Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartı başvurusu takibi ve yeni kimlik kartım ne zaman gelir sorusunu yeni cipli kimlik başvurusunda bulunanların en sık sorduğu sorulardan biridir. Yeni kimlik kartı başvurusu sonra hemen teslim edilmeyen kimlik kartları sisteme kayıtlı ev adresinize PTT ile teslim edilmektedir.

Sizlere bu yazımızda yeni kimlik kartı başvurusu sonra yapılması gerekenler ve yeni kimlik kartı başvuru sonrası teslim süreci hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Başvuru Takibini Nasıl Yapabilirim?

Yeni kimlik kartı başvuru sırasında mernis sistemine kayıtlı adresinize kimliğinizin gönderimi sağlanmaktadır. Eğer başka bir ev yada iş adresine gönderilmesini istiyorsanız görevli memura bunu bildirmeniz gerekmektedir.

Bilmeniz gereken önemli husus ise kimlik kartları kişiye özeldir ve sadece kimlik sahibine teslim edilir. Bu sebepten dolayı mutlaka kesinlikle bulunacağınız adresi vermeniz gereklidir.

Sisteme girilen yeni kimlik kartları Ankara’da basılmaktadır ve ortalama olarak 7 ile 15 gün içerisinde teslim edilir.

PTT Görevlisi Size Adreste Bulamadığında Ne Yapılması Gerekli

Yeni kimlik kartlarınız size belirlediğiniz adrese teslim edilmek üzeri kargoya verilir ve kargo tarafından evinize gelerek size teslim edilir. Peki ya kimlik kartınız size teslim edilmezse ne olur? sorusuna cevap vermek gerekirse yeni kimlik kartınız size teslim edilmediğiniz kapıya not bırakılarak PTT kargo şubesine teslim edilir ve burada 3 gün bekletilir.

Eğer 3 gün içerisinde teslim almazsanız kimlik kartınız Nüfus Müdürlüğüne teslim edilir ve burada 20 gün bekletilir. Eğer 20 gün içerisinde teslim almazsanız kartınız imha edilecektir ve her hangi bir geçerliliği kalmayacaktır. Ayrıca tekrardan başvuru yapıp kimliğinizi baştan çıkarmanız istenecektir.

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Randevu Almak Gereklimi?

Yeni kimlik başvurusunda bulunduğunuzda randevu almanız zorunlu değildir. Randevu zorunluluğu kalkmasına karşın yaşanan yoğunluk ve randevulu olanlara öncelik verilmesinden dolayı randevu alarak gitmenizi öneririm.

Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Teslim Edilir

Normalde her hangi bir yoğunluk olmadığında kimlik kartlarının teslim süresi ortalama olarak 1 hafta kadardır. Sınav ve seçim dönemlerinde yaşanan yoğunluktan dolayı yapılan düzenleme ile yeni kimlik kartlarının teslim süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik kartım ne kadar sürede gelir sorusuna ortalama olarak 7 ile 15 gün diyebiliriz.

Yeni Kimlik Kartının Nerede Olduğunu Takip Etme

Yeni kimlik kartınızın basılıp basılmadığı yada kargoya verilip verilmediğini görmenin bir kaç yolu ve yöntemi vardır. Yeni kimlik kartım nerede ve yen,i kimlik kartım nasıl ne zaman teslim edilecek merak ediyorsanız ister e-devlet üzerinden sorgulayabilir isterseniz alo 199 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sitesine girerek T.C. Kimlik Kartı Başvuru Durumu Sorgulama adımını takip ettiğinizde size kimlik kartı başvuru durumu kısmından kartınızın nerede olduğunu öğrenebilir ve teslim edilip edilmediğiniz öğrenebilirsiniz. Ayrıca kimlik kartınıza ait kargo takip numarası ile kartınızın nerede ve hangi kargo şubesinde olduğunu ayrıntılı olarak öğrenmeniz mümkün.

Kimlik kartınızın nerede olduğunu sorgulamak için Yeni Kimlik Kartım Nerede Linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise alo 199 vatandaşlık hattınız arayarak kimliğinizin hakkında ayrıntılı bilgileri almanız mümkün.

Sizlere bu yazımızda yeni kimlik kartım nerede? yeni kimlik kartım ne zaman teslim edilir ve yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır hakkında sorularına cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.