Alabalık Yağının Faydaları ve Zararları

Alabalık Yağının Faydaları ve Zararları

Alabalık Yağının Faydaları ve Zararları; Yüksek oranda omega-3 içeren ve tatlı su balığı olan alabalık insan vücuduna birçok fayda sağlar. Kilo vermeye ve sağlıklı hamileliğe yardımcı olma yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda doğurganlığı ve cilt bakımını teşvik eder (özellikle sedef hastalığı ve sivilce).

Çeşitli kalp hastalıkları, depresyon, yüksek oranda kolesterol, anksiyete,  zayıf olan bağışıklık sistemi,  diyabet (şeker hastalığı), enflamasyon (iltihap), artrit sorunları, Alzheimer ve göz hastalıkları, maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve ülserlerin tedavisinde kullanılır. Alabalıktan elde edilen yağda aynı özelliklere sahiptir.

Alabalık yağının sağlığa olan faydalarının çoğu, içerisinde docosaheksoaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega-3 yağ asitlerinin varlığına bağlanabilir. Alabalık yağındaki diğer faydalı yağ asitleri arasında alfa-linolenik asit, ala ve gama-linolenik asit veya GLA bulunur.

Alabalık Yağının Faydaları Nelerdir?

Alabalık yağı, kilo kaybından cilt bakımına, görme iyileşmesine ve diğer sağlık sorunlarına kadar vücudumuz üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Alabalık Yağı Kalp Sağlığını Artırır

Yapılan klinik çalışmalar Omega-3’ün kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Alabalık yağı büyük bir omega-3 kaynağıdır ve bu nedenle kalp hastalıkları ve kalp aritmi riskini yüksek oranda azaltır. Aynı zamanda kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini arttırır.

Bu yağ, trigliseritlerin birikmesini önler ve ayrıca aşırı trigliseritlerin seviyesini azaltır. Yapılan ön araştırmalar alabalık yağının koroner hastalarda aterosklerozu (damar sertliği) önlemek için kullanılabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, alabalık yağı etkilidir ve bu yağın düzenli kullanımı ani kalp krizlerinden kaçınmaya yardımcı olur.

Alabalık Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yapılan bir araştırma, alabalık yağının,  kilo verme girişimlerinde egzersizin etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Yiyeceklerinin yanında alabalık yağı verilen katılımcılar, düzenli olarak yağı tüketmeyenlere göre daha fazla kilo vermişlerdir. Alabalık yağı, kilo kaybını arttırmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini diğer balık yağlarından daha fazla içerir. Bu nedenle fiziksel egzersiz ve bu yağ alımının bir kombinasyonu vücut yağını önemli ölçüde ve daha hızlı azaltmada yardımcı olur.

Alabalık Yağı Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Düzenli bir alabalık yağı tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve böylece soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi sık görülen hastalıkların oluşumunu engeller. Alabalık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, vücudumuzda bulunan sitokin ve eikosanoidlerin aktivitesini ve miktarını etkileyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Alabalık yağı ayrıca kendi organ ve dokularına saldıran bağışıklık sistemi ile karakterize olan bir otoimmün hastalık olan lupus hastalığından muzdarip olan hastalar için de faydalıdır. Araştırmalar ayrıca alabalık yağının, yüksek ateşin, cilt döküntülerinin ve yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olduğunu da göstermiştir.

Alabalık Yağı Vücuttaki İltihabı Azaltır

Alabalık yağı, kandaki ve dokulardaki iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Düzenli olarak tüketilen alabalık yağı takviyesi kronik enflamatuar hastalıklardan muzdarip olan kişilere ciddi oranda yardımcı olur. Alabalık yağı, her ikisi de bağırsağın tipik rahatsızlıkları olan crohn hastalığı ve ülseratif kolit dâhil olmak üzere gastrointestinal bozuklukların, çölyak hastalığının, kısa bağırsak sendromunun ve enflamatuar barsak hastalıklarının (IBD) tedavisinde etkilidir. Ülseratif kolit hastalığı açısından, alabalık yağı, kolonda lökotrien birikimini önler.

Alabalık Yağı Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

Alabalık yağı, artrit, romatizma, raynaud semptomları ve benzeri durumların tedavisinde oldukça faydalıdır. Alabalık yağının kullanılması, büyük dozlarda NSAID (steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar) ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.

Royal Adelaide Hastanesi ve Newcastle Üniversitesi yaptıkları ayrı ayrı çalışmalarda alabalık yağının artrit tedavisinde olumlu etkiler gösterdiğini bildirmişlerdir. Osteoartrit (kireçlenme) vakalarında, alabalık yağı kıkırdağı tahrip eden enzimlerin etkisini azaltır.

Alabalık Yağı Depresyon ve Anksiyeteyi Azaltır

Yüksek oranda Omega-3 yağ asitleri bulundurması sebebiyle alabalık yağı, depresyon, üzüntü, endişe, huzursuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, cinsel istek azalmaları, intihar eğilimleri ve diğer sinir bozukluklarının hafifletilmesi için kullanılabilir. Cleveland’taki Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, yayınladıkları yayınlarında, alabalık yağının ruh hali stabilizasyonunda ve bipolar bozuklukların tedavisinde yararlı olabileceğini belirtmişlerdir. Bu nedenle, balıkların sıklıkla yenildiği ülkelerin depresyon sıklığı düşük olması şaşırtıcı değildir.

Benzer şekilde suç işleyen kişilerle ilgili de araştırmalar yapıldı. Suç işleyen kişilere yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeren deniz mahsulleri verildiğinde, cinayet oranı ve şiddet işleme sıklığında önemli bir şekilde düşüş olduğu görülmüştür. Yine yapılan ayrı bir araştırmada  alabalık yağı tüketiminin kadınların ruh sağlığına faydalı olabileceğini ve kadınlarda depresyon gelişme riskini azalttığını göstermektedir.

Alabalık Yağı Gözlere Faydalıdır

Alabalık yağının yüksek oranda görmeyi iyileştirme kabiliyetine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaşa bağlı gelişen makula dejenerasyonunu da (sarı nokta hastalığı) önlemeye yardımcı olur.

Alabalık Yağı Alzheimer Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, yağlarda bulunan asitlerin, Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Alabalık yağı, EPA ve DHA dâhil olmak üzere temel yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biri olduğundan, Alzheimer hastalığının tedavisine yardımcı olur.  Alzheimer vakıfları, Alzheimer hastalığı ve demansa karşı bir savunma görevi gördüğü için hastalara daha yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerdiği için alabalık ve yağını önerirler.

Alabalık Yağı Dikkat Eksikliğini Tedavi Eder

Alabalık yağı, yüksek yağ asidi konsantrasyonu nedeniyle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunu (DEHB) tedavi etme yeteneğine sahiptir. Hiperaktivite, disleksi, dispraksi, görevleri tamamlayamama, duygusal dengesizlik, titreme tutumu, zayıf koordinasyon, kısa dikkat süresi, kısa süreli hafıza zayıflığı, düşük konsantrasyon, başkalarına müdahale etme eğilimi, umursamazlık, aceleci ve dürtüsellikten muzdarip ve düşük IQ veya öğrenme bozukluğu olan çocuklar için de, alabalık yağı kanıtlanmış bir çaredir.

Güney Avustralya Üniversitesi ve CSIRO Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar,   DEHB’li çocuklara 15 hafta boyunca alabalık yağı ve çuha çiçeği kapsülleri verildiğinde davranışlarında önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir. İnsan beyni yaklaşık %60 yağ, özellikle de omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitlerinden oluştuğundan, beynin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Alabalık Yağı Cildi, Gençleştirir, Korur Ve Dengeler

Alabalık yağı kullanmak, kuru cildin durumunu iyileştirmek ve parlak görünmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, kızarıklık, cilt lezyonları ve döküntüler gibi çeşitli cilt sorunları için de oldukça faydalıdır. Sedef hastalığı açısından, alabalık yağında bulunan EPA, araşidonik asit üreterek pro-enflamatuar maddelerin büyümesini sınırlar. Bu nedenle, sedef hastalığından kurtulmak için topikal olarak alabalık yağı da uygulanabilir. Düzenli alabalık yağı tüketimi, ciltteki nem kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Alabalık Yağı Sivilce Ve Akneyi Geçirir

Alabalık yağı sivilce ve akne için etkili bir tedavi yöntemidir. Yağda bulunan EPA’nın saç köklerinde sebum oluşumunu etkileyebilen ve sivilceye yol açan androjen oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Alabalık Yağı Diyabeti Kontrol Altına Alır

Tip 2 diyabetik hastalar, koroner kalp hastalığı, ateroskleroz (damar sertliği) ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklara eğilimlidir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar alabalık yağının diyabetli hastalarda trigliserit düzeylerini düşürmede faydalı olduğunu göstermiştir.

Alabalık Yağı Ülseri Önler

Alabalık yağında EPA ve DHA’nın varlığı, Nonsteroidal antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) neden olduğu ülser durumunda yardımcı olur.

Alabalık Yağı Sağlıklı Gebeliği Destekler

Alabalık yağı hamile kadınlar için çok faydalıdır çünkü içinde bulunan DHA bebeğin gözlerinin ve beyninin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca erken doğumlardan, düşük doğum ağırlığından ve düşüklerden kaçınmaya da yardımcı olur. Bu nedenle, çocuğun genel gelişimi ve annenin iyiliği için hamilelik sırasında alabalık yemek veya alabalık yağı takviyesi tüketmek oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, bazı gebeliklerde, sorunlar olabileceği için doktor kontrolünde tüketilmesi önerilmektedir.

Alabalık Yağı Doğurganlığı Artırır

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan alabalık yağı, doğurganlığı ve hücre bölünmesini iyileştirmeye yardımcı olur. Yapılan ön araştırmalar, erkeklerin alabalık yağı içeren bir diyetle beslendiklerinde sperm kalitesinin arttığını göstermiştir. Sperm kalitesinin artmasıyla beraber spermler, kadın genital kanalındaki lipid peroksidatif ataklara karşı canlı kalmış ve böylece hamile kalma şansını arttırmıştır.

Alabalık Yağı Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) Hastalığını Önler

Alabalık yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Son  yapılan araştırmalar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin diyet alımının, Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen Amiyotrofik lateral sklerozun (ALS) başlangıcını azaltabileceğini veya geciktirebileceğini göstermektedir.

Alabalık Yağı Kan Dolaşımını Artırır

Alabalık yağının trigliserit ve serum kolesterol seviyelerinin düşürülmesi ile birlikte kan dolaşımını iyileştirme kabiliyetine sahip olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber alabalık yağının astım ve böbrek yetmezliğinin önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca köpeklerin ve kedilerin, evcil hayvanlar arasında çok yaygın bir hastalık olan artritle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Alabalık Yağı Sağlıklı Bir Masaj İmkânı Sağlar

Alabalık yağı ile yapılan masajlar çok daha sağlıklı ve rahatlatıcıdır.

Alabalık Yağının Cilde Faydaları

Alabalık yağı cilde faydaları ve neye iyi geldiği hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Cildi nemlendirir
 • Cilt sorunlarına karşı etkilidir
 • Yüze sürüldüğünde daha canlı ve parlak görünmesini sağlar
 • İltihap kurutucu etkisi vardır
 • Sivilce ve akne için kullanılır
 • Yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Yeni hücre oluşumunu destekler

Alabalık Yağının Saça Faydaları

Alabalık yağının cilde faydaları olduğu gibi saça da sayısız faydası bulunmaktadır.

Alabalık Yağı Saçları Besler

Alabalık yağı, saçların iyi bir şekilde parlaklığını korumasına yardımcı olur. Çünkü omega-3, foliküllere beslenme sağladığından büyüme uyarıcı özelliklere sahiptir. Saçın gelişmesine ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

 • Saçların daha canlı ve bakımlı olmasını sağlar
 • Saç dökülmesini önler
 • Saçların kökten uca beslenmesini sağlar
 • Saçlı kafa derisinde görülen sorunları karşı etkilidir
 • Kolay kırılan saçları canlandırır

Alabalık Yağının Zararları

Ala balık yağı etkili olduğu kadar aşırı kullanılması bazı cilt sorunlarına neden olabilir.  Hassas ve alerjik ciltlerde tahriş, yanma, döküntü ve kızarıklığa neden olabilir. Asla çocuklarda ve bebeklerde doktor önerisi olmadan kullanılmalıdır.

Sizlere bu yazımızda ismi fazla duyulmamış yağlardan biri olan alabalık yağının faydaların ve kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz ala balık yağı hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Ercan dedi ki:

  Alabalik yagi kremini kulaniyorum basta yanma yapiyor ama bel agrisi gibi ortepidik kas eklem agdikarinda muthis faydasi var yuzu csnlandiriyor vücuttaki kasintiyi uyuzlugu aliyor haliba SADECE TEKKELIMEYLE MUTHIS TAVSIYE EDERIM