Tesbih Ağacı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları?

Tesbih Ağacı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları?

Tesbih Ağacı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları? Tesbih ağacı yağı faydaları arasında mükemmel düzeyde saç ile cilt bakımı sağlama, bağışıklık mekanizmasını güçlendirme, vücudu detoksize yağma, ağız ile diş sağlığını büyük oranda arttırma, haşereleri uzak tutma, iştahı açma, enflamasyonu (iltihap) yatıştırma ve kalp sağlığını koruma gibi birçok özellik bulunur.

Tesbih Ağacı Yağı Nedir?

Tesbih ağacı yağı, azadirachta indica ağacının meyvelerinden ve tohumlarından elde edilir. Bu yağ, altın sarısı, kahverengi, parlak kırmızı, kırmızımsı, yeşilimsi ve koyu kahverengiye kadar birçok renkte olabilir. Hoş olmayan bir kokuya ve acı bir tada sahiptir. Tesbih ağacı yağındaki faydalı ajanlar, triterpenoid bileşikleri, trigliseritler, antioksidanlar, C vitamini, beta-karoten ve birkaç steroldür.

Tesbih Ağacının Faydaları Nelerdir?

Tesbih ağacı yağı, sindirim ile bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesinden saç derisinin onarılmasına, sivilce ile yara izlerini yok edilmesinden diş sağlığına kadar birçok fayda sağlar. Şimdi teşbih ağacı yağının faydaları neler daha yakından bakalım;

 • Tesbih Ağacı Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tesbih ağacı yağında bulunan birçok fitokimyasal, zararlı serbest radikalleri yok etmeye, çeşitli bakteri, mantar ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Vücudu sağlıklı tutar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun için bu yağın belirli aralıklarla doğrudan solunması gereklidir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Kansere Karşı Koruma Sağlar

Tesbih ağacı yağı, limonin, azadiraktin, kaempferol, C vitamini ve beta-karoten bakımından oldukça zengindir. Bu faydalı fitokimyasallar, bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir, iltihapla mücadele eder ve kanser hücrelerinin gelişimine müdahale eder. Son zamanlarda yayınlanan bir araştırmada, etanolün bir eemol ekstraktının prostat kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu ve etkili bir prostat kanseri tedavisi olabileceğini göstermiştir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Enfeksiyonları Azaltır

Tesbih ağacı yağı, virüsleri ortadan kaldıran ve hücrelere girmelerini önleyen antiviral maddeler içerir. Herpes virüsüne karşı da oldukça etkilidir. Ayrıca bu yağ, salgınları önler ve iyileşmeyi hızlandırır. Etkilenen bölgelere bu yağ doğrudan uygulanmalıdır.

Tesbih Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tesbih ağacı yağı cilt üzerinde inanılmaz bir şekilde çalışır. Bu yağ, ortalama 5000 yıldan bu yana özellikle de cilt sağlığı için kullanılmıştır. Şimdi tesbih ağacı yağının cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Tesbih Ağacı Yağı Sivilce Ve Akneyi Azaltır

Tesbih ağacı yağının antienflamatuar, antifungal ve antibakteriyel özellikleri, iltihaplı cilt problemlerinin tedavisinde özellikle faydalıdır. Bu yağ, iltihabı önler, yatıştırır ve cildin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca, kızarıklığı ve iltihabı azaltır. Tesbih ağacı yağındaki yağ asitleri, gözenekleri tıkayan ve sivilce salgınlarına sebep olan komedon oluşumunu önler. Tüm bunlarla beraber bu mucizevi yağ skar oluşumunu da büyük oranda azaltır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Yara İyileşmesini Hızlandırır

Tesbih ağacı yağındaki aktif maddeler yalnızca iltihaplanmayı azaltmakla yetinmez aynı zamanda oluşacak yaraların iyileşmesini de sağlar. Bu yağdaki yağ asitleri, kollajen oluşturur ve cildin esnekliğini korur Ayrıca, iyileşmeyi hızlandırır, yara izini azaltır, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sayesinde iyileşme sürecinde cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Korur Ve Yaşlanmanın Etkilerini Azaltır

Tesbih ağacı yağında bulunan yüksek karotenoidler ile diğer antioksidanlar, cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden, güneş hasarından ve çevresel hasardan korur. Bu yağdaki yağ asitleri ile vitaminler, esnekliği arttırır ve yüksek kollajen seviyeleri oluşturur. Ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri de azaltır, cildi gençleştirir ve tonunu iyileştirir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Mantar Enfeksiyonları ile Mücadele Eder

Tesbih ağacı yağının güçlü antifungal ajanları, gedunin ve nimbidol içerir. Her iki ajan da saçkıran, tırnak mantarı, sporcu ayağı ve diğer yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Doğal Bir Şekilde Nemlendirir Ve Mükemmel Bir Bakım Sağlar

Tesbih ağacı yağı, cildi derinlemesine ve etkili bir şekilde nemlendirir. Kuru cildi yatıştıran E vitamini ve yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu onarım, hasarlı cildi düzenler ve çevresel cilt hasarını azaltarak mükemmel bir bakım sağlar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Aydınlatır Ve Cilt Pigmentasyonu Düzenler

Tesbih ağacı yağı, ciltte melanin üretimini azaltır. Melanin, siyah noktalara neden olan cilt pigmentasyon ajanıdır. Melanindeki genel bir azalma daha açık bir cilde yol açar.

Tesbih Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Tesbih ağacı yağı saç için de mükemmel faydalar sağlar. Özellikle saç derisini onardığı için yüzyıllardır birçok millet tarafından kullanılmaktadır. Şimdi de teşbih ağacı yağının saça faydaları nelermiş inceleyelim;

 • Tesbih Ağacı Yağı Kepeği Giderir Ve Kuru Saç Derisini Önler

Tesbih ağacı yağı, günümüzde kullanılan birçok kepek şampuanının bir bileşenidir. Bu yağ, saç derisini nemlendirir, zararlı mikropları öldürür ve doğal bir şekilde kaşıntı ile pulları büyük oranda azaltır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Derisini Besler ve Saçları Nemlendirir

Tesbih ağacı yağı, saç derisini besler. Bu yağ, saçı nemlendiren, besleyen ve sağlıklı bir parlaklık bırakan faydalı yağ asitleri içerir. Nemi geri kazandırır ve hasarlı saçları onarır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Derisine Sağlıklı Bir pH Seviyesi Kazandırır

Saç ve saç derisi doğal olan asidik bir pH’a sahiptir. Ancak çevresel sorunlar ile saç bakım ürünleri pH’ı ciddi oranda etkileyebilir ve saçlara zarar verebilir. Saç ve saç derisi pH’ının sağlıklı kalması için yaklaşık pH 5 dengesine ihtiyacı vardır ve bu yağ, saç derisinin pH seviyesini kontrol altına tutar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Köklerini Güçlendirir Ve Saç Uzamasını Destekler

Bu yağ, düzenli olarak kullanıldığında daha sağlıklı bir saç derisi ortaya çıkar. Ayrıca, saç derisindeki yağ salgısını da düzenler. Sağlıklı saçlar daha da güçlü olur ve kalınlaşır. Tüm bunlarla beraber bu yağ, saç köklerini güçlendirir ve zarar görmüş saçları canlandırır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Hasarlı Saçları Onarır

Bu mucizevi yağ, zarar görmüş saç manikürünü daha düzgün ve daha kolay yönetilebilir bir hale getirir. Ayrıca, hasarlı bölünmüş saç uçlarını düzeltir, onarır ve bukleleri temizler.

Tesbih Ağacı Yağının Dişlere Faydaları Nelerdir?

Tesbih ağacı yağı, ağız bakımı için binlerce yıldır etkili bir şekilde kullanılmıştır ve günümüzde yapılan birkaç küçük çalışma da bu yağın, diş ve diş eti üzerindeki etkinliğinin kanıtıdır. Tesbih ağacı yağını aktif bileşenleri olarak kullanan diş macunu, gargara ve diğer ağız bakım ürünleri bulunmaktadır. Tesbih ağacı yağının dişe faydaları ise şunlardır;

 • Tesbih Ağacı Yağı Diş Eti Hastalıklarını İyileştirir Ve Yüksek Oranda Önler

Bu yağın antimikrobiyal özellikleri, gingivitis ve diş eti hastalıkları için etkili bir önleyici madde olmasını sağlar. Ayrıca bu yağın antienflamatuar özellikleri, bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Diş Boşluklarına Ve Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Bakterileri Öldürür

Tesbih ağacı yağı, oyuklara sebep olan bakterileri de öldürür. Bu yağdan elde edilen diş macunları birçok ülkede popüler olarak kullanılmaktadır ve gün geçtikçe dünya çapında yaygınlaşmaktadır. Düzenli olarak bu yağın kullanımı sağlıklı diş ve diş etlerine katkıda bulunur.

 • Tesbih Ağacı Yağı Bakterilerin Dişlere Yapışmasını Önleyerek Plakları Azaltır

Bakteriler, dişlere yapışarak plak ve diş taşlarına neden olur. Bu yağ, yapışmayı önleyerek ve bakterileri öldürerek daha sağlıklı bir ağız sağlar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Ağız Kokusunu Yok Eder

Bu yağ, diş çürümelerine ve kötü nefese neden olan bakterileri öldürür. Bu yağın diş bakımı için düzenli kullanımı, tatlı bir nefes ve daha iyi diş sağlığı sağlar.

Tesbih Ağacı Yağı Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse soğuk preslenme yöntemi ile elde edilen bu yağı evde yapmanız pek mümkün değildir. Meyvelerin preslenmesi yöntemi ile elde edilen bu yağı aktar yada internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Tesbih Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Tesbih ağacı yağı diğer adı ile neem yağı diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılması önerilir. Zeytinyağı, avokado , susam yağı veya jojoba yağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Ağır ve keskin kokusu olduğu için lavanta yağı ekleyip kullanabilirsiniz.

Saçınıza diğer yağlar ile karıştırıp sürdüğünüzde saç sorunlarına, kaşın, kepek ve egzamaya iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Saçta 1 saat kadar kalması yeterlidir.

Tesbih Ağacı Yağı Tırnak Yeme Alışkanlığı Bırakmak

Özellikle çocuklarda görülen tırnak yemek alışkanlığını yenmek için en etkili yağlardan biride tesbih ağacı yağıdır. Tesbih ağacı yağı acı olduğundan tırnakları yemeyi bırakmanız sağlayabilir. Tırnaklarınız tesbih ağacı yağı ile ovmanız yeterlidir. Hızlı şekilde kuruyan bu doğal istem dışı elinizi ağzınıza götürdüğünüzde acı tadı tırnak yemenizi engelleyecektir.

Tesbih Ağacı Yağının Zararları

Tesbih ağacı yağı diğer adı ile neem yağı herhangi bir yan etkisi yada zararı olmadığı bilinmektedir. Diğer doğal bitkisel yağlarda olduğu sürüldüğü bölgede tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabileceği unutulmamalıdır.

İlaç kullananların ve hamilelerin asla kullanmaları tavsiye edilmez. Uzun süreli ve fazla dozda bilinçsiz kullanılması yarardan çok zarar verebileceği asla unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet