Örgün Öğretim Nedir, Ne Demek, Ücretli mi?

Örgün Öğretim Nedir, Ne Demek, Ücretli mi?

Üniversite sınavlarına hazırlanan milyonlarca genç, hangi üniversiteyi ve hangi bölümü tercih etmeleri gerektiğinin yanı sıra örgün öğretimime mi yoksa ikinci öğretimime mi yazılmaları gerektiğini de düşünüyor.

Formal eğitimin bir alt dalı olan örgün öğretim; öğrenciler tarafından genellikle eğitim ve ders saatlerinin sabah başlayıp, akşama kalmadan sona ermesi olarak bilinip, tanımlansa da aslında örgün eğitimi daha kapsamlı bir şekilde düşünmek ve ele almak gerekiyor.

Bu yazımızda öğrencilerin dışında veliler tarafından da oldukça merak edilen bir konu olan örgün eğitim nedir? İkinci öğretimden farkı nedir? vb. soruları kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, örgün öğretime dair bilmeniz gereken detaylar:

Örgün Öğretim Nedir? Ne Demek?

Yalnızca üniversite öğrencilerine değil lise, ortaokul, ilkokul ve okul öncesi öğrencilerine de verilen belirli bir plan ve program kapsamındaki eğitim ve öğretime örgün öğretim ismi veriliyor.

İkinci öğrenimden farklı olarak öğrenciler, okula sabah gidiyor ve öğleden sonra okuldan geri dönüyor.

Öğrencilerin fiziksel, sosyal ve ruhsal gelişimini hedefleyen örgün öğretimin olmazsa olmazları ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda belirleniyor. Aynı şekilde örgün öğretimin kuralları da bakanlık tarafından ve yasalar tarafından gerekli görülen hallerde değiştirilebiliyor.

Belirli bir plan ve program dahilinde öğrencilere verilen örgün öğretimin olmazsa olmaz unsurları arasında ise sınıf, öğretmenler, öğrenciler, masa, tahta, yüz yüze eğitim vb. bazı kriterler yer alıyor.

Örgün Öğretim Çeşitleri Nelerdir?

Örgün öğretim; öğrencilerin sürekli olarak gelişimini temel aldığından basamak şeklinde ilerliyor. Yani öğrencilerin ilerleyebilmek, yeni bilgiler öğrenebilmek ve kendilerini geliştirebilmek için bazı eğitimleri zamanında ve sıralı bir şekilde almaları gerekiyor.

Örgün öğretim türleri; okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğrenimden oluşuyor.

Öğrenciler; devlet okullarının yanı sıra özel okullarda da örgün öğretim alabiliyor.

Örgün öğretimin temel unsurlarından bir diğeri ise bir üst sınıfa geçebilmek için tüm derslerden geçmiş olmak olarak ön plana çıkıyor. Yani ilköğretim 2. sınıfa geçmek isteyen bir öğrencinin öncelikle ilköğretim 1. sınıfı başarı ile bitirmiş olması ve sınıfta kalmamış olması gerekiyor.

Örgün Öğretim Ücretli mi?

Birinci öğretim olarak da isimlendirilen örgün öğretim öğrencilerin harç ücreti ödemeleri gerekmiyor. 2012 yılında yapılan yasal değişiklik öncesinde örgün öğretim öğrencileri de ikinci öğretim öğrencileri kadar olmasa bile belirli bir harç ödüyorlardı.

Günümüzde üniversiteler de dahil örgün öğretim öğrencilerinin herhangi bir ücret ödemesi gerekmiyor.

Ancak özel üniversitelerde okuyacak olan ya da özel üniversitelerde burslu bir şekilde eğitim görme hakkını elde eden örgün öğretim öğrencilerinin tıpkı ikinci öğretim öğrencileri gibi harç ödemeleri gerekiyor.

Bununla birlikte yaz okuluna kalan yani zayıf dersi olduğu için yaz okulunda bu dersleri vermek zorunda olan kişilerin harç ödemeleri zorunlu olabiliyor.

Örgün Öğretim ile Birinci Öğretim Arasındaki Farklar Neler?

Daha önce de belirttiğimiz gibi örgün öğretim öğrencileri, okula sabah gidiyor ve okuldan öğleden sonra geri dönüyor.

İkinci öğretim öğrencileri ise öğleden sonra okula yani eğitime gidip, akşamın geç saatlerinde okuldan geri dönüyor.

Yani iki eğitim çeşidi arasında temel farkların saat değişikliği ve harç olduğunu ifade edebiliriz.

Örgün öğretim ve ikinci öğretim öğrencileri, temelde aynı dersleri görüp, aynı eğitimi aldıklarından eğitim kalitesi açısından iki öğrenim arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

İki öğrenim çeşidinde de öğretmenler; sınıfta yoklama alıyor ve belirli bir süre derse katılmayan öğrenciler sınıfta kalıyor.

Bu yüzden hem örgün hem de ikinci öğretim öğrencilerinin bir üst sınıfa geçerek, eğitimlerini tamamlama şansına sahip olabilmeleri adına mutlaka derslerine düzenli olarak katılmaları gerekiyor.

Örgün öğretim ile ikinci öğretim arasındaki bir diğer farkın ise söz konusu üniversite olduğunda ‘üniversiteye giriş’ puanları olduğunu ifade edebiliriz. Örgün öğretim puanları, ikinci öğretim puanlarına göre daha yüksek puanlarda seyrediyor.

Örneğin; Ege Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünü örgün öğretim alarak okumak isteyen öğrencinin ikinci öğretim okumak isteyene göre daha yüksek bir puan alması gerekiyor.

Örgün öğretim ile Açık Öğretim Arasındaki Farklar Neler?

Örgün eğitimden farklı yönleri ile ayrılan açık öğretim, öğrencilerin okula düzenli olarak gitmeden, yani derslere katılmak zorunda olmadan, zaman zaman sınavlara giderek, bir üst sınıfa geçebilmelerine imkan tanınan bir eğitim çeşidi olarak tanımlanıyor.

Açık öğretim öğrencileri, internete bağlı oldukları her yerden derslerini izleyebiliyor ve takip edebiliyor. Bunun dışında açık öğretim ders kitaplarını alarak da sınavlara hazırlanabiliyor.

Açık öğretim ile özellikle kız çocuklarının okula gönderilmediği Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgemiz gibi bölgelerde yaşayan, köylerde okula yürüyerek gitme imkanı olmayan, maddi imkanı kısıtlı olan öğrencilere eğitim alabilme fırsatı tanınıyor.

Ülkemizde açıktan eğitim alma şansı yalnızca üniversite öğrencilerine değil, ilköğretim, ortaöğrenim ve lise öğrencilerine de tanınıyor.

Örgün öğrenimden farklı olarak açık öğretim öğrencilerinin eğitim alabilmek adına belirli miktarda bir harç bedelini ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca örgün öğretim nedir? Ücretli mi? vb. örgün öğretime dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Dilediğiniz üniversiteye yerleşebilmeniz dileğimizle…

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet