Haşhaş Yağının Faydaları ve Zararları

Haşhaş Yağının Faydaları ve Zararları

Haşhaş yağının faydaları, iyi uykuyu teşvik eden stresi hafifletmeyi, ağız ülseri tedavisini, enerji seviyesini arttırmayı, psikolojik sağlığı teşvik etmeyi, kemikleri güçlendirmeyi ve kan basıncını düşürmeyi içerir. Diğer faydaları arasında böbrek sağlığının desteklenmesi, vücuttaki herhangi bir ağrının giderilmesi, egzama ve enflamasyonun tedavi edilmesi, diyabetin yönetilmesi ve kardiyovasküler sistemin desteklenmesi olarak sayılabilir.

Haşhaş yağının yanında haşhaş tohumları da kadınlarda, doğurganlık sorunları dâhil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tedavi edebilen eşsiz bir kalsiyum ve manganez birleşimidir. Beslenme uzmanları, nöronların gelişimini teşvik etmek için haşhaş tohumunu tüketmelerini tavsiye eder. Antik çağda, haşhaş tohumları ağlayan bebekleri sakinleştirmek için yaygın olarak kullanılmıştır.

Haşhaş Yağı Nedir?

Haşhaş yağı, bilimsel olarak papaver somniferum olarak bilinen haşhaş tohumlarından elde edilen yağdır. Bu bitki dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Bu bitkiden elde edilen yağın kullanımı gün geçtikçe popüler olmaya başlamıştır.

Haşhaş Yağının Besin Değeri Nelerdir?

Haşhaş yağı mükemmel düzeyde besin değerlerine sahiptir. Bunlar;

 • Kalsiyum 1438 mg
 • Bakır 627 mg
 • Diyet lifi 5 g
 • Folates 82 µg
 • Demir 76 mg
 • Magnezyum 347 mg
 • Manganez 707 mg
 • Niasin 896 mg
 • Pantotenik asit 324 mg
 • Fosfor 870 mg
 • Potasyum 719 mg
 • Piridoksin 247 mg
 • Riboflavin 100 mg
 • Selenyum 5 ug
 • Sodyum 26 mg
 • Thiamin 954 mg
 • C vitamini 1 mg
 • E vitamini 77 mg
 • Çinko 9 mg

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı insan vücudu, cildi ve saçları için harika faydalar sunar. Şimdi bu faydalara yakından bakalım;

Haşhaş Yağı Uykusuzluğa Ve Strese İyi Gelir

İnsan vücudundaki anormal kortizol düzeyleri, ilk olarak uykusuzluğa neden olan stres düzeylerinin artmasına sebep olur.  Doktorlar, uykusuzluk veya kalitesiz uyku düzenine sahip kişilere rahatlatma özellikleri olan gıdalar önermektedir. Haşhaş yağı, beyindeki stres düzeyini büyük oranda azaltmaya yardımcı olan dinginleştirici etkisi ile bilinmektedir ve bu süreç sonunda kişiye, kaliteli uyku sağlar. Bununla beraber uyku hapı kullanan kişilerin haşhaş yağı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. Aksi durumda bu yağ, ilaç ile etkileşime girerek farklı semptomlara yol açabilir.

Haşhaş Yağı Ağız Ülserini, Uçuğu Ve Reflüyü Tedavi Eder

Haşhaş tohumunda bulunan minerallerin, ağız ülseri üzerinde tedavi edici etkisi olduğu bilinir. Düzenli olarak tüketilen haşhaş yağı, reflünün semptomu olan mide yanmasını da azaltabilir. Bununla beraber ağızda oluşabilecek uçuk sorununu da tedavi edecektir.

Haşhaş Yağı Enerji Seviyesini Arttırır

Haşhaş yağı, vücudun enerji seviyelerini dengelemek için ihtiyaç duyduğu sağlıklı bileşenlerin ana kaynağıdır. Bu yağın düzenli olarak tüketilmesi, vücudun besinleri emmesini ve yalnızca enerji seviyesini yönetmek için değil bununla beraber enerjiyi üretmek için gereken oksijeni transfer etmesini de sağlar. Bu sayede yorgunluk, bulantı ve baş dönmesi gibi sorunları da önleyebilirsiniz.

Haşhaş Yağı Ruh Sağlığını İyileştirir

Ruh sağlığını iyileştirmek için çeşitli bileşenler gerekir. Haşhaş yağı, bakır, kalsiyum ve demir gibi bileşenler içeren mükemmel bir bitkisel yağdır. Bu yağ, düzenli olarak tüketildiğinde içerdiği bileşenler psikolojik sağlığı ve konsantrasyonu geliştiren nörotransmiterleri (hücre ve nöron arasındaki iletişimi sağlayan maddeler) onarır. Ayrıca, yapılan araştırmalarda haşhaş yağını tüketmenin demans ve alzheimer gibi yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan hastalıkların başlamasını geciktireceğini kanıtlamıştır. Yaşlılarda haşhaş yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Haşhaş Yağı Kemikleri Güçlendirir

Kemik sağlığı için bakır, kalsiyum ve fosfor gereklidir. Bu bileşenlerin güç kaynağı olan haşhaş yağı, sadece kemikleri onarıp yönetmekle kalmaz aynı zamanda bağ dokusunu da olabildiğince güçlendirir. Ayrıca, bu yağda yüksek miktarda bulunan manganez, kemikleri ciddi hasarlardan koruyan yeni kollajen üretimi için de son derece gereklidir.

Haşhaş Yağı Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon, kalp krizi ve inmeyi tetikleyebilir. Bu sebeple kan basıncı seviyesini ciddi oranda korumak gereklidir. Ayrıca nabız seviyesi yüksek olan kişilerin, içinde bulunan oleik asitin yüksek olması nedeniyle, haşhaş yağını tüketmeyi denemesi gereklidir. Ayrıca yoğun bir şekilde işlenen gıdaları tüketmeyi de bırakmalıdırlar. Yine de belirtmekte fayda var yüksek tansiyon hastasıysanız haşhaş yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Haşhaş Yağı Böbrekleri Korur

Haşhaş yağı, farklı böbrek hastalıklarını onarmak için kullanılabilecek son derece güvenilir doğal bir seçenektir. Bu yağın içerisinde yüksek oranda potasyum bulunur ve bu yağ, doğal bir idrar söktürücü görevi görür. Yeni yapılan bir araştırma, potasyumun, böbrek taşlarını etkin bir şekilde düşürmeye yardımcı olduğunu gösterdi ve ayrıca zararlı toksinleri ve kimyasalları yok ettiğini kanıtladı. Ayrıca, haşhaş yağındaki oksalik asit, böbrekleri sağlıklı bir şekilde korumak için de gereklidir.

Haşhaş Yağı Vücut Ağrısını Giderir

Yapılan araştırmalarda, haşhaş yağının analjezik özellik içerdiği ve çeşitli vücut ağrılarını etkili bir şekilde hafifletebileceği görülmüştür. Haşhaş yağı, migren gibi baş ağrısı türlerinin hepsini tedavi eder. Bunun için haşhaş yağını etkilenen bölgeye masaj olarak yedirmek gerekir. Bu masaj türünün ayda en az 3-5 defa yapılması tavsiye edilir. Ayrıca bu yağ ile kas spazmları, eklem ağrıları ve romatoit artrit sorunları da tedavi edilir. Bu sorunlar için bu yağ ile masaj yapılması gerekir.

Haşhaş Yağı Kardiyovasküler Sistemi Düzenler

İnsan vücudunda kolesterol seviyeleri dengeli olduğunda, kalp gibi kardiyovasküler sorunların oluşması da buna paralel olarak azalır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bazı bitkilerden elde edilen yağların, kalbin genel durumunu düzenleyebileceği ve haşhaş yağının da bu faydalı bitkisel yağlardan biri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca vücut, kalp için gerekli olan omega-6 yağ asitlerini kendi başına üretemez. Bu sebeple, omega-6 içeren gıdalar tüketilmesi gereklidir. Haşhaş yağında ise iyi miktarda omega-6 yağ asitleri bulunur. Haşhaş yağının kalp sağlığı üzerinde sayısız faydası vardır.

Haşhaş Yağının Cilde Faydaları

Haşhaş yağının cilde faydaları ve haşhaş yağı cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Cildi derinlemesine besler
 • Yeni hücre oluşumunu destekler
 • İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller cilde oldukça faydalıdır
 • Sivilce, çıban ve uçuğa iyi gelir

Haşhaş Yağı Yüze Sürülür Mü

Haşhaş yağı cilde nasıl sürülür; Haşhaş yoğum cilde direk sürmek cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yoğum yağlardan biri olduğu için su ile inceltilip cilde sürülmesi önerilir. Cilde masaj yapar gibi uygulamak yeterlidir. Haşhaş yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse asla direk yüze sürmek yerine su ile inceltilip kullanılması önerilir.

Haşhaş yağı içilir mi ; Haşhaş yağını bir bardak suyun içerisine 2 yada 3 damla damlatarak tüketebilirsiniz.

Haşhaş Yağı Egzama Ve Enflamasyonu (İltihap) Tedavi Ediyor

İçerisinde yüksek oranda likolenik asit bulunduran haşhaş yağı, egzama, sedef ve iltihaplanma gibi cilt sorunlarını tedavi edebilir.  Haşhaş yağı ve birkaç damla limon suyu ile yapılacak sağlıklı bir karışım, cildin kalitesini ciddi oranda iyileştirebilir. Elde edilecek bu karışımı, cildinize nazikçe yedirin ve 20-25 dakika cildinizde bekletin.  Daha sonra cildi, suyla durulayın ve sonuçların kalıcı olması için haftada 2-3 defa bu uygulamayı tekrarlayın.

Bu karışım yüzdeki tahrişi giderecek, kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacak ve cildinizi de son derece rahatlatacaktır. Bununla beraber bu yağı doğrudan cildinize uygularsanız yüzünüzdeki elastin ve kollajen üretimi artar. Bu da kırışıklık, ince çizgi, sivilce ve akne sorunlarını tedavi edecektir.

Haşhaş Yağını Saça Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı genel sağlık sorunlarına ve cilt problemlerine iyi geldiği gibi saç içinde birçok fayda sunar. Özellikle saçların sağlıklı olmasını teşvik eder ve yıpranmış saçı onarır. Bununla beraber kepek oluşumu ve saç dökülmeleri gibi sorunları da en aza indirir. Düzenli olarak bu yağın saç köklerine masaj olarak uygulanması kafa derisindeki kan dolaşımını arttırarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde saçların uzaması da sağlanabilir.

Haşhaş Yağı Nerede Satılır

Fiyatı oldukça uygun olan haşhaş yağını aktar yada kozmetik mağazalarından bulabilirsiniz. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen haşhaş yağını organik olarak satın alabilirsiniz.

Bebeklerde Haşhaş Yağı Kullanımı

Haşhaş yağı bebeklerde yada çocuklarda kullanılması asla tavsiye edilmez. Bebeklere ve çocukların kullanımına uygun olmayan haşhaş yağı ayrıca kesinlikle hamilelerin ve emziren anneler kullanamaz.

Haşhaş Yağının Zararları

Haşhaş yağının yan etkileri ve zararları aşırı tüketilmesine bağlı olarak görülebilir. Genelde mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi ishal ve kusmaya neden olan haşhaş yağı cilde uygulandığında tahriş, kızarıklık ve döküntüye neden olabilir.

Haşhaş Yağı Kullananlar

Haşhaş yağı kullananlar yaptıkları yorumlardan bu yağın saça ve cilde faydası olduğu gibi sağlık için de çok etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Haşhaş yağı kullananlar yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sizde yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.