Tarçın Yağının Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Tarçın Yağının Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Tarçın yağının faydaları arasında diyabet (şeker hastalığı) yönetimi, adet ağrısını hafifletmek, doğal bir parfüm görevi görmek, iltihapla savaşmak, bakterileri yok etmek, ağız ve diş sağlığını ciddi oranda desteklemek, kanseri önlemek veya kanserli hücreleri azaltmak, solunum sağlığını desteklemek, olası bir ağrıyı yönetmek ve haşereleri uzak tutmak yer alır.

Tarçın Yağı Nedir?

Tarçın, tarihi ve kökeni olan bir baharattır. Tarçın, çoğunlukla Araplar ve Mısırlılar tarafından ilaç ve yiyecek yapımında kullanılmıştır. Çoğunlukla belirgin bir aroması olduğu için parfüm yapımında hoş bir nota olarak kullanılmıştır. Bu bitki pek çok efsane ve uzun bir masala konu olmuştur. Tarçın bitkisinin bilimsel adı cinnamomumdur ve tarçın yağı bu bitkinin kabuğundan soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Bu bitkisel yağ, oldukça etkilidir ve bileşimi onu birçok baharat veya bitkiden daha faydalı kılar. Tarçın yağı uzun süredir birçok ilacın ana bir parçası olmuştur.  Aroması ve faydaları olan bu yağ, birçok aktif bileşenlerden oluşur.

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın yağının faydaları genel olarak içerdiği bileşenler ve yağ asitlerinden gelir. Tarçın yağı yüzyıllardır ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Şimdi tarçın yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Tarçın Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Kontrol Altında Tutar

Tarçın, diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar, baharat ve yağının Tip-2 diyabet hastaları için çok faydalı olduğunu göstermiştir. Bu yağ, insülini taklit edebildiği ve vücutta insülin duyarlılığını arttırabildiği için yüzyıllardır diyabet sorunları için birçok uzman tarafından önerilmiştir. Yapılan bir çalışmada ise tarçın yağı kullanımının kan şekeri seviyesini ortalama %24 oranına kadar düşürdüğü görülmüştür.

Tarçın Yağı Adet Kramplarını Ve Ağrılarını Azaltır

Tarçın yağı, adet dönemindeki krampları ve ağrıları azaltmanın doğal bir yoludur. Ayrıca, PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarını da ciddi oranda uzak tutmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda, tarçın tüketimi de doğum ve erken adet algısının azalmasına yardımcı olan adetin geri dönüşü arasındaki süreyi uzatmıştır. Emziren annelere, doğum ile bir sonraki doğum arasında sağlıklı bir boşluk bırakmaları için yemeklerine tarçın veya yağını eklemeleri önerilmektedir.

Tarçın Yağı İyileştirici Özellikler Sunar

Tarçın yağı, birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Birçok hastalığın tedavisinde de oldukça etkili bir rol oynar. Bu yağın, ciddi bir yaranın iyileşme süresini azalttığı görülmüştür. Cerrahi operasyon ile doğum yapan kadınlar, yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla tarçın yağı kullanabilirler. Bu yağın şaşırtıcı özelliklerini herhangi bir zamanda rahatlıkla keşfedebilirler. Bu harika yağ, önemli bir pıhtılaştırıcı olarak işlev görür ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için kanamayı durdurur.

Tarçın Yağı Doğal Bir Parfüm Görür

Tarçın yağı kendine özgü ve çekici bir aromaya sahiptir. Bazı insanlar bu yağı kendi başına bir koku olarak bile kullanabilirler. Tarçın yağı, parfüm yapımında en çok kullanılan tabaka veya notadır.  Bu yağ kendi içinde derin misk kokusu da barındırır. Ayrıca bu bitkisel yağ, evde doğal parfüm oluşturmak için diğer tatlı kokulu bitkisel yağlarla kombinasyon halinde kullanılabilir.

Tarçın Yağı Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Tarçın yağı, gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi altında gözlenmiştir. Bu durum yağın gerçekten de çok sayıda antienflamatuar özellik içerdiğini göstermeye son derece yardımcı olmuştur. Tarçın yağı, iltihaplanma önleyici elementlerin en güçlü kaynaklarından biridir. Oral olarak tüketmek veya topikal olarak uygulamak, iltihabın etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yağ, zeytinyağına ya da diğer taşıyıcı yağlara eklendiğinde eklem ağrısını tedavi eder, iltihapları azaltır ve güçlü bir ağrı azaltma biçimi oluşturur. Bu etki için etkilenen bölgelerde yağı nazikçe masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Tarçın Yağı Antibakteriyel Ve Antimikrobiyal Çözümler Üretir

Uzmanlar tarçın yağını E.coli hücreleri üzerindeki etkilerini bulmak için bir takım araştırmalar yaptılar. Bu araştırmalarda tarçın yağının, E.coli ve diğer enfeksiyonlar üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olduğu görüldü. Yağ ayrıca, genel olarak enfeksiyonlara karşı daha güçlü bir bağışıklık geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu yağın düzenli olarak tüketilmesi ayrıca, ağızdaki dişeti ve diğer bakteriyel sorunları azaltmada da çok etkili olabilir. Tüm bunlarla beraber idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de oldukça etkili bir rol oynar.

Tarçın Yağı Diş Ve Ağız Sağlığı Üzerinde Etkilidir

Tarçın yağı, diş eti enfeksiyonlarının nedeni olan streptococcus mutanlarla savaşmada çok etkili olan çeşitli antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Modern diş hekimliğinde oral sağlık sorunlarıyla mücadelede bitkisel yağların kullanımı popüler bir uygulamadır. Bitkisel yağlar, ağız enfeksiyonlarını önlemenin doğal ve etkili bir yoludur.

Tarçın Yağı Kanseri Önler Ve Gelişimini Engeller

Sinamaldehit, kanseri önleme konusunda çok etkili olan yağın lezzetli bir elementidir. Bu özellik, kolon kanserini önlemek için vücuttaki temel antioksidan enzimi arttırır. Tarçın yağı, kanser oluşumunu önlemek için kolon hücrelerinin etrafında bir bariyer oluşturulmasında çok etkilidir.

Tarçın Yağı Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Tarçın yağı, solunum yolu enfeksiyonlarını ve olası hastalıkları iyileştirmek için balgam ile mukusun gevşemesine yardımcı olan dekonjestan ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Birikmiş balgam ve mukus ile ilişkili diğer hastalıkların önlenmesine de yüksek oranda yardımcı olur.

Tarçın Yağı Tüberkülozü (Verem) Önler

Tarçın yağındaki tarçın asidi, anti-tüberküloz özelliklere sahiptir. Bu özellik, tüberküloz ve sinüslerle mücadelede çok faydalıdır. Yapılan bazı çalışmalarda bu yağ ayrıca, astım ve uzun süreli öksürük gibi hastalıkların başlamasını önlediği de görülmüştür. Solunum yollarını gevşetmek ve hastalıklarla savaşmak için difüzörlere ve buhar banyolarına tarçın yağı eklenebilir. Bu kullanım türü burun tıkanıklığı ve baş ağrıları için mükemmel bir çözümdür.

Tarçın Yağı Sakinleştirici Etkiye Sahiptir

Ayurveda tıbbında çoğunlukla irade güçlendirmek ve ruh halini yükseltmek için tarçın yağı kullanılır. Bu yağ, öfke veya endişe nöbeti sırasında sakinleşmeye yardımcı olur. Çok sakinleştirici ve aynı zamanda uzun bir günün ardından gevşemenize yardım eden naif bir kokuya sahiptir. Difüzöre eklenebildiği gibi doğrudan da solunabilir.

Tarçın Yağı Mükemmel Bir Doğal Ağrı Kesicidir

Tarçın yağı, mükemmel bir gevşeme hissi verir ve artrit ağrısının tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca topikal olarak uygulandığında adet ağrıları için çok etkili bir rahatlatıcı ve önemli bir analjezik ajan olarak görev yapar. Ayrıca antispazmodik etkisinden dolayı ağrılı kasları ve spazmları rahatlatmakta da oldukça etkilidir. Tarçın yağı ile ılık bir banyo, ağrılı kasları rahatlatmak için en iyi tedavi yöntemidir.

Tarçın Yağı Haşereleri Uzaklaştırır

Tarçın yağı, çocukların veya yetişkinlerin sivrisinek ısırıklarına maruz kalmasını önleyen doğal ve kimyasal bir yoldur. Kokusu ve bileşimi sivrisinekleri uzaklaştırır

Tarçın Yağı Sindirimi Kolaylaştırır

Tarçın yağı, bağırsak ve sindirim sorunlarını azaltmak için insan vücuduna mükemmel bir katkı sağlar. Ayrıca kabızlık veya ishal sorunlarını da hafifletir.

Tarçın Yağı Doğal Bir Detoksifikasyon Ajandır

Tarçın yağı, diüretik olması nedeniyle vücuttan toksin atılımını idrar formunda arttırmada da çok etkilidir.

Tarçın Yağı Kan Dolaşımını Düzenler

Tarçın yağının içerisinde kan sulandırıcı önemli bir kimyasal bulunması sebebiyle kan dolaşımını harika bir şekilde düzenler. Bu düzenli kan dolaşımı, olası bir önemli sağlık sorununu azaltmaya yardımcı olur ve hücrelere sağlıklı bir oksijen temini sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak tarçın yağı tüketen insanlarda, kalp krizi riski %63 oranında azaldığı görülmüştür.

Tarçın Yağı Doğal Bir Dezenfektandır

Yapılan bilimsel araştırmalar, tarçın yağının 30’dan fazla farklı bakteri türünü ortadan kaldıracak kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bu bitkisel yağ, ev temizliğinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Tarçın Yağının Cilde Faydaları

Tarçın yağının cilde faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse bu doğal yağ direk cilde sürüldüğünde cildi tahriş edebilen yağlardan biridir. Tarçın yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı direk yüze yada cilde sürmek yerine hazırladığınız maske tariflerinin içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz. Cildi canlandıran, sivilceleri önleyen tarçın yağı ayrıca selülite iyi gelen yağlardan biridir.

Kasları gevşetmek yada ağrıları geçirmek için taşıyıcı yağlar ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Tarçın Yağının Saça Faydaları

Sağlığa ve cilde faydası bulunan tarçın yağı ayrıca saça yararlı olan yağlardan biridir. Tarçın yağı saça sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse yağı tek başına kullanmak yerine zeytinyağı yada bal ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Tarçın yağı saç uzatan ve saçı canladıran ekli yağlardan biridir.

Tarçın Yağı Zayıflatır Mı

Çok sık sorulan sorulardan biride tarçın yağı zayıflatır mı sorusudur. Yağ yakıcı ve göbek eritici yağlardan biri olan tarçın yağı ile kilo vermeniz mümkün. Yağ yakımını hızlandırmak ve kilo vermek için 1 yada 2 damla tarçın yağını 1 bardak suya damlatıp içerek zayıflayabilirsiniz. Sadece yağı değil tarçınlı su içmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır

Tarçın yağını hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendi yağınızı yapmanız mümkün. Evde tarçın yağı nasıl yapılır diyorsanız işte tarifi

 

  • 6-8 adet çubuk tarçın
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı

Bir cam kavanoz içerisine çubuk tarçınları ekleyin ve üzerine zeytinyağı ekleyin. Dilerseniz çubuk tarçın sayısını artırabilirsiniz. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde 3 hafta bekletin. Her gün kavanozun gün içerisinde 1 defa çalkalayın. 3 hafta sonunda artık tarçın yağı hazır hale gelecektir.

Tarçın Yağı Fiyatı

Aktarlardan yada kozmetik mağazalarından alabileceğiniz tarçın yağı fiyatı 20 ile 30 tl arasında değişmektedir.

Tarçın Yağı Kullananlar

Tarçın yağı kullananlar yağın cilde ve saça faydaları olduğu gibi ciddi yan etkileri olduğunu da söylemişlerdir. Tarçın yağı kullananlar genelde yağın cildi yakıcı etkisi olduğunu dile getirmişlerdir. Tarçın yağı kullanalar genelde yağı başka bir yağ ile kullanılması gerektiğini söylemişlerdir.

Tarçın Yağı Hakkında Tüm Sorular

Tarçın yağı ayak mantarına iyi gelir mi

Tarçın yağı ayak mantarı tedavisinde kullanılan ve etkili olan yağlardan biridir. Ayak mantarı yada tırnak mantarı için pamuğa damlatıp kullanabilirsiniz.

Tarçın yağı bronzlaştırır mı

Tarçın yağı tek başına cilde yada sürülmesi bronzlaştırıcı etki göstermez.

Tarçın yağı ile göğüs büyütme

Doğal göğüs büyütücü yağlardan biri olan tarçın yağı ile göğüsleri masaj yapmak göğüslerin daha dolgun ve büyük görünmesini sağlayacaktır.

Tarçın yağı dudağa nasıl sürülür

Dudak dolgunlaştırmak için çok sık tercih edilen tarçın yağı dudakların dolgun görünmesini sağlamasına karşın yakıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Tarçın yağı yakar mı

Tarçın yağının bilinen yan etkilerinden biridir sürüldüğü bölgede yanma ve tahrişe neden olmasıdır.

Tarçın Yağının Zararları

Tarçın yağı fazla kullanılmadığında yan etkileri ve zararı olmayan yağlardan biridir. Cilde sürüldüğünde tahrişe yan yanmaya neden olacağından direk cilde sürülmesi önerilmez. Taşıyıcı yağlar ile kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce bileklerinizde test etmeniz gerekmektedir.

Tarçın yağı içmek çoğu zaman faydalı olmasına karşın zararları da göz önünde bulundurmak gerekli. Tarçın yağı içmek bazı kişilerde mide bulantısı kusma ve ishale neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.