Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

Yasemin yağının faydaları arasında bilişsel işlevi geliştirmesi, hafızayı güçlendirmesi, doğal bir afrodizyak etki yapması, antimikrobiyal özellikler sunması ve sağlıklı bir cildi teşvik etmesi bulunur.

Yasemin Yağı Nedir?

Çevredeki en zengin kokulardan biri de yasemin bitkisidir. Yasemin bitkisi 300’den fazla türe sahiptir ve yumuşak çiçekleri olan bir çalı olarak kabul edilir. Bu çiçekler, tatlı ve toprak kokusunun bir karışımını yayar. Mısır, yasemin bitkisinin en büyük yetiştiricilerinden biridir ve çoğunlukla parfüm üretmek için yetiştirilmektedir. Güçlü kokusuna sahip olan bu bitki, genellikle parfümün orta notalarını oluşturmak için kullanılır. Yasemin yağı da bu bitkinin yapraklarından ve çiçeklerinden buhar damıtması yoluyla elde edilir. Bu yağ, bitkinin aroması ve hemen hemen bütün özelliklerini taşır.

Sağlık ve diğer faydalar sağlayan birçok kimyasal bileşeni vardır. Kompozisyonu benzil asetat, indol, linalool, linalil asetat ve a-terpineol içerir. Bunların yanında yasemin yağındaki ana kimyasal, bitkinin harika kokusundan sorumlu olan keton yasemindir. Yasemin yağı uzun bir süredir tıp dünyasının önemli bir parçası olmuştur ve kokusuyla damıtılması gereken en eski çiçeklerden biridir. Günümüzde yasemin yağı ekstraksiyonunun çoğu petrokimyasal bazlı ekstraksiyon yoluyla yapılmaktadır.

Yasemin Yağının Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı, insan sağlığına çok önemli faydalar sunar. Yasemin yağının faydaları antienflamatuar, antifungal, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerinden gelir. Şimdi yasemin yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

Yasemin Yağı Depresyonu Yönetir Ve Ruh Halini Olumlu Yönde Etkiler

Depresyon ruh hallerini çok olumsuz yönde etkileyebilir ve insanlar kendilerini bir anda mutsuz hissedebilir. Bu sayede düşünceleriniz sağlıklı olmaz. Bazı kokular oldukça güçlü bir uyarıcı görevi görür ve bazı kokuların otomatik olarak mutlu veya canlandırıcı olduğu kabul edilir. Yasemin yağı da bireyin ruh halini olumlu yönde etkileyebilecek ve ruh halinde olumlu bir değişikliğe neden olabilecek kokulardan biridir. Depresyon, kaygı ve stres hallerinden kurtulmak için yasemin yağı doğrudan solunmalıdır.

Yasemin Yağı Doğal Bir Afrodizyaktır

Yasemin, kokusundan ve görünümünden dolayı aşk ve romantizm ile ilişkili narin bir çiçektir. Bu bitki, bazı ülkelerde romantik bir havayı teşvik etmek için özellikle düğünlerde dekorasyon yapmak için kullanılan ana bir temeldir. Yasemin yağı da bitkisi gibi çalışarak doğal bir afrodizyak etki oluşturur. Aynı zamanda vücuttaki herhangi bir işlev bozukluğu ile başa çıkılmasına yardımcı olur. Bu durum da eşler arasındaki samimiyeti uyarır ve dinginleştirici bir zemin hazırlar.

Yasemin Yağı Antimikrobiyal Özellikler Sunar

Yasemin yağı inanılmaz düzeyde dezenfektan ve antiseptik özelliklere sahiptir. Yasemin yağı, mantar enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltmak için de topikal olarak uygulanabilir. Bu yağ yüksek oranda antibakteriyel özellikleri ile bilinen benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenlere sahiptir. Bu bileşenler ayrıca, enfeksiyon riskini azalttığından dolayı yara iyileşme sürecini de hızlandırır. Bir difüzöre birkaç damla yasemin yağı eklenmesi ile doğrudan solunması, solunum sorunlarının tedavisine iyi gelir, viral enfeksiyonlardan ve mevsimsel soğuk algınlığından korunmada da faydalı olabilir.

Yasemin Yağı Uykusuzluğu Tedavi Eder

İşgal edilmiş bir zihin, çoğu insanın uyuyamamasının ana nedenidir. Yasemin yağı, vücudu rahatlatmaya yardımcı olan antispazmodik ve aynı zamanda zihni temizlemeye yardımcı özelliklere sahiptir. Bu yağın, uzun ve kesintisiz bir gece uykusuna yardımcı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda anksiyeteye yardımcı olmak için anında sakinleştirici bir etki veren ve sinirleri yatıştıran hafif yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Yaseminin yağının bu özellikleri hoş ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olmasından gelir.

Yasemin Yağı Emmenagog Özellikler Taşır

Yasemin yağı, PMS (adet öncesi sendrom) ile ilişkili spazmların ile krampların tedavisinde çok etkilidir ve ayrıca, düzensiz adet döngüsünün izlenmesine yardımcı olur. Bazı kadınlar, doğal olmayan daha küçük yaşlarda menopoz yaşayabilirler. Yasemin yağı, PMS belirtilerinin azalmasına ve vücudun doğal olarak sağlıklı kalmasına büyük oranda yardımcı olur. Düzenli PMS döngüleri de iyi bir hormonal dengenin işaretidir. Yasemin yağı, hormonal dengeyi arttırmaya ve PMS ile ilgili yorgunluğu azaltmaya da yardımcı olur.

Yasemin Yağı Laktasyon (Emzirme) Dönemine Yardımcı Olur

Yasemin yağının düzenli olarak kullanılması annelerin sütünü arttırmalarına yardımcı olabilir. Çocuğu beslemek için sağlıklı ve yeterli bir süt akışı gereklidir. Ayrıca bu yağ, beslenmeyi kolaylaştırır ve topaklanma olasılığını azaltır. Yasemin yağını, uyarıcı olarak sıcak suya ekleyerek kullanabileceğiniz gibi göğüslere masaj yapmak için bir havluya batırarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulama, tümörleri önler ve meme kanseri riskini de inanılmaz düzeyde azaltır.

Yasemin Yağı Doğum Sancısını Azaltır Ve Doğumu Kolaylaştırır

Yasemin yağı, birçok kadın tarafından doğum sancısını azaltmak ve doğum sırasındaki doğum semptomlarını azaltmak için kullanılmıştır. Yasemin yağının diğer taşıyıcı yağlarla birlikte doğal bir nemlendirici olarak kullanılması ve dağınık buharların solunması doğumun kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Sezaryen geçiren annelerde ise yara iyileşmesi sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda doğum sonrası depresyon tedavisine de yardımcı olur.

Yasemin Yağı Sağlıklı Rahimi Teşvik Eder

Yasemin yağı, uterusun tonlanmasına ve uterusun sağlığına fayda sağlayan hormonların salınmasına yardımcı olur. Bu durum, uterusa olan kan dolaşımına yardımcı olur ve sağlığa zararlı tümörlerin büyüme şansını ciddi düzeyde azaltır. Ayrıca vücuttaki östrojen seviyelerini kontrol ederek uterusun korunmasına da yardımcı olur.

Yasemin Yağı Konsantrasyonu Büyük Oranda Arttırır

Yasemin yağını çalışma sırasında dikkatini artırmak isteyen herkes kullanabilir. Yaseminin yağı oda içerisinde yayılabilir ve aynı zamanda bu yağı, sabah uyanınca bilek bölgesine sürmek beynin uyanmasına yardımcı olabilir. Tüm bunlarla beraber bu yağ, sağlıklı bir beyin aktivitesini de arttırabilir. Yasemin yağı genel olarak zihni temizler, uyuşukluk hissetmeden konsantre ve odaklanmaya yardımcı olur. Sabahları duştan sonra vücut yağlarına veya nemlendiricilere bu yağı eklemek de doğal bir parfüm görevi görecektir ve aynı zamanda uyanıklığı arttıracaktır.

Yasemin Yağı Yatıştırıcı Bileşenler Taşır

Yasemin yağının dinginleştirici özellikleri, kullanılan uyku haplarının sahip olduğu olası komplikasyonlar olmadan zihni büyük ölçüde sakinleştirir. Vücudu zarar vermeden rahatlatabilir ve sakinleştirebilir. Bunun için bu yağ, doğrudan solunabileceği gibi masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Yasemin Yağı Artrit Ağrısını Yönetir

Yasemin yağı, iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ağrı ve tahrişi azaltmak için artritten etkilenen bölgelere masaj yapmak için de kullanılabilir.

Yasemin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı genel vücut sağlığıyla beraber cilt sağlığına da inanılmaz etkiler sunar. Şimdi yasemin yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

Yasemin Yağı Skar Sorunlarını Ve Sivilce Lekelerini Tedavi Eder

Yasemin yağı şaşırtıcı iyileştirici özelliklere sahiptir ve aynı zamanda ciltteki izlerin, sivilce lekelerinin ve güneş lekelerinin tedavisinde de faydalıdır. Bu kötü izleri ve aynı zamanda selülit görünümünü azaltmak için doğrudan etkilenen bölgelere uygulanabilir. Yasemin yağı, doğal olarak yara izlerini hedef alan ve zamanla görünüşlerini azaltan bir ilaçtır. Bu yağ ayrıca, hamilelikten kaynaklı deri çatlamalarına da mükemmel faydalar sağlar. Bu yağ, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Yasemin Yağı Sağlıklı Cildi Teşvik Eder

Doğal yağlar, sağlıklı parlayan cildi korumanın en iyi yoludur. Yasemin yağı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan önemli bir bileşendir. Yasemin yağı, topaklı ve aşırı kuru cilt gibi sorunlu cilt durumlarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Yasemin yağının diğer taşıyıcı yağlara eklenmesi, cildi tahriş edebileceği için doğrudan uygulamak onu kullanmak için en doğru yoldur. Dermatit ve egzama gibi durumları tedavi etmek için jojoba ve yasemin yağı karışımı kullanılması önerilir.

Yasemin Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı, doğal bir saç onarıcı, parlaklaştırıcı ve canlandırıcı bir üründür. Bu bitkisel yağ kafa derisine hızlı bir şekilde nüfuz ederek çalışır. Bu yağın düzenli kullanımı sağlıklı ve canlı saçların oluşmasını teşvik eder.

Kullandığınız şampuana az miktarda yasemin yağı katarak kullanmanız mümkün saçların daha hacimli ve canlı olmasını sağlayan yasemin yağı ayrıca düzenli kullanıldığında saça parlaklık verir.

Çok sık sorulan sorulardan biride yasemin yağı saça sürülür mü sorusudur. Eşit miktarda hindistancevizi yağı ve yasemin yağını karıştırıp saçlarınıza sürdüğünüzde saçların kırılmasını ve dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yasemin yağı hasar görmüş yıpranmış saça bakım yaptığı gibi saçları kökten uça besleyerek dolgun görünmesini sağlar. Saç derisini besleyen bu yağ kuru saçları karşı çok etkilidir.

Yasemin Yağı Nerede Satılır

Yasemin yağı aktar yada kozmetik mağazalardan satın almanız mümkün.

Yasemin Yağı Fiyatı

Yasemin yağı kozmetik mağazalarda ve internette 10 ile 30 tl arasında satılmaktadır.

Yasemin Yağı Kullananlar

Yasemin yağı kullananlar yasemin yağı kokusunun çok güzel olduğunu söylemişlerdir. Yasemin yağı kullananlar yorumlarda stres ve siniri iyi gelen bu doğal yağın cilde ve saça faydası olduğu için kullandıklarını dile getirmişlerdir. Yasemin yağı kullananların yorumlarını yorum kısmından okuyabilirsiniz.

Yasemin Yağı Hakkında Tüm Sorular

Yasemin yağı koltuk altına sürülür mü

Ter kokusunu önlemek ve daha hoş kokmak için yasemin yağını koltuk altına banyo sonrası sürebilirsiniz.

Yasemin yağı sivilceye iyi gelir mi

Yasemin yağı sivilceleri yok eden yağlardan biridir. Düzenli kullandığında sivilcelere karşı etkilidir.

Yasemin yağı ter kokusuna iyi gelir mi

Yasemin yağı vücuda yada koltuk altına sürüldüğünde ter kokusuna iyi gelecektir. Bütün gün ter kokusundan kurtulmak için yasemin yağı kullanabilirsiniz.

Yasemin yağı tüylenme yapar mı

Yasemin yağını kullanmak tüylenmeye neden olmaz.

Yasemin yağı terlemeyi önler mi

Terlemeyi önlemek için yasemin yağını kullanmak etkili bir yöntem değilidir. Bu yağ sadece ter kokusunu önler.

Yasemin yağı yüze sürülür mü

Yasemin yağını yüze sürmek yada vücuda sürmek isteyenler rahatlıkla kullanabilir.

Yasemin Yağının Zararları

Yasemin yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Özellikle çok fazla kullanıldığında yada alerjiye yaktın kişilerde bazı zararları ortaya çıkabilir.

Adet söktürücü etkisi olduğundan hamile kadınların asla kullanmaları tavsiye edilmez. Uzun süreli ve fazla kullanılması cilt yüzeyinde tahrişi kızarıklıkla ve yanmaya neden olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.