kırışıklıklar, koyu lekeler, sivilce ve benzeri gibi çeşitli cilt hastalıklarının engellenmesine de yardımcı olur. Tüm bunlarla beraber vişne çekirdeği yağı, yüksek miktarda amino asit içerir. Bu durum da iltihaplanmayı önleme konusunda çok iyidir. Çünkü amino asitlerin yüksek olması cildin canlı olmasını sağlar.

Vişne Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Vişne çekirdeği yağı, vücuttaki kan dolaşımını ciddi düzeyde arttırır. Bu durum da saç derisinin onarılmasına yardımcı olacak yeterli beslenme ve oksijen sağlamaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında vişne çekirdeği yağı, kafa derisindeki bakteriyel enfeksiyonu önlemeye ve kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir. Tüm bunlarla beraber vitaminler, genel sağlık için önemli bir esastır. Vişne yağında bol miktarda vitamin olması onu harika bir özellik yapar.  Vişne çekirdeği yağında bulunan vitaminlerin saça olan faydaları ise şunlardır;

 • A vitamini saçı ve saç derisini doğal bir şekilde nemli tutar. Ayrıca saç folikülleri için önemli olan retinoik asit denilen esansiyel bir asidin üretimini düzenler.
 • B vitamini, mevcut hücrelerin yenilenmesine sebep olan ve saç uzamasını tetikleyen kafa derisi de dâhil vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • C vitamini, saç sağlığı için çok önemlidir. Bu vitamin, saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur ve saçların kırılmasını önler. Ayrıca saçları mükemmel bir şekilde besler ve yeni saç köklerinin büyümesini teşvik ederek bölünmüş uçları ve dökülmeleri önler.
 • E vitamini, bağışıklık sistemini korumak için uygun kan dolaşımına yardımcı olur ve saçların zarar görmesini çok büyük oranda önler. Ayrıca saç ve saç derisinde uygun olan nemi korur.

Vişne Çekirdeği Yağı Evde Nasıl Yapılır

Vişne çekirdeği yağı soğuk sıkın yöntemi ile elde edilmektedir.  Bu yüzden evde yapılması pek mümkün değildir. Soğuk sıkın yöntemi ile vişne çekirdeklerinden yağ elde edilir.

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Vişne çekirdeği yağı kullanımı cilde harici olarak sürülen yağlardan biridir. Doğal nemlendirici etkiye sahip olan bu yağ kurumuş, çatlamış ve yıpranmış cilde sürülerek cildin nem oranını dengeler.

Cilde sürüldüğünde hoş kokusu olan bu yağ ayrıca cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır. Sivilce ve akne içinde etkili vişne çekirdeği yağı sivilcelerin yok olmasını sağlar.

Direk cilde ve yüze uygulayabileceğiniz gibi kullanıldığınız kremlere ekleyerek kullanmanız mümkün.

Vişne Çekirdeği Yağı Kullananlar

Vişne çekirdeği yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda hoş kokusu olan bu yağı harika bir nemlendirici etkiye sahip olduğunu söylemişlerdir. Vişne çekirdeği yağı kullananlar cilde sürüldüğünde güneşin zararlı etkilerinden koruduğunu gibi yaşlanma etkilerini geciktirdiğini yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir. Çok sık sorulan sorulardan biride vişne çekirdeği yağı içilir mi sorusudur. Harici olarak kullanabileceğiniz gibi 1 bardak suyun içerisinde 2 yada 3 damla damlatarak içebilirsiniz.

Vişne Çekirdeği Yağının Zararları

Faydalı ve yararlı yağlardan biri olan vişne çekirdeği yağı nadirinde olsa bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Hassas ve alerjiye yatkın kişilerde tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Hamilelerin ve emziren annelerin doktora danışmadan kullanmaları önerilmez. Bebeklerde ve çocuklarda kullanılmaz. Çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Vişne Çekirdeği Yağı Nerede Satılır

Bu doğal yağı aktar yada kozmetik mağazalarda bulmanız mümkün. Ayrıca internet üzerinden satılan bir üründür.

Sizlere bu yazımızda vişne çekirdeği yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet